5/1985. (V. 11.) BkM rendelet
az üzletek nyitvatartásáról
Az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével (továbbiakban: KPVDSz), a Kiskereskedők Országos Szervezetével (továbbiakban: KISOSZ), egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
A rendelet hatálya az üzletet*, idegenforgalmi tevékenységet folytató irodát (a továbbiakban együtt: üzlet) üzemeltető jogi- és magánszemélyekre (a továbbiakban együtt: kereskedő) terjed ki.
2. §
(1) Az üzletek nyitvatartási idejét az üzletet fenntartó jogi személy vezetője a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben, a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzletét az üzlet vezetője, illetőleg az üzlet üzemeltetésére jogosult magánszemély (pl.: magánkereskedő) állapítja meg.
(2) A nyitvatartási időt úgy kell megállapítani, hogy igazodjon a vásárlói szokásokhoz, biztosítsa az áruellátás zavartalanságát, és legyen figyelemmel a kereskedelmi dolgozók és a kereskedő érdekeire.
(3) Az üzletet - a 3. § (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a hét hat munkanapján nyitva kell tartani, ha a heti szabadnap biztosítható.
(4) A magánkereskedő üzletét, valamint a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzletet - a 3. § (2) bekezdés szerinti engedély kivételével - legalább heti 42 órán át nyitva kell tartani.
(5) Szombaton az áruházakat, valamint a ruházati és iparcikk üzleteket 13, az élelmiszerüzleteket 14 óráig nyitva kell tartani.
(6) Vasárnap üzlet - a vendéglátó-, a 4. § d) pontjában meghatározott -, a magánkereskedő által -, illetve a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzlet kivételével - csak ellátási vagy idegenforgalmi szempontból különösen indokolt esetben akkor tartható nyitva, ha annak feltételei biztosíthatók és ehhez a KPVDSz budapesti, illetve megyei bizottsága hozzájárult.
3. §
(1) A kereskedő az üzlet heti nyitvatartási idejét, illetve tervezhető ideiglenes zárvatartását 30 nappal, a nyitvatartási idő eseti meghosszabbítását legalább 3 nappal az üzlet megnyitását, illetve a nyitvatartási idő megváltoztatását megelőzően köteles az üzlet helye szerint illetékes első fokú szakigazgatási szervnek, továbbá a vendéglátó üzlet 22 óra utáni nyitvatartását a területileg illetékes rendőrkapitányságnak is bejelenteni.
(2) Az üzlet heti öt munkanapon való nyitvatartását, a 2. § (5) bekezdésben meghatározottnál rövidebb időtartamú szombati nyitvatartását, a két hétnél hosszabb időtartamú zárvatartását, továbbá a heti 42 óránál rövidebb nyitvatartási [2. § (4) bekezdés] - különösen indokolt esetben - az első fokú szakigazgatási szerv engedélyezheti.
(3) A magánkereskedő üzletét haláleset, igazolt betegség esetén, valamint szabadság címén évi 24 munkanapot meg nem haladóan zárva tarthatja. A zárvatartást az első fokú szakigazgatási szervnek be kell jelenteni.
4. §
A fővárosban a Fővárosi Tanács vb kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (továbbiakban: fővárosi szakigazgatási szerv), illetve más településen az első fokú szakigazgatási szerv - a gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] véleménye alapján a KPVDSz megbízott szervével egyetértésben, valamint a KISOSZ véleményének meghallgatásával kijelöli azokat:
a) a vendéglátó üzleteket, amelyek kötelesek vasárnap és ünnepnap tejet, péksüteményt, valamint mérés és szeletelés nélkül kenyeret árusítani,
b) az élelmiszerüzleteket, áruházakat, üzletközpontokat, amelyek szombaton a 2. § (5) bekezdésben meghatározottnál hosszabb ideig kötelesek nyitvatartani és meghatározza a hosszabbított nyitvatartás időtartamát. A szakigazgatási szerv az élelmiszerüzleteket legfeljebb 17 óráig, az áruházakat és üzletközpontokat legfeljebb 15 óráig terjedő nyitvatartásra kötelezheti,
c) a fővárosi és a városok kereskedelmi központjaiban, illetve főközlekedési útvonalain levő ruházati és iparcikk üzleteket, áruházakat, továbbá építőanyagtelepeket és üzleteket, amelyek a hét egy munkanapján legfeljebb 20 óráig kötelesek nyitvatartani,
d) az édesség-, virág-, dohány-, ajándék- és bazárüzleteket, pavilonokat, valutáért árusító üzleteket az idegenforgalmi vállalatok és hivatalok hálózati egységeit, irodáit, amelyek vasárnap is kötelesek nyitva tartani.
5. §
(1) Az első fokú szakigazgatási szerv - az áruellátás zavartalan biztosítása érdekében - a kereskedőt a bejelentett heti nyitvatartási rend megváltoztatására kötelezheti.
(2) Az első fokú szakigazgatási szerv, ha egy éven belül ismételten megállapítja, hogy - az éjszakai szórakozóhely és a szállodában működő vendéglátóipari üzlet kivételével - a vendéglátó üzlet éjszakai nyitvatartása a közrendet, vagy a lakosság nyugalmát zavarja, az üzlet 22 óra és 6 óra közötti nyitvatartását korlátozhatja, vagy megtilthatja.
(3) A fővárosi szakigazgatási szerv rendkívüli esetben - a KPVDSz Budapesti Bizottságával egyetértésben, a KISOSZ véleményének meghallgatásával - a fővárosban az áruellátás zavartalansága érdekében az első fokú szakigazgatási szervet a nyitvatartási idő megváltoztatása érdekében a szükséges intézkedés megtételére kötelezheti.
6. §
A fővárosi, megyei tanács vb kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerve az ágazati irányelvekben foglaltak alapján - a KPVDSz budapesti, illetve megyei bizottságával egyetértésben és a KISOSZ véleményének meghallgatásával - meghatározza az üzletek:
a) kettő, illetve több napos ünnepek előtti és alatti,
b) a gyógy- és üdülőhelyeken, valamint jelentősebb idegenforgalmi helyeken az üdülési idényben (május 15.-szeptember 15.) a szombati és a vasárnapi, valamint
c) a nemzetközi jellegű városok, idegenforgalmilag jelentős rendezvények, egyéb jelentős kereskedelmi akciók időtartama alatti
rendkívüli nyitvatartását.
7. §
A kereskedő az üzletek nyitvatartásának idejéről, annak megváltoztatásáról a vásárlókat megfelelően, a nyitvatartási idő megváltoztatását megelőzően legalább 15 nappal tájékoztatni köteles. A nyitvatartás idejét az üzlet bejárati részén is szembetűnően fel kell tüntetni.
8. §
A jogszabály alkalmazásában első fokú szakigazgatási szerv a községi tanács vb szakigazgatási szerve, a városi, a fővárosi kerületi tanács vb kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerve.
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az üzletek nyitvatartásáról szóló 20/1982. (XII. 29.) BkM rendelet hatályát veszti.
(2) Ha az üzlet a rendelet hatályba lépése előtt öt munkanapon tartott nyitva és a kereskedő ennek további engedélyezését a hatályba lépésétől számított harminc napon belül kérelmezi, a kérelem elbírálásáig az üzlet a korábbi nyitvatartási rend szerint üzemelhet.
Dr. Juhár Zoltán s. k.,
belkereskedelmi miniszter