Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/1985. (VII. 20.) ME rendelet

a munkavédelmi belső ellenőrzésről

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben a munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 43. § (5) bekezdésében foglaltak végrehajtására a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) E rendelet hatálya kiterjed a gazdálkodó szervezeteken [R. 45. § (1) bekezdés b) pont] belüli munkavédelmi ellenőrzésekre.

(2) A kisiparosok, magánkereskedők, valamint az egyszerűbb gazdálkodási formák munkavédelmi ellenőrzésére a külön jogszabályban foglaltak az irányadóak.

2. §

(1) A munkavédelmi belső ellenőrzés (a továbbiakban: munkavédelmi ellenőrzés) célja annak megállapítása, hogy a munkavégzés feltételei megfelelnek-e a jogszabályokban, az állami szabványokban és más műszaki előírásokban meghatározott követelményeknek.

(2) A munkavédelmi ellenőrzés magában foglalja a rendszeres munkavédelmi ellenőrzést, a munkavédelmi szemlét és a veszélyes termelőeszközök időszakos biztonsági felülvizsgálatát.

A rendszeres munkavédelmi ellenőrzés

3. §

A munkavédelmi vezető köteles a munkahelyeken rendszeresen ellenőrizni a munkavédelmi követelmények érvényesülését és a szervezeti és működési szabályzatban számára biztosított hatáskörben eljárni.

4. §

(1) A gazdálkodó szervezet vezető beosztású dolgozóinak és a munkát közvetlenül irányító dolgozóknak a rendszeres munkavédelmi ellenőrzési feladatait - a R. 43. §-ában foglaltak alapján - a munkavédelmi szabályzatban (a továbbiakban: MvSz) és a munkaköri leírásokban kell meghatározni.

(2) A gazdálkodó szervezet tevékenységének jellegétől függően az MvSz célellenőrzést is előírhat. Ennek rendjét úgy kell meghatározni, hogy

a) a délutáni, éjszakai műszakok legalább negyedévenként ellenőrzésre kerüljenek,

b) az átlagosnál jelentősebb munkacsúcsok, a téli-nyári felkészülés, a diákok szünidei vagy szorgalmi időben végzett munkájának ellenőrzése biztosított legyen.

5. §

A gazdálkodó szervezet vezetője a beosztott vezetőt rendszeresen beszámoltatja az irányítása alá tartozó területi munkavédelmi helyzetről. A vezetőt soron kívül be kell számoltatni és vétkessége esetén felelősségre kell vonni, ha az irányítása alatt álló munkahelyen

a) a munkavédelmi helyzet romlott, illetőleg az ellenőrzés súlyos munkavédelmi mulasztásokat tárt fel,

b) kivizsgálásra kötelezett halálos, tömeges, súlyos csonkulásos üzemi baleset történt,

c) sérüléssel nem járó, de a dolgozónak életét, testi épségét, illetőleg egészségét közvetlenül veszélyeztető esemény történt.

6. §

(1) A gazdálkodó szervezet vezetője gondoskodik a rendszeres alkoholszondás vagy ezzel egyenértékű ellenőrzés megszervezéséről.

(2) Kiemelt gyakorisággal kell ellenőrzést végezni

a) a veszélyes munkát végző, illetőleg veszélyes munkafolyamatokban részt vevő dolgozók körében,

b) az olyan munkakörben foglalkoztatott dolgozóknál, ahol az alkoholos befolyásoltság saját, vagy mások testi épségét különösen veszélyezteti,

c) a nem telepített munkahelyeken.

(3) Az alkoholos állapot ellenőrzésének rendjét az 1. számú mellékletben foglaltak figyelembevételével kell meghatározni.

A munkavédelmi szemle

7. §

(1) A munkavédelmi szemle [R. 41. § (1) bekezdés] megszervezéséről a gazdálkodó szervezet vezetője gondoskodik, és évente egy alkalommal az irányítási területén egy egységnél (gyár egység, üzem, telephely, műhely, üzlet, laboratórium, iroda stb.) a szemlén személyesen is részt vesz.

(2) A munkavédelmi szemlét úgy kell megszervezni, hogy

a) az egység felügyeletét ellátó vezető állású dolgozó - az egység vezetőjének bevonásával - évente legalább egy alkalommal,

b) az egység vezetője évente legalább két alkalommal személyesen ellenőrizze az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek meglétét.

8. §

(1) A munkavédelmi szemle előkészítését a dokumentálásával kapcsolatos feladatokat a munkavédelmi vezető látja el.

(2) A munkavédelmi szemlén részt vevők körét, a szemle rendjét és a szemlén felvett jegyzőkönyv tartalmi követelményeit a 2. számú melléklet tartalmazza.

9. §

(1) Ha a gazdálkodó szervezet területén olyan azonnali bejelentésre kötelezett üzemi baleset, vagy a dolgozók életét, testi épségét, illetőleg egészségét közvetlenül veszélyeztető esemény történt, amely a termelőeszközök meghatározott körének biztonságos üzemeltetéséhez, a hasonló jellegű balesetek elkerüléséhez hasznosítható tapasztalatokat nyújt, a gazdálkodó szervezet vezetőjének rendkívüli szemlét kell elrendelnie.

(2) Rendkívüli szemle megtartását az illetékes munkavédelmi felügyelőség is elrendelheti.

Időszakos biztonsági felülvizsgálat

10. §

(1) A veszélyes termelőeszköz időszakos biztonsági felülvizsgálatának (a továbbiakban: felülvizsgálat) célja a veszélyt jelentő okok feltárása és kiküszöbölése.

(2) Veszélyesnek minősül az a termelőeszköz

a) amelynek gyártásához hatósági engedély szükséges,

b) amely munkavédelmi minősítésre kötelezett,

c) amelynek felülvizsgálatát jogszabály, állami szabvány, vagy gépkönyv külön előírja.

11. §

(1) A veszélyes termelőeszköz üzemeltetője köteles a jogszabályban, állami szabványban, illetőleg a gépkönyvben meghatározott vizsgálatokat elvégezni. A vizsgálat eredményét a vonatkozó szabvány* előírásai szerint dokumentálni kell.[1]

(2) A felülvizsgálatot az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően a termelőeszköz nagy- és középjavítását, illetőleg teljes felújítását követően is elkeli végezni.

12. §

Ha a felülvizsgálat veszélyt jelentő hiányosságot állapít meg, annak elhárításáig a termelőeszköz üzemeltetését fel kell függeszteni.

13. §

A veszélyes termelőeszköz üzemeltetője az MvSz-ben köteles meghatározni a jogszabályban, állami szabványban, valamint gépkönyvben foglalt követelmények keretei között, ezek hiányában a termelőeszköz jellemzőinek, üzemeltetési módjának és körülményeinek figyelembevételével.

a) a felülvizsgálatra kötelezett termelőeszközök körét,

b) a vizsgálatok gyakoriságát;

c) a vizsgálat elvégzéséért felelős személyt és

d) a felülvizsgálatról készült dokumentáció megőrzésének rendjét.

Záró rendelkezések

14. §

A központi és a területi államigazgatási, politikai, társadalmi és érdekképviseleti szervezeteknél a gazdálkodó szervezetek vezetője alatt a munkavédelem irányításával megbízott vezető állású dolgozó értendő.

15. §

Ez a rendelet 1985. december 1. napján lép hatályba.

Dr. Csehák Judit s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese

1. számú melléklet a 8/1985. (VII. 20.) ME rendelethez

Az alkoholos állapot ellenőrzése

1. Az alkoholos állapotban történő munkavégzés megakadályozása érdekében a szükséges rendszerességgel, a munkára történő jelentkezéskor és a munkaidő alatt alkoholszondás - vagy ezzel egyenértékű - ellenőrzéseket kell tartani.

2. Az ellenőrzés bizonylati rendjét úgy kell megállapítani, hogy az ellenőrzés helye, időpontja, eredménye, a tett intézkedés, az ellenőrzést végzők, valamint a tanú személye megállapítható legyen.

3. Ha a dolgozó az alkohol jelenlétét kimutató szondás ellenőrzés eredményét vitatja, annak felülvizsgálata érdekében véralkohol-vizsgálatot kérhet. Ennek eljárási rendjét a 24/1981. Eü. K. 16.) EüM utasítás figyelembevételével az MvSz-ben kell részletesen meghatározni. Ha a véralkohol-vizsgálat is kimutatja az alkohol jelenlétét a dolgozó szervezetében, a felmerülő költségeket a dolgozóval meg kell téríttetni.

4. Az alkoholos állapot ellenőrzését lehetőség szerint tanú jelenlétében kell végrehajtani úgy, hogy az eljárás módja ne sértse a dolgozó emberi méltóságát, önérzetét.

5. Az alkoholos állapot ellenőrzésére jogosultak körét az MvSz-ben kell meghatározni.

2. számú melléklet a 8/1985. (VII. 20.) ME rendelethez

A munkavédelmi szemlék rendje

1. A munkavédelmi szemlén vegyen részt

- a gazdálkodó szervezet munkavédelmi tevékenységét irányító gazdasági vezető,

- munkavédelmi vezető,

- a gazdálkodó szervezeten belül működő érdekképviseleti szerv képviselője,

- az ellenőrzött szervezeti egység vezetője,

- a műszaki és karbantartási feladatok ellátásával megbízott egység vezetője,

- az üzemorvos vagy az egészségügyi szolgálat képviselője,

- más érdekeltek (pl. emelőgép-ügyintéző, tűzvédelmi vezető).

2. A munkavédelmi szemlékről készített jegyzőkönyveknek tartalmaznia kell:

- a szemle pontos helyét és időpontját,

- a szemlebizottságban részt vevők nevét, beosztását,

- az előző szemlén feltárt hiányosságok megszüntetésére tett intézkedések megtörténtét, illetőleg a hiányosságok megszüntetését akadályozó tényezőket, azok elhárítására megállapított újabb határidőket a felelősök megjelölésével,

- a szemle során feltárt hiányosságok pontos, munkahely szerinti felsorolását,

- a hiányosságok megszüntetésére hozott intézkedések megnevezését, konkrét határidejét,

- a feladatok végrehajtásáért felelős személyek nevét, beosztását,

- egyéb szükségesnek tartott megállapításokat,

- a szemlén részt vevők aláírását.

A munkavédelmi szemlejegyzőkönyvet az iratkezelési szabályok szerint kell megőrizni.

Lábjegyzetek:

[1] * MSZ 63.

Tartalomjegyzék