Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

28/1986. (VII. 16.) MT rendelet

a felmondási idő meghosszabbításáról és az elhelyezkedési támogatásról

A Munka Törvénykönyve 67. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

(1) E rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel - kiterjed minden munkáltatóra és a velük munkaviszonyban álló dolgozókra.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a fegyveres erőkre, a fegyveres testületekre, a rendészeti szervekre, az ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportokra, illetve mezőgazdasági szakcsoportokra, a magánmunkáltatókra, valamint a felsoroltakkal munkaviszonyban álló dolgozókra.

2. §

Ha a munkáltató működésével összefüggésben egyidejűleg legalább tíz dolgozó munkaviszonyának megszüntetése válik szükségessé, a munkáltató annak a dolgozónak, akinek a szervezett elhelyezése nem biztosítható, és vállalja a 7. §-ban meghatározott kötelezettségeket, a felmondási idejét - a 3. §-ban foglalt jogkövetkezményekkel - az illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (továbbiakban: munkaügyi szakigazgatási szerv) előzetes hozzájárulásával köteles hat hónapra meghosszabbítani. A dolgozó felmondási ideje azonban a meghosszabbítással együtt sem haladhatja meg a hat hónapot.

3. §

(1) A felmondási idő meghosszabbításának idejére a dolgozót a munkavégzés alól mentesíteni kell.

(2) A felmondási idő meghosszabbított részére járó átlagkeresetet havonta, utólag kell kifizetni.

(3) Ha a dolgozó a felmondási idő meghosszabbításának ideje alatt munkaviszonyt, szövetkezeti tagsági viszonyt vagy más kereső foglalkozást létesít, illetőleg a munkaerő-közvetítő szervvel történő együttműködési kötelezettségének (7. §) neki felróható okból nem tesz eleget, a felmondási idő ezt követő idejére átlagkereset nem illeti meg. Erre vonatkozólag a munkaügyi szakigazgatási szerv intézkedik.

(4) A (2) bekezdés szerint kifizetett összeget -a jogszabály eltérő rendelkezése hiányában -a munkáltatónak az állami költségvetés terhére megtérítik.

4. §

A munkaügyi szakigazgatási szerv a felmondási idő meghoszabbításához köteles hozzájárulni, ha a munkaerő-közvetítő szerv a dolgozónak nem tud olyan munkahelyet felajánlani, amely - a külön jogszabályban megállapított feltételekkel igénybe vett átképzés figyelembevételével - képzettségi szintjének és egészségi állapotának megfelel, a várható kereset a meglevőnél legfeljebb tíz százalékkal kevesebb, a napi munkábajárás - tömegközlekedési eszközzel - a két órát nem haladja meg.

5. §

(1) A munkáltató a munkaviszony megszüntetését megelőzően - három hónappal korábban -tájékoztatja a területileg illetékes munkaerő-közvetítő szervet az érintett dolgozók személyi adatairól (név, lakhely, életkor, iskolai végzettség, szakképesítés, munkakör, havi átlagkereset, a felmondási idő előírt és meghosszabbítandó időtartama, illetőleg várható kezdő időpontja).

(2) A munkaügyi szakigazgatási szerv a felmondási idő meghosszabbításához való hozzájárulásáról a munkáltatót a felmondást - lehetőleg harminc nappal - megelőzően értesíti.

(3) A munkáltató a dolgozót a felmondáskor tájékoztatja a felmondási idő meghosszabbításáról és az azzal együttjáró kötelezettségekről.

6. §

(1) Ha a hathónapos felmondási idő alatt az illetékes munkaerő-közvetítő szerv a 4. §-ban meghatározott munkahelyet nem tud felajánlani, a dolgozó részére legfeljebb további hat hónapig - külön jogszabály szerint - elhelyezkedési támogatás jár.

(2) Az elhelyezkedési támogatás mértéke a folyósítás első három hónapjában a nettó átlagkereset 75%-a, a folyósítás második három hónapjában a nettó átlagkereset 60§-a.

(3) Az elhelyezkedési támogatás folyósításának időtartama munkaviszonyban töltött időnek számit, a támogatást a társadalombiztosítási szabályok szempontjából munkabérként kell figyelembe venni.

(4) Az elhelyezkedési támogatás folyósításáról a dolgozó lakóhelye szerint illetékes tanácsi szerv gondoskodik.

(5) Az e §-ban szabályozott elhelyezkedési támogatás megilleti azt a dolgozót is, aki - külön jogszabály szerint - a felmondási idő meghosszabbítása helyett elhelyezkedési támogatásra jogosult.

7. §

A dolgozó a felmondási idő meghosszabbításának, valamint az elhelyezkedési támogatás folyósításának idején elhelyezkedése érdekében köteles együttműködni a területileg illetékes munkaerő-közvetítő szervvel; felhívására felkeresni, illetőleg megkeresésére válaszolni és az általa felajánlott munkahelyen jelentkezni.

8. §

A felmondási idő meghoszabbított részére Kifizetett összeg nem része a bérköltségnek, mentes a béradó és a kereseti adó alól.

9. §

Ez a rendelet 1986. szeptember 1. napján lép hatályba.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke