43/1986. (X. 18.) MT rendelet

a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet módosításáról

A Munka Törvénykönyve 67. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsa és a Magyar Kereskedelmi Kamara meghallgatásával - a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) a következő 40/A. §-sal egészül ki:

"40 A. § Heti ötnapos munkarendnél az évi munkanapok száma 255 napnál nem lehet kevesebb. Az e napokon a rendes (átlagos) munkaidőben végzett munka nem minősül túlmunkának."

2. §

Az Mt. V. 41. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A gazdálkodó szervezet termelési, gazdálkodási érdekből - a kollektív szerződés módosítása nélkül - előre nem látható körülmény miatt elrendelheti munkanapnak szabadnappalvaló felcserélését. Ehhez a szakszervezet munkahelyi szervének előzetes egyetértése szükséges."

3. §

Az Mt. V. 53. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"53. § (1) Ha a munkaviszony év közben kezdődött, a szabadság arányos része jár.

(2) A rendes szabadság kétharmadát - illetőleg, ha a kollektív szerződés ennél nagyobb mértéket állapít meg, annak megfelelő részt - egybefüggően kell kiadni; ennél az Mt. V. 47. § (2)-(3) bekezdése szerint járó pótszabadságot figyelmen kívül kell hagyni. Az egybefüggően kiadásra kerülő szabadság mértékének kiszámításánál töredéknap esetén lefelé kell kerekíteni. A szabadság kettőnél több részletben csak a dolgozó kérésére adható ki.

(3) A szabadságot esedékességének évében kell kell kiadni. Munkatorlódás esetén a szabadságot legkésőbb a tárgyévet követő március 31-ig, a dolgozó betegsége vagy személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén pedig az akadályoztatás megszűnésétől számított harminc napon belül kell kiadni.

(4) A szabadság kiadásának időpontját a munkáltató - a termelési, gazdálkodási és egyéb feladatai zavartalan teljesítésének figyelembevételével - szabadságolási tervben határozza meg. Ennél a dolgozót előzetesen meg kell hallgatni és kívánságára a lehetőségekhez képest figyelemmel kell lenni. A dolgozó munkaviszonya első hat hónapjában szabadság kiadását nem igényelheti."

4. §

Az Mt. V. a következő 67/A. §-sal egészül ki:

"67/A. § A munkaviszonyát felmondással vagy jogellenesen megszüntető, valamint a fegyelmi úton elbocsátott dolgozó tartozását a munkáltató a dolgozó munkabéréből - legfeljebb annak 33 százalékáig terjedően - levonhatja. A munkáltató ebben az esetben is köteles követelését kártérítési határozattal, illetőleg fizetési felszólítással érvényesíteni. Ha a jogerős határozat megállapítja, hogy a követelés egészben vagy részben alaptalan, a levont követelést a határozatnak megfelelően a dolgozónak vissza kell fizetni."

5. §

Az Mt. V. 77. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Igazolatlan mulasztás esetén a 71. § (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott juttatások mulasztott naponként egynegyedükkel csökkennek. A kollektív szerződés további vagy szigorúbb anyagi jogkövetkezményt is előírhat és azok alkalmazását az igazolatlan késés esetére is kiterjesztheti. Ezekre az esetekre a (2)-(3) bekezdésben megjelölt korlátozások nem vonatkoznak."

6. §

(1) Ez a rendelet 1986. november 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a vállalati munkarend időszakos változtatásának feltételeiről és módjáról szóló 1025/1978. (VIII. 15.) Mt. h. határozat hatályát veszti.

(2) A 3. § rendelkezéseit első ízben az 1987. évre járó szabadságra kell alkalmazni.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke