Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/1987. (VII. 28.) KM rendelet

az állami személyzeti munkáról szóló 1001/1987. (I. 15.) Mt. h. határozat végrehajtásáról

Az 1001/1987. (I. 15.) Mt. h. számú határozat 14. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel és a szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

(Az Mt. h. 1. pontjához)

1. §

A miniszteri rendelet hatálya kiterjed a közlekedési miniszter ágazati irányítása alá tartozó államigazgatási, költségvetési szervekre és gazdálkodó szervezetekre.

(Az Mt. h. 4. pontjához)

2. §

(1) A rendelet alkalmazásában vezetői munkakörnek kell tekinteni az osztályvezető, valamint az ennek megfelelő és az ennél magasabb munkaköröket.

(2) A költségvetési szervek, valamint a gazdálkodó szervezetek első számú vezetői a továbbiakban: igazgatók.

(3) A vezetők megítélésére és kiválasztására vonatkozó elvek és követelmények érvényesek azokra a dolgozókra is, akik valamely csoport vagy ennél nagyobb egység tevékenységét irányítják, felelősek beosztottaik politikai, szakmai és emberi neveléséért, a csoportra vagy ennél nagyobb egységre bízott feladatok végrehajtásáért.

(4) A vezetői munkakör ellátásához szükséges sajátos alkalmassági feltételeket - önkormányzó vállalatoknál a vállalati tanács, a közgyűlés (küldöttgyűlés) iránymutatásai alapján - az igazgató határozza meg.

(Az Mt. h. 5. pontjához)

3. §

(1) A pályázat kiírása nélkül betölthető munkakörökről külön jogszabály rendelkezik.

(2) Határozott idejű vezetői kinevezés, illetve választás esetében - mely általában öt év, de célszerű, hogy három évnél ne legyen kevesebb - a kinevezésre, választásra jogosult határozza meg az alkalmazás időtartamára szóló legfontosabb követelményeket és azt a kinevezési okmánnyal együtt adja át.

(3) A pályázati rendszert a tervszerű káderutánpótlás nevelése mellett kell alkalmazni. Az éves kádercseretervek elkészítése során át kell tekinteni, hogy hol, milyen munkakörök esetében kell pályázatot hirdetni. A pályázat kiírását a munkáltatói jogkört gyakorló vezető vagy testület hagyja jóvá.

(4) A pályázati felhívást lehetőleg a munkakör megüresedése előtt 60 nappal, de legkésőbb a megüresedést követő 15 napon belül indokolt közzétenni. A pályázati felhívás fontosabb tartalmi követelményeit a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. A pályázati felhívást eredménytelenség esetén nem kell megismételni, kivéve, ha azt jogszabály, vagy a szervezeti és működési szabályzat másképp szabályozza.

(5) A pályázatot kiíró köteles gondoskodni a pályázatok bizalmas kezeléséről. A pályázókat pályázatuk benyújtása miatt munkaviszonyukban nem érheti hátrány.

(6) A pályázatokat elbíráló bizottság összehívásáról és munkájának összehangolásáról az illetékes személyzeti vezető gondoskodik. Önkormányzó vállalatoknál a szervezeti és működési szabályzatban kell meghatározni a pályázatokat elbíráló bizottság működésének részletes szabályait. Az igazgatói munkakörre kiírt pályázat esetén a vezető testület jelöli ki a pályázatokat elbíráló bizottságot, amelyben az alapító szerv képviseletéről gondoskodni kell.

(Az Mt. h. 6. pontjához)

4. §

A munkáltatói jogkört gyakorló vezető, a szükséges egyeztetéseket követően:

a) a nyugdíjkorhatár elérése előtt egy évvel a beosztott vezetővel, dolgozóval;

b) a határozott időtartamú kinevezés, alkalmazás lejárta előtt fél évvel a beosztott vezetővel

köteles közölni, hogy a nyugdíjkorhatár elérése, illetve a határozott időtartamú kinevezés lejárta után igényt tart-e beosztásában végzett munkájára. A megbeszélésről emlékeztetőt kell készíteni, s azt az illető személyi nyilvántartásában kell őrizni. Az illetékes személyzeti szakapparátus vezetője a megbeszélésen részt vesz.

(Az Mt. h. 7. pontjához)

5. §

(1) A közvetlen vezetőnek a pályakezdő fiatalok munkáját - fejlődésük érdekében - rendszeresen értékelnie kell. Gondoskodnia kell olyan, szakmájukat érintő konkrét feladatokkal történő megbízatásukról (továbbképzésükről), amely képességeik (szakmai, vezetői) kibontakoztatását segíti elő.

(2) A vezetői feladatok ellátására alkalmas nők és fizikai dolgozók esetében meg kell teremteni vezetővé nevelésük feltételeit. Szorgalmazni kell a jó adottságú szakmunkások továbbtanulását a Szakmunkások Előkészítő Tanfolyamára (SZET) történő beiskolázásukkal.

(3) Az (1)-(2) bekezdésekben említett vezetők kötelezettsége e vonatkozásban nem csökkenti a munkáltatói jogkört gyakorló vezetők felelősségét.

(Az Mt. h. 8. pontjához)

6. §

(1) A költségvetési szerveknél, a gazdálkodó szervezeteknél középtávú terveik kidolgozásával összehangoltan, annak szerves részeként személyzeti tervet kell készíteni. A tervezést az elkövetkezendő időszak várható feladatait is figyelembe vevő elemzéssel kell megalapozni.

(2) A személyzeti terv elkészítése, végrehajtásának koordinálása, évenkénti felülvizsgálata és módosításának kezdeményezése a szervezet személyzeti szakapparátusának feladata.

(3) A személyzeti terv felépítése:

- általános, elemző rész, a célok megfogalmazása,

- a foglalkoztatottak megfelelő szakmai összetételére vonatkozó, valamint képzési, továbbképzési, átképzési,

- káderutánpótlási, képzési és továbbképzési,

- minősítési, értékelési,

- vezetőképzési és továbbképzési,

- nyugdíjaztatási,

- beszámoltatási és ellenőrzési terv.

(Az Mt. h. 9. pontjához)

7. §

(1) A pályázati rendszer alkalmazása mellett folyamatosan biztosítani kell, hogy megfelelő időben és helyen azonnal beállítható tartalék és legalább öt éven belül kinevezhető vagy választható megtelelő számú utánpótlás álljon rendelkezésre a megüresedő, illetve az új vezetői munkakörök betöltésére. Ennek érdekében a személyzeti terv részeként középtávú káderutánpótlási, képzési és továbbképzési tervet kell készíteni. Követelmény, hogy a képzésre, továbbképzésre vonatkozó elképzelések valós szükséglet kielégítését célozzák.

(2) A tartalékként és az utánpótlásként figyelembe vehető személyek (továbbiakban: utánpótlás) körét úgy kell kialakítani, hogy

- a tervezett kádermozgások mellett a váratlan, vagy minőségi cserék esetére is több utánpótlásra alkalmas személy álljon rendelkezésre;

- vegye számításba a vezetésre alkalmas fizikai dolgozókat, fiatalokat és nőket is;

- a terv ösztönözzön jobb munkára, nagyobb tudás megszerzésére;

- a tevékenység által megkövetelt megfelelő számú tartós külföldi kiküldetésre alkalmas szakembert

biztosítson.

(3) Az utánpótlást az egyes tevékenységi területek jellegének és szintjének megjelölésével kell tervezni. Egy személy egyidejűleg több munkaterületre is figyelembe vehető.

(4) A káderutánpótlási terv megvalósulásának elősegítésére évenként kádercsere tervet kell készíteni.

(Az Mt. h. 10-11. pontjához)

8. §

(1) A szerv vezetője a beosztott vezetők személyzeti munkájának irányítását és rendszeres ellenőrzését közvetlenül vagy a személyzeti szervezet útján gyakorolja.

(2) A költségvetési szerveknél, a gazdálkodó szervezeteknél folyó személyzeti munka tartalmi ellenőrzését a. Közlekedési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) éves terv alapján végzi.

(3) Önkormányzó vállalatoknál az igazgató a vállalati tanács, vagy választott vezetőség előtti éves beszámoltatása során ad számot személyzeti munkájáról is.

(4) A beszámoltatás és az ellenőrzés során tapasztalt hibák megszüntetésére konkrét intézkedéseket kell tenni és a káderpolitikai elveket megsértő, a személyzeti munkát elhanyagoló vezetővel szemben felelősségrevonást kell kezdeményezni.

(Az Mt. h. 12-13. pontjához)

9. §

A vezető munkájának értékelésekor, minősítésekor, kitüntetésre történő felterjesztésekor, valamint magasabb beosztásba való kinevezésekor a személyzeti munkájának eredményességét is értékelni kell.

(Az Mt. h. 15. pontjához)

10. §

(1) A személyzeti, valamint a munkaerőgazdálkodási tevékenység egységes szervezeti rendszere lehet (szak) igazgatói, főosztályvezetői, osztályvezetői rendszer, vagy ennél kisebb egység (pl. csoport), annak a figyelembevételével, hogy a személyzeti, munkaügyi és szociális feladatok végrehajtása biztosított legyen. A költségvetési szerveknél, valamint az államigazgatási irányítású gazdálkodó szervezeteknél, ahol a személyzeti és munkaerőgazdálkodási feladatok egységes szervezetben történő ellátására a feltételek adottak, a szervezet kialakítására vonatkozó javaslatot a minisztérium illetékes főosztályával előzetesen egyeztetni kell. Ahol ehhez a feltételek nem adottak, ott továbbra is önálló személyzeti szervezeti egységet kell működtetni.

(2) A költségvetési szerveknél, valamint az államigazgatási irányítású gazdálkodó szervezeteknél személyzeti és szociális igazgatói, vagy igazgatóhelyettesi munkakör létrehozásának engedélyezése kérdésében a miniszter dönt.

(3) Többlépcsős szervezetek esetén a szervezet felépítését valamennyi szinten lehetőleg azonos formában kell megvalósítani.

(Az Mt. h. 20. pontjához)

11. §

(1) A folyamatos értékelésre kötelezettek körét és az értékelés módját az igazgató határozza meg. Az értékelésre az illetékes személyzeti szakapparátus képviselőjét meg kell hívni.

(2) A folyamatos értékelést minősítésre kötelezett munkakörben dolgozó esetében a minősítő, egyéb munkakörben dolgozó esetében közvetlen vezetője végezze.

(3) A munkáltatói jogkört gyakorló vezető felelős azért, hogy a folyamatos értékelés és a minősítés a dolgozó anyagi, erkölcsi elismerésének alapját képezze.

(4) Az értékelés és a minősítés előtt az értékelést, illetve a minősítést készítőnek meg kell ismernie a minősített önértékelő véleményét munkájáról, magatartásáról, egészségi állapotáról, munkakörülményeiről.

(Az Mt. h. 21. pontjához)

12. §

(1) Az illetékes személyzeti szervezet minden év január 15-ig éves minősítési és értékelési ütemtervet készít. A vonatkozó minősítési feladatokról a minősítő vezetőt, valamint az illetékes szerveket tájékoztatja.

A minősítés és az évenkénti értékelés határidőben történő megtartásáért, valamint az illetékes szervek véleményének megismeréséért, a minősítésre jogosult vezető mellett a szerv vezetője is felelős.

(2) Az éves értékelésről - vezetők esetében -az értékelést végző szükség szerint emlékeztetőt készít, amelyet az illetékes személyzeti szakapparátus a személyzeti nyilvántartásban tárol és a minősítés előkészítése során a minősítőnek átad. Az emlékeztetőt az értékelt vezetővel láttamoztatni kell.

(3) A minősítést mint átfogó értékelést a választási ciklushoz, illetve a meghatározott időre szóló alkalmazáshoz kell igazítani úgy, hogy a kinevezés (alkalmazás) határidejének lejárta előtt hat hónappal a minősítést el kell készíteni, amelyben állást kell foglalni a dolgozó további alkalmasságát illetően.

(Az Mt. h. 22-23. pontjához)

13. §

(1) Minősíteni kell a vezetői, valamint a szerv vezetője által meghatározott egyéb fontos munkakörben foglalkoztatott dolgozókat. A minősítésre kötelezett munkakörökről jegyzéket kell készíteni.

(2) A munkáltatói jogkört gyakorló vezető a minősítés, illetve az értékelés jogát vezető állású beosztottjaira átruházhatja. Ez azonban nem csökkenti a minősítésért fennálló felelősségét. A minősítési és a kinevezési jogkör különválása esetén a minősítő a minősítés tervezetét a kinevezési jogkört gyakorló vezetővel egyezteti.

(3) A minősítésben állást kell foglalni, hogy a minősített

- munkakörében megfelel, vagy

- magasabb beosztásra is alkalmas, vagy

- munkakörében csak meghatározott feltételek teljesítése esetén felel meg, vagy

- munkaköre ellátására alkalmatlan.

(4) A minősítettnek kellő időt kell biztosítani a minősítés megismerésére. A minősítést a minősítő (önkormányzó vállalat igazgatójának minősítését a vállalati tanács, vagy a közgyűlés elnöke) és a minősített írja alá.

(5) Azokban az esetekben, amikor a vezetővel kapcsolatos személyi intézkedések nincsenek összhangban a legutóbbi minősítésben rögzített értékeléssel, az intézkedésre irányuló javaslatban az eltérés okát részletesen meg kell indokolni.

(6) Önkormányzó vállalat igazgatójának minősítés-tervezetét alapítói véleményezésre meg kell küldeni és a minősítés ismertetésére az alapító szerv képviselőjét meg kell hívni.

(Az Mt. h. 24. pontjához)

14. §

(1) A személyzeti szakapparátusok az illetékes szervek hatáskörébe, valamint véleményezési jogkörébe vont munkakörökről és funkciókról jegyzéket készítenek.

(2) A személyi adatlapot szükség szerint kell kicserélni.

(3) A személyi adataiban történt változásról az érintett dolgozó köteles 8 napon belül tájékoztatni a munkáltatója személyzeti nyilvántartását.

A dolgozó az általa szolgáltatott adatok valódiságáért felelős.

(Az Mt. h. 25. pontjához)

15. §

(1) Az erkölcsi bizonyítványhoz kötött munkaköröket az igazgató határozza meg.

(2) A személyi nyilvántartásba a nyilvántartásért felelős személy tehet bejegyzést. A dolgozó a személyi adataiban bekövetkezett változást a személyi adatlapon átvezetheti.

(3) A személyi nyilvántartásból ki kell emelni

- a már hatályát vesztett, a hatályon kívül helyezett, illetve azt a fegyelmi határozatot, amely alól a dolgozó mentesült;

- új személyi adatlap kitöltése esetén az előzőt.

(4) A személyi nyilvántartásba betekintésre jogosult a minősítő vezető és felettesei, az alapító szerv vezetői és személyzeti munkatársai, valamint azok, akik részére a szerv vezetője engedélyt ad. Ez a dolgozó betekintési jogát nem korlátozza.

16. §

(1) A személyi nyilvántartásba - a 2. számú melléklet szerinti - tartalomjegyzéket kell elhelyezni és azon fel kell tüntetni a nyilvántartásban levő okmányokat.

(2) A személyi nyilvántartásról (a személyi anyagokról) leltárkönyvet kell vezetni.

(3) A dolgozóról írásbeli jellemzést, véleményezést, információt hivatalos megkeresésre a személyzeti szervezet útján kell megküldeni. A minősítésre kötelezettek esetében ennek alapját a legutóbbi minősítésnek kell képeznie. Munkaviszonya alatt a róla más szervnek adott információt, jellemzést a dolgozóval meg kell ismertetni s azt vele láttamoztatni kell.

(4) A személyzeti nyilvántartásból elvitt, átadott, vagy betekintésre elküldött személyi anyagot az átvételtől számított 15 napon belül vissza kell szolgáltatni. Ennek megtartásáért a személyi anyagot átadó és átvevő együttesen felelős. A személyi anyagok átadásánál és visszavételénél az iratok hiánytalan meglétét a tartalomjegyzék alapján egyeztetni kell.

(5) Munkaviszony megszűnése után az új munkáltató kérésére a korábbi munkáltató köteles megküldeni a dolgozó személyi anyagát.

17. §

(1) A számítógépes személyi adatnyilvántartási rendszer működtetésére a minisztérium illetékes főosztálya által készített útmutató tartalmaz részletes szabályokat.

(2) Az adatszolgáltatás módjára, az adatok tárolására, kezelésére és továbbítására a számítógépes személyi adatfeldolgozásra vonatkozó jogszabályok érvényesek.

(Az Mt. h. 29. pontjához)

18. §

(1) Az igazgatóknak a rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket 1987. december 31-ig kell kiadniuk.

(2) Az igazgatóknak 1990. december 31-ig, ezt követően az ötéves népgazdasági tervidőszakokhoz igazodva ciklusonként legalább két alkalommal értékelniük kell a személyzeti munka tapasztalatait és meg kell határozniuk az időszerű tennivalókat. Az értékelésre az alapító szerv személyzeti szakapparátusának képviselőjét - az előterjesztés egyidejű megküldésével - meg kell hívni.

19. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba; egyidejűleg a káderképzési és káderutánpótlási terv készítéséről szóló 6/1969. (Közl. Ért. 3.) KPM utasítás, az állami személyzeti munkáról szóló 1019/1974. (V. 2.) Mt. h. határozat végrehajtásáról rendelkező 11/1974. (Közl. Ért. 10.) KPM utasítás hatályát veszti; a vállalati magasabb vezetőállású dolgozók foglalkoztatási és kiválasztási rendszerének korszerűsítéséről szóló 7002/1983. (Közl. Ért. 5.) KPM számú irányelvet visszavonom.

(2) Az államigazgatási felügyelet alatt álló tanácsi vállalatok és tanácsi intézmények vezetői, az intézmények egyes vezetőállású dolgozói tekintetében a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnöke e rendelettől eltérően rendelkezhet.

Urbán Lajos s. k.,

közlekedési miniszter

1. számú melléklet a 6/1987. (VII. 28.) KM rendelethez

A pályázati felhívás fontosabb tartalmi követelményei

A pályázati felhívás tartalmazza

- a felhívást kibocsátó szerv pontos nevét;

- a munkahely és a munkakör megnevezését; annak megjelölésével, hogy az állást határozott vagy határozatlan idejű munkaviszony létesítésével kívánják betölteni;

- a munkakörre megállapított bértétel összegét és az alkalmazáshoz kapcsolódó egyéb juttatásokat;

- az állami és szolgálati titok védelmére vonatkozó rendelkezések megtartásával a legfontosabb munkaköri követelmények, feladatok leírását;

- a munkakör betöltéséhez szükséges képesítési előírásokat;

- az állás betöltésének időpontját;

- a pályázat benyújtásának határidejét és helyét;

- a pályázat tartalmára és mellékleteire vonatkozó előírásokat;

- annak az ügyintézőnek a nevét, telefonszámát stb. aki a pályázatokkal kapcsolatban részletes felvilágosítást tud adni;

- a pályázat elbírálásának határidejét.

(A jelentkező pályázata tartalmazza a pályázó

- munkahelyét, beosztását, munkaköri besorolását és jövedelmét;

- eddigi munkaköreinek felsorolását;

- szakmai, tudományos munkáját és annak eredményeit;

- esetleges tudományos fokozatát, idegen nyelvtudását, kitüntetéseit;

- részletes önéletrajzát;

- szakképzettségét, politikai iskolai végzettségét, nyelvtudását, egyéb végzettségét tanúsító okirat hiteles másolatát, egészségügyi állapotára vonatkozó igazolást.

A pályázó fejtse ki részletesen a szakmai munkájára vonatkozó terveit, a betöltendő munkakörrel kapcsolatos elgondolásait.)

2. számú melléklet a 6/1987. (VII. 28.) KM rendelethez

Tartalomjegyzék