Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

16/1986. (VIII. 20.) MM rendelet

az önköltségesen szervezett oktatások gazdasági kérdéseiről

Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény végrehajtására kiadott 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 8. § (1) bekezdésének d) pontjában foglalt felhatalmazása alapján - a felsőoktatási intézményt irányító miniszterekkel, a pénzügyminiszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A felsőoktatási intézmények által szervezett felvételi vizsgára előkészítő tanfolyamok, továbbá - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a művelődési miniszter felügyelete alá tartozó felsőoktatási intézmények és az irányítása alá tartozó egyéb intézmények (a továbbiakban együtt: intézmények) által szervezett önköltséges oktatások (a továbbiakban együtt: önköltséges oktatás) gazdasági kérdéseire e rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki arra az önköltséges oktatásra, amelynek

a) szervezését az intézmény alapfeladata, illetőleg a felsőoktatási intézmény alapképzés keretében látja el;

b) kiadásait részben vagy egészben az állami költségvetésből nyújtott támogatásból fedezi;

c) gazdasági kérdéseit külön jogszabály1 rendezi.

2. §

(1) Az önköltséges oktatás valamennyi költségét az oktatás bevételeiből (részvételi díjakból) kell fedezni.

(2) A részvételi díj az oktatás teljes önköltségének egy főre jutó összege. Ez az összeg nem tartalmazza a résztvevők által igényelt és az intézmény által biztosított egyéb szolgáltatások (étkezés, szállás, jegyzetellátás, konzulens közreműködése stb.) ellenértékét.

(3) A részvételi díjat és a nyújtott szolgáltatásokért térítendő összeget az intézmény vezetője határozza meg, megállapítva a befizetés rendjét is.

3. §

(1) Az oktatás megkezdését követően a részvételi díjat egészben vagy részben visszatéríteni csak különös méltánylást érdemlő ok alapján, az intézmény vezetőjének engedélyével, az önköltséges oktatás bevétele maradványának terhére lehet.

(2) A részvételi díj visszatérítése a megbízási szerződésben megállapított óra- és vizsgadíjakat nem érinti.

Pénzügyi rendelkezések

4. §

(1) Az egyes önköltséges oktatásokról a pénzügyi rendelkezések2 és az 1. számú mellékletben foglaltak szerint előkalkulációt, valamint elszámolást kell készíteni.

(2) A számviteli és pénzügyi elszámolás rendjét a 2. számú melléklet tartalmazza.

(3) Az előkalkulációért, valamint az elszámolásért az intézmény vezetője és gazdasági vezetője felelős.

5. §

(1) Az önköltséges oktatással kapcsolatos bevételek (részvételi díjak) tervezése és elszámolása ár- és díjbevételként, a kiadások tervezése és elszámolása pedig a megfelelő kiadási rovatokon, a 845 Tanfolyami oktatás szakágazaton belül, az oktatás jellegének megfelelő elkülönített szakfeladaton történik.

(2) Az önköltséges oktatás pénzügyi elszámolását az intézmény bankszámláján kell lebonyolítani.

(3) A teljesített bevételek 70%-ának mértékéig a tényleges kiadások összegével az intézmény bér és személyi jellegű előirányzatait saját hatáskörében megemelheti.

6. §

(1) Az intézményi álló- és fogyóeszköz igénybevétele miatt általános költségként tervezett és elszámolt összeget a 4345 Fejlesztési és működési kiadások kerete elnevezésű számla javára kell elszámolni. Az összeg értékhatár feletti állóeszköz beszerzésére is felhasználható.

(2) A tervezhető és elszámolható összeg mértékét a tevékenység eszközigényességére figyelemmel az intézmény szabályzatban határozza meg.

(3) A közvetlenül nem mérhető üzemeltetési költségek fedezetére az intézmény az árbevétel terhére rezsitérítést köteles elszámolni.

7. §

Az önköltséges oktatás speciális maradványérdekeltségű tevékenység, amelyet 12% ár- és díjbevételi járulék terhel. A járulék alapja a bruttó árbevétel (részvételi díj) összege.

Az önköltséges oktatásból származó pénzmaradvány

8. §

(1) Az önköltséges oktatás bevételeinek az oktatással kapcsolatos valamennyi kiadás teljesítése után fennmaradó pénzmaradványa (a továbbiakban: pénzmaradvány) külön jogszabályban meghatározott részét az intézmény felett felügyeletet gyakorló miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője (a továbbiakban együtt: felügyeletet gyakorló miniszter) a központi feladatok megoldásához elvonhatja. Ez az elvonás a maradvány 30 %-át nem haladhatja meg.

(2) A pénzmaradványnak az (1) bekezdés alapján csökkentett részét a 434 Speciális maradvány elnevezésű számla javára kell elszámolni, felhasználása az általános szabályok szerint történik.

9. §

(1) Vezetői jutalom címén az önköltséges oktatásra tervezett összes bérköltség max. 6 %-ának megfelelő összeg tervezhető.

(2) A 8. § (2) bekezdésében meghatározott pénzmaradvány terhére az intézmény vezetője és gazdasági vezetője - az önköltséges oktatás irányításáért, ellenőrzési teendőinek ellátásáért - jutalomban (vezetői jutalom) részesíthető, a (3) bekezdésben foglalt szabályozás szerint.

(3) A vezetők érdekeltségi rendszerét a felügyeletet gyakorló miniszter, illetőleg a művelődési miniszter az illetékes ágazati szakszervezettel és az ÁBMH-val egyetértésben alakítja ki.

Ennek megjelenéséig a vezetői jutalom címén kifizetett összeg éves átlagban nem haladhatja meg a vezetők éves alapbérének egy havi átlagát.

Záró rendelkezések

10. §

(1) Ha az intézmény munkaügyi szabályzata, valamint az annak alapján kötött munkaszerződés másképp nem rendelkezik, akkor az önköltséges oktatásban végzett oktatói és egyéb tevékenység nem tartozik a dolgozó munkaköri kötelezettségei közé. A munkavégzésért járó ellenszolgáltatás mértékének megállapításánál a munkabérre a tanfolyami óra és vizsgadíjak megállapítására vonatkozó rendelkezések3 az irányadók.

(2) Ha az önköltséges oktatásban közreműködő dolgozó feladatát munkaköri kötelezettségként látja el, akkor munkabérének az önköltséges oktatásban eltöltött munkaidővel arányos részét közvetlen költségként kell tervezni és elszámolni.

(3) A (2) bekezdés szerint elszámolt költség összegét a 4345 Fejlesztési és működési kiadások kerete javára kell elszámolni.

11. §

Ha a bevételek (befizetett részvételi díjak) nem fedezik az önköltséges oktatás kiadásait, a veszteséget a 434 Szociális maradvány elnevezésű számla terhére kell elszámolni.

12. §

(1) Az intézmények a rendelet hatálybalépését követő 30 napon belül vizsgálják felül, illetve szabályozzák az önköltséges oktatás intézményi szervezése előkészítésének és lebonyolításának rendjét.

(2) A szabályzat az intézmény szervezeti és működési szabályzatának mellékletét képezze. Elkészítésére és kiadására a szervezeti és működési szabályzatra vonatkozó rendelkezések irányadók.

13. §

(1) Ez a rendelet 1986. szeptember hó 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépés után szervezett önköltséges oktatásokra kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

- a felsőoktatási intézmények felvételi vizsgáira előkészítő tanfolyamokról szóló, a 102/1972. (M. K. 2.) MM utasítással módosított 101/1963. (M. K. 1.) MM utasítás 26-33. és 35. pontja, valamint

- az üzemmérnökök és üzemgazdászok továbbképzéséről szóló, a 120/1983. (M. K. 18.) MM utasítással módosított 137/1976. (M. K. 16.) OM utasítás 6. pontjának második mondata.

(3) A rendelet hatálybalépése előtt szervezett önköltséges oktatásokra a (2) bekezdésben megjelölt jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

Drecin József s. k.,

művelődési minisztériumi államtitkár

1. számú melléklet a 16/1986. (VIII. 20.) MM rendelethez

Az önköltséges oktatások költségének előkalkulációja

I. Közvetlen költségek

1. Közvetlen bérköltségek

1.1. A rendelet hatálya alá tartozó feladatokat munkaköri kötelezettségként ellátó dolgozók részarányos bére.

1.2. Oktatók óradíja (elméleti és gyakorlati).

1.3. Technikai segéderők (takarítás, fűtés, ügyelet, vetítőgépkezelő, teremkezelő stb.) bére.

1.4. Jutalom

- az intézmény vezetője és gazdasági vezetője részére tervezhető jutalom, amelynek összege nem haladhatja meg az összes bérköltség 6%-át,

- a megbízási jogviszonyban nem foglalkoztatható, de munkakörén túli feladatot ellátó adminisztratív dolgozók részére tervezhető jutalom összegét az ellátandó feladatok várható összes óraszámának és az ügyintézői kulcsszám átlagos óradíjának szorzataként kell meghatározni.

2. Közvetlen anyag és fogyóeszköz-felhasználás

2.1. Gyakorlati anyag- és fogyóeszköz-felhasználás költsége.

3. Közvetlenül elszámolt költségvetési befizetés

3.1. Társadalombiztosítási járulék (10%)

3.2. Ár- és díjbevételi járulék (12%).

4. Közvetlenül elszámolható egyéb költség

4.1. Bérköltségként nem tervezhető egyéb személyi jellegű költségek (pl. vizsgadíj, dolgozatjavítási díj, bírálói díj, tanfolyamvezető oktató díja, bizonyítványírás, anyagbeszerzési díj, gazdasági közreműködők megbízása).

4.2. Közreműködők kiküldetési költsége.

4.3. Szolgáltatások költsége (pl. bérelt helyiség bérleti díja, bérelt számítógép óradíja).

4.4. Kötelező üzemlátogatás útiköltsége.

4.5. Közvetlenül mérhető postaköltség.

4.6. Stb.

2. számú melléklet a 16/1986. (VIII. 20.) MM rendelethez

Számviteli és pénzügyi elszámolás

Az önköltséges oktatásokkal kapcsolatos elszámolásokat az önálló költségvetési szervnél a következő számlaösszefüggések tartalmazzák.

Tartalomjegyzék