Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

12/1986. (XII. 10.) BkM rendelet

a szeszes ital értékesítésének korlátozásáról szóló 19/1977. (XII. 20.) BkM rendelet módosításáról

Az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel és az ágazati szakszervezettel egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

(1) A szeszesital értékesítésének korlátozásáról szóló 19/1977. (XII. 20.) BkM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép;

"(1) A rendelet alkalmazásában - a gyógynövények gyógyászati rendeltetésű szeszes kivonatai, valamint az azok felhasználásával készült, illetve az azokat tartalmazó készítmények kivételével - szeszes ital minden alkoholtartalmú, élvezeti cikként forgalomba hozott ital.

(2) A vállalat boltjában, üzletében, árusítóhelyén, vendéglátó üzletében (a továbbiakban együtt: üzlet) palackozott szeszes italt csak akkor árusíthat (a továbbiakban: italárusítás), szeszes italt csak akkor mérhet ki (a továbbiakban: italmérés), ha az üzlet működési engedélyében, a magánkereskedői igazolványban az italárusítási, italmérési tevékenységet engedélyezték. A kereskedelmi feladatot ellátó első fokú szakigazgatási szerv (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) a szeszes ital árusításának engedélyezésénél köteles kikérni a helyi alkoholizmus elleni bizottság véleményét. A szeszes ital mérési engedélyt csak akkor adhatja ki, ha ahhoz a tevékenység helye szerint illetékes rendőrhatóság a közrend-közbiztonság szempontjából hozzájárult. A szakigazgatási szerv az engedély kiadását a rendőrhatóság hozzájárulása esetén is megtagadhatja. A szakigazgatási szerv az italmérési engedély kiadásáról, visszavonásáról az üzlet helye szerint illetékes rendőrhatóságot, - a termelői borkimérés esetén a termelés helye szerint illetékes adóhatóságot is - értesíti."

(3) Az R. 2. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A szakigazgatási szerv az italárusítási, italmérési engedélyt korlátozhatja, illetve visszavonhatja, ha ismételten megállapítja, hogy az italárusítási, italmérési tevékenység folytatásának kulturált feltételei nem biztosítottak, vagy az üzlet a szeszes ital árusítására vonatkozó jogszabályt, vagy hatósági előírásokat nem tartja meg, illetve az üzlet működése a közrendet, a lakosság nyugalmát zavarja. Az engedély visszavonásától számított egy évig újabb engedély nem adható ki."

2. §

Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 45/1986. (X. 30.) MT rendeletben előírtakon túlmenően nem szabad szeszes italt árusítani.

a) az ifjúsági klubban, szórakozóhelyen, a diáksportkör sportlétesítményeiben,

b) a sportlétesítmény területén: a bajnoki, a kupa, valamint a nemzetközi mérkőzések kezdetét megelőző egy órától a mérkőzés befejezését követő egy óráig terjedő időszakban,

c) az automata üzletben, illetőleg az automatában,

d) a távolsági autóbuszjáraton.

(2) Az alacsony alkoholtartalmú italok közül kizárólag alkoholtartalmú palackozott üdítőital és sör árusítható:

a) a nemzetközi ifjúsági táborokban,

b) az (1) bekezdés b) pontjában nem említett egyéb sportrendezvényeken.

(3) A tömegközlekedési eszközön, a pályaudvaron és az állomáson a mozgó ét- és büfé szolgálat az alacsony alkoholtartalmú italok közül kizárólag alkoholtartalmú palackozott üdítőitalt és palackozott sört árusíthat.

(4) Munkahelyen tilos szeszesitalt árusítani és fogyasztani. A tilalom nem vonatkozik a munkaidőn kívül szervezett rendezvényekre. Égetett szeszes ital azonban ilyen alkalommal sem árusítható és fogyasztható.

Munkaidőben a vendégeket szeszes itallal megkínálni csak kivételesen, az alkalomhoz illő módon és mértékben, az erre a célra kijelölt - rendezvények megtartására szolgáló - helyiségben (étkező, klub, fogadó-terem stb.) szabad.

(5) Sport -és könnyűzenei rendezvény, valamint fesztiválok alkalmával a rendezvény területén, illetve a szakigazgatási szerv által meghatározott körzetében a szeszes ital árusítását a szakigazgatási szerv - az illetékes rendőrhatóság véleményének figyelembevételével - megtilthatja, illetve korlátozhatja."

3. §

Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) Alsó- és középfokú oktatási intézmény, továbbá a 100-nál több dolgozót foglalkoztató munkahely, egészségügyi és felső oktatási intézmény környékén (az utóbbinál az iskolát látogató tanulók számát is figyelembe véve) - a bejárattól számított 200 méteres körzeten belül - kocsma (italbolt, sörbár, borbár stb.), borozó és borkóstoló nem létesíthető.

(2) A szakigazgatási szerv az (1) bekezdésben meghatározott esetekben a helyi körülményekre tekintettel a szeszes ital árusítását és kimérését más típusú üzletben is megtilthatja, illetve korlátozhatja."

4. §

(1) Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A fegyveres erők. a fegyveres testületek és a rendészeti szervek illetékes parancsnokának kezdeményezésére a szakigazgatási szerv időleges vagy állandó jelleggel megtiltja a vendéglátó üzletben a fegyvereserők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek egyenruhát viselő tagjai részére a szeszes ital kiszolgálását."

(2) Az R. 6. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A (2) bekezdésben meghatározott tilalomról szóló tájékoztatást a vendéglátó üzletben jól látható helyen ki kell függeszteni."

5. §

(1) Az R. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Munkanapokon a napi üzletnyitástól reggel 9 óráig - a folyamatosan nyitvatartó üzletben 05 és 09 óra között - a kiskereskedelmi, illetve vendéglátó üzletben szeszes italt árusítani tilos."

(2) Az R. 7. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az (1) bekezdésben foglalt tilalom nem vonatkozik a szállodában, üdülőben levő; valamint -ha a reggel 9 óra előtti szeszes ital árusítást a szakigazgatási szerv - a megyei, fővárosi tanács vb kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve véleményének kikérését követően - engedélyezte - a nemzetközi idegenforgalom szempontjából jelentős területen működő üzletre, továbbá a nemzetközi gyors- és expresszvonat étkezőkocsijára, hálókocsijára, a nemzetközi járatokon közlekedő hajóra és a repülőgép éttermére."

6. §

Az R. 12. §-ának (1) bekezdése a következőkkel egészül ki:

"Az engedély - a magánkereskedői igazolvány alapján folytatott tevékenység kivételével - csak a termelés helyére adható ki."

7. §

Az R. 13. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szakigazgatási szerv - a helyi alkoholizmus elleni bizottság véleményének ismeretében - a termelői borkimérési engedélyt kiadja, ha

a) ahhoz a rendőrhatóság a 2. § (2) bekezdése alapján hozzájárul;

b) a közegészségügyi-járványügyi hatóság igazolja, hogy az engedély kiadása közegészségügyi szempontból nem esik kifogás alá."

8. §

Az R. 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az állami, szövetkezeti szerv, intézet, intézmény, társadalmi szervezet, egyesület, klub, művelődési otthon stb. (a továbbiakban együtt: rendező szerv) munkaidőn kívüli szervezett rendezvényén a szakigazgatási szerv - a rendező szerv kérésére - szeszesital árusítására esetenként engedélyt adhat. A rendezvényen alacsony égetett szeszes ital árusítása engedélyezhető.

(2) Ha a rendezvényen a szeszes italt arra jogosult gazdálkodó szervezet értékesíti, a gazdálkodó szervezet köteles azt a rendezvény megkezdés előtt 48 órával a szakigazgatási szervnek, a rendőrhatóságnak, valamint az adóhatóságnak - ellenőrzés céljából - írásban bejelenteni."

9. §

Az R. 23. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A fegyveres erők és a fegyveres testületek alakulataira - e rendelet figyelembevételével - az illetékes miniszter, a munkásőrség országos parancsnoka külön szabályokat állapít meg.

(5) A rendelet alkalmazásában alacsony alkoholtartalmú italnak kell tekinteni

- az alkoholtartalmú palackozott üdítő italokat,

- a sört,

- a bort és egyéb italokat, ha alkoholtartalmuk a 12 térfogat százalékot (V/V)

nem haladja meg."

10. §

Az R. 1., 2. és 3. számú melléklete az e rendelet mellékletében foglaltak szerint módosul.

11. §

(1) Ez a rendelet 1987. január 1. napján lép hatályba, rendelkezései a már kiadott engedélyeket nem érintik. Egyidejűleg az R. 5. §-a, 10. §-a. (2) bekezdésének első mondata, 16. §-ának első mondata, 20. §-a, valamint 21. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.

(2) Az R-ben a "szeszes ital értékesítés" szövegrész helyébe a "szeszes ital árusítás" szöveg rész lép.

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Melléklet a 12/1986. (XII. 10.) BkM rendelethez

1. Az R. 1. számú melléklete helyébe a következő rendelkezés lép:

"Szeszes ital árusítása a következő üzletekben* engedélyezhető:

1. Italárusítás a következő üzletek részére engedélyezhető

010 Általános áruház (kisáruház)

100 ABC áruház (ABC kisáruház)

110 Élelmiszer-háztartási áruk üzlete

111 Élelmiszer-csemegeüzlet (fűszer-csemege)

40 Édességáru, kávé-tea szaküzlet [vermouth, pezsgő, minőségi borok (0,7 1), brandy, whisky, gin, vodka, minőségi likőr]

90/D Gyógynövény szaküzlet (nem törzskönyvevezett gyógyszer különlegességek, alkohol)

90/E Palackozott italok üzlete

100 Vegyesüzlet

130 Valutáért árusító üzlet 2. Italmérés és italárusítás a következő üzletek részére engedélyezhető:

1/a Általános étterem (étterem-eszpresszó)

1/b Vendéglő, csárda, speciális étterem

1/c Söröző

2/b Falatozó (büfé)

2/c Gyorsétkezőhely (ételbár, bisztró, tejbár, lacikonyha, grill, hal-, pecsenyesütő stb.)

1/b Kávéház

1/c Cukrászda (minőségi csemegeborok, vermouth-félék, pezsgő, minőségi brandyk, minőségi rumok, minőségi likőrök)

2/a Eszpresszó

2/b Teázó (szeszes italt kizárólag tea ízesítéséhez értékesíthet)

3 Nappali bár

4 Éjszakai szórakozóhely (mulató, varieté, bár. lokál stb.)

2 Kocsma (italbolt, sörbár, borbár stb.)

4 Borozó, borkóstoló

2. Az R. 2. számú melléklete helyébe a következő rendelkezés lép:

"A nemzetközi idegenforgalom szempontjából jelentős területek, ahol a 9 óra előtti szeszesital-árusítást a szakigazgatási szerv engedélyezheti:

- gyógy-, illetve üdülőhelyek,

- Budapest és a megyeszékhelyek, közlekedési főútvonalak, - határátkelőhelyek, valamint

- a strandfürdők területe."

3. Az R. 3. számú melléklete helyébe a következő rendelkezés lép:

"Szeszes italnak az üzlet kirakatában, valamint az eladótérben történő bemutatása.

Az üzlet kirakatában, valamint az eladótérben bemutatásra, árutárolásra használt négyzetméterekben számított összes árukirakó felületnek a szeszes italok által elfoglalt aránya:

"

Tartalomjegyzék