Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1987. (VI. 30.) KkM rendelet

az állami személyzeti munkáról szóló 1001/1987. (I. 15.) Mt. h. számú határozat végrehajtásáról

Az állami személyzeti munkáról szóló 1001/1987. (I. 15.) Mt. h. határozat 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendelem el:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed:

- a Külkereskedelmi Minisztériumra (a továbbiakban: Minisztérium) valamint

- a külkereskedelmi tevékenységet fő tevékenységként folytató, a külkereskedelmi miniszter ágazati irányítása alá tartozó gazdálkodó szervezetekre (a továbbiakban: vállalat).

(2) Jelen jogszabály rendelkezéseit a Külkereskedelmi Minisztérium Gazdasági Igazgatóságára, valamint a Külkereskedelmi Oktatási és Továbbképző Központra e szervezetek sajátosságainak figyelembevételével értelemszerűen kell alkalmazni.

2. §

A rendelet alkalmazásában

a) vezető:

a Minisztériumban az osztályvezető-helyettes, illetve a vállalatnál az osztályvezető (önálló csoportvezető) és ennél magasabb munkakört betöltő dolgozó, ide értve a magasabb vezető állásút is.

b) ügyintéző:

a Minisztériumban a csoportvezető, illetve a vállalatnál az osztályvezető-helyettes és ennél alacsonyabb munkakörben áruforgalmi, műszaki, forgalmi, gazdasági ügyintéző beosztású dolgozó.

3. §

A jogszabály hatálya alá tartozó területen az egyes munkakörök betöltésének alapvető feltétele:

a) vezetőknél:

- magyar állampolgárság.

- szakmai hozzáértés, vezetői rátermettség,

- felsőfokú szakirányú végzettség,

- fontos és bizalmas munkakör betöltésére való alkalmasság,

- politikai és erkölcsi alkalmasság,

- legalább öt év szakmai gyakorlat,

- a munkaterülettől függően legalább egy világnyelvből felsőfokú nyelvismeret (nyelvvizsga);

b) ügyintézőknél:

- a külkereskedelmi munkakört betöltő dolgozók képesítéséről szóló külkereskedelmi miniszteri rendeletnek megfelelő képzettség,

- egyes munkaköröknél a fontos és bizalmas munkakör betöltésére való alkalmasság, a vonatkozó jogszabályok szerint,

- politikai és erkölcsi alkalmasság,

- a munkaterülettől függően nyelvismeret (nyelvvizsga).

4. §

A kiválasztás során a munkáltatói jogkör gyakorlója ismerje meg annak a dolgozó kollektívának a véleményét, amelyik a jelöltet a legjobban ismeri.

5. §

(1) Pályázat útján történő kiválasztásnál a káderutánpótlási tervben szereplő, arra alkalmas személyeket fel kell hívni a pályázaton történő részvételre.

(2) Amennyiben egy vezetői munkakör betöltésénél nem kerül sor pályázat kiírására, a személyzeti szervezet legalább két alkalmas személyre terjesszen elő javaslatot a munkáltatói jogkört gyakorló vezető részére.

6. §

A vezető részére kinevezéskor írásban meg kell határozni főbb feladatait, amely a személyzeti munkával kapcsolatos tennivalókat is tartalmazza.

7. §

A vezetés stabilitásának érdekében törekedni kell arra. hogy a vezetők - ha a feladatukat megfelelően ellátják és élvezik a kollektíva bizalmát - a kinevezéstől számított legalább három évig változatlan beosztásban tevékenykedjenek.

8. §

(1) A határozott időre választott vagy kinevezett vezető munkájának értékelésénél a lejárat előtt egy évvel vizsgálni kell. hogy a vele szemben támasztott követelményeknek mennyiben tett eleget. Ki kell térni arra. hogy újraválasztását, illetőleg a határozott időre szóló alkalmazását tervezik-e megújítani.

(2) Ha a vezetői munkakörbe történő beosztás megszűnése nem jár a munkaviszony megszűnésével, a dolgozó korábbi munkakörben való további alkalmazását elő kell segíteni.

9. §

Nyugdíjkorhatár elérése előtt egy évvel, a munkáltatói jogkör gyakorlója az érintett szándékait is megismerve közölje a dolgozóval, hogy a nyugdíjkorhatár elérése után igényt tart-e és milyen további időtartamra a munkájára.

10. §

A vezetők kiválasztásánál fokozott figyelmet kell fordítani a vezetésre alkalmas nők és 35 éven aluli fiatalok számának növelésére. A fiatalok vezetői munkára való előkészítése során a középtávú és az éves személyzeti tervekben külön meg kell határozni a felkészülésükkel kapcsolatos feladatokat (szervezett oktatásba való bekapcsolásukat, különböző munkaterületekre való átirányításukat).

11. §

A Minisztériumban és a vállalatoknál középtávú személyzeti tervet kell készíteni. A tervnek tartalmaznia kell a személyi állomány helyzetét és fejlesztésének fő irányait, a vezetői utánpótlásra, képzésre és továbbképzésre, valamint a kádercserékre és az oktatásra vonatkozó elképzeléseket. A tervet évente felül kell vizsgálni.

12. §

Az ágazat vezető- és szakemberállománya helyzetének figyelemmel kísérése, a képzési rendszer feladatainak az igényekkel összhangban történő megállapítása, valamint a Minisztérium, a vállalatok és a külpiaci szervezet közötti kádermozgások tervszerűbbé tétele érdekében a minisztériumi és vállalati személyzeti tervezés kapcsolódását elő kell segíteni.

13. §

(1) A Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzata rögzíti az egyes vezetők beszámoltatásának rendjét, illetve szempontjait.

(2) A vállalat éves munkájának értékelése alkalmával a vállalat igazgatója adjon tájékoztatást a vállalat vezető testületének a személyzeti terv teljesítéséről és a soron következő év személyzeti tervében foglalt elképzelésekről.

14. §

A külkereskedelmi miniszter a személyzeti munkára vonatkozó jogszabályok végrehajtását

a) a Minisztérium államigazgatási felügyelete alatt álló vállalatoknál a felügyeleti ellenőrzés és felügyelő bizottsági ellenőrzés,

b) a Minisztérium által alapított önkormányzó vállalatoknál, valamint a Minisztérium törvényességi felügyelete alatt álló gazdasági társulásoknál törvényességi felügyelet

keretében vizsgálja.

15. §

Az Mt. h. és a jelen rendelet rendelkezéseinek végrehajtásáért

a) a Minisztériumban a munkáltatói jogkört gyakorló vezető,

b) a vállalatoknál az igazgató

felelős.

Ez a hatáskör másra át nem ruházható.

16. §

A vállalatoknál a vezetők személyzeti munkával kapcsolatos feladatait a vállalat szervezeti és Működési Szabályzatában is rögzíteni kell.

17. §

A vezetők tevékenységének értékelésekor a szakmai munkával azonos mértékkel kell figyelembe venni a beosztott dolgozókkal való törődést, fejlődésük folyamatos figyelemmel kísérését, a vezetői utánpótlásról való gondoskodást, a vezetői képességek önálló feladatokkal történő kibontakoztatása terén végzett tevékenységet.

18. §

A személyzeti vezetőt meg kell hívni

a) a Minisztériumban minden testületi ülésre,

b) a vállalatoknál az ügyvezetőségi, az igazgató tanácsi és vállalati tanácsi, illetve választolt vezetőségi ülésre, függetlenül attól, hogy tagja-e a testületnek.

19. §

A személyzeti szervezet vezetőjének és dolgozóinak a képesítési feltételeknek megfelelő végzettség megszerzésére türelmi időt vagy felmentést a miniszter, illetve a vállalatoknál az igazgató adhat. A türelmi idő. illetve a felmentés feltételei tekintetében a külkereskedelmi szakmai képesítési követelményekre vonatkozó jogszabály az irányadó.

20. §

A vállalatoknál az egyes munkakörök betöltéséhez szükséges képesítési feltételeket, valamint a vezetői munkakörben történő foglalkoztatás alapvető követelményeit a külkereskedelmi miniszter külön jogszabályban határozza meg.

21. §

A külkereskedelem területén tartós külszolgálatra utazókkal szemben támasztott szakmai és személyzeti követelményeket a külkereskedelmi miniszter külön jogszabályban határozza meg.

22. §

A vállalatok igazgatói továbbképzésének koordinálását a vállalati tanács, közgyűlés, küldöttgyűlés irányítása alatt működő szervezet esetében a minisztérium a testület véleményének figyelembevételével végzi.

23. §

A külkereskedelmi ágazati vezetőtovábbképzés elsősorban a Külkereskedelmi Oktatási és Továbbképző Központban folyik.

24. §

Az e rendelet hatálya alá tartozó területen a vezetői képességek kibontakoztatásának egyik eszköze a káderek tudatos átirányítása a Minisztérium, a külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalatok és a külpiaci szervezet között.

25. §

(1) A dolgozó munkáját folyamatosan, de évente legalább egyszer a középtávú káderutánpótlási és képzési tervek felülvizsgálatakor értékelni kell. A minősítéseket a minősített foglalkoztatásának változásakor, de legalább öt évenként kell elkészíteni.

(2) Az értékelés és a minősítés rendjét a Minisztériumban a Szervezeti és Működési Szabályzat rögzíti.

(3) A vállalatoknál a minősítendők körét az igazgató határozza meg. A vállalatok, a Minisztérium és a külpiaci szervezet közötti kádermozgások elősegítésére indokolt a minősítendők körébe bevonni a vezetői utánpótlásra, illetve a külszolgálatra tervezett dolgozókat is.

(4) A minősítés és a munka értékelésének alapelveivel kapcsolatos eltérő rendelkezéseket a tartós külszolgálatot teljesítő dolgozók esetében külön jogszabály tartalmazza.

26. §

A minősített a minősítésében foglaltakkal kapcsolatban észrevételt tehet, amit a minősítéshez mellékelni kell.

27. §

A dolgozó személyi anyagába az érintetten kívül csak a dolgozót kinevező személy és annak felettesei, a személyzeti szervezet vezetője és munkatársai tekinthetnek be, továbbá azok, akik részére a személyzeti szervezet vezetője engedélyt ad.

28. §

A dolgozóról információt, jellemzést csak a személyzeti nyilvántartásban szereplő iratok alapján, a dolgozó munkaviszonyának fennállása alatt és az érintett egyidejű tájékoztatása mellett lehet adni.

29. §

Ez a rendelet 1987. július 1-jén lép hatályba. Egyidejűleg a 9/1974. (Kk. É. 19.) KkM utasítás hatályát veszti.

Veress Péter s. k.,

külkereskedelmi miniszter