Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

45/1985. (XII. 27.) PM-ÉVM együttes rendelet

az egyes építési kölcsönökről szóló 49/1982. (X. 7.) PM-ÉVM együttes rendelet módosításáról

A lakásépítés (-vásárlás) pénzügyi feltételeiről és a szociálpolitikai kedvezményről szóló 61/1985. (XII. 27.) MT rendelet 11. §-a (4) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

Az egyes építési kölcsönökről szóló - a 48/1984. (XI. 28.) PM-ÉVM és a 70 1983. (XII. 30.) PM-ÉVM együttes rendelettel módosított - a 49/1982. (X. 7.) PM-ÉVM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

[E rendelet alapján az Országos Takarékpénztár vagy a Takarékszövetkezet építési kölcsönt (a továbbiakban: kölcsönt) nyújthat.]

"c) az olyan többlakásos lakóépület közös tulajdonban álló épületrészeinek, valamint a lakásoknak a teljes felújítására, amelyet az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítésének szabályozásáról szóló 32/1969. (IX. 30.) Korm. rendelet alapján vásároltak meg, és az elidegenítés időpontjában az épület utolsó teljes felújításának befejezésétől már több mint 15 év telt el."

2. §

A R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"2. § (1) Az 1. §-ban felsorolt építési munkákra a lakások tulajdonosai vagy bérlői, továbbá a lakásfenntartó szövetkezetek és társasházak közös tulajdonban álló épületrészeinek építési munkáira a szövetkezet vagy a tagok és a tulajdonstársak részére az állam - a felhatalmazott pénzintézet útján - a rendelkezésre álló saját anyagi eszközök kiegészítésére kedvezményes kamatozású kölcsönt (a továbbiakban: állami kölcsön) nyújt. A pénzintézet bankkölcsönt, a munkáltató és a helyi tanács támogatást nyújthat.

(2) Az állami kölcsön összege nem haladhatja meg az éves Hitelpolitikai Irányelvekben meghatározott legmagasabb kölcsön összegét és az 1. § a) pontjában felsorolt építési munkák esetében az építési költség 70%-át, az 1. § b) és c) pontjaiban meghatározott építési munkák esetében az építési költség 90%-át. Ezen felül az állami kölcsön feltételei szerint kell nyújtani és a továbbiakban annak részeként kell kezelni az ifjúsági takarékbetét utáni külön kölcsönt is.

(3) Az állami kölcsön mindenkori évi kamatának mértékét az éves Hitelpolitikai Irányelvek határozzák meg.

(4) Az állami kölcsön törlesztési ideje az 1. § a) pontjában felsorolt építési munkák esetében legfeljebb 15 év, az 1. § b) és c) pontjaiban meghatározott építési munkák esetében 20 év. A havi törlesztés összegét a család jövedelmének figyelembevételével kell megállapítani.

(5) Utólagos hőszigeteléshez kedvezményes állami kölcsönt a központi fűtéses vagy távfűtéses házaknál csak teljes épület (valamennyi lakás) utólagos hőszigetelése esetében lehet nyújtani.

(6) Utólagos hőszigeteléshez kedvezményes állami kölcsön csak akkor igényelhető, ha a lakóépület vagy lakás építési engedélyét 1982. november 1. előtt adták meg és a tulajdonos használatbavételi engedéllyel rendelkezik."

3. §

Az R. 3. §-ának (1) és (4) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek, és egyidejűleg a 3. § a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(1) A 2. § szerint nyújtható kölcsön kiegészítésére bankkölcsön nyújtható az 1. § a) pontjában felsorolt munkáknál az építési költség 80%-áig, az 1. § b) és c) pontjaiban szereplő munkáknál az építési költségi 90%-áig. A bankkölcsön törlesztési ideje legfeljebb 10 év. A kölcsönnyújtás egyéb feltételeit az éves Hitelpolitikai Irányelvek határozzák meg."

"(4) Ha a lakásfenntartó szövetkezet vagy a társasház-tulajdonközösség a jogszabályban előírt felújítási alapképzési kötelezettségének nem tett eleget, vagy ezt a használatbavételi engedély kiadását követő 90 nap után elmulasztja, a közös tulajdonban álló épületrészekkel és az épületben levő lakásokkal kapcsolatos - e rendelet szerinti - munkákhoz csak bankkölcsön nyújtható.

(5) Ha a lakásfenntartó szövetkezet vagy a társasház-tulajdonközösség a felújítási alapképzési kötelezettség teljesítésének határidejét elmulasztotta, a (4) bekezdés rendelkezéseit akkor nem kell alkalmazni, ha a képzés megkezdése időpontjától számított 5 év folyamatos teljesítés mellett már eltelt."

4. §

A R. 4. §-ának (2) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A lakásszövetkezet, a tagjai vagy a társasház-tulajdonközösség tagjai részére a szövetkezeti vagy közös tulajdonban álló épületrészek felújítására nyújtható felújítási kölcsön feltételeire a 2. és a 3. §-ban foglaltakat kell alkalmazni azzal, hogy a kölcsön összege nem haladhatja meg a lakóházban levő lakásokhoz együttesen nyújtható felújítási kölcsön felső határát."

"(4) A közterületen közművezeték létesítésére, a több épületet vagy lakást kiszolgáló (csoportos) közműpótló építmény és berendezés létesítésére, valamint a földgázenergia hasznosításával összefüggő közművesítésekre az Ipari Minisztérium által megjelölt területeken

a) az állampolgárok tulajdonában álló lakások tulajdonosai és bérlői;

b) valamint az állami tulajdonban álló lakások bérlői esetében - ha fővezetéktől a lakóépületbe (a készülékig) való bevezetés költségét is vállalják - a tulajdonosok és a bérlők részére

a 2. és 3. §-ban foglalt feltételekkel nyújtható kölcsön, azzal az eltéréssel, hogy indokolt esetben a kölcsön az építési költség 90%-áig is terjedhet.

5. §

A R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Állampolgárok tulajdonában álló lakásokra (lakóházra) nyújtott kölcsön jelzálogjoggal való biztosítására a lakásépítés (-vásárlás) pénzügyi feltételeiről és a szociálpolitikai kedvezményről szóló 61/1985. (XII. 27.) MT rendelet 10. §-ának (2) bekezdésében foglaltak az irányadók."

6. §

A R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § Ha az adós a korábbi rendeletek alapján 1985. december 31-ig nyújtott kedvezményes kamatozású kölcsönökre még fennálló tartozását a vállalt határidő előtt saját pénzeszközeiből teljesen visszafizeti, úgy a fennálló tartozásából - ha jogszabály másként nem rendelkezik - 40% engedményt kell adni. A teljes visszafizetést el nem érő egyéb rendkívüli törlesztés esetén az előírt éves törlesztési kötelezettségen felül fizetett összeg 40%-ának megfelelő engedményt kell adni."

7. §

A R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § Valamennyi kölcsön hátralékos része után a külön jogszabályban megállapított mértékű késedelmi kamatot kell fizetni."

8. §

Ez a rendelet 1986. január 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépését követően kötött kölcsönszerződésekre kell alkalmazni. A rendelet hatálybalépésével a R. 3. §-ának (2) bekezdésében levő 2. § (1)-(2) bekezdésére való hivatkozás 2. § (1)-(4) bekezdésre változik.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Somogyi László s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter