3/1987. (IV. 23.) BkM rendelet

a belkereskedelem társadalmi ellenőrzéséről szóló 7/1973. (VI. 23.) BkM rendelet módosításáról

Az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

A belkereskedelem társadalmi ellenőrzéséről szóló 7/1973. (VI. 23.) BkM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fogyasztók érdekvédelmével összefüggő társadalmi ellenőrzést a szakszervezet, valamint a tanács szervei által erre feljogosított társadalmi ellenőrök végzik."

2. §

A R. 3. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § (1) A társadalmi ellenőrzés kiterjed az üzletek, valamint a fogyasztási szolgáltatást nyújtó szolgáltatóhelyek ellenőrzésére. A fogyasztási szolgáltatások körét a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

(2) E jogszabály alkalmazásában:

a) üzlet minden kiskereskedelmi árusítóhely, továbbá kereskedelmi és munkahelyi vendéglátóhely - ideértve a saját kezelésű étkezőhelyet is -, amely közvetlenül árusít, illetve kereskedelmi, idegenforgalmi és vendéglátó szolgáltatást nyújt;

b) szolgáltatóhely pedig az, ahol a szolgáltatást végző tevékenységét kifejti."

3. §

A R. 4. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre módosul.

"(1) A társadalmi ellenőr eljárása során vizsgálja, hogy az üzletek, valamint a szolgáltatóhelyek dolgozói a fogyasztók érdekeit védő rendelkezéseket megtartják-e, így különösen:

- a fogyasztói árakra, a szolgáltatási, valamint a vállalási díjakra, azok feltüntetésére, az osztálybasorolásra;

- a fogyaszthatósági, minőségmegőrzési határidőkre;

- a mérés és számolás szabályszerűségére, a fizetési jegyzék, számla helyességére;

- a szeszes italok árusításának korlátozására; - a mérlegek és mérőeszközök hitelességére, szabályszerű használatára, a mérés pontosságára;

- a vásárlók tájékoztatására;

- a nyitvatartásra;

- a vállalási szabályzat meglétére és kifüggesztésére;

- a szolgáltatások megrendelésére, a munka elvégzését igazoló bizonylatokra;

- az előírt javítási időre, valamint az alkatrészellátással kapcsolatos szabályokra;

- az osztályos áruk értékesítésére;

- az üvegvisszaváltásra;

- a jótállási, szavatossági jogokra, a jótállási és szavatossági igények intézésére vonatkozó rendelkezések megtartását.

(2) A társadalmi ellenőrök vizsgálják továbbá a dolgozóknak a fogyasztókkal szembeni magatartását, a kiszolgálás módját, az üzletek és szolgáltatóhelyek tisztaságát, a tevékenységre előírt egészségügyi rendelkezések megtartását."

4. §

(1) A R. melléklete helyébe e rendelet mellékletei lépnek, a R. 1. §-ának (3) bekezdésében az "e rendelet mellékletében" szövegrész helyébe "a rendelet 2. számú mellékletében" szövegrész lép.

(2) A R. 2. §-ának (3) bekezdésében, 7. §-ában, valamint 8. §-ában a "tanács végrehajtó bizottsága kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe a "tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi, illetőleg fogyasztási szolgáltatásokkal kapcsolatos feladatokat ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész; a 4. §-ának (3) bekezdésében, az 5. §-ának (1) és (2) bekezdésében, valamint a 6. §-ának (1) bekezdésében az "árusítóhely" megnevezés helyébe az "üzlet, illetőleg szolgáltatóhely" szövegrész; a 6. §-ának (2) bekezdésében a "kereskedelmi dolgozók" megnevezés helyébe "üzlet, illetve szolgáltatóhely dolgozói" szövegrész lép.

(3) Ez a rendelet 1987. július 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a R. bevezető részében "a belkereskedelmi ágazatban" szövegrész hatályát veszti, valamint a korábban kiadott igazolványok érvényüket vesztik.

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi miniszter

1. számú melléklet a 7/1973. (VI. 23.) BkM rendelethez

Feladatai:

A társadalmi ellenőr eljárása során vizsgálja, hogy az üzletek, valamint a szolgáltatóhelyek dolgozói a fogyasztók érdekeit védő rendelkezéseket megtartják-e, így különösen:

- a fogyasztói árakra, a szolgáltatási, valamint a várható vállalási díjakra, azok feltüntetésére, az osztálybasorolásra;

- a fogyaszthatósági, minőségmegőrzési határidőkre;

- a mérés és számolás szabályszerűségére, a fizetési jegyzék, számla helyességére;

- a szeszes italok árusításának korlátozására;

- a mérlegek és mérőeszközök hitelességére, szabályszerű használatára, a mérés pontosságára;

- a vásárlók tájékoztatására;

- a nyitvatartásra;

- a vállalási szabályzat meglétére és kifüggesztésére;

- a szolgáltatások megrendelésére, a munka elvégzését igazoló bizonylatokra;

- az előírt javítási időre, valamint az alkatrészellátással kapcsolatos szabályokra;

- az osztályos áruk értékesítésére;

- az üvegvisszaváltásra;

- a jótállási, szavatossági jogokra, a jótállási, szavatossági igények intézésére

vonatkozó rendelkezések megtartását.

A társadalmi ellenőrök vizsgálják továbbá a dolgozóknak fogyasztókkal szembeni magatartását, a kiszolgálás módját, az üzletek és szolgáltatóhelyek tisztaságát, a tevékenységre előírt egészségügyi rendelkezések megtartását.

A társadalmi ellenőrt megilletik a 7/1973. (VI. 23.) BkM sz. rendeletben meghatározott jogok, így különösen:

a társadalmi ellenőr jogosult az üzlet, illetőleg szolgáltatóhely

a) ellenőrzési naplójába betekinteni,

b) az ellenőrzött egységnek a 7/1973. (VI. 23.) BkM rendelet 4. §-ában előírt feladataival kapcsolatos iratokat megtekinteni,

c) az üzlet, illetőleg szolgáltatóhely vezetőjének vagy megbízottjának kíséretében a raktárhelyiségbe, konyhába, műhelybe és egyéb helyiségekbe - az egészségügyi követelmények megtartásával - belépni.

A társadalmi ellenőr utasítást nem adhat, megállapításait az üzlet, illetőleg szolgáltatóhely vezetőjével közli és észrevételeit, javaslatait köteles az ellenőrzési könyvbe bejegyezni, szükség esetén jegyzőkönyvet felvenni.

---------

Üzlet minden kiskereskedelmi árusítóhely, továbbá kereskedelmi és munkahelyi vendéglátóhely - ideértve a saját kezelésű étkezőhelyet is -, amely közvetlenül árusít, illetve kereskedelmi, idegenforgalmi és vendéglátó szolgáltatást nyújt.

Szolgáltatóhely az, ahol a szolgáltatást végző tevékenységét kifejti.

2. számú melléklet a 7/1973. (VI. 23.) BkM rendelethez

A rendelet alkalmazásában fogyasztási szolgáltatásnak kell tekinteni a fogyasztási szolgáltatások körének meghatározásáról szóló 104/1980. OT - KSH számú együttes közleményben meghatározott szolgáltatásokat az alábbi eltéréssel:

1. A rendeletet a közlemény "1.26. teherszállítás a lakosság részére, közúti járművel" tevékenységcsoportból csak a propán-butángáz, háztartási tüzelőolaj, valamint áruk házhoz fuvarozására kell alkalmazni.

2. A rendeletet az "1.29. fogyasztási cikkek kölcsönzése (ebbe a körbe tartozik a lakosság részére a barkácsgépek, szerszámok, továbbá kiskertek művelésére és a lakáskarbantartásra szolgáló gépek kölcsönzése is)" termékcsoportból nem kell alkalmazni a személy- és tehergépkocsi kölcsönzésre.

Tartalomjegyzék