103/1988. (XII. 24.) MT rendelet

magyar állampolgár külföldön történő munkavállalásáról szóló 8/1983. (V. 4.) MT rendelet módosításáról

Magyar állampolgár külföldön történő munkavállalásáról - a 6. § tekintetében a tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. tvr. 16. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

Magyar állampolgár külföldön történő munkavállalásáról szóló 8/1983. (V. 4.) MT rendelet (továbbiakban: R.) 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) Az engedély iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a külföldi munkáltatónak az e rendelet 2 számú melléklete szerinti ajánlatát,

b) a külföldi hatóság által kiállított munkavállalási engedélyt vagy tartózkodási engedélyt, illetve vízumot, vagy az ezek beszerzésére vonatkozó külföldi munkáltatói kötelezettségvállalást,

c) sorkatonai szolgálatot még nem, vagy nem a jogszabály által megállapított időtartamban teljesített kérelmező esetén - annak az évnek a december 31. napjáig, amelyben a 28. évét betölti - a honvédelmi jogszabályok értelmében a külföldre utazáshoz szükséges engedélyt,

d) az egészségügyi alkalmasságról külön jogszabály szerint kiadott igazolást,*[1]

e) munkaviszonyban, vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyban álló kérelmező esetén a munkáltató véleményét és az e rendelet 3. számú melléklete szerinti nyilatkozatát,

f) erkölcsi bizonyítványt,

g) önéletrajzot.

(2) Ha a külföldi országban az (1) bekezdés b) pontja szerinti okmányra nincs szükség, a külföldi munkáltató ezirányú nyilatkozatát kell csatolni.

(3) Az engedélyező szerv egy évig érvényes elvi engedélyt ad ki:

a) ha a külföldi országban a munkavállalási engedély, a tartózkodási engedély, vagy a vízum megadásának feltétele a magyar hatóság engedélyének előzetes bemutatása,

b) ha a nemzetközi szervezet által meghirdetett pályázat benyújtásához, vagy álláshelyre jelentkezéshez szükséges.

(4) Az elvi engedély iránti kérelemhez az (1) bekezdésben szereplő iratokat - ab) pontban foglaltak kivételével - csatolni kell.

(5) Az engedélyt vissza kell vonni, ha olyan körülmény merül fel, amelyre tekintettel a kérelmet el kell utasítani.

(6) Az engedély visszavonható, ha az állampolgár nem tesz eleget a 6. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségének."

2. §

A R. 3. §-a (2) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezés lép, és az alábbi (3)-(4) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az engedély meghatározott időre szól, amely - az engedélyezésre vonatkozó szabályok szerint - meghosszabbítható. A folyamatos külföldi munkavégzés időtartama általában a meghosszabbításokkal együtt sem haladhatja meg az öt évet.

(3) Ha a külföldi munkavégzés megkezdésére az engedély szerinti kezdő időpontban nem kerül sor, ezt a körülményt 15 napon belül a kérelmező köteles bejelenteni az engedélyező szervnek.

(4) Ha az engedély szerinti munkakezdési betegség, vagy más elháríthatatlan ok akadályozza és a kiutazásra még nem került sor, az engedélyező szerv egy ízben, külön eljárás nélkül, a határozatra vezetett záradékkal az engedély érvényességét az akadályoztatás időtartamával, de legfeljebb hat hónappal módosítja. Az erre irányuló kérelemben az akadályoztatás tényét és várható időtartamát igazolni kell."

3. §

Az R. a következő 3/A. §-sal egészül ki:

"3/A. § (1) El kell utasítani a kérelmét annak a személynek, aki

a) munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt nem létesíthet,

b) érvényes útlevéllel nem rendelkezik, továbbá,

c) ha az elutasítás államtitok, szolgálati titok, vagy üzemi (üzleti) titok megőrzése érdekében feltétlenül szükségesnek mutatkozik.

(2) A kérelem elutasítható, ha a kérelmező a megelőző külföldi munkavállalásával összefüggésben nem megfelelően, vagy késedelmesen teljesítette a 6. § (1) bekezdésében, valamint a 9. §-ban foglalt kötelezettségeit.

(3) A (2) bekezdés szerinti elutasításra az előző munkavállalási engedély érvényességének lejártától, illetve visszavonásától számított három évig kerülhet sor."

4. §

Az R-nek a 10/1986. (IV. 21.) MT rendelet 1. §-ával megállapított 4. §-a (1)-(3) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) Az engedélyezés, annak módosítása vagy visszavonása (a továbbiakban: engedélyezés) - a (2)-(6) bekezdésben foglaltak kivételével - a kérelmező állandó lakóhelye szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (továbbiakban: engedélyező szerv) hatáskörébe tartozik.

(2) A fegyveres erők, fegyveres testületek és rendészeti szervek személyi állománya, valamint a felügyeletük alatt álló munkáltató dolgozója tekintetében - kivéve a sportolókat és a sportedzőket - az illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) jogosult az engedélyezésre.

(3) A szociális és egészségügyi miniszter hatáskörébe tartozik a felügyelete alá tartozó intézmény azon vezetői kérelmének elbírálása, akiket a miniszter (illetőleg minisztériumi vezető) nevez ki."

"(6) A külföldi művészközvetítő tevékenységei folytató szervezet engedélyezi a közreműködésével kötött szerződést teljesítő munkavállalását."

5. §

A R. 5. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki és a jelenlegi szövege (1) bekezdésre módosul:

"(2) A munkavállalót külföldi keresménye után - a jogszabály vagy nemzetközi szerződés eltérő rendelkezése vagy viszonosság hiányában - külön jogszabály szerinti adófizetési kötelezettség terheli."

6. §

A R. 6. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyben a jelenlegi (2)-(4) bekezdésének számozása (3)-(5) bekezdésre változik:

"(2) Mentesül az (1) bekezdés szerinti kötelezettség alól

a) aki olyan országban vállal munkát, amelynek állami bankjával a Magyar Nemzeti Bank a valuták kölcsönös átvállalására megállapodást kötött, feltéve, hogy a munkaszerződés szerint a külföldi keresmény az ország hivatalos pénznemében kerül kifizetésre,*[2]

b) az oktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, illetőleg hallgatója, valamint a középfokú tanulmányait befejező személy a befejezéstől számított három hónapig, a szünidei nyelvgyakorlási célú munkavégzés esetén, ha keresménye nem haladja meg a külön jogszabályban megállapított II. osztályú napidíj és szállásköltség térítés egyhavi együttes összegének 30 %-át.*"[3]

7. §

A R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § (1) Az állampolgár köteles az engedély lejártát, visszavonását, illetve a külföldi foglalkoztatás egyéb okból történt megszűnését követően - a munkáltatóval történt eltérő megállapodás hiányában - 90 napon belül - ösztöndíjas tanulmányút esetén haladéktalanul - hazatérni és amennyiben munkaviszonyban vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyban áll, belföldi munkahelyén jelentkezni.

(2) Az állampolgár a külföldi foglalkoztatás 30 napot, meghaladó szüneteltetését - ha ennek idejére díjazásban nem részesül - haladéktalanul köteles az engedélyező szervnek bejelenteni.

(3) Ha az állampolgár az engedélyben meghatározott időpont előtt kíván hazatérni, vagy külföldi foglalkoztatása megszűnik, a hazatérés, illetve a foglalkoztatás megszűnésének időpontjáról - mihelyt arról tudomást szerez - köteles az engedélyező szervet, valamint, ha munkaviszonyban vagy munkavégzési kötelezettséggel járó tagsági viszonyban áll, munkáltatóját írásban értesíteni."

8. §

A R. 11. §-ának (2) bekezdésében "a 2. § (2) bekezdésétől, 4. § (1) bekezdésétől, valamint az 5-7. és 10. §-aitól" szövegrész helyébe a "4. § (1) bekezdésétől, 5. § (1) bekezdésétől, 6-7. és 10. §-aitól" lép.

9. §

A R.-nek a 10/1986. (IV. 21.) MT rendelet 2. §-ával megállapított melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.

10. §

(1) Ez a rendelet 1989. január 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet előírásait a hatályba lépését követően elbírált kérelmekre kell alkalmazni azzal, hogy az érvényes engedéllyel rendelkezők ügyeiben - végleges hazatérésükig - az eredeti engedélyező szerv jár el.

Németh Miklós s. k.,

a Minisztertanács elnöke

1. számú melléklet a 103/1988. (XII. 24.) MT rendelethez

Egyes nemzetközi szervezetekkel kapcsolattartásra kijelölt (koordináló) szervek

2. számú melléklet a 103/1988. (XII. 24.) MT rendelethez

A külföldi munkáltató ajánlatának tartalmi kellékei:

a) a munkáltató neve (cége), címe,

b) a munkavállaló neve, címe,

c) a munka jellege, munkakör (tevékenységi kör),

d) a munkavégzés időtartama,

e) munkavégzés helye,

f) a pénzbeli díjazás formája (időbér, teljesítménybér), esedékessége és havi bruttó összege a kifizetés pénznemében,

g) a természetbeni juttatások (térítésmentes ellátás, lakás, élelmezés),

h) a munkavállaló által külföldön fizetendő jövedelemadó és a külföldi jogszabály szerint kötelezően teljesítendő társadalombiztosítási befizetés a teljesítés pénznemében összegszerűen és a bruttó devizakeresményhez viszonyított százalékában,

i) a külföldi munkáltató nyilatkozata arról, hogy a pénzbeli díjazás kifizetésének helye szerinti ország joga, illetve hatósági gyakorlata szerint a végzendő munka díjazásaként kapott devizaösszeg egyharmad részének Magyarországra történő átutalásához devizahatósági engedély nem szükséges, illetve azt a munkáltató megszerezte.

(Nem szükséges ilyen nyilatkozat, ha a díjazás kifizetésének helye az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Német Szövetségi Köztársaság, Svájc.)

3. számú melléklet a 103/1988. (XlI. 24.) MT rendelethez

A munkáltatói nyilatkozatnak tartalmaznia kell:

a) a munkaviszony szünetelésének javasolt időtartamát,

b) a munkavállalót terhelő nyugdíjjárulék összegét,

c) a munkáltató kötelezettségvállalását a munkavállalót terhelő nyugdíjjárulék forintban való megelőlegezéséről,

d) a munkavállaló részére a munkavállalás időtartamára engedélyezett hazai díjazás mértékét,

e) a munkáltató közlését, hogy dolgozójának a rendelet 3/A §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti titokról van-e tudomása.

Lábjegyzetek:

[1] * 8/1982. (VII. 13.) EüM rendelet

[2] * Ilyen megállapodás van jelenleg érvényben a következő országok állami bankjával: Bolgár Népköztársaság. Csehszlovák Szocialista Köztársaság. Lengyel Népköztársaság, Mongol Népköztársaság. Német Demokratikus Köztársaság. Román Szocialista Köztársaság, Szovjetunió.

[3] * 9/1986. (VII. 8.) ÁBMH rendelkezés.

Tartalomjegyzék