7/1973. (VI. 23.) BkM rendelet

a belkereskedelem társadalmi ellenőrzéséről

A fogyasztói érdekvédelem fokozása érdekében a belkereskedelmi ágazatban a társadalmi ellenőrzés alapvető szabályait - a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben - a következők szerint állapítom meg.

1. §

(1) A fogyasztók érdekvédelmével összefüggő társadalmi ellenőrzést a belkereskedelmi ágazatban a szakszervezeti és a tanácsi szervek által e feladattal megbízott társadalmi ellenőrök végzik.

(2) Társadalmi ellenőr csak büntetlen előéletű és közmegbecsülésben álló személy lehet.

(3) A társadalmi ellenőrt az e rendelet mellékletében közzétett minta szerint fényképes igazolvánnyal kell ellátni, amely a kiállítást követő év végéig érvényes.

2. §

(1) A társadalmi ellenőri hálózat megszervezését és működésének irányítását a szakszervezetek budapesti, illetve megyei tanácsai (a továbbiakban: SZMT) végzik, a Szakszervezetek Országos Tanácsának elvi irányítása mellett.

(2) A tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény 57. §-a és ennek végrehajtása tárgyában kiadott 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet 60. § (2) bek. alapján a tanács az ellenőrzési feladatokat a tanács bizottságainak (a továbbiakban: bizottság) feladatkörébe utalhatják.

(3) A községi, városi, fővárosi kerületi, megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve az SZMT-k (helyi képviseleti szerveik) egyetértésével a szakszervezeti társadalmi ellenőrök részére is megbízást adhat.

(4) A társadalmi ellenőrzés anyagi feltételeinek biztosításáról a társadalmi ellenőrt kiküldő szerv gondoskodik.

(5) A belső ellenőrzés előmozdítására társadalmi ellenőr közreműködését a vállalat (3. §) is kérheti.

3. §

A társadalmi ellenőrzés kiterjed az állami-, szövetkezeti és a társadalmi szervezetek (a továbbiakban: vállalat), továbbá a magánkereskedők, magánkisiparosok és őstermelők árusító helyein végzett kiskereskedelmi, vendéglátóipari - ideértve az üzemi vendéglátást is - tevékenységére.

4. §

(1) A társadalmi ellenőr eljárása során vizsgálja, hogy az árusítóhely dolgozói a fogyasztók érdekeit védő rendelkezéseket (a Kereskedelem Általános Üzleti Szabályzata stb.) megtartják-e; ilyenek különösen:

- a fogyasztói árakra, azok feltüntetésére és az osztálybasorolásokra vonatkozó rendelkezések;

- a fogyaszthatósági határidők betartása;

- a mérés és számolás szabályszerűsége, a fizetési jegyzékek helyessége;

- a szeszesitalok árusításának korlátozására vonatkozó jogszabályok végrehajtása;

- a mérlegek és mérőeszközök hitelessége, szabályszerű használata, a mérés pontossága;

- a kereskedelmi dolgozóknak a fogyasztókkal szembeni magatartása, a kiszolgálás módja; az

árusítóhelyek tisztasága, a kereskedelemre vonatkozó egészségügyi rendelkezések megtartása.

(2) Az a társadalmi ellenőr, aki az árusítóhely bármely dolgozójának hozzátartozója, ellenőrzést nem folytathat. Ha az árusítóhely vezetőjének (dolgozóinak) megítélése szerint a társadalmi ellenőr egyéb okból elfogult, az elfogultsági kifogásról jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyet a vizsgálati megállapításokhoz kell csatolni.

5. §

(1) A társadalmi ellenőr jogosult az árusítóhely

a) ellenőrzési naplójába betekinteni, illetve a 4. §-ban előírt feladataival kapcsolatos iratokat megtekinteni,

b) az árusítóhely vezetőjének, vagy megbízottjának kíséretében a raktárhelyiségekbe, konyhába és egyéb helyiségekbe - az egészségügyi követelmények megtartásával - belépni.

(2) A társadalmi ellenőr utasítást nem adhat, megállapításait az árusítóhely vezetőjével közli és észrevételeit, javaslatait köteles az ellenőrzési könyvbe bejegyezni, szükség esetén jegyzőkönyvet felvenni.

(3) Ha a társadalmi ellenőr megállapításaival kapcsolatos intézkedés megtétele a tanács szakigazgatási feladatokat ellátó szervének hatáskörébe tartozik, a megállapításokat tartalmazó jegyzőkönyvet, bejegyzést a kiküldő szerv köteles a szakigazgatási szerv részére megküldeni.

6. §

(1) Az árusítóhely vezetője köteles a társadalmi ellenőr igazolványának érvényességéről meggyőződni.

(2) A kereskedelmi dolgozók kötelesek a társadalmi ellenőr munkáját előmozdítani és részére munkája elvégzéséhez a szükséges segítséget megadni.

(3) A társadalmi ellenőrök észrevételeit, javaslatait a vállalat vezetője, illetve az intézkedésre jogosult minden esetben köteles kivizsgálni és a szükséges intézkedéseket megtenni. A kiküldő szerv felkérésére az intézkedésekről 30 napon belül értesítést kell adni.

7. §

A tanács kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve köteles - a hatáskörébe tartozó ügyekben - a hozzá megküldött jegyzőkönyvek, bejegyzések alapján tett intézkedésekről a kiküldő szervet 30 napon belül értesíteni.

8. §

A társadalmi ellenőrök oktatásáról - a tanács kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervekkel együttműködve - az SZMT gondoskodik.

(1) A szakszervezeti társadalmi ellenőrök "Működési Szabályzatát" - az illetékes állami szervek közreműködésével - a Szakszervezetek Országos Tanácsa dolgozza ki és gondoskodik annak megfelelő közzétételéről.

(2) A bizottság által szervezett társadalmi ellenőrzésre a Minisztertanács Tanácsi Hivatala irányelveket ad ki.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 52/1963. (KÉ. 19.) BMutasítás hatályát veszti. Az utasítás alapján kiadott társadalmi ellenőri igazolványok 1973. december hó 31. napjáig érvényesek.

(2) E rendelet a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet bolt-bizottságainak tevékenységét nem érinti.

Szurdi István s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Melléklet a 7/1973. (VI. 23.) BM rendelethez

A társadalmi ellenőröket az alábbi mintának megfelelő igazolvánnyal kell ellátni:

(1. oldal)

(2. oldal)

Tartalomjegyzék