Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1988. évi 28. törvényerejű rendelet

a bírósági cégnyilvántartásról szóló 1985. évi 16. törvényerejű rendelet módosításáról

1. § A bírósági cégnyilvántartásról szóló, az 1988. évi 12. törvényerejű rendelettel módosított 1985. évi 16. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

(A cégjegyzék)

"1. § A cég és fióktelepe nyilvántartására a megyei (fővárosi) bíróság mint cégbíróság (a továbbiakban: cégbíróság) cégjegyzéket vezet."

2. § A Tvr. 2. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A cégjegyzékben kell nyilvántartani.)

" a) a cég formáját (pl. állami vállalat, szövetkezet, részvénytársaság),"

3. § A Tvr. 3. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E törvényerejű rendelet alkalmazásában)

" a) a cég az a jogi személy vagy magánszemély - ideértve ezek közös név alatt működő társaságait -, amely (aki) meghatározott név alatt jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat, s e nevet aláírásul használja;"

4. § A Tvr. 7. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a jelenlegi a (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre változik:

(A cégnyilvántartás alapvető elvei)

"(1) A bejegyzésre irányuló kérelmet kötelező cégbejegyeztetés esetén a cég létrejöttétől, gazdasági társaság esetén a társasági szerződés megkötésétől (alapszabály elfogadásától), illetve hatósági jóváhagyás esetén annak napjától, bármely változás, illetőleg törlés bejegyzésénél - minden bejegyzett cég esetében - a változástól (hatósági jóváhagyás esetén annak napjától) számított harminc napon belül kell előterjeszteni.

(2) A bejegyzésre illetékes cégbíróság 5000 forinttól 100 000 forintig terjedő pénzbírsággal sújthatja azt; aki az (1) bekezdésben meghatározott kötelezettségét elmulasztja vagy késedelmesen teljesíti.

(3) Ha a cégjegyzékbe már bejegyzett gazdasági társaságra vonatkozó, a cégjegyzékben már szereplő valamely bejegyzés alapjául szolgáló adat, jog vagy tény megváltozásának a cégjegyzékbe történő bejegyzése iránti kérelmet a cégbíróság elutasítja, emellett a 13. § (1) bekezdésében felsorolt intézkedéseket is alkalmazhatja."

5. § A Tvr. 8. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A cég elnevezésének az ország területén hasonló működési körben tevékenykedő, a cégjegyzékbe korábban bejegyzett cégek elnevezésétől világosan különböznie kell. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a cég elnevezésének arra a részére, amely a cégtulajdonos magánszemély(ek) nevét foglalja magában."

6. § A Tvr. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § (1) A cég elnevezésének a cég tényleges formáját és tevékenységét kell tükröznie, s nem kelthet olyan látszatot, amely ezekkel ellentétes.

(2) Ország, közigazgatási egység nevét, "országos", "magyar" vagy "nemzeti" és ezekhez hasonló jelzőket, a történelem kiemelkedő személyiségei nevét, valamint olyan elnevezést, amelyhez másnak jogi érdeke fűződik, csak az arra illetékes szerv engedélyével, illetőleg a jogosult hozzájárulásával lehet a cég elnevezésébe felvenni. Illetékes szervnek közigazgatási egység nevének a cég elnevezésébe történő felvétele esetén az adott területi (helyi) tanács végrehajtó bizottságának a cég tevékenysége (főtevékenysége) szerint illetékes szakigazgatási szervét, a történelem kiemelkedő személyisége neve esetében a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárával egyetértésben az igazságügyminisztert, egyéb esetekben pedig a cég tevékenysége (főtevékenysége) szerint illetékes minisztert, (országos hatáskörű szerv vezetőjét) kell tekinteni."

7. § A Tvr. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A cég elnevezésében csak magyar, illetőleg meghonosodott idegen szavak, valamint bejegyzett saját védjegyre, vagy szabadalomra utaló szavak szerepelhetnek. Gazdasági társaság cégének az elnevezése tartalmazhatja a tagjai nevét, vagy cégére való utalást is. Ezeken kívül idegen szó az elnevezésben csak akkor használható, ha annak azonos értelmű magyar nyelvű megfelelője nincs. Az elnevezésnek meg kell felelnie a magyar nyelv és helyesírás szabályainak."

8. § A Tvr. 11. §-ának helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

(Eljárás jogszabálysértés esetén)

" 11. § (1) Ha a cégjegyzékben szereplő valamely bejegyzés alapjául szolgáló adat, jog vagy tény megváltozása folytán a bejegyzés jogszabályt sért, a cégbíróság a céget képviselője útján felhívja a jogellenesség megszüntetésére, illetőleg az arra irányuló kérelem benyújtására. Ha a cég a megadott határidőben a következményekre történő figyelmeztetés ellenére a felhívásnak nem tesz eleget, a bíróság a jogszabályt sértő bejegyzést a cégjegyzékből hivatalból törli, vagy a 12. § (1) bekezdésében felsorolt cégek esetében a céget megszűntnek nyilvánítja, egyéb cégek esetében pedig a céget a cégjegyzékből hivatalból törli.

(2) Ha a könyvvizsgáló értesítése szerint a gazdasági társaságokról szóló törvény 42. §-ában meghatározott esetekben a társaság legfőbb szerve a szükséges döntéseket nem hozta meg, a bíróság a gazdasági társaságot képviselője útján felhívja a szükséges döntések meghozatalára. Ha a társaság legfőbb szerve a felhívásnak a következményekre történő figyelmeztetés ellenére a megadott határidőben nem tesz eleget, a bíróság a társaságot megszűntnek nyilvánítja, és egyben eltiltja a további működéstől."

9. § A Tvr. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) A cégbíróság indítványra felülvizsgálja, hogy

a) a cégjegyzékbe bejegyzett gazdasági társaság határozatai összhangban vannak-e a jogszabályok és a társasági szerződés (alapszabály), valamint a szervezetére és működésére vonatkozó egyéb okiratok rendelkezésével;

b) a jogi személy vállalata (Ptk. 70. §), valamint a leányvállalat szervezeti és működési szabályzata, a szervezetére és működésére vonatkozó más belső szabályzatai megfelelnek-e a jogszabályoknak, valamint a létesítő határozatnak, továbbá egyéb határozatai összhangban vannak-e a jogszabályok, a létesítő határozat és a belső szabályzatok rendelkezéseivel.

(2) A cégbíróság az (1) bekezdésben meghatározott esetekben az ügyész, a feladatkörébe tartozó kérdésekben a miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője), a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke, továbbá leányvállalat esetében a létesítő szerv felett felügyeletet, illetőleg törvényességi felügyeletet gyakorló szerv indítványára jár el.

(3) A cégbíróság felülvizsgálati jogköre nem terjed ki az olyan ügyekre, amelyekben munkaügyi vitának, vagy külön jogszabályon alapuló államigazgatási eljárásnak, illetve - a gazdasági társaság jogsértő határozatának bíróság előtti megtámadhatóságát ide nem értve - más bírósági eljárásnak van helye.

(4) A cégbíróság az indítványról annak keretei között dönt. Ha olyan törvénysértést is észlel, amely az eljárás alapjául szolgáló indítványnak nem tárgya, erről az indítványt tevőt értesíteni kell."

10. § A Tvr. 13. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a cégbíróság a jogi személy vállalatát vagy a leányvállalatot, illetőleg a gazdasági társaságot megszűntnek nyilvánítja, a külön jogszabály rendelkezése szerint felszámolásnak vagy végelszámolásnak van helye."

11. § A Tvr. a következő 13/A. §-sal egészül ki:

"13/A. § A cégjegyzékbe bejegyzett adatot, jogot vagy tényt a külön jogszabályban meghatározott esetekben a cég költségére kell közzétenni. A bejegyzésre illetékes cégbíróság a közzététel elrendelését követően a közlemény szövegét az Igazságügyi Minisztériumba felterjeszti. Az Igazságügyi Minisztérium gondoskodik a közlemény közzétételéről."

12. § A Tvr. a következő 13/B. §-sal egészül ki:

"13/B. § (1) A bíróságoknál nyilvántartott cégek adatairól az igazságügyminiszter országos nyilvántartási alakít ki.

(2) Az Igazságügyi Minisztérium szerkeszti a cégbírósági közlemények közzétételére szolgáló hivatalos lapot."

13. § A Tvr. a következő 14/A. §-sal egészül ki:

"14 A. § (1) A gazdasági társaság azon ügyeiben, amelyeknek elbírálását a gazdasági társaságokról szóló törvény a cégbíróság hatáskörébe utalja a cégbíróság nemperes eljárásban jár el.

(2) Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a cégbíróság hatáskörébe tartozó nemperes eljárásokra vonatkozó részletes szabályokat megállapítsa."

14. § (1) Ez a törvényerejű rendelet az 1989. évi január hó 1. napján lép hatályba; a rendelkezéseit - a 4. §-sal módosított Tvr. 7. §-ának (2) bekezdése kivételével - a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A törvényerejű rendelet hatálybalépésekor a cégnyilvántartásba már bejegyzett gazdasági társaság, polgári jogi társaság, valamint gazdasági munkaközösség esetében az 1990. évi január hó 1. napjáig a bírósági cégnyilvántartásról szóló 1985. évi 16. törvényerejű rendelet rendelkezéseit továbbra is alkalmazni kell, azzal, hogy a Tvr. 12. §-ában szabályozott bírósági felülvizsgálati jogkör a felsorolt cégekre is kiterjed.

(3) A törvényerejű rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az 1988. évi 12. törvényerejű rendelet, valamint a Tvr. 13. §-a (4) bekezdésének b) pontja hatályát veszti.

Dr. Straub F. Brúnó s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára