2/1985. (IV. 20.) BkM rendelet
az egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetésével összefüggő egyes belkereskedelmi miniszteri rendeletek módosításáról
Az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel és a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben az egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetéséről szóló 38/1900. (IX. 30.) MT rendelet 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem.
1. §
Az egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetéséről szóló, a 34/1983. (IX. 22.) MT és a 21/1985. (IV. 20.) MT rendelettel módosított 38/1980. (IX. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására kiadott, a 11/1982. (V. 30.) BkM és a 10/1983. (X. 6.) BkM rendelettel módosított 14/1980. (IX. 30.) BkM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdésben megjelölt létszámhatárt a vezetővel (a polgári jogi társaság tagjaival) együtt - a zenészek, az előadó művészek, a kisegítők valamint a szakmunkástanulók nélkül -műszakszámtól függetlenül kell figyelembe venni."
2. §
A Vhr. 2. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Ha a versenytárgyalás meghirdetett időpontjáig nem volt pályázó, a gazdálkodó szervezet fél éven belül - a hirdetésben megjelölt feltételekkel - versenytárgyalás nélkül szerződést köthet."
3. §
A Vhr. a következő 2/A. §-sal egészül ki:
"2/A. § Nem kötelező meghirdetni az állampolgár tulajdonában álló helyiségben működő üzletet, ha a tulajdonost az üzlethelyiség bérletére kötött szerződés felmondása esetén cserehelyiség biztosítási kötelezettség nem terheli, továbbá az intézményekben működő legfeljebb három főt foglalkoztató nem nyilvános üzletet."
4. §
A Vhr. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A gazdálkodó szervezet a hirdetésben (tájékoztatóban) a (2) bekezdésben meghatározottnál szigorúbb képesítési feltételeket is előírhat."
5. §
A Vhr. 3/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A rendelet alkalmazása szempontjából nem tekinthető több üzletnek, ha az egyik idényjelleggel évente legfeljebb hat hónapig üzemel."
6. §
A Vhr. 4. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az üzlet árbevételét a szerződés a vezető bejelentése alapján tartalmazza. A szerződésben kiköthető, hogy az üzleti eredményt érintő hatósági intézkedés vagy az árbevétel meghatározott mértékű változása esetén a díj milyen mértékben módosul.
(6) A díj közös megegyezéssel kivételesen indokolt esetben akkor csökkenthető, ha a szerződéskötést követően az üzlet működési körén kívül beállott elháríthatatlan körülmény folytán az eredetileg megállapított díj fizetése a vezetőtől nem várható el."
7. §
(1) A Vhr. 5. §-a (1) bekezdésének második és harmadik mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A vendéglátó üzlet vezetője az üzletköréhez tartozó árut a kiskereskedelemben is beszerezheti. A kiskereskedelemben be nem szerezhető áruk körét a belkereskedelmi miniszter közleményben teszi közzé."
(2) A Vhr. 5. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A gazdálkodó szervezet a nevében történő árubeszerzést indokolt esetben ahhoz a feltételhez kötheti, hogy az üzletvezető az áru ellenértékét kizárólag az általa kibocsátott utalvánnyal egyenlítheti ki. Ilyen esetben az üzlet bélyegzőjén fel kell tüntetni, hogy árubeszerzésre csak a gazdálkodó szervezet által kibocsátott utalvány ellenében jogosít. Az utalvány ellenértékét a kibocsátó gazdálkodó szervezet a szállítónak feltétel nélkül, az üzletvezető pedig a kibocsátónak megállapodás szerint köteles megtéríteni. Az átvett utalványok ellenértéke kiegyenlítésének ütemét a gazdálkodó szervezet közli az üzletvezetővel. Az utalvány mintát e rendelet melléklete tartalmazza."
8. §
A Vhr. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A munkakönyv nélkül hét napnál rövidebb időre alkalmazható kisegítő dolgozókkal a gazdálkodó szervezet nevében - az alkalmazási feltételek érvényesülése esetén - a vezető létesíthet munkaviszonyt. Ezt a vezető köteles a munkaviszony létesítésekor nyilvántartásba venni és a gazdálkodó szervezetnek - az általa meghatározott időpontig - hetenként bejelenteni."
9. §
A Vhr. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szerződés megszűnésekor az elszámolás keretében a vezető köteles a gazdálkodó szervezettől átvett állóeszközöket és azokat a tartós használatra szolgáló forgóeszközöket amelyekre az R. 5. §-ának (1) bekezdése alapján az R. 4. §-ában foglalt rendelkezések az irányadók, leltár szerint visszaszolgáltatni és a meg nem vásárolt forgóeszközök értékével elszámolni."
10. §
A Vhr. a következő 13/A. §-sal egészül ki:
"13/A. § A szerződés megszűnését követően az üzlet az újabb szerződéses üzemeltetésre történő átadásig, de legfeljebb három hónapig versenytárgyalás nélkül kötött szerződéssel vagy egyszerűsített jövedelemérdekeltségű rendszerben üzemeltethető. Ez a szerződés egy ízben legfeljebb három hónappal meghosszabbítható."
11. §
A magánkereskedelemről szóló, az 1982. évi 7. törvényerejű rendelettel módosított 1977. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 10/1982. (V. 14.) BkM rendelet 3. §-ának (2) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
[A tanács kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgattási szerve (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) a Tvr. 3. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelelő kérelmezőnek a magánkereskedői igazolványt kiadja, ha]
"d) igazolja, hogy sem neki, sem házastársának
- leltárhiányból, illetve szerződéses üzemeltetésre kötött szerződéséből tartozása nem áll fenn,
- a kérelem benyújtását megelőző két éven belül nem volt az árbevétel egy százalékát, de legalább 10 000 Ft-ot meghaladó leltárhiánya."
12. §
(1) Ez a rendelet 1985. május 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a Vhr. 5. §-ának (2) és (3) bekezdése, 6. §-a, 9. §-ának (1) bekezdése, 10. §-ának (2) bekezdése és 12. §-a hatályát veszti.
(2) A szabadkasszás kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletekről szóló, a 10/1983. (X. 6.) BkM rendelettel módosított 5/1972. (III. 16.) BkM rendelet 9. §-a hatályát veszti.
Dr. Juhár Zoltán s. k.,
belkereskedelmi miniszter
Melléklet a 2/1985. (IV. 20.) BkM rendelethez
Az utalvány nyomdai úton 1, 5, 10 és 50 ezer Ft-os címletekben készül.