19/1988. (XII. 26.) SZEM rendelet

az importált gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról

A gyógyszerek fogyasztói árának társadalombiztosítási támogatásáról szóló 85/1988. (XII. 15.) MT rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel, a közlekedési miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) E rendelet előírásait az 1-5. számú mellékletben meghatározott importált gyógyszerekre kell alkalmazni.

(2) Az importált gyógyszerek rendelésére és kiadására a gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 21/1988. (XII. 26.) SZEM rendeletben foglalt előírások az e rendeletben foglalt eltérésekkel az irányadók.

2. §

(1) E rendelet hatálya alá tartozó gyógyszerek csak abban az esetben rendelhetők, ha a beteg gyógykezelése más, hazai forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszerrel eredményesen nem biztosítható.

(2) A mellékletben "KR" jelzéssel ellátott gyógyszert annak a szakrendelésnek (gondozónak) a szakorvosa rendelheti, aki a gyógyszer javallatai szerinti betegség esetén a beteg gyógykezelésére területileg és szakmailag illetékes.

(3) A mellékletben "SzJ" jelzéssel ellátott gyógyszert a körzeti orvos, üzemi körzeti orvos, üzemorvos (a továbbiakban: kezelőorvos) akkor rendelheti, ha azt a területileg és szakmailag illetékes fekvőbetegellátó osztály, szakrendelés (gondozó) szakorvosa javasolja. A javaslatot tevő intézet megnevezését, a javaslat keltét a vény hátlapján fel kell tüntetni. A kezelőorvos - krónikus betegségek esetén - a javaslat alapján, annak keltétől számítva legfeljebb 12 hónapig rendelheti a gyógyszert. Amennyiben a beteg számára ezt az időtartamot meghaladóan továbbra is szükséges a gyógyszer, úgy az csak újabb szakintézeti javaslat alapján rendelhető.

(4) Egyes meghatározott gyógyszerek rendelésére vonatkozó további korlátozási e rendelet mellékletei tartalmazzák.

3. §

A beteg számára egy alkalommal a legközelebbi orvosi vizsgálatig szükséges mennyiség, legfeljebb azonban 30 napi szükségletnek megfelelő gyógyszer rendelhető, illetőleg adható ki.

4. §

(1) Az 1. és a 2. számú mellékletben felsorolt gyógyszerek a járóbetegellátás keretében kizárólag orvosi vényre adhatók ki.

(2) A 3. és a 4. számú mellékletben szereplő gyógyszerek vényen nem rendelhetők, illetőleg vényre nem adhatók ki.

(3) E rendelet hatálya alá tartozó gyógyszerek orvosi magángyakorlat keretében, magánorvosi vényen nem rendelhetők, illetőleg magánorvosi vényre vagy külföldi orvos által kiállított vényre nem adhatók ki.

5. §

(1) Az 1. számú mellékletben felsorolt gyógyszert a fővárosi, illetőleg megyei tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének vezetője (a továbbiakban: egészségügyi szakigazgatási szerv) által kijelölt közforgalmú gyógyszertárak adhatják ki.

(2) A 2. számú mellékletben felsorolt gyógyszert az erre kijelölt gyógyszertárak adhatják ki. A kijelölt gyógyszertárakat ugyancsak e melléklet tartalmazza.

(3) A gyógyszert rendelő orvos a beteget tájékoztatja arról, hogy az 1., illetőleg a 2. számú mellékletben szereplő gyógyszert mely kijelölt gyógyszertárban szerezheti be.

(4) Ha a kijelölt gyógyszertárak készlet hiányában a gyógyszert kiadni nem tudják, a vényt a betegtől kívánságára átveszik, és a gyógyszer beérkezése után azt utánvéttel a beteg részére megküldik, illetőleg az átvétel lehetőségéről a beteget értesítik.

(5) A szakorvosi rendelőintézetek az illetékes ellátó gyógyszertárból, költségvetésük terhére szerezhetik be az 1., 2., és a 3. számú mellékletben felsorolt gyógyszereket saját felhasználásukra.

(6) A 4. számú mellékletben felsorolt gyógyszerek kizárólag fekvőbeteg-gyógyintézetek részére kerülnek forgalomba.

6. §

(1) Az 5. számú mellékletben felsorolt gyógyszerek a Szociális és Egészségügyi Minisztérium által meghatározott havi mennyiség keretei között az egészségügyi szakigazgatási szerv vezetője által kijelölt szakrendelés, illetőleg gondozó által a nyilvántartott és gondozott betegek közül azok részére rendelhetők, akiknél azt a szakmailag illetékes felügyelő szakfőorvos előzetesen jóváhagyta.

(2) A kijelölt szakrendelés, illetőleg gondozó vezetője az (1) bekezdés szerinti gyógyszerrendelés esetén a beteg nevének, a szükséges gyógyszer megnevezésének, havonta kiadható mennyiségének, a gyógyszerelés időtartamának feltüntetésével értesíti a területileg illetékes - a 2. számú melléklet szerint kijelölt - gyógyszertárat, valamint a beteg kezelőorvosát. A kezelőorvos erről a beteget tájékoztatja. A kijelölt gyógyszertár a beteget nyilvántartásba veszi. A gyógyszert kizárólag a nyilvántartott betegek számára a havonta megállapított mennyiségben adhatja ki a gyógyszertár.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglaltakkal kapcsolatos szervezési, koordinációs feladatok az egészségügyi szakigazgatási szerv feladatkörébe tartoznak. Az egészségügyi szakigazgatási szerv hatásköre kiterjed valamennyi, a működési területen lévő egészségügyi intézményre, függetlenül azok felügyeleti hovatartozásától.

(4) A gyógyszertári központ megszervezheti, hogy a 2. számú mellékletben, valamint az (1) és (2) bekezdésben meghatározott nyilvántartások vezetése mellett az 5. számú mellékletben szereplő gyógyszereket a beteg lakóhelyéhez legközelebbi gyógyszertár adja ki.

7. §

(1) Azok a gyógyszerek, amelyeket kizárólag fekvőbeteg-gyógyintézetben alkalmaznak, valamint azok, amelyek forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkeznek, utókezelésre csak akkor javasolhatók, ha a fekvőbeteg-gyógyintézetben beállított gyógyszeres terápia folytatása a beteg elbocsátását követően is szükséges. Ez esetben az osztályvezető-főorvos megfelelő indokolással javaslatot lesz az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek a gyógyszer beszerzésére. Az indokolást olyan részletességgel kell elkészíteni, hogy annak alapján a javaslat érdemben elbírálható legyen.

(2) Az (1) bekezdés szerinti javaslatot az intézet vezetője véleményével ellátva - az Országos Gyógyszerészeti Intézet által rendszeresített nyomtatványon - két példányban, az intézeti főgyógyszerész útján terjeszti fel a vénnyel együtt.

8. §

A rendelet mellékleteit a Szociális és Egészségügyi Közlöny közli.

9. §

Ez a rendelet 1989. január 9-én lép hatályba; rendelkezéseit a hatályba lépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az importált gyógyszerkészítmények forgalomba hozataláról, rendeléséről és kiadásáról szóló 33/1976. (Eü. K. 23.) EüM utasítás, valamint az ezt módosító 30/1980. (Eü. K. 23.) EüM utasítás hatályát veszti.

Dr. Csehák Judit s. k.,

szociális és egészségügyi miniszter