48/1986. (X. 31.) PM rendelet

egyes vállalatlétesítési kedvezményekről

A Minisztertanács felhatalmazása alapján az Országos Tervhivatal elnökével, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a Magyar Nemzeti Bank elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel, valamint az érdekelt ágazati miniszterekkel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed - a (2) bekezdésben felsorolt kivételekkel - az újonnan létesített vagy szervezeti változással létrejött

- állami vállalatra és a vállalati gazdálkodás szabályai szerint működő egyéb állami gazdálkodó szervezetre,

- társadalmi szervezet vállalatára,

- egyesület vállalatára,

- szövetkezetre,

- szövetkezeti vállalatra,

- jogi személyiségű gazdasági társulásra,

- leányvállalatra (továbbiakban együtt: új vállalat).

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya

- a kereskedőházra, amennyiben az a 32/1984. (XI. 5.) PM rendeletben biztosított kedvezményeket igénybe vette,

- a külföldi részvétellel működő gazdasági társulásra,

- az egyesülésre,

- a kisszövetkezetre és

- a fogyasztási szolgáltató kisvállalatra.

2. §

Az új vállalat a 3-5. §-okban meghatározott kedvezményeket veheti igénybe, illetve igényelheti,

3. §

(1) A legfeljebb 1 milliárd forint saját vagyonnal* rendelkező új vállalat - a leányvállalat kivételével - a létesítés évében és az azt követő évben mentes a vagyonadó alól, további egy éven keresztül pedig 50%-os vagyonadó-kedvezményt vehet igénybe. A leányvállalatot a létesítés évében és az azt követő évben 50%-os vagyonadókedvezmény illeti meg.[1]

(2) Az 1 milliárd forintot meghaladó saját vagyonnal rendelkező új vállalat a pénzügyminisztertől az (1) bekezdés szerinti vagyonadó-kedvezmény egyedi elbírálás alapján történő engedélyezését kérheti.

(3) Ha a gazdasági társulást a társulás tagjai a létesítés időpontjától számított 5 éven belül megszüntetik, a ténylegesen igénybe vett vagyonadókedvezményt a társulás a megszűnést követő vagyonfelosztás előtt a költségvetésnek köteles visszafizetni.

(4) A leányvállalatnak a létesítő által a létesítés időpontjától számított 5 éven belül történő megszüntetése esetén a ténylegesen igénybe vett vagyonadó-kedvezményt a létesítő köteles a költségvetésnek visszafizetni.

4. §

(1) Az új vállalat a pénzintézettől a vagyonmegosztásból származó hitel, kölcsön törlesztési, a pénzügyminisztertől pedig a kötelező tartalékalap visszapótlási kötelezettsége meghatározott időszakra történő felfüggesztését kérheti.

(2) Az új vállalat - működési feltételeinek biztosításához - külön jogszabályban** meghatározott feltételekkel állami alapjuttatásban részesíthető.[2]

5. §

(1) Amennyiben az új vállalat szakemberigénye helyben nem biztosítható, legfeljebb 5 szakember átköltözéséhez, továbbá lakásigényének kielégítéséhez személyenként legfeljebb 100 000 Ft állami támogatás igényelhető. A lakásvásárlás (építés) céljára megállapított állami támogatást a vállalat lakásépítési alapjába kell helyezni.

(2) A támogatást

- a munkakör ellátásához előírt felsőfokú végzettséghez;

- legalább 5 éves szakmai gyakorlathoz;

- meghatározott szakmai követelményekhez kell kötni.

(3) A támogatást az új vállalat kérelmére - az ágazati miniszter javaslatára - a pénzügyminiszter állapítja meg.

(4) A megállapított támogatás a nyereségadó, illetve a jövedelemadó terhére visszatartható.

(5) A meghatározott szakmai követelmények vagy a vállalt kötelezettségek nem teljesítése, továbbá a munkaviszony megszüntetése esetén a támogatást megállapító szerv dönt a támogatás teljes vagy részleges megvonásáról és visszafizetés elrendeléséről.

6. §

Ez a rendelet 1987. január 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg az 5/1985. (II. 9.) PM rendelet hatályát veszti azzal, hogy rendelkezéseit az igénybe vett kedvezmények tekintetében továbbra is alkalmazni keli

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] * A számítás módját a 32/1984. (XI. 5.) PM rendelet tartalmazza.

[2] ** Az állami alapjuttatásról szóló 42/1985. (X. 8.) MT rendelet 11. §-a.