Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

11/1987. (IV. 3.) MT rendelet

a raktári dolgozók leltárhiányért való anyagi felelősségéről

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II. törvény 58. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Minisztertanács, a Szakszervezetek Országos Tanácsának a meghallgatásával a következőket rendeli:

1. §

(1) A rendelet hatálya a jogi személyek (a továbbiakban: vállalat) raktáraiban foglalkoztatott dolgozókra terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a kereskedelmi tevékenységet folytató vállalatok jövedelemérdekeltségű raktáraiban foglalkoztatott dolgozókra, a gyógyszertárak dolgozóira, továbbá - ha a kollektív szerződés a kereskedelmi dolgozók leltárfelelősségére vonatkozó rendelkezések alkalmazását írja elő - a kiskereskedelmi és vendéglátó tevékenységet folytató jogi személyek elkülönített raktárainak dolgozóira.

2. §

Raktár az anyagok (raktári készletek) tárolására használt elkülönített, zárható terület.

3. §

(1) Leltárhiány a kezelésre szabályszerűen átadott és átvett anyagokban (leltári készletekben) ismeretlen okból keletkezett, a természetes mennyiségi csökkenés és a kezeléssel járó veszteség (a továbbiakban: forgalmazási veszteség) mértékét meghaladó hiány.

(2) Azon anyagok körét, amelyek után forgalmazási veszteség az anyag jellegére, méretére, a raktározás feltételeire stb. tekintettel nem számolható el, valamint a forgalmazási veszteség mértékének alsó és felső határát - az ágazati miniszter által kiadott irányelvek figyelembevételével - a kollektív szerződésben, munkaügyi szabályzatban (továbbiakban együtt: kollektív szerződés) kell meghatározni. Egy leltári időszakra változó mérték is megállapítható.

(3) A forgalmazási veszteségnek a vállalat raktárában elszámolható mértékét - a (2) bekezdés szerinti határok között - a raktár adottságainak figyelembevételével a vállalat igazgatója, elnöke (a továbbiakban: igazgató) állapítja meg.

(4) A leltár elszámolásakor az igazgató indokolt esetben a raktárra megállapított forgalmazási veszteség mértékét meghaladó hiányt a (2) bekezdés szerint meghatározott felső határig számolhatja el.

4. §

A forgalmazási veszteség elszámolása a raktárban a leltáridőszak alatt kiadott anyagok forgalma alapján történik. A forgalmazási veszteség megállapításakor figyelmen kívül kell hagyni az olyan anyagok forgalmát, amelyek után forgalmazási veszteség nem számolható fel.

5. §

(1) A forgalmazási veszteség mértékét a raktár dolgozóival a leltáridőszak előtt írásban kell közölni, s az a megváltoztatásig érvényes. A forgalmazási veszteség mértéke a leltáridőszak alatt nem változtatható meg.

(2) A forgalmazási veszteség mértékére vonatkozó írásbeli közlés elmulasztása esetén a forgalmazási veszteség mértéke a 3. § (2) bekezdése szerint meghatározott felső határ.

6. §

(1) A leltárhiány összegét fogyasztói áron - ennek hiányában a kollektív szerződés által meghatározott módon - kell megállapítani. A leltárhiányt a göngyölegeknél nyilvántartási áron kell megállapítani.

(2) A különböző időben felvett leltárok között a többlet a hiánnyal, illetve a hiány a többlettel, továbbá az áruhiány, illetve a többlet a göngyöleg hiánnyal, illetve többlettel nem egyenlíthető ki.

(3) Egy leltáridőszakon belül az azonos árucsoportba, illetőleg cikkcsoportba tartozó, megközelítőleg hasonló értékű, minőségű, rendeltetésű és emiatt összetéveszthető, felcserélhető és helyettesíthető anyagoknál a hiány a többlettel, illetőleg a többlet a hiánnyal kiegyenlíthető. Az árucsoporton, illetve a cikkcsoporton belül az elszámoltatás módját az igazgató állapítja meg.

7. §

(1) A leltárhiányért

a) a raktár vezetője és helyettese hat havi átlagkeresete erejéig;

b) a beosztott raktári dolgozó négy havi átlagkeresete erejéig felel.

(2) A leltárhiányért a raktár vezetője és helyettese, valamint a beosztott raktári dolgozó átlagkeresetük arányában felelnek.

(3) Ha a dolgozó olyan raktári munkakörben dolgozik, ahol az átvett anyagokat (raktári készleteket) állandóan egyedül kezeli, a dolgozó a leltárhiány teljes összegéért felel.

(4) A kollektív szerződés előírhatja, hogy az (1) bekezdésben meghatározott felelősséggel együtt járhat a természetbeni juttatás, kedvezményes beszerzés, prémium és az érdekeltségi alapból járó év végi juttatás (a továbbiakban együtt: juttatások) - legfeljebb egy évre szóló - csökkentése vagy megvonása. A juttatások csökkentésének, megvonásának kereteit is a kollektív szerződésben kell meghatározni.

(5) A megtérítés és a megvonható juttatások összege együttesen nem haladhatja meg a leltárhiány teljes összegét.

8. §

A leltárhiányért anyagi felelősséget érvényesíteni, illetőleg a juttatásokat megvonni csak akkor lehet, ha

a) a dolgozót a raktári munkakör elfoglalásakor, illetve a felelősségi szabályok változásakor írásban tájékoztatták az anyagi felelősség formájáról, mértékéről;

b) az anyagokat (raktári készleteket) kezelésre szabályszerűen átadták, illetve átvették;

c) a dolgozó a két egymást követő leltározás között eltelt időszaknak (leltáridőszak) legalább a felében a raktárban dolgozott.

9. §

(1) A leltárhiányért anyagi felelősség - a felelős dolgozók előzetes hozzájárulásának hiányában - csak a raktár teljes készletének leltározása alapján állapítható meg.

(2) A raktárvezető és helyettese személyében történő változás vagy a felelősségi szabályok megváltozása esetén a raktárt leltározással kell átadni, illetve átvenni.

(3) Leltározásnál a dolgozó, illetőleg akadályoztatása esetén képviselője jelenlétének a feltételét biztosítani kell. Ha a dolgozó képviseletéről nem gondoskodik, akkor az igazgató a szakmában jártas, érdektelen képviselőt jelöl ki számára.

(4) A dolgozó a leltárfelvétel során, illetve a leltárfelvétel után a leltározással kapcsolatban észrevételt tehet.

(5) A határozat meghozatala előtt a dolgozóval a leltárelszámolást és annak eredményét ismertetni kell (egyeztetés) és a dolgozó észrevételeit meg kell hallgatni. A határozat meghozatalát nem akadályozza, ha a dolgozó az egyeztetésen az értesítés ellenére nem jelenik meg.

10. §

(1) A leltárelszámolás eredménye alapján az igazgató indokolt írásbeli határozatban kötelezi a dolgozót a leltárhiány megtérítésére.

(2) A megtérítés és a juttatások megvonása mértékének megállapításánál figyelembe kell venni azokat a körülményeket, amelyek a dolgozó felelősségére kihatnak, így különösen azokat, amelyek a megfelelő és biztonságos anyagkezelést befolyásolhatták, továbbá a dolgozó esetleges távollétének időtartamát. A 7. §-ban meghatározott mérték a felelősség felső határa.

(3) Egyetemleges megtérítési kötelezésnek nincs helye.

11. §

(1) A határozatot a leltárfelvétel befejezését követő hatvan nap alatt kell az érdekelt dolgozóval írásban közölni. Büntetőeljárás esetén a határidő a nyomozó hatóság, illetőleg a bíróság jogerős határozatának közlését követő nappal kezdődik. A határidő lejárta után a dolgozó a leltárhiányért anyagilag nem tehető felelőssé.

(2) A határozat kézbesítésére a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

12. §

A hiánymentesen, illetve a jelentős többlet nélkül működő raktárak dolgozói jutalmazásának elveiről a kollektív szerződés rendelkezhet.

13. §

(1) Ez a rendelet 1987. október 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépése után kezdődő leltáridőszakokra kell alkalmazni.

(2) A Minisztertanács felhatalmazza az egészségügyi minisztert, hogy a gyógyszertárak dolgozóinak leltárhiányért való anyagi felelősségét rendeletben szabályozza.

(3) Az e rendelet szerint kollektív szerződésre tartozó kérdéseket azokon a területeken, ahol kollektív szerződés nem köthető, a vállalat belső szabályzatában kell rendezni.

(4) A leltárhiány és a leltártöbblet számviteli elszámolásának rendjét a pénzügyminiszter szabályozza.

(5) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a raktári dolgozók leltárfelelősségéről szóló 18/1970. (VI. 4.) Korm. rendelet, továbbá a kereskedelmi dolgozók leltárhiányért való anyagi felelősségéről szóló 50/1985. (XI. 6.) MT rendelet 11. § (4) bekezdése, valamint a raktári dolgozók leltárfelelősségéről szóló 18/1970. (VI. 4.) Korm. rendeletnek a kollektív szerződést nem kötő egyes szerveknél történő végrehajtásáról szóló 11/1970. (XI. 11.) MüM rendelet hatályát veszti.

(6) A rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő leltáridőszak alatt felmerült leltárhiányokért fennálló felelősséget a korábbi jogszabályok alapján kell elbírálni.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke