28/1986. (VII. 16.) MT rendelet
a felmondási idő meghosszabbításáról és az elhelyezkedési támogatásról
A Munka Törvénykönyve 67. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:
1. §
(1) E rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel - kiterjed minden munkáltatóra és a velük munkaviszonyban álló dolgozókra.
(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a fegyveres erőkre, a fegyveres testületekre, a rendészeti szervekre, az ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportokra, illetve mezőgazdasági szakcsoportokra, a magánmunkáltatókra, valamint a felsoroltakkal munkaviszonyban álló dolgozókra.
2. §
Ha a munkáltató működésével összefüggésben egyidejűleg legalább tíz dolgozó munkaviszonyának megszüntetése válik szükségessé, a munkáltató annak a dolgozónak, akinek a szervezett elhelyezése nem biztosítható, és vállalja a 7. §-ban meghatározott kötelezettségeket, a felmondási idejét - a 3. §-ban foglalt jogkövetkezményekkel - az illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (továbbiakban: munkaügyi szakigazgatási szerv) előzetes hozzájárulásával köteles hat hónapra meghosszabbítani. A dolgozó felmondási ideje azonban a meghosszabbítással együtt sem haladhatja meg a hat hónapot.
3. §
(1) A felmondási idő meghosszabbításának idejére a dolgozót a munkavégzés alól mentesíteni kell.
(2) A felmondási idő meghosszabbított részére járó átlagkeresetet havonta, utólag kell kifizetni.
(3) Ha a dolgozó a felmondási idő meghosszabbításának ideje alatt munkaviszonyt, szövetkezeti tagsági viszonyt vagy más kereső foglalkozást létesít, illetőleg a munkaerő-közvetítő szervvel történő együttműködési kötelezettségének (7. §) neki felróható okból nem tesz eleget, a felmondási idő ezt követő idejére átlagkereset nem illeti meg. Erre vonatkozólag a munkaügyi szakigazgatási szerv intézkedik.
(4) A (2) bekezdés szerint kifizetett összeget -a jogszabály eltérő rendelkezése hiányában -a munkáltatónak az állami költségvetés terhére megtérítik.
4. §
A munkaügyi szakigazgatási szerv a felmondási idő meghoszabbításához köteles hozzájárulni, ha a munkaerő-közvetítő szerv a dolgozónak nem tud olyan munkahelyet felajánlani, amely - a külön jogszabályban megállapított feltételekkel igénybe vett átképzés figyelembevételével - képzettségi szintjének és egészségi állapotának megfelel, a várható kereset a meglevőnél legfeljebb tíz százalékkal kevesebb, a napi munkábajárás - tömegközlekedési eszközzel - a két órát nem haladja meg.
5. §
(1) A munkáltató a munkaviszony megszüntetését megelőzően - három hónappal korábban -tájékoztatja a területileg illetékes munkaerő-közvetítő szervet az érintett dolgozók személyi adatairól (név, lakhely, életkor, iskolai végzettség, szakképesítés, munkakör, havi átlagkereset, a felmondási idő előírt és meghosszabbítandó időtartama, illetőleg várható kezdő időpontja).
(2) A munkaügyi szakigazgatási szerv a felmondási idő meghosszabbításához való hozzájárulásáról a munkáltatót a felmondást - lehetőleg harminc nappal - megelőzően értesíti.
(3) A munkáltató a dolgozót a felmondáskor tájékoztatja a felmondási idő meghosszabbításáról és az azzal együttjáró kötelezettségekről.
6. §
(1) Ha a hathónapos felmondási idő alatt az illetékes munkaerő-közvetítő szerv a 4. §-ban meghatározott munkahelyet nem tud felajánlani, a dolgozó részére legfeljebb további hat hónapig - külön jogszabály szerint - elhelyezkedési támogatás jár.
(2) Az elhelyezkedési támogatás mértéke a folyósítás első három hónapjában a nettó átlagkereset 75%-a, a folyósítás második három hónapjában a nettó átlagkereset 60§-a.
(3) Az elhelyezkedési támogatás folyósításának időtartama munkaviszonyban töltött időnek számit, a támogatást a társadalombiztosítási szabályok szempontjából munkabérként kell figyelembe venni.
(4) Az elhelyezkedési támogatás folyósításáról a dolgozó lakóhelye szerint illetékes tanácsi szerv gondoskodik.
(5) Az e §-ban szabályozott elhelyezkedési támogatás megilleti azt a dolgozót is, aki - külön jogszabály szerint - a felmondási idő meghosszabbítása helyett elhelyezkedési támogatásra jogosult.
7. §
A dolgozó a felmondási idő meghosszabbításának, valamint az elhelyezkedési támogatás folyósításának idején elhelyezkedése érdekében köteles együttműködni a területileg illetékes munkaerő-közvetítő szervvel; felhívására felkeresni, illetőleg megkeresésére válaszolni és az általa felajánlott munkahelyen jelentkezni.
8. §
A felmondási idő meghoszabbított részére Kifizetett összeg nem része a bérköltségnek, mentes a béradó és a kereseti adó alól.
9. §
Ez a rendelet 1986. szeptember 1. napján lép hatályba.
Lázár György s. k.,
a Minisztertanács elnöke