2/1984. (I. 17.) ÉVM rendelet
a veszélyes hulladékok keletkezésének ellenőrzéséről és az azok ártalmatlanításával kapcsolatos tevékenységekről szóló 56/1981. (XI. 18.) MT rendelet ágazati végrehajtásáról
Az 56/1981. (XI. 18.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 21. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnökével és az egészségügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
E rendelet hatálya az építésügyi és városfejlesztési miniszter gazdasági ágazati irányítása alá tartozó építőipari, építőanyagipari, épületasztalosipari, továbbá lakás-, város- és községgazdálkodással kapcsolatos szolgáltatási tevékenységek végzése során keletkezett veszélyes hulladékokra [a R. 2. § (1)-(2) bekezdése és melléklete] terjed ki.
2. §
(1) A hulladék minősítését megalapozó - elsősorban fizikai-kémiai és ökotoxikológiai - vizsgálatot [a R. 2. § (3) bekezdése) elvégezheti
a) az a termelő, amelynek tevékenysége során a veszélyes hulladék keletkezik, ha a szakszerű vizsgálathoz szükséges feltételek rendelkezésére állnak, illetőleg
b) az e rendelet mellékletében szereplő szerv (intézet, vállalat), ha a termelő a vizsgálattal megbízza.
(2) Ha az (1) bekezdésben említettek a minősítést megalapozó vizsgálat elvégzésére nincsenek felkészülve, vagy a vizsgálat a veszélyes hulladék egészségre való hatásának a megállapítására irányul, annak elvégzését az Országos Közegészségügyi- Intézettől vagy a termelő telephelye szerint illetékes közegészségügyi és járványügyi állomástól kell kérni.
(3) A minősítést megalapozó vizsgálatok elvégzésének rendjét (tartalmát és módszerét) az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal által kiadott műszaki-technikai normák állapítják meg.*
(4) A minősítést megalapozó vizsgálatról a vizsgálatot végző szervnek nyilatkozatot kell adnia.
3. §
(1) A veszélyes hulladékkal összefüggő tevékenységgel kapcsolatos anyagforgalmi diagram és anyagmérleg készítésének kötelezettsége [a R. 5. § (1) bekezdése] alól akkor kérhető felmentés az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivataltól, ha a veszélyes hulladék nem tartozik a R. melléklete szerinti 1. veszélyességi osztályba és olyan kis mennyiségben vagy olyan nem rendszeres tevékenység során keletkezik, amelynél a tárolás, szállítás, ártalmatlanítás valószínűsíthetően nem vezet káros szennyező anyag képződéséhez.
(2) A termelőnek - a kisiparos kivételével - minden olyan üzemre, telep-, illetőleg munkahelyre nézve, ahol veszélyes hulladékok keletkeznek, kellően részletes belső szabályozással rendeznie kell a veszélyes hulladékok szervezeten belüli gyűjtését, előkezelését vagy kezelését, illetőleg átmeneti tárolását vagy ártalmatlanítását, továbbá az egyes elkülönült üzemek, üzemrészek telep- és munkahelyek közötti szállításának, átadásának rendjét és dokumentálását, valamint a mindezekért és az anyagforgalmi diagram és anyagmérleg készítéséért való felelősséget.
4. §
(1) A gazdálkodó szervezetek [a Ptk. 685. § c) pontja] telep-, illetőleg munkahelyein keletkezett veszélyes hulladékok mennyiségét, keletkezésének ellenőrzését, illetőleg ártalmatlanítását az üzemi technológiai tervben is rögzíteni kell.
(2) Az építési, szerelési, bontási munkahelyeken keletkező veszélyes hulladékokat, ezek egészség-és környezetkárosító hatását, várható mennyiségét, tárolását, munkahelyen belüli szállítását és ártalmatlanítását a kivitelezési organizációs tervben is rögzíteni kell.
(3) A (2) bekezdés rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell a javítási, karbantartási, tisztítási munkálatoknál, illetve az ezekre vonatkozó tervekben, vállalati belső szabályozási dokumentációkban is.
5. §
(1) A termelőnek a veszélyes hulladék keletkezését megfelelő technológia kialakításával, illetőleg alkalmazásával meg kell akadályoznia, vagy ha az elkerülhetetlen, a keletkezés csökkentését, illetőleg a veszélyes hulladék felhasználását (újrahasznosítását, értékesítését) a műszaki-gazdasági lehetőségek mérlegelésével elő kell mozdítani. Erről, továbbá az ártalmatlanítás megtervezéséről a termelési technológiai tervezés keretében kell gondoskodni.
(2) A veszélyes hulladékok gyűjtését, kezelését, telep-, illetőleg munkahelyen belüli átmeneti tárolását, szállítását, illetőleg ártalmatlanítását a R. 6-8. és 10-12. §-a továbbá e rendelet 4. §-a, valamint az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal által kiadott műszaki-technikai normák és az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint kell végezni.**
6. §
(1) A veszélyes hulladékot ártalmatlanító berendezés vagy lerakóhely létesítéséhez szükséges előzetes hozzájárulást [a R. 11. § (1) bekezdése] a termelő telephelye szerint illetékes környezetvédelmi hatóság útján - az ártalmatlanító berendezés, illetőleg lerakóhely létesítésének helye szerint illetékes első fokú vízügyi hatóság szakvéleményét csatolva - kell kérni az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivataltól. Ennek során a beruházónak arról is tájékozódnia kell, hogy az ártalmatlanító berendezés, illetőleg lerakóhely más termelőkkel közösen megvalósítható-e.
(2) A veszélyes hulladék égetéssel csak az erre a célra létesített berendezésben és a levegőtisztaság-védelmi előírásokat kielégítő módon ártalmatlanítható.
(3) A nyílttéri vagy nem erre a célra létesített ártalmatlanító berendezésben történő elégetéshez - amely csak kivételes lehet - szükséges az égetés helye szerint illetékes levegőtisztaság-védelmi hatóság engedélye és az első fokú tűzvédelmi hatóság előzetes értesítése. Az engedély iránti kérelemhez csatolni kell:
a) az e rendelet mellékletében szereplő illetékes szerv szakvéleményét arról, hogy az égetés a levegőt és a környezetet milyen mértékben szennyezi, továbbá
b) az égetés helye szerint illetékes első fokú közegészségügyi-járványügyi hatóság véleményét, valamint
c) az égetés helye szerint illetékes első fokú környezetvédelmi és vízügyi hatóság állásfoglalását.
(4) A nyílt téren történő veszélyes hulladékégetésre az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenység szabályai az irányadók.***
7. §
A termelőnek a veszélyes hulladékkal kapcsolatos feladatok irányítására kijelölt felelős dolgozója a R. [18. § (1) bekezdése] a veszélyes hulladékkal kapcsolatos tevékenységek, illetőleg feladatok végrehajtásának az ellenőrzéséért is felel.
8. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter
Melléklet a 2/1984. (I. 17.) ÉVM rendelethez
A veszélyes hulladékok minősítését megalapozó vizsgálatok végzésére kijelölt szervek
1. Építésügyi Minőségellenőrző Intézet és a regionális vizsgáló állomásai
2. Szilikátipari Központi Kutató és Tervező Intézet
3. Földmérő és Talajvizsgáló Vállalat
4. Mélyépítési Tervező Vállalat
5. Környezetvédelmi Intézet és a regionális vizsgáló állomásai