133/1989. (XII. 22.) MT rendelet
a belföldi állami futárszolgálatról[1]
1. § (1) A belföldi állami futárszolgálati tevékenység ellátásáról az Állami Futárszolgálat (továbbiakban: futárszolgálat) útján a belügyminiszter gondoskodik.
(2) A futárszolgálat a Belügyminisztérium szerve, amelynek hivatásos állományú tagjaira a rendőrt megillető jogok és kötelezettségek vonatkoznak.
2. § (1) A futárszolgálat alapvető rendeltetése az államtitkot, valamint a fegyveres erők és a rendőrség, továbbá a büntetésvégrehajtási szervek szolgálati titkait tartalmazó iratok fegyveres biztosítással való továbbítása.
(2) A futárszolgálat az (1) bekezdésben meghatározott iratokat az országos rendszerébe bekapcsolt szervek (a továbbiakban: bekapcsolt szervek) között továbbítja.
3. § (1) A titokvédelmi minősítésre való tekintet nélkül a futárszolgálat útján továbbíthatók egymás között: az Országgyűlés, az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék, az állampolgári jogok országgyűlési biztosai, a Kormány, a minisztériumok, az országos hatáskörű szervek, a Magyar Nemzeti Bank, a Legfelsőbb Bíróság és a Legfőbb Ügyészség sürgős iratai.
(2) A köztársasági elnök, az Országgyűlés elnöke és a Minisztertanács elnöke iratait igény szerint, nem bekapcsolt szervek és személyek részére is, szükség esetén soron kívül vagy határidőre továbbítja a futárszolgálat.
4. § (1) A futárszolgálat rendszerébe a bekapcsolás hivatalból vagy írásbeli kérelemre történik.
(2) Hivatalból bekapcsolt szervek:
a) a 3. §-ban említett szervek,
b) a fegyveres erőknek és a rendőrségnek, valamint a büntetésvégrehajtási szerveknek - az országos irányító szervek által meghatározott - önálló ügyiratkezeléssel rendelkező szervei,
c) a megyei (fővárosi) tanácsok, a megyei (fővárosi) bíróságok, a megyei (fővárosi) főügyészségek.
(3) Kérelemre kapcsolhatók a futárszolgálat rendszerébe a 3. §-ban és az e §. (2) bekezdésében nem említett állami szervek és intézmények, a társadalmi szervezetek országos központjai, a gazdálkodó szervezetek, ha rendszeresen foglalkoznak államtitkot tartalmazó iratokkal és továbbításuk futárszolgálat útján indokolt.
(4) Az Országgyűlésben képviselettel rendelkező pártok országos központját kérelemre be kell kapcsolni. Az ezen szervek és a 3. §-ban említett szervek hivatalos kapcsolattartásához szükséges iratok titokvédelmi minősítésre tekintet nélkül továbbíthatók a futárszolgálattal.
5. § (1) Ki kell kapcsolni a szervet a futárszolgálatból, ha a bekapcsolás e rendeletben meghatározott feltétele megszűnt.
(2) Kikapcsolható az a szerv, amely a futárszolgálat igénybevételére vonatkozó szabályokat figyelemfelhívás ellenére ismételten megsérti.
6. § A futárszolgálat rendszerébe való bekapcsolásról a Belügyminisztérium dönt.
7. § A futárszolgálat a 2, 3. § és a 4. § (4) bekezdés alapján továbbított iratok (a továbbiakban: küldemények) továbbításáért díjat nem számol fel. A futárszolgálat szerződés alapján, díj ellenében más küldemények továbbítását is vállalhatja.
8. § (1) A futárszolgálat a bekapcsolt szerv küldeményeinek továbbítását - a küldeményforgalmát, a részére végzett szolgáltatás költségeit és körülményeit figyelembe véve - rendszeresen, az igényeknek megfelelő eseti jelleggel vagy más bekapcsolt szerv közvetítésével végzi.
(2) A más szerv küldeményeinek továbbításában való közreműködést a bekapcsolt szerv nem tagadhatja meg.
9. § (1) A futárszolgálat felelős a küldemények biztonságos továbbításáért és kézbesítéséért.
(2) A küldemények továbbításának rendjét, kézbesítésének szabályait a belügyminiszter rendeletben szabályozza.
10. § Ez a rendelet 1990. január 1-jén lép hatályba.
Lábjegyzetek:
[1] Lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990:LXV. törvényt.