Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1985. (V. 11.) BkM rendelet

az üzletek nyitvatartásáról

Az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével (továbbiakban: KPVDSz), a Kiskereskedők Országos Szervezetével (továbbiakban: KISOSZ), egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya az üzletet*, idegenforgalmi tevékenységet folytató irodát (a továbbiakban együtt: üzlet) üzemeltető jogi- és magánszemélyekre (a továbbiakban együtt: kereskedő) terjed ki.

2. §

(1) Az üzletek nyitvatartási idejét az üzletet fenntartó jogi személy vezetője a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben, a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzletét az üzlet vezetője, illetőleg az üzlet üzemeltetésére jogosult magánszemély (pl.: magánkereskedő) állapítja meg.

(2) A nyitvatartási időt úgy kell megállapítani, hogy igazodjon a vásárlói szokásokhoz, biztosítsa az áruellátás zavartalanságát, és legyen figyelemmel a kereskedelmi dolgozók és a kereskedő érdekeire.

(3) Az üzletet - a 3. § (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a hét hat munkanapján nyitva kell tartani, ha a heti szabadnap biztosítható.

(4) A magánkereskedő üzletét, valamint a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzletet - a 3. § (2) bekezdés szerinti engedély kivételével - legalább heti 42 órán át nyitva kell tartani.

(5) Szombaton az áruházakat, valamint a ruházati és iparcikk üzleteket 13, az élelmiszerüzleteket 14 óráig nyitva kell tartani.

(6) Vasárnap üzlet - a vendéglátó-, a 4. § d) pontjában meghatározott -, a magánkereskedő által -, illetve a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzlet kivételével - csak ellátási vagy idegenforgalmi szempontból különösen indokolt esetben akkor tartható nyitva, ha annak feltételei biztosíthatók és ehhez a KPVDSz budapesti, illetve megyei bizottsága hozzájárult.

3. §

(1) A kereskedő az üzlet heti nyitvatartási idejét, illetve tervezhető ideiglenes zárvatartását 30 nappal, a nyitvatartási idő eseti meghosszabbítását legalább 3 nappal az üzlet megnyitását, illetve a nyitvatartási idő megváltoztatását megelőzően köteles az üzlet helye szerint illetékes első fokú szakigazgatási szervnek, továbbá a vendéglátó üzlet 22 óra utáni nyitvatartását a területileg illetékes rendőrkapitányságnak is bejelenteni.

(2) Az üzlet heti öt munkanapon való nyitvatartását, a 2. § (5) bekezdésben meghatározottnál rövidebb időtartamú szombati nyitvatartását, a két hétnél hosszabb időtartamú zárvatartását, továbbá a heti 42 óránál rövidebb nyitvatartási [2. § (4) bekezdés] - különösen indokolt esetben - az első fokú szakigazgatási szerv engedélyezheti.

(3) A magánkereskedő üzletét haláleset, igazolt betegség esetén, valamint szabadság címén évi 24 munkanapot meg nem haladóan zárva tarthatja. A zárvatartást az első fokú szakigazgatási szervnek be kell jelenteni.

4. §

A fővárosban a Fővárosi Tanács vb kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (továbbiakban: fővárosi szakigazgatási szerv), illetve más településen az első fokú szakigazgatási szerv - a gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont] véleménye alapján a KPVDSz megbízott szervével egyetértésben, valamint a KISOSZ véleményének meghallgatásával kijelöli azokat:

a) a vendéglátó üzleteket, amelyek kötelesek vasárnap és ünnepnap tejet, péksüteményt, valamint mérés és szeletelés nélkül kenyeret árusítani,

b) az élelmiszerüzleteket, áruházakat, üzletközpontokat, amelyek szombaton a 2. § (5) bekezdésben meghatározottnál hosszabb ideig kötelesek nyitvatartani és meghatározza a hosszabbított nyitvatartás időtartamát. A szakigazgatási szerv az élelmiszerüzleteket legfeljebb 17 óráig, az áruházakat és üzletközpontokat legfeljebb 15 óráig terjedő nyitvatartásra kötelezheti,

c) a fővárosi és a városok kereskedelmi központjaiban, illetve főközlekedési útvonalain levő ruházati és iparcikk üzleteket, áruházakat, továbbá építőanyagtelepeket és üzleteket, amelyek a hét egy munkanapján legfeljebb 20 óráig kötelesek nyitvatartani,

d) az édesség-, virág-, dohány-, ajándék- és bazárüzleteket, pavilonokat, valutáért árusító üzleteket az idegenforgalmi vállalatok és hivatalok hálózati egységeit, irodáit, amelyek vasárnap is kötelesek nyitva tartani.

5. §

(1) Az első fokú szakigazgatási szerv - az áruellátás zavartalan biztosítása érdekében - a kereskedőt a bejelentett heti nyitvatartási rend megváltoztatására kötelezheti.

(2) Az első fokú szakigazgatási szerv, ha egy éven belül ismételten megállapítja, hogy - az éjszakai szórakozóhely és a szállodában működő vendéglátóipari üzlet kivételével - a vendéglátó üzlet éjszakai nyitvatartása a közrendet, vagy a lakosság nyugalmát zavarja, az üzlet 22 óra és 6 óra közötti nyitvatartását korlátozhatja, vagy megtilthatja.

(3) A fővárosi szakigazgatási szerv rendkívüli esetben - a KPVDSz Budapesti Bizottságával egyetértésben, a KISOSZ véleményének meghallgatásával - a fővárosban az áruellátás zavartalansága érdekében az első fokú szakigazgatási szervet a nyitvatartási idő megváltoztatása érdekében a szükséges intézkedés megtételére kötelezheti.

6. §

A fővárosi, megyei tanács vb kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerve az ágazati irányelvekben foglaltak alapján - a KPVDSz budapesti, illetve megyei bizottságával egyetértésben és a KISOSZ véleményének meghallgatásával - meghatározza az üzletek:

a) kettő, illetve több napos ünnepek előtti és alatti,

b) a gyógy- és üdülőhelyeken, valamint jelentősebb idegenforgalmi helyeken az üdülési idényben (május 15.-szeptember 15.) a szombati és a vasárnapi, valamint

c) a nemzetközi jellegű városok, idegenforgalmilag jelentős rendezvények, egyéb jelentős kereskedelmi akciók időtartama alatti

rendkívüli nyitvatartását.

7. §

A kereskedő az üzletek nyitvatartásának idejéről, annak megváltoztatásáról a vásárlókat megfelelően, a nyitvatartási idő megváltoztatását megelőzően legalább 15 nappal tájékoztatni köteles. A nyitvatartás idejét az üzlet bejárati részén is szembetűnően fel kell tüntetni.

8. §

A jogszabály alkalmazásában első fokú szakigazgatási szerv a községi tanács vb szakigazgatási szerve, a városi, a fővárosi kerületi tanács vb kereskedelmi feladatot ellátó szakigazgatási szerve.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az üzletek nyitvatartásáról szóló 20/1982. (XII. 29.) BkM rendelet hatályát veszti.

(2) Ha az üzlet a rendelet hatályba lépése előtt öt munkanapon tartott nyitva és a kereskedő ennek további engedélyezését a hatályba lépésétől számított harminc napon belül kérelmezi, a kérelem elbírálásáig az üzlet a korábbi nyitvatartási rend szerint üzemelhet.

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi miniszter