Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

58/1987. (XI. 15.) MT rendelet

a központi államigazgatási szervek vezetőinek és ügyintézőinek képesítési rendszeréről

A Minisztertanács az államigazgatási munka színvonalának és minőségének fokozása érdekében - az állami személyzeti munkáról szóló 1001/1987. (I. 15.) Mt. h. határozatban megfogalmazott célkitűzésekkel összhangban - a következőket rendeli:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya a központi államigazgatási szervek vezetőire és ügyintézőire terjed ki.

(2) Ha a miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője (a továbbiakban: miniszter) eltérően nem rendelkezik, a központi államigazgatási szervek irányítása alá tartozó nem tanácsi államigazgatási szervek vezetői és ügyintézői tekintetében is az e rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

2. §

(1) E rendelet alkalmazása szempontjából

a) vezető: az önálló csoportvezetői, osztályvezető-helyettesi, osztályvezetői, a főosztályvezetőhelyettesi, főosztályvezetői, a hivatalvezető-helyettesi, hivatalvezetői és az ezekkel egy tekintet alá eső munkakört betöltő dolgozó;

b) ügyintéző: az előadói, főelőadói, főmunkatársi és csoportvezetői munkakört betöltő dolgozó.

(2) A központi államigazgatási szerveknél a hivatalvezető és ezzel egy tekintet alá eső besorolású dolgozó csak akkor tartozik e rendelet hatálya alá, ha az adott szervnél ennél magasabb besorolású dolgozó is van.

3. §

A vezetői munkakörök ellátásához szükséges politikai felkészültségi követelményt a munkáltatói jogkörrel rendelkező szerv vagy személy határozza meg.

Képesítési előírások

4. §

(1) A központi államigazgatási szerveknél

a) a vezetői munkakörök ellátásához szakirányú egyetemi (főiskolai) végzettség;

b) a szerv alaptevékenységéhez kapcsolódó ügyintézői munkakör ellátásához szakirányú egyetemi (főiskolai) végzettség, a többi ügyintézői munkakör ellátásához középfokú iskolai végzettség szükséges.

(2) A képesítési előírások szempontjából a szerv alaptevékenységének az minősül, amit jogszabály a szerv feladatkörébe utal, továbbá amit a miniszter alaptevékenységként határoz meg.

5. §

(1) A miniszter meghatározott munkakörök betöltéséhez felsőfokú, illetőleg középfokú szakmai képesítést, tanfolyami képzést, szakmai és vezetői gyakorlatot, illetőleg idegen nyelvismeretet írhat elő.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak mellett - meghatározott szakterületeken dolgozóknál - érvényesíteni kell a külön jogszabályokban megállapított szakmai képesítési előírásokat is.

6. §

(1) A 45. életévét betöltött dolgozó iskolai rendszerű képzésben való részvételre nem kötelezhető. A miniszter egyes szakterületeken ettől eltérően rendelkezhet.

(2) A 45. életévét be nem töltött dolgozó esetében a kinevezési jogkör gyakorlója a kinevezés alkalmával a képesítési előírások alól - a képesítés megszerzéséhez szükséges időtartamra, de legfeljebb 6 évre - felmentést adhat.

Ha a dolgozó a felmentés időtartama alatt a képesítést önhibájából nem szerezte meg. képzettségének megfelelő munkakörbe történő áthelyezését kell kezdeményezni.

7. §

(1) A rendelet hatálybalépése időpontjában alkalmazásban álló vezető és ügyintéző tekintetében a kinevezési jogkör gyakorlója felmentést adhat a képesítési előírások alól, ha ez a dolgozó legalább 10 éves szakmai gyakorlatára, a nem iskolai rendszerű képzésben szerzett ismereteire vagy életkorára tekintettel indokolt

(2) A képesítési előírások alól az 1984. január 1. napját megelőzően adott felmentés továbbra is érvényben marad mindaddig, amíg a dolgozó ugyanannál a szervnél marad.

Államigazgatási alapismereti vizsga

8. §

(1) A rendelet mellékletében felsorolt központi államigazgatási szerveknél vezetői és ügyintézői munkakörben foglalkoztatott dolgozónak államigazgatási alapismereti vizsgát (a továbbiakban: vizsga) kell tenni. A vizsga letételét lehetővé kell tenni a vizsgára nem kötelezett dolgozók számára is.

(2) Mentes a vizsga letételének kötelezettsége alól, aki

a) az egyetemek állam- és jogtudományi karát, a közgazdaságtudományi egyetemet vagy egyetem közgazdaságtudományi karát, az MSZMP Politikai Főiskoláját, az Államigazgatási Főiskolát, a Pénzügyi és Számviteli Főiskolát, a Rendőrtiszti Főiskolát vagy a Tanácsakadémiát eredményesen elvégezte;

b) a közgazdasági szakközépiskola igazgatási-ügyviteli ágazatán igazgatási ismeretekből eredményes érettségi vizsgát, illetőleg a gimnáziumokban az államigazgatási ismeretek fakultatív tantárgyból eredményes záróvizsgát tett, s erről oklevelet kapott;

c) a miniszter által kiadott korábbi előírások szerint államigazgatási ismeretekből sikeres vizsgát tett;

d) a tanácsi dolgozókra vonatkozó előírások szerint általános államigazgatási ismeretekből sikeres vizsgát tett;

e) államigazgatási szervnél szerzett legalább 10 éves gyakorlattal rendelkezik;

f) az 50. életévét betöltötte.

(3) A miniszter felmentést adhat a vizsgakötelezettség alól, ha a szervezeti egység tevékenységének jellege vagy a dolgozó munkakörének ellátása államigazgatási ismereteket nem igényel. A szervezeti egység tevékenységének vagy a dolgozó munkakörének megváltozása esetén a felmentés visszavonható.

9. §

(1) A vizsgakötelezettséget e rendelet hatálybalépését követően a kinevezési okiratban is fel kell tüntetni. Aki e rendelet előírásai szerint sikeres vizsgát tett, nem kötelezhető a vizsga ismételt letételére.

(2) A vizsgát a kinevezéstől számított 2 éven belül kell letenni. E határidőbe a munkaviszony szünetelésének időtartama nem számít be.

(3) A kinevezési jogkör gyakorlója - indokolt esetben - a vizsga letételére egy év halasztást engedélyezhet.

(4) Ha a dolgozó a képesítés megszerzése érdekében egyetemi (főiskolai) tanulmányokat folytat, illetőleg felső-, vagy középfokú tanfolyami képzésben vesz részt, a vizsga letételére előírt 2 éves határidőt a képzés befejezésétől kell számítani.

10. §

(1) A Minisztertanács Titkársága vezetője állapítja meg a vizsga rendjét és a miniszterekkel egyetértésben a vizsgakövetelményeket, illetőleg a miniszterekkel egyetértésben kinevezi és felmenti a vizsgabizottságok elnökeit és tagjait.

(2) A Minisztertanács Titkársága vezetője által kijelölt intézmény látja el a vizsgák szervezésével és lebonyolításával kapcsolatos feladatokat, s térítés ellenében rendelkezésre bocsátja a vizsgához szükséges tananyagot.

11. §

(1) A vizsgáért díjat kell fizetni. Sikeres vizsga esetén a vizsgadíjat és a vizsgával kapcsolatos más költségeket a munkáltató megtérítheti.

(2) A vizsgáról "kiválóan megfelelt", "megfelelt" minősítéssel bizonyítványt kell kiállítani.

(3) A sikertelen vizsga legfeljebb 6 hónapos időközökkel három ízben megismételhető. Ezt követően a sikertelen vizsgát tett dolgozó munkaviszonyát a kinevezési okiratban foglaltaknak megfelelően meg kell szüntetni.

Záró rendelkezések

12. §

(1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az államigazgatási vezetők és ügyintézők képesítési rendszeréről szóló 25/1977. (VII. 9.) MT rendelet, a marxizmus-leninizmus esti egyetemeken szerzett bizonyítványokról és oklevelekről, valamint a politikai képzettség elismeréséről szóló 10/1979. (III. 3.) MT rendelet és a felsőszintű vezetők politikai továbbképzésének és a vezetőutánpótlás képzésének szabályozásáról szóló 2044/1974. (XII. 11.) Mt. h. határozat hatályát veszti,

(2) A rendeletnek az államigazgatási alapismereti vizsgára vonatkozó előírásait 1988. május 1-jétől kell alkalmazni. Ettől az időponttól kell számítani a rendelet hatálybalépésekor már munkaviszonyban álló és munkakörük alapján vizsgára kötelezett dolgozók esetében a 9. § (2) bekezdésében meghatározott 2 éves határidőt. Sikertelen vizsga esetén e dolgozókkal szemben a rendelet 11. § (3) bekezdésében előírt jogkövetkezmények alkalmazása nem kötelező.

Grósz Károly s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Melléklet az 58/1987. (XI. 15.) MT rendelethez

Belkereskedelmi Minisztérium

Belügyminisztérium

Egészségügyi Minisztérium

Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium

Igazságügyi Minisztérium

Ipari Minisztérium

Közlekedési Minisztérium

Külkereskedelmi Minisztérium

Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium

Művelődési Minisztérium

Országos Tervhivatal

Pénzügyminisztérium

Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal

Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal

Állami Ifjúsági és Sporthivatal

Központi Népi Ellenőrzési Bizottság

Központi Statisztikai Hivatal

Magyar Posta

Magyar Szabványügyi Hivatal

Magyar Tudományos Akadémia Központi Hivatala

Minisztertanács Tanácsi Hivatala

Minisztertanács Tájékoztatási Hivatala

Minisztertanács Titkársága

Országos Anyag- és Árhivatal

Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség

Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal

Országos Mérésügyi Hivatal

Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség

Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság

Országos Találmányi Hivatal

Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság

Országos Vízügyi Hivatal

Tartalomjegyzék