Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1987. (XII. 31.) KEM rendelet

a magánkereskedelemről szóló 1977. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 10/1982. (V. 14.) BkM rendelet módosításáról

1. §

(1) A magánkereskedelemről szóló 1977. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott, a 14/1983. (XII. 28.) BkM, a 3/1984. (VII. 1.) BkM, a 2/1985. (IV. 20.) BkM és a 11/1986. (X. 11.) BkM rendelettel módosított 10/1982. (V. 14.) BkM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-a (1) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az egyes szakmák üzletkörét, a munkaviszony vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszony mellett is gyakorolható Szakmák, valamint a lakásban gyakorolható szakmák jegyzékét a kereskedelmi miniszter (a továbbiakban: miniszter) határozza - meg és teszi közzé."

(2) A Vhr. 1. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A magánkereskedői igazolvány több szakma gyakorlására is jogosíthat. Több szakma gyakorlása esetén a magánkereskedőnek valamennyi szakma tekintetében rendelkeznie kell a 2. §-ban, valamint a 3. § (2) bekezdésének c), e) és f) pontjában előirt feltételekkel. Az ügynök (kereskedelmi ügyletek megkötésének közvetítése) tevékenység, a régiség-műtárgy kereskedés, a képzőművészeti kereskedés, valamint a használtcikk kereskedés más magánkereskedői vagy kisipari szakmával együtt nem folytatható.

(3) Nem minősül a kereskedés társas gyakorlásának a kereskedelmi tevékenység szervezésének elősegítésére létrehozott polgári jogi társaság (közös árubeszerzés, áruszállítás stb.) vagy gazdasági munkaközösség."

2. §

A Vhr. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A polgári jogi társaság részére kiadott magánkereskedői igazolványon a társaság közös nevét, valamint a társasági szerződésben kijelölt képviselő nevét fel kell tüntetni. Ezt a magánkereskedői igazolványt is csak egy példányban szabad kiállítani."

3. §

A Vhr. 5. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg az (1) bekezdés a következő f) ponttal egészül ki:

(A szakigazgatási szerv a magánkereskedői igazolvány kiadásáról szóló határozat egy-egy példányát az Áe. 45. §-ában foglaltakon túlmenően megküldi:)

"a) a telephely szerint illetékes pénzügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervnek és a területileg illetékes Adófelügyelőségnek, valamint polgári jogi társaság esetén az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal - a társaság telephelye szerint illetékes - igazgatóságának;"

"f) a régiség-műtárgy kereskedésre, képzőművészeti, kereskedésre, valamint a műsoros videokazetta árusítására is jogosító magánkereskedői igazolvány kiadása esetén a Művelődési Minisztériumnak,"

4. §

(1) A Vhr. 7. §-a (1) bekezdésének j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A magánkereskedői igazolványra határozat alapján utólagosan csak a következő adatok vezethetők:]

"j) a polgári jogi társaság keletkezése és megszünése, ideértve az egyéni cégnek társasággá, illetve a társaságnak egyéni céggé alakulását, valamint a társaság közös képviseletében bekövetkezett változást."

(2) A Vhr. 7. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A magánkereskedő kérelmére a cégjegyzékbe bejegyezhető."

5. §

A Vhr. 8. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Állampolgári kötelezettség teljesítése (katonai szolgálat stb.), tartós betegség, valamint a 11. § (3) bekezdésében foglaltak esetén a kereskedés bejelentés alapján szüneteltethető, annak időtartama a hat hónapot is meghaladhatja."

6. §

A Vhr. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A panziót, kempinget üzemeltető magánkereskedő, ha e szakmához vendéglátóipari tevékenység is kapcsolódik, valamint a vendéglős harminc, egyébként a panziót, kempinget, továbbá az ABC kisáruházat, tüzelőanyag kereskedést, építőanyag kereskedést üzemeltető magánkereskedő és a mutatványos húsz, egyéb magánkereskedő, valamint a cukrász kisiparos tizenöt alkalmazottat vagy segítő családtagot, valamint szakmunkástanulót foglalkoztathat. Segítő családtagként csak a magánkereskedő közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], valamint a magánkereskedő élettársa foglalkoztatható. A munkaviszony, vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszony mellett működő magánkereskedő - a Tvr. 13. §-ának (2) bekezdésében foglaltak kivételével - kizárólag segítő családtagot foglalkoztathat.

(2) A magánkereskedő - a munkaviszony, vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszony mellett működő kivételével - szakmunkástanulót foglalkoztathat, ha a szakmunkástanuló szakmájának megfelelő szakképzettséggel rendelkezik, vagy legalább egy a szakmunkástanuló szakmájának megfelelő szakképzettségű alkalmazottat vagy segítő családtagot foglalkoztat. A szakmunkástanuló foglalkoztatásának személyi és tárgyi feltételeire a szakmunkásképzés szabályait kell alkalmazni.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott létszám szempontjából alkalmazottként nem kell figyelembe venni a szakmunkástanulót, a kiközvetített zenészt, a munkakönyv nélküli hét napnál rövidebb ideig foglalkoztatott dolgozót (kisegítőt), továbbá azt, aki

- legalább hat hónapi időtartamú igazolt betegség,

- ideiglenes rokkantsági nyugdíj,

- katonai szolgálat,

- szülési szabadság,

- gyermekgondozási szabadság, vagy

- fizetés nélküli szabadság miatt nem végez munkát.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott alkalmazotti (segítő családtagi) létszámhatárt a polgári jogi társaság taglétszámával együtt kell figyelembe venni."

7. §

A Vhr. 12/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A magánkereskedői tevékenység személyes gyakorlása az is, ha a magánkereskedő állampolgári kötelezettsége teljesítésének, vagy betegségének, illetve a gyermekgondozási díj igénybevételének tartama alatt segítő családtagja, illetve alkalmazottja végez munkát, feltéve, hogy a segítő családtag, illetve az alkalmazott a rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében a szakmára előírt képesítési feltételeknek a saját személyében (szakmába vágó gyakorlata, szakmai ismerete) folytán megfelel."

8. §

(1) A Vhr. 16. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A magánkereskedői igazolványban telephelyként a magánkereskedő állandó bejelentett lakását kell feltüntetni, ha)

"c) az a melléktermék és hulladékgyűjtő, vagy a vendéglátóipari házi rendezvényszolgálat szakma gyakorlására jogosít."

(2) A Vhr. 16. §-a a következő új (4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (4) és (5) bekezdés számozása (5) és (6) bekezdésre változik.

"(4) Ha a magánkereskedő a telephelyét - a magánkereskedői igazolványát kiállító szakigazgatási szervnek történő bejelentéssel - más szakigazgatási szerv illetékességi területére helyezi át, az új telephely szerint illetékes szakigazgatási szerv új eljárás lefolytatása nélkül a telephely áthelyezés szándékának tudomásul vételéről, vagy annak megtagadásáról szóló határozatának egy példányával tájékoztatja a magánkereskedői igazolványt kiállító kereskedelmi szakigazgatási szervet és a Vhr. 5. §-ában meghatározott szerveket. A telephely változást a magánkereskedői igazolványon fel kell tüntetni."

9. §

A Vhr. 23. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Haláleset, igazolt betegség esetén a magánkereskedő az üzletet zárva tarthatja."

10. §

A Vhr. 24. §-ának (4) bekezdése a következőkkel egészül ki:

"A szakigazgatási szerv kérelemre - a KISOSZ véleményének meghallgatásával - a szakma üzletkörébe tartozó kötelezően értékesítendő áruk forgalomba hozatala alól felmentést adhat, ahol e termékek értékesítésének feltételei nem biztosíthatók."

11. §

A Vhr. 32/A. § helyébe a következő rendelkezés lép:

"A régiség-műtárgy kereskedő, a képzőművészeti kereskedő, valamint a használtcikk forgalmazására jogosult magánkereskedő üzletét (raktárát) az országos, illetve megyei múzeum igazgatója (főigazgatója) által feljogosított múzeológusok, a használt könyv kereskedő üzletét (raktárát) az Országos Széchenyi Könyvtár, illetve a megyei könyvtár igazgatója (főigazgatója) által feljogosított könyvtárosok, a műsoros video kazettát árusító magánkereskedő üzletét (raktárát) a Művelődési Minisztérium Film-főigazgatóságának vezetője által feljogosítottak - e jogosultságuk igazolása mellett - esetenként megtekinthetik."

12. §

A Vhr. 1. és 3. számú mellékletei a rendelet mellékletei szerint módosulnak.

13. §

Ez a rendelet 1988. január 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a cukrász kisiparosoknál foglalkoztatható személyek számáról szóló 16/1982. (VIII. 2.) BkM rendelet hatályát veszti.

Marjai József s. k.,

kereskedelmi miniszter

1. számú melléklet a 4/1987. (XII. 31.) KEM rendelethez

A Vhr. 1. számú melléklete a következőkkel egészül ki:

(A kereskedés gyakorlására az 1. fokú hatóság magánkereskedői igazolványt a következő szakmákban és elnevezésekkel adhat ki:)

Élelmiszer szakmai csoport

"ABC kisáruház"

Vas-, műszaki, üveg szakmai csoport

"Számítástechnikai kereskedés

Fogászati cikk kereskedés"

Kulturcikk szakmai csoport

"Képzőművészeti kereskedés

Régiség-műtárgy kereskedés"

Egyéb szakmai csoport

"Automata kereskedés"

Szolgáltatás

"Vendéglátóipari házi rendezvényszolgálat"

2. számú melléklet a 4/1987. (XII. 31.) KEM rendelethez

(A szakképesítéshez vagy szakmába vágó gyakorlathoz kötött magánkereskedői szakmák jegyzéke:)

1. A Vhr. 3. számú mellékletének "A" pontja a következőkkel egészül ki:

"ABC kisáruház

Számítástechnikai kereskedés

Fogászati cikk kereskedés

Képzőművészeti kereskedés

Régiség-műtárgy kereskedés"

2. A Vhr. 3. számú mellékletének "B" pontja a következőkkel egészül ki:

"Vendéglátóipari házi rendezvényszolgálat"

Tartalomjegyzék