11/1985. (III. 8.) MT rendelet

az 1985. évi országgyűlési képviselő és tanácstag választásokról

Az országgyűlési képviselők és a tanácstagok választásáról szóló 1983. évi III. törvény (a továbbiakban: Vjt.) 89. §-ának (1) bekezdése alapján a Minisztertanács az alábbiakat rendeli:

A Vjt. 1. §-ához

1. §

A jelen rendeletben a tanácsi, a Hazafias Népfront, és a választási szervek megjelölésénél a helyi meghatározáson a községi, nagyközségi, városi jogú nagyközségi, a városi, megyei városi és a fővárosi kerületi; a községi meghatározáson a községi és a nagyközségi; a városi meghatározáson a városi jogú nagyközségi, a városi és a megyei városi megfelelő szerveket kell érteni.

A Vjt. 16. §-ához

2. §

A helyi tanács végrehajtó bizottsága a választás kitűzéséről és a választók nyilvántartásáról 1985. március 11-én hirdetményt tesz közzé.

3. §

(1) A helyi tanács végrehajtó bizottsága 1985. április 3-áig összeállíttatja a választók nyilvántartását, és elkészítteti a választók részére szóló értesítéseket.

(2) A nyilvántartást a következő záradékkal kell ellátni:

"A nyilvántartásba 1-... sorszám alatt felvett állampolgárok a választási törvény 2. §-a értelmében választójogosultak."

A záradékot a tanácselnök és a végrehajtó bizottság titkára írja alá.

4. §

Azokról a személyekről, akiknek a Vjt. 2. §-ának (2) bekezdése szerint nincs választójoga, külön névsort kell készíteni, amely a következő záradékot tartalmazza:

"Nem vehető fel a nyilvántartásba, mert (indoklás)..."

A névsort a tanácselnök és a végrehajtó bizottság titkára írja alá.

A Vjt. 17. §-ához

5. §

A választók nyilvántartását 1985. április 5-től április 12-ig kell közszemlére tenni.

A Vjt. 18. §-ához

6. §

A nyilvántartással kapcsolatos kifogást az illetékes helyi tanács végrehajtó bizottsága titkáránál 1985. április 5-től április 12-ig lehet írásban vagy szóban bejelenteni. A szóban bejelentett kifogást jegyzőkönyvbe kell foglalni.

A Vjt. 19. §-ához

7. §

A helyi tanács végrehajtó bizottsága a módosított nyilvántartást 1985. május 24-28. között közszemlére teszi. Ennek időpontját a helyben szokásos módon ki kell hirdetni.

A Vjt. 22. §-ához

8. §

A Vjt. 22. §-a (1) bekezdésének alkalmazása szempontjából községnek a 100 vagy ennél több lakosú település minősül. A 100-nál kevesebb lakosú településen egy tanácstagot is választhatnak a községi közös tanácsba.

A Vjt. 23. §-ához

9. §

Az országgyűlési és a helyi tanácsi választókerületek területi beosztását 1985. március 18-án a helyi tanács hivatali helyiségében kell közszemlére tenni. A közzétételre a lakosság figyelmét a helyben szokásos módon fel kell hívni.

A Vjt. 24. §-ához

10. §

A helyi tanács végrehajtó bizottsága 1985. március 18-ig alakítja ki és látja el sorszámmal a szavazóköröket.

A Vjt. 26. §-ához

11. §

(1) Az Országos Választási Elnökség és a fővárosi, a megyei, valamint a helyi választási elnökségek 1985. március 22-ig alakulnak meg.

(2) A szavazatszedő bizottságok 1985. május 29-ig alakulnak meg.

A Vjt. 27. §-ához

12. §

Ha a választási szerv tagját a szerv működési területén képviselőnek vagy tanácstagnak jelölték, megbízását vissza kell vonni, és a Hazafias Népfront illetékes bizottsága új tagot bíz meg.

A Vjt. 29. §-ához

13. §

A Hazafias Népfront Országos Tanácsa az Országos Választási Elnökség tagjait 1985. március 18-ig bízza meg, és a tagok nevét, valamint lakcímét közli az Elnöki Tanáccsal.

14. §

(1) A Hazafias Népfront illetékes bizottságai a fővárosi, a megyei és a helyi választási elnökségek tagjait 1985. március 18-ig bízzák meg, és a tagok nevét valamint lakcímét közlik az azonos szintű tanács végrehajtó bizottságával.

(2) Az illetékes tanács végrehajtó bizottsága 1985. március 20-ig erősíti meg a választási elnökség tagjainak megbízását.

(3) A megbízás megerősítéséről a tanács végrehajtó bizottsága írásban értesíti a választási elnökség tagjait, és felhívja őket, hogy az eskü letétele céljából a tanácselnöknél 1985. március 22-én jelenjenek meg.

15. §

(1) A Hazafias Népfront helyi bizottsága a szavazatszedő bizottságok tagjait 1985. május 24-ig bízza meg és a tagok nevét, valamint lakcímét közli az azonos szintű tanács végrehajtó bizottságával.

(2) Az illetékes tanács végrehajtó bizottsága 1985. május 27-ig erősíti meg a szavazatszedő bizottság tagjainak megbízását.

(3) A megbízás megerősítéséről a tanács végrehajtó bizottsága írásban értesíti a szavazatszedő bizottság tagjait, és felhívja őket, hogy az eskü letétele céljából 1985. május 29-én a tanácselnöknél jelenjenek meg.

A Vjt. 30. §-ához

16. §

Ha a választási szerv tagja feladatának ellátásában akadályozva van, vagy megbízatása megszűnik, a Hazafias Népfront illetékes szerve helyettest, illetőleg új tagot bíz meg. A megbízásra, megerősítésre és eskütételre a Vjt. és e rendelet szabályait kell megfelelően alkalmazni.

A Vjt. 37. §-ához

17. §

A választópolgárok jelölő gyűléseit 1985. április 15-május 15. között kell megtartani.

A Vjt. 38. §-ához

18. §

Az országgyűlési választókerületben tartott jelölő gyűléseken megjelent valamennyi választó egyharmadának igenlő szavazata szükséges a képviselő jelöléséhez, függetlenül attól, hogy a jelöltet melyik jelölő gyűlésen hozták javaslatba.

A Vjt. 39. §-ához

19. §

A Vjt. 39. §-ának (2) bekezdésében meghatározott esetben az összevont jelölő gyűlésen a jelöltek elfogadásáról a jelenlevők együttesen szavaznak. Ha valamelyik választókerület jelenlevő választói kérik, a választókerületük jelöltjeire külön szavaznak.

A Vjt. 41. §-ához

20. §

(1) A jelölő gyűlések megszervezéséhez és megtartásához a tanács végrehajtó bizottsága segítséget nyújt: megfelelő helyiséget biztosít, helyét és időpontját a lakosság tudomására hozza, a jegyzőkönyv vezetéséről gondoskodik.

(2) A jelölő gyűlés levezetésére a Hazafias Népfront illetékes bizottsága elnökséget alakít.

21. §

Az országgyűlési képviselők jelöléséről szóló jegyzőkönyvet a Hazafias Népfront fővárosi, illetőleg megyei bizottságához, a helyi tanácstag jelöléséről szóló jegyzőkönyvet pedig a Hazafias Népfront helyi bizottságához 1985. május 16-ig kell megküldeni.

A Vjt. 43-44. §-ához

22. §

(1) A Hazafias Népfront fővárosi, megyei bizottsága a választópolgárok gyűlésein jelölt országgyűlési képviselőjelöltek névsorát 1985. május 17-ig küldi meg a Hazafias Népfront Országos Tanácsának. A képviselőjelöltek neve után fel kell tüntetni jelenlegi foglalkozásukat és lakóhelyüket.

(2) A Hazafias Népfront Országos Tanácsa az országgyűlési képviselőjelöltek névsorát - az elfogadó nyilatkozatokkal együtt - 1985. május 20-ig nyújtja be az Országos Választási Elnökséghez.

(3) Az Országos Választási Elnökség 1985. május 22-én dönt az országgyűlési képviselőjelöltek elfogadásáról, és az elfogadott jelöltek névsorát ugyanezen a napon megküldi a fővárosi, a megyei választási elnökséghez, egyúttal értesíti a képviselőjelöltet arról, hogy jelöltként elfogadta.

23. §

A képviselőjelöltek elfogadása esetén az Országos Választási Elnökség - a Hazafias Népfront Országos Tanácsa által a főváros, illetőleg a megyék szerinti csoportosításban benyújtott - névsorokat egyenként, a következő szövegű záradékkal látja el: "A jelölés a választási törvénynek megfelel; a névsorba felvett jelölteket az Országos Választási Elnökség elfogadja." A záradékot keltezéssel kell ellátni, és azt az Országos Választási Elnökség elnöke és titkára írja alá.

24. §

A fővárosi és a megyei választási elnökség 1985. május 29-én hirdetmény útján teszi közzé az országgyűlési képviselőjelöltek nevét és jelenlegi foglalkozását.

A Vjt. 45-46. §-ához

25. §

(1) A Hazafias Népfront helyi bizottsága 1985. május 17-i** jelenti be a tanácstagi jelölő gyűléseken jelölt személyeket a helyi választási elnökséghez.

(2) A bejelentéshez csatolni kell a jelölt nyilatkozatát arról is, hogy más helyi tanácsi választókerületben jelölést nem fogadott el.

(3) A választási elnökség a tanácstagjelöltet is haladéktalanul értesíti arról, hogy jelöltként elfogadta.

(4) Ha a helyi választási elnökség megállapítja, hogy ugyanazt a személyt több helyi tanácsi választókerületben jelölték, felkéri a jelöltet, nyilatkozzék, hogy jelölését melyik választókerületben kívánja fenntartani. A tanácstagjelöltet nyilatkozata szerinti választókerületben kell nyilvántartásba venni.

26. §

A helyi választási elnökség hirdetmény útján 1985. május 29-én teszi közzé a tanácstagjelöltek nevét és jelenlegi foglalkozását

A Vjt. 48. §-ához

27. §

(1) A Hazafias Népfront Országos Tanácsa az országos listán induló képviselőjelöltek névsorát 1985. május 9-ig nyújtja be az Országos Választási Elnökséghez. A jelöltek neve után fel kell tüntetni jelenlegi foglalkozásukat és lakcíműket.

(2) Az Országos Választási Elnökség az elfogadott jelöltek névsorát 3 napon belül megküldi a Hazafias Népfront Országos Tanácsának; egyúttal értesíti a képviselőjelöltet arról, hogy jelöltként elfogadta.

(3) Az Országos Választási Elnökség a jelöltek nevét és jelenlegi foglalkozását 1985. május 29-én hirdetmény útján teszi közzé.

28. §

(1) A Vjt. 9. §-ának (3) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a képviselőjelöltek és tanácstagjelöltek a tevékenységüket és elképzeléseiket választóikkal június 6-ig ismertethetik.

(2) Az egyenlő feltételek biztosítása érdekében:

a) a Hazafias Népfront bizottságok, az illetékes állami szervek és társadalmi szervezetek közreműködésével, a jelölteknek általános tájékoztatót bocsátanak rendelkezésre;

b) az állami szervek és a gazdálkodó szervezetek tevékenységükről a jelölt kérésére kötelesek tájékoztatást adni;

c) anyagi eszköz felhasználásával járó - egyenlő mértékű - támogatást csak a Hazafias Népfront illetékes bizottsága adhat.

A Vjt. 49. §-ához

29. §

A választási hirdetményt a helyi választási elnökség 1985. május 29-én teszi közzé.

A Vjt. 50. §-ához

30. §

A helyi tanács végrehajtó bizottságának titkára 1985. június 7-én adja át a szavazatszedő bizottság elnökének a szavazókörhöz tartozó választókerületek választóinak nyilvántartását, az országgyűlési képviselők és a helyi tanácstag megválasztásához szükséges szavazólapokat, a visszautasítottak jegyzékének nyomtatványát és a szavazási jegyzőkönyv-nyomtatványokat

31. §

(1) A választási elnökség akkor rendeli el a szavazás reggel 5 órakor történő megkezdését, ha a helyi körülmények miatt várható, hogy reggel 6 óra előtt jelentősebb számú választó kíván szavazni.

(2) A szavazatszedő bizottság akkor rendeli el a szavazás 19 óráig történő meghosszabbítását, ha a nyilvántartásba felvettek egyötöde vagy ennél több választó 18 óráig még nem szavazott

A Vjt. 51. §-ához

32. §

(1) A helyi tanács végrehajtó bizottsága gondoskodik a szavazóhelyiségekről, ezek felszereléséről, berendezéséről; legalább 2 szavazófülkéről, minden szavazófülkében íróeszközről, valamint arról, hogy a szavazatszedő bizottságok írásbeli tennivalóinak ellátásánál közreműködő dolgozók rendelkezésre álljanak.

(2) A szavazás megkezdése előtt a szavazatszedő bizottság megállapítja, hogy az urnák üresek-e, a szavazás céljára alkalmasak-e, ezután az urnákat lezárja és lepecsételi.

A Vjt. 52. §-ához

33. §

(1) A Hazafias Népfront megbízottai részére a választás napján a szavazóhelyiségekben, illetőleg a választási elnökség helyiségeiben való tartózkodásra jogosító igazolást a működési területére kiterjedő hatállyal, az illetékes választási elnökség állítja ki.

(2) A hírközlő szervek megbízottai részére a választás napján a szavazóhelyiségekben, valamint a választási elnökség helyiségeiben történő tartózkodásra jogosító igazolást az Országos Választási Elnökség, illetőleg az illetékes fővárosi, megyei választási elnökség adhat.

A Vjt. 53. §-ához

34. §

(1) Az országgyűlési képviselők és a helyi tanácstagok megválasztására különböző szavazólapok szolgálnak.

(2) Az országos választási listán induló jelöltek választására szolgáló szavazólap tartalmazza: az országos választási lista megjelölést, a választás évét, hónapját és napját, továbbá a képviselőjelöltek nevét

(3) Az országgyűlési képviselők választására szolgáló szavazólap tartalmazza: az országgyűlési választókerület megjelölését, a választás évét, hónapját és napját, továbbá a képviselőjelöltek nevét

(4) A helyi tanácstag választására szolgáló szavazólap tartalmazza: a tanácstagi választókerület megjelölését, a választás évét, hónapját és napját továbbá a tanácstagjelöltek nevét.

A Vjt. 54. §-ához

35. §

A szavazatszedő bizottság elnöke a szavazónak - borítékkal - három szavazólapot ad át: egyet az országos választási listán induló országgyűlési képviselők, egyet a választókerületben induló országgyűlési képviselő, egyet a helyi tanács tagjának megválasztására. Az ideiglenes tartózkodási helyen igazolás alapján [Vjt. 20. § (3) bek.] szavazó részére csak az országos választási listán induló jelöltek választására szolgáló szavazólapot kell átadni.

36. §

Ha a visszautasított választó a szavazás lezárása előtt személyazonosságát igazolta, nevét a visszautasítottak jegyzékéből törölni kell, és lehetővé kell tenni, hogy szavazzon.

A Vjt. 55. §-ához

37. §

Az országos választási lista egészének áthúzása az összes jelölt ellen leadott szavazatnak minősül.

A Vjt. 58. §-ához

38. §

A szavazatok összeszámlálása előtt a szavazatszedő bizottság külön-külön összecsomagolja az összes fel nem használt szavazólapot, a csomagokat lezárja és lepecsételi. Ezután hozzákezd az urnából kiemelt szavazólapok összeszámlálásához, és mindaddig együtt marad, amíg az összeszámlálást befejezi, a szavazási jegyzőkönyvet elkészíti, és továbbítja a helyi választási elnökséghez.

A Vjt. 59. §-ához

39. §

(1) A szavazatok összeszámlálása úgy történik, hogy a szavazatszedő bizottság a borítékok felbontás után külön-külön csoportosítja az országos választási listán induló képviselők, az országgyűlési képviselő, illetőleg a helyi tanácstag választására szolgáló szavazólapokat. Ha a szavazókörhöz több helyi tanácsi választókerület tartozik, a tanácstagok választására szolgáló szavazólapokat az egyes tanácsi választókerületek sorszáma szerint is csoportosítani kell.

(2) A szavazatszedő bizottság:

a) az országos választási listán induló képviselők megválasztására szolgáló szavazólapok közül külön választja az érvényes és az érvénytelen szavazatot tartalmazó szavazólapokat, majd az érvényes szavazatot tartalmazó szavazólapokat, megszámlálja és megállapítja, hogy az érvényes szavazatok közül külön-külön az egyes jelöltek ellen hányan szavaztak;

b) a választókerületben induló országgyűlési képviselő megválasztására szolgáló szavazólapok közül külön választja az érvényes és az érvénytelen szavazatot tartalmazó szavazólapokat, majd az érvényes szavazatot tartalmazó szavazólapokat megszámlálja és megállapítja, hogy az érvényes szavazatok közül külön-külön hányat kaptak a jelöltek, és hányan szavaztak ellenük;

c) a helyi tanács tagjának megválasztására szolgáló szavazólapok közül - ha a szavazókörhöz több helyi tanácsi választókerület tartozik, választókerületenként - különválasztja az érvényes és az érvénytelen szavazatot tartalmazó szavazólapokat, majd az érvényes szavazatot tartalmazó szavazólapokat megszámlálja és megállapítja, hogy az érvényes szavazatok közül külön-külön hányat kaptak a jelöltek és hányan szavaztak ellenük.

A Vjt. 61. §-ához

40. §

A szavazatszedő bizottság a jelen rendelet 39. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott feladat elvégzése után azonnal elkészíti az országgyűlési választásról szóló szavazási jegyzőkönyvet, és annak a helyi választási elnökséghez történő továbbítása után kezdi meg a tanácsi választásra vonatkozó szavazási eredmények megállapítását.

41. §

A szavazatszedő bizottság az országgyűlési és a tanácsi választások szavazási jegyzőkönyveinek továbbítása után az érvényes és az érvénytelen szavazatokat tartalmazó szavazólapokat, valamint az egyéb választási iratokat összecsomagolja. A csomagot lepecsételi, és a felhasználatlanul maradt szavazólapokat tartalmazó csomaggal együtt az urnába helyezi, majd az urnát lepecsételi. A lepecsételt urnát megőrzés végett haladéktalanul megküldi az illetékes helyi tanács végrehajtó bizottságának.

A Vjt. 62. §-ához

42. §

(1) Az országgyűlési választókerület székhely a szerint illetékes helyi tanács végrehajtó bizottságának titkára 1985. június 7-én adja át a választási elnökségnek a képviselőválasztás eredményének összesítéséhez szükséges jegyzőkönyv-nyomtatványokat és a képviselő részére kiállítandó megbízólevelet.

(2) A helyi tanács végrehajtó bizottságának titkára 1985. június 7-én adja át a helyi választási elnökség elnökének a választási jegyzőkönyvnyomtatványt és a megválasztott tanácstagok részére kiállítandó megbízólevelet.

A Vjt. 63-64. §-ához

43. §

Az országgyűlési választókerület székhelyén működő helyi választási elnökség az összesítő jegyzőkönyvében soronként feltünteti az egyes szavazókörök adatait, és azok összesítése útján állapítja meg az eredményt.

44. §

(1) Annak a helyi tanácsi választókerületnek a választási eredménye, amelynek területe a szavazókör területével egybeesik vagy annál kisebb, megegyezik a szavazási jegyzőkönyvben feltüntetett eredménnyel.

(2) Annak a helyi tanácsi választókerületnek a választási eredményét, amelynek területe nagyobb, mint a szavazókör területe, a vonatkozó szavazási jegyzőkönyvekben feltüntetett adatok összesítésével kell megállapítani.

(3) A választási elnökség a tanácstagok választási eredményéről, két példányban összesítő választási jegyzőkönyvet készít, amelyben soronként feltüntetni az egyes helyi tanácsi választókerületek választási eredményét.

45. §

(1) Az összesítő választási jegyzőkönyv lezárása előtt az országgyűlési választókerület székhelyén működő, illetőleg a helyi választási elnökség választókerületenként megállapítja, hogy a jelöltek közül ki tekintendő megválasztott országgyűlési képviselőnek, illetőleg helyi tanácstagnak, továbbá pótképviselőnek, illetőleg póttanácstagnak.

(2) Az összesítő választási jegyzőkönyvben fel kell tüntetni azt is, ha pótválasztás kitűzése szükséges.

(3) A helyi tanácsválasztás eredményeinek megállapításáról felvett összesítő jegyzőkönyv egyik példányát a helyi választási elnökség azonnal továbbítja az illetékes fővárosi, megyei választási elnökségnek. A másik példányt átadja a helyi tanács végrehajtó bizottságának. A szavazási jegyzőkönyveket és egyéb iratokat borítékba zárva és lepecsételve juttatja el a helyi tanács végrehajtó bizottságához, amely azt köteles sértetlenül megőrizni.

A Vjt. 65. §-ához

46. §

Az Országos Választási Elnökség az összesítő választási jegyzőkönyvek alapján a képviselők és a helyi tanácstagok választásának eredményét 1985. június 11-ig teszi közzé.

47. §

Az Országos Választási Elnökség adja ki a megbízólevelet az országos listán megválasztott képviselőknek. Az országgyűlési választókerület székhelyén működő helyi választási elnökség és a helyi választási elnökség 1985. június 12-ig adja át a megválasztott képviselőknek és a helyi tanácstagoknak a megbízólevelet, illetőleg a pótképviselőknek és a póttanácstagoknak a megválasztásukról szóló értesítést

A Vjt. 67.§-ához

48. §

A fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának titkára 1985. június 7-én adja át a fővárosi, megyei választási elnökség elnökének a választási eredmények összesítéséhez szükséges jegyzőkönyv-nyomtatványt.

49. §

(1) A helyi tanácsi választások összesített végeredményét megállapító jegyzőkönyvben fel kell tüntetni:

a) a választás évét, hónapját és napját,

b) a választási elnökség tagjainak nevét,

c) városonként, fővárosi kerületenként, községenként összesítve:

- a nyilvántartásba vett választópolgárok számát,

- a leadott összes szavazat számát,

- az érvényes és az érvénytelen szavazatok számát,

- a választókerületek jelöltjeire leadott szavazatok számát,

- azoknak a szavazólapoknak a számát, amelyeken valamennyi jelölt nevét törölték,

- a visszautasított választópolgárok számát,

d) az összesített végeredményt,

e) a megválasztott tanácstagok és póttanácstagok számát,

f) azoknak a választókerületeknek a számát, amelyekben pótválasztást kell tartani.

(2) A fővárosi, megyei választási elnökség az összesített végeredményt megállapító jegyzőkönyv egy példányát lezárás után azonnal továbbítja az Országos Választási Elnökséghez.

(3) A jegyzőkönyv másik példányát borítékba zárva és lepecsételve - a beérkezett jegyzőkönyvekkel együtt - a fővárosi, illetőleg a megyei tanács végrehajtó bizottságának kell átadni, amely azt sértetlenül megőrzi.

A Vjt. 69. §-ához

50. §

(1) Pótválasztást kell kitűzni abban a választókerületben is, amelyben nem tartottak választást, mert nem volt legalább két jelölt. Ilyen esetben a választás eredményének a megállapítása a Vjt. 12. §-ának (2) bekezdése szerint történik.

(2) A pótválasztás kitűzéséről a választási elnökség haladéktalanul értesíti a Hazafias Népfront illetékes bizottságát.

A Vjt. 80. §-ához

51. §

A fővárosi, megyei tanács 1985. május 30-ig közli a Hazafias Népfront fővárosi, megyei bizottságával, és a fővárosi, megyei választási elnökséggel a helyi tanácsonként, illetőleg több községi tanács által együttesen választható fővárosi, megyei tanácstagok számát.

A Vjt. 81-83. §-ához

52. §

(1) A Hazafias Népfront fővárosi, megyei bizottsága a fővárosi, megyei tanácstagok jelölésére vonatkozó javaslatát 1985. június 10-ig küldi meg az illetékes fővárosi, megyei választási elnökségnek.

(2) A Hazafias Népfront bizottságának javaslata tartalmazza:

a) a választó helyi tanács (együttesen választó községi tanácsok) megnevezését,

b) a javasolt személy nevét és azt, hogy melyik helyi tanács tagja, illetőleg ha nem helyi tanácstag, lakóhelyének, munkahelyének és jelenlegi foglalkozásának megjelölését.

c) a javasolt személy nyilatkozatát a javaslat tudomásulvételéről és a Hazafias Népfront programjának elfogadásáról,

d) a javaslat indokolását.

(3) A fővárosi, megyei választási elnökség 1985. június 12-ig közli a helyi tanácsok végrehajtó bizottságaival a Hazafias Népfront illetékes bizottságának a fővárosi, megyei tanácstag (tanácstagok) jelölésére vonatkozó javaslatát.

53. §

A helyi tanács lehetőleg az alakuló ülésén jelöli, majd nyomban megválasztja a fővárosi, megyei tanács tagját (tagjait).

54. §

A fővárosi, megyei tanácstagválasztást az ügyrendi bizottság bonyolítja le.

55. §

A fővárosi, megyei tanácstagok jelölésére vonatkozó javaslatot a helyi tanács alakuló ülésén a Hazafias Népfront illetékes bizottságának a képviselője terjeszti elő.

56. §

(1) A Hazafias Népfront illetékes bizottsága javaslatainak, majd a kiegészítő javaslatoknak a megvitatása és a javaslatok megszavazása személyenként, a javaslat sorrendjében történik.

(2) Annak a jelöltnek a nevét, aki a tanácsülésen megjelent helyi tanácstagok egyharmadának szavazatát megkapta, fel kell venni a szavazólapra.

57. §

(1) A fővárosi, megyei tanácstag megválasztására szolgáló szavazólapon fel kell tüntetni:

a) a fővárosi, megyei tanács és a választó helyi tanács megnevezését,

b) a választás évét, hónapját, és napját,

c) a jelölt (jelöltek) nevét.

(2) Több jelölt esetén a szavazólapon ábécé sorrendben, egymás melletti külön-külön hasábban kell feltüntetni:

a) a helyi tanács tagjai köréből jelölt egy vagy több személy nevét,

b) a nem a helyi tanács tagjai sorából jelölt egy vagy több személy nevét

(3) A szavazólapokat a tanácsülésen részt vevő helyi tanácstagok számával azonos számban kell elkészíteni, és a helyi tanács végrehajtó bizottságának bélyegzőjével kell ellátni.

58. §

(1) A helyi tanács végrehajtó bizottsága gondoskodik a szavazás titkosságáról.

(2) A szavazás módját az ügyrendi bizottság elnöke ismerteti.

59. §

(1) A jelöltre szavazni a szavazólapon nevének meghagyásával, a jelölt ellen szavazni nevének áthúzásával lehet.

(2) A szavazat érvényességéről az ügyrendi bizottság szótöbbséggel, végérvényesen dönt

(3) A szavazat érvénytelen, ha a tanácstag

a) nem a hivatalos szavazólapon szavazott, vagy

b) nem állapítható meg, hogy kire adta szavazatát, illetőleg

c) a megválasztható fővárosi, megyei tanácstagok számánál több jelölt nevét hagyta meg a szavazólapon.

60. §

(1) A szavazás befejezése után az ügyrendi bizottság megállapítja az érvényes és az érvénytelen szavazatok számát. Ezt követően megszámlálja, hogy az érvényes szavazatok közül az egyes jelöltekre, illetőleg ellenük személyenként hány szavazat esett, és megállapítja, hogy a jelöltet megválasztották-e, illetőleg amennyiben a fővárosi, megyei tanácsba megválasztható tanácstagoknál több jelölt indult, közülük kit választottak meg.

(2) A szavazásról két példányban jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyv tartalmazza:

a) a választó helyi tanács megnevezését,

b) a fővárosi, megyei tanács megjelölését,

c) a választás évét, hónapját és napját,

d) a választó helyi tanács tagjainak számát,

e) a választó tanács ülésén megjelent helyi tanácstagok számát,

f) a leadott összes szavazat számát,

g) az érvényes és az érvénytelen szavazatok számát,

h) a jelöltre, több jelölt esetén külön-külön az egyes jelöltekre leadott szavazatok számát,

i) a megválasztott fővárosi, megyei tanácstag (tanácstagok) nevét és lakcímét,

j) az ismételt szavazás szükségességét.

(3) A jegyzőkönyvet az ügyrendi bizottság elnöke és tagjai írják alá.

61. §

(1) A helyi tanács ügyrendi bizottsága a fővárosi, megyei tanácstagok választásáról készített jegyzőkönyv (ismételt szavazás esetén a szavazásonként külön-külön készített valamennyi jegyzőkönyv) egyik példányát a tanácsülés után haladéktalanul megküldi az illetékes fővárosi, megyei választási elnökséghez, a jegyzőkönyv másik példányát a tanácsülés jegyzőkönyvéhez kell csatolni.

(2) A választási jegyzőkönyv alapján az ügyrendi bizottság elnöke a tanácsülésen bejelenti a szavazás eredményét. A bejelentés után a helyi tanács elrendeli a megválasztott fővárosi, megyei tanácstag részére a megbízólevél kiadását.

(3) A helyi tanácselnök a választást követő három napon belül a fővárosi, megyei tanácstagnak a megbízólevelet átadja.

A Vjt. 84. §-ához

62. §

(1) Az ismételt szavazást - a betöltetlenül maradt tanácstagi helyre - lehetőleg ugyanazon tanácsülésen célszerű megtartani. I

(2) Az ismételt szavazás előtt újabb jelöltre (jelöltekre) lehet javaslatot tenni. Az újabb jelölés elfogadásához a tanácsülésen részt vevő helyi tanácstagok egyharmadának nyílt szavazata szükséges.

(3) Az ismételt szavazás eredményét is a jelen rendelet 60. §-ában foglaltak szerint kell megállapítani és jegyzőkönyvbe foglalni.

(4) Ha az együttesen választó községi tanácsok összesített szavazási eredménye szerint a megyei tanácstagjelölt nem kapta meg a megválasztásához szükséges számú szavazatot, a megyei választási elnökség a megyei tanács végrehajtó bizottsága útján az érintett együttesen választó községi tanácsoknál új jelölő, illetve választó tanácsülés összehívásáról gondoskodik. Az ismételt választást 1985. június 28-ig meg kell tartani.

63. §

A megyei választási elnökség a községi tanácsok választási jegyzőkönyvei alapján a jelen rendelet 60. §-ának (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelő összesítő jegyzőkönyvet készít, és megküldi az Országos Választási Elnökségnek.

A Vjt. 87. §-ához

64. §

(1) A választási elnökségek részére az illetékes tanács végrehajtó bizottsága 1985. március 22-től kezdődően hivatali helyiségről, felszerelésről és berendezésről gondoskodik. Ugyancsak a tanács végrehajtó bizottsága gondoskodik arról, hogy az írásbeli tennivalók ellátásánál közreműködő dolgozók 1985. március 22-től kezdődően rendelkezésre álljanak.

(2) A közös tanácsú községek választási elnökségének hivatali helyiségét a tanács székhelyén kell kijelölni.

A Vjt. 89. §-ához

65. §

A tanácsok alakuló ülésein a népi ellenőrzési bizottságok tisztségviselőit és tagjait, valamint a népi ülnököket is meg kell választani.

66. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék