52/1984. (XI. 28.) MT rendelet
a lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóló 1/1971. (II. 8.) Korm. számú rendelet módosításáról
1. §
(1) Az 1/1974. (I. 9.) MT számú, a 28/1976. (VII. 23.) MT számú, a 12/1978. (III. 1.) MT számú, az 50/1980. (XII. 10.) MT számú és a 43/1982. (X. 7.) MT számú rendelettel módosított 1/1971. (II. 8.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) 9. §-a (3) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Lakásigénylés alapján tanácsi bérlakást kaphat)
"c) a külön jogszabályokban meghatározott pénzügyi feltételekkel az is, aki tanácsi bérlakásra szociális jelleggel nem jogosult, illetőleg aki a lakásügyi hatóságtól a tanácsi bérlakása ellenében nem szociális tanácsi bérlakás kiutalását kéri."
(2) A R. 9. §-ának (3) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
(Lakásigénylés alapján tanácsi bérlakást kaphat)
"d) az a lakástulajdonnal rendelkező személy is, aki a tulajdonában álló lakását beköltözhető állapotban a tanácsi ingatlanközvetítő szervnek értékesíti."
(3) A R. 9. §-a (5) bekezdésének a) pontjában a "14. § (1) és (2) bekezdése" szövegrész helyébe a "14. § (1)-(3) bekezdése" szövegrész lép.
2. §
A R. 10. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Ha a tanácsi bérlakást a 6. § (6) bekezdése alapján előzetesen kijelölt bérlő létesíti, a lakásigény mértékének felső határa - az (5) bekezdésben foglaltaktól eltérően - egy lakószobával túlléphető.".
3. §
A R. 14. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki és egyidejűleg a jelenlegi (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre változik:
"(3) A tanácsi bérlakás bérlője azt is kérheti a lakásügyi hatóságtól, hogy lakásának beköltözhető állapotban való átadása ellenében ajánljon fel részére nem szociális tanácsi bérlakást. Az ilyen kérelem a lakáskiutalási névjegyzékbe való felvétel mellőzésével teljesíthető, kivéve, ha a bérlő a lakásánál nagyobb szobaszámú nem szociális tanácsi bérlakás kiutalását kéri."
4. §
A R. 44. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Állampolgár a tulajdonában álló lakás aj egy részét maga nem lakás céljára is használhatja
b) egészét maga nem lakás céljára csak akkor használhatja, illetőleg azt másnak részben vagy egészben ilyen célra csak akkor adhatja bérbe, vagy engedheti át használatra, ha ehhez a városi (fővárosi kerületi, megyei városi), illetőleg a községi tanácselnök - a helyi lakásviszonyok figyelembevételével - hozzájárult. Ez a hozzájárulás azonban nem mentesít a helyiség használatához, illetőleg az ott folytatni kívánt tevékenység gyakorlásához szükséges - a külön jogszabályokban előírt - hatósági engedélyek megszerzésének a kötelezettsége alól.
(6) Az (5) bekezdés b) pontjában említett hozzájárulás a lakás üdülés (pihenés), továbbá fizetővendéglátás céljára való használatához, illetőleg hasznosításához nem szükséges."
5. §
A R. 44/A. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, és egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:
"(2) Ha a tanácsi bérlakás bérlője a lakásbérleti jogviszonyáról a lakásügyi hatóság javára pénzbeli térítés ellenében lemond és egyidejűleg az (1) bekezdésben említett lakáshoz való juttatását kéri, e kérelem a névjegyzékbe történő felvétel mellőzésével teljesíthető."
6. §
A R. 88/A. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Arra az esetre, ha a bérlő tanácsi bérlakására vonatkozó lakásbérleti jogviszonyáról a lakásügyi hatóság javára mond le és másik állami lakást nem kér, illetőleg nem kap, a térítés mértekét - az (1) bekezdés b) pontjában előírt mértéktől eltérően, a helyi lakásviszonyok figyelembevételével - a városi (fővárosi, megyei városi), illetőleg a községi tanács a lakásra megállapítható lakáshasználatbavételi díj háromszorosától - a fővárosban kettőnél több szobás tanácsi bérlakás esetében négyszeresétől-ötszöröséig terjedő összege között rendeletben állapíthatja meg."
7. §
(1) Ez a rendelet 1985. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a R. 10. §-a (4) bekezdésének a) pontja és a R. 142. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.
(2) E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépéskor fennálló lakásbérleti jogviszonyokra és az egyéb címen fennálló lakáshasználatokra is alkalmazni kell.
(3) Azokban az ügyekben, amelyekben a lakásügyi hatóság, illetőleg a bíróság e rendelet hatálybalépése előtt hozott első fokú határozatot, a jogorvoslati eljárásban a korábban hatályban volt rendelkezéseket kell alkalmazni.
Lázár György s. k.,
a Minisztertanács elnöke