Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

43/1983. (XI. 20.) MT rendelet

a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjáról

1. §

A Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja (a továbbiakban: Művészeti Alap) a művészek és a művészi alkotómunka támogatására létrehozott, a művelődési miniszter közvetlen felügyelete alá tartozó, önálló költségvetési szerv, amely egyes feladatait művészeti szakosztályok keretében látja el. A művészeti szakosztályok tevékenységüket tagságuk (a továbbiakban: szakosztályi tagok) érdekében, a művészek képviselőinek közreműködésével végzik.

2. §

(1) A Művészeti Alap a művelődéspolitikai célokkal összhangban támogatást nyújt a művészi alkotómunka feltételeinek javításához, továbbá kiállítások rendezésével, műkereskedelmi- művészeti propaganda- és szervező tevékenységgel segíti az alkotások megismertetését és értékesítését.

(2) A Művészeti Alap a szakosztályi tagok számára alkotói előleget, ösztöndíjat, jutalmat folyósít, anyagi vagy egyéb támogatást, valamint - a külön jogszabályokban foglaltak szerint - társadalombiztosítási jellegű juttatásokat nyújt.

(3) A szakosztályi tagok megbízása alapján a Művészeti Alap saját nevében láthatja el a művészek alkotói tevékenységével kapcsolatos jogvédelmi feladatokat: egyes szerzői jogi kérdésekben a Szerzői Jogvédő Hivatallal, érdekvédelmi ügyekben pedig az illetékes szakszervezeti szervvel és művészeti szövetséggel együttműködve.

(4) Az (1)-(3) bekezdésekben foglaltakon kívül a Művészeti Alap végzi a jogszabályok és a művelődési miniszter által feladatkörébe utalt egyéb teendőket.

3. §

A Művészeti Alap a szakosztályi tagok számára önállóan folytatott művészi tevékenységet igazol, valamint munkaviszonyban nem álló művészek részére kiadja azokat az igazolásokat és javaslatokat, amelyeket a munkaviszonyban álló személyek esetében - a külön jogszabályokban foglaltak szerint - a munkáltató ad ki.

4. §

(1) A gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont], az állami költségvetési szervek, a társadalmi szervezetek és az egyesületek, továbbá a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek a képző-, ipar- és fotóművészeti, valamint az ipari tervezőművészeti alkotásért vagy annak felhasználásáért járó szerzői díj kifizetésével egyidejűleg kötelesek a díj három százalékát kitevő összeget - a művészek támogatását szolgáló kiadások fedezetéhez - a Művészeti Alap részére átutalni.

(2) A Művészeti Alap kiadásaihoz a szakosztályi tagok tagdíjjal, valamint munkaviszonyon kívüli művészi tevékenységükből származó tiszta jövedelmük alapján - a külön jogszabályban meghatározott mértékben - járulnak hozzá.

5. §

(1) A Művészeti Alap a feladatainak ellátásával felmerülő kiadásait a működése során keletkező bevételekből, valamint vállalatai állami költségvetéssel szembeni befizetéseinek - a pénzügyminiszter által a művelődési miniszterrel egyetértésben megállapított mértékű - átengedett részéből fedezi. A fel nem használt bevételeket jogosult alapszerűen kezelni.

(2) A Művészeti Alap művészeti vállalkozásokhoz pénzügyi támogatást nyújthat.

6. §

(1) A Művészeti Alap élén igazgató áll. Az igazgatót, valamint a művészeti és a gazdasági igazgatóhelyettest a művelődési miniszter, a művészeti szakosztályok vezetőit pedig - az illetékes művészeti szövetség és szakmai szakszervezet véleményének meghallgatásával, a művelődési miniszter hozzájárulásával - az igazgató nevezi ki.

(2) A művészeti, szakosztályok vezetőségének tagjait - az illetékes művészeti szövetség és szakmai szakszervezet javaslatára - a művelődési miniszter bízza meg, akik e tisztségüket díjazás nélkül látják el.

(3) A Művészeti Alap tevékenységének segítésére az igazgató mellett tanácsadó-véleményező jogkörrel működő testületet kell szervezni.

7. §

A Művészeti Alap szervezetének és működésének részletes szabályait, valamint a művészeti szakosztályok tevékenységére és tagságára vonatkozó előírásokat alapszabályban kell meghatározni. Az alapszabályt - az illetékes művészeti szövetségek és a Művészeti Szakszervezetek Szövetsége véleményének meghallgatásával - a művelődési miniszter hagyja jóvá.

8. §

(1) Ez a rendelet 1984. január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti

- az Irodalmi Alap létesítése tárgyában kiadott 260/1950. (X. 29.) MT számú rendelet,

- a Képzőművészeti Alap létesítéséről szóló 24/1952. (III. 27.) MT számú, valamint a módosításáról és kiegészítéséről intézkedő 6/1954. (I. 24.) MT számú és a 25/1955. (IV. 10.) MT számú rendelet,

- a Zenei Alap létesítéséről szóló 107/1952. (XII. 31.) MT számú és a módosításáról intézkedő 2/1955. (I. 5.) MT számú rendelet, továbbá

- a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjáról szóló 10/1968. (II. 28.) Korm. számú és a kiegészítésére kiadott 42/1980. (X. 21.) MT számú rendelet.

(2) A művészeknek a Művészeti Alappal - a korábbi jogszabályok alapján - fennálló tagságát szakosztályi tagságnak kell tekinteni és a jogszabályokban a "Művészeti Alap tagja" megjelölés alatt szakosztályi tagságot, az Irodalmi Alap, a Képzőművészeti Alap és a Zenei Alap elnevezésen pedig a Művészeti Alapot kell érteni.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke