4/1987. (VI. 30.) HM rendelet
a honvédelmi törvény végrehajtására kiadott 6/1976. (III. 31.) MT rendelet végrehajtásáról szóló 2/1976. (VI. 17.) HM rendelet módosításáról
A honvédelmi törvény végrehajtására kiadott 6/1976. (III. 31.) MT rendelet végrehajtásáról szóló 2/1976. (VI. 17.) HM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) módosítására - az érintett miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
A Vhr. 19. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A lakásváltozással kapcsolatos bejelentést a hadköteles a lakcímváltozás bejelentésére szolgáló jelentőlappal teljesíti."
2. §
A Vhr. 21. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 13. §-ban meghatározott bejelentési kötelezettséget a hadkötelesnek a hadkiegészítési és területvédelmi parancsnokságnál vagy az igazgatási szervnél - a külföldre távozás kivételével - a változást követő 8 napon belül, postán eljuttatott írásbeli nyilatkozattal, illetőleg személyesen vagy a vele közös háztartásban élő nagykorú hozzátartozója, továbbá meghatalmazottja által, szóban kell teljesítenie."
3. §
A Vhr. 22. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyúttal a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:
"(1) Aki a katonai igazolványát, a behívó, illetőleg bevonulási parancsát vagy a részére kiadott katonai felszerelési tárgyat elvesztette, vagy akinek a katonai igazolványa megsemmisült, köteles azt 48 órán belül az állandó lakóhelye szerint illetékes hadkiegészítési és területvédelmi parancsnokságnak postai úton írásban, illetőleg személyesen vagy a vele közös háztartásban élő nagykorú hozzátartozója, továbbá meghatalmazottja által, szóban bejelenteni.
(2) Aki katonai igazolványt talál, köteles azt 48 órán belül a legközelebbi katonai vagy rendőri szervhez eljuttatni."
4. §
A Vhr. a Hvt. 38. §-a után, a következő 26/D §-sal egészül ki:
"26/D § (1) A sorkatonai szolgálat akkor ér véget, amikor a hadköteles a személyi igazolványát átvette.
(2) Ha a személyi igazolvány átvétele céljából a hadköteles az illetékes hatóság előtt nem jelenik meg, a sorkatonai szolgálata a leszerelési parancsban megállapított nap elteltével fejeződik be."
5. §
A Vhr. az R. 92. §-a után, a következő 75/B §-sal egészül ki:
"75/B § Az R. 92. §-ának (1) bekezdésében említett élettárs a családi segély szempontjából hozzátartozónak minősül a sorkatonától származó gyermekének megszületése előtt is, ha a sorkatona a magzatot teljes hatályú apai elismerő nyilatkozattal a sajátjának ismerte el."
6. §
A Vhr. 79. §-a (2) bekezdésének g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A bármely forrásból származó kereset és jövedelem összegébe különösen a következőket kell beszámítani.)
"g) a gyermekgondozási segélyt, illetőleg a gyermekgondozási díjat,"
7. §
A Vhr. 79. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, egyúttal a (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre változik:
"(3) A családi segély megállapításánál a jogosult bármely forrásból származó keresetének és jövedelmének a nyugdíjjárulékkal, az általános jövedelemadóval csökkentett összegét kell figyelembe venni."
8. §
A Vhr. 79. §-ának (4) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
[A (2) bekezdés szerinti összegbe nem számítható be:]
"f) a családi segélyre jogosultat a bíróság tartásdíjat megállapító határozata alapján terhelő tartásdíj összege."
9. §
A Vhr. 83. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) a sorkatonai szolgálat bármely oknál fogva megszűnt (a katona leszerelt, továbbszolgálatot vállalt stb.), vagy a katona külföldre szökött és ezt az illetékes hatóság megállapította."
10. §
A Vhr. 95. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az R. 100. §-ának (3) bekezdése szerinti jövedelempótló segélyben kell részesíteni azt a tartalékost is:
a) akinek bevonulás előtti rendszeres keresete, jövedelme nem munkaviszony (szövetkezeti tagsági viszony), hanem egyéb jogviszony keretében végzett munkából származott (pl. gazdasági munkaközösség, ipari, szolgáltató vagy mezőgazdasági szövetkezeti szakcsoport tagja, szerződéses üzlet üzemeltetője, szellemi szabadfoglalkozású, képző, ipar- és festőművész, belső építész, előadóművész, rendező, koreográfus, zeneszerző, hangszerelő stb.);
b) aki a bevonulás előtt nem állt munkaviszonyban vagy szövetkezeti tagsági viszonyban, s nem tartozik az a) pontban foglaltak hatálya alá,
c) akinek a munkáltatója kereset- (jövedelem) kiegészítés folyósítására nem kötelezhető (pl. aki kisiparossal, kiskereskedővel, külföldi magánszeméllyel vagy jogi személlyel áll munkaviszonyban)."
11. §
A Vhr. 115. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Honvédelmi kötelezettséggel összefüggő)
"b) az a betegség, amely a honvédelmi kötelezettségteljesítés különös veszélyessége folytán keletkezett, vagy jelentősen súlyosbodott. Honvédelmi kötelezettséggel összefüggő az ilyen betegség miatt bekövetkezett halál is."
12. §
Ez a rendelet 1987. július 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a Vhr. 20. §-ának (2) és 22. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.
Kárpáti Ferenc s. k.,
honvédelmi miniszter