15/1989. (XII. 20.) IM rendelet
a bírósági ügyviteli munkakörben dolgozók szakmai oktatásáról, vizsgájáról, továbbképzéséről
A bíróságokról szóló 1972: IV. tv. 51. § (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazása alapján a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a Legfelsőbb Bíróság kivételével a bírósági ügyviteli munkakörben dolgozókra, a bírósági vezetőkre, továbbá az ügyviteli dolgozók képzésében résztvevő bírósági dolgozókra.
(2) A bírósági ügyviteli munkakörben dolgozók szakmai oktatásban, az ügyviteli vizsga letétele után továbbképzésben vesznek részt.
2. §
A szakmai oktatás célja, hogy a dolgozó az ügyvitel szabályait és a munkakörével kapcsolatos egyéb szükséges tudnivalókat (pl. jegyzőkönyvvezetés, jogi alapismeretek stb.) elsajátítsa és azokat a gyakorlatban alkalmazni tudja.
3. §
A szakmai továbbképzést a már ügyviteli vizsgát tett dolgozók számára kell megszervezni az új feladatok ellátása, illetve az új rendelkezések megfelelő alkalmazása érdekében. A továbbképzésről a megyei (fővárosi) bíróság elnöke dönt.
4. §
A bíróságon ügyviteli feladatot ellátó dolgozó munkaviszonya megkezdésétől számított két éven belül köteles bírósági ügyviteli vizsgát tenni.
5. §
(1) Az ügyviteli vizsgára készülők a tananyagot tanfolyam keretében vagy egyéni tanulás útján sajátítják el.
(2) Konferenciát vagy tanfolyamot kell szervezni a megyei bíróságokon, valamint azokon a helyi bíróságokon, amelyeken a vizsgára kötelezettek száma legalább az ötöt eléri és a bíróság elnöke a kellő felkészülés érdekében szükségesnek tartja.
6. §
(1) A dolgozónak - beosztás és a szolgálati helye feltüntetésével - az ügyviteli vizsgára írásban, a megyei bíróság elnökénél kell jelentkeznie. A vizsga helyét és időpontját a megyei bíróság elnöke állapítja meg.
(2) Az ügyviteli vizsgabizottság elnökből és két tagból áll. A vizsgabizottság elnöke hivatalból a megyei (fővárosi) bíróság elnöke, aki további elnököt és tagokat nevez ki 5 évi időtartamra.
7. §
(1) A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. A szóbeli vizsga nyilvános.
(2) Az írásbeli vizsga tárgyai és követelményei
a) helyesírás, fogalmazás (egyszerű végzés vagy megkeresés megszerkesztése),
b) másolás gépírással 10 percen át, percenként 70 szótagos sebességgel, 5%-os hibatűréssel, a beosztástól függően
c) 1. gépírás diktálásra 10 percen át percenként 90 szótagos sebességgel, 5%-os hibatűréssel,
d) 2. magnetofonszalagról való leírás 10 percen át 90 szótagos sebességgel és 5%-os hibatűréssel,
e) 3. számítógép és nyilvántartás kezelése adatlap kitöltés, adatkeresés (gépírás helyett).
(3) A szóbeli vizsga tárgyai:
a) az igazságügyi szervezet és az igazságügyi dolgozók munkaviszonyának főbb szabályai,
b) jogi alapismeretek; a polgári peres és nemperes, valamint a büntető eljárás ügyvitel szempontjából fontos szabályai,
c) bírósági ügyvitel,
D) büntető és polgári jegyzőkönyv szerkesztés,
e) közjegyzői és végrehajtói ügyvitel,
f) a kézbesítés szabályai,
g) illetékszabályok,
h) a bírósági gazdasági ügyek intézésének fontosabb szabályai,
i) statisztikai alapismeretek.
8. §
(1) Az írásbeli vizsgát a vizsgabizottság vagy kiküldött tagjának jelenlétében kell letenni.
(2) Az írásbeli vizsga eredményét a vizsgabizottság értékeli és a szóbeli vizsga letételére csak azt bocsátja, aki az írásbeli vizsga követelményeinek megfelelt.
(3) A szóbeli vizsgán a bizottságnak arról kell meggyőződnie, hogy a jelölt elsajátította-e az irányadó szabályokat és azokat tudja-e a gyakorlatban alkalmazni.
9. §
(1) Az eredményes vizsgáról a vizsgabizottság a melléklet szerinti bizonyítványt állítja ki. A vizsgázó felkészültségéhez igazodóan a vizsgát "sikerrel" vagy "kitűnő eredménnyel" letettnek kell minősíteni.
(2) Ha a bizottság a vizsgázó felkészültségét nem találja megfelelőnek, a vizsga megismétlésére utasítja meghatározva azt a legrövidebb időt - legfeljebb egy évet - amelynek letelte után a vizsgázó újabb vizsgára jelentkezhet.
(3) Az írásbeli vizsgát többször is meg lehet ismételni. Szóbeli vizsga ismétlésére a vizsgázót csak egyszer lehet utasítani.
(4) Azt a vizsgára kötelezett dolgozót, aki a megismételt vizsgát sem tette le sikerrel, ügyviteli munkakörben nem lehet tovább foglalkoztatni.
(5) A bizottság az írásbeli és szóbeli vizsgáról valamennyi vizsgázó eredményét feltüntető jegyzőkönyvet készít. A vizsgák eredményéről a vizsgázó munkahelye szerint illetékes bírósági elnököt is értesíti.
(6) A vizsga iratanyagát a megyei (fővárosi) bíróság elnöki iratai között kell őrizni és a vizsga eredményét a dolgozó személyi anyagába be kell jegyezni.
10. §
E rendelet 1990. január 1-jével lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a bírósági ügyvitelt ellátó dolgozók szakmai oktatásáról szóló 138/1957. (IK 1958. 1.) IM utasítás és az ezt módosító 108/1961. (IK 6.) IM utasítás hatályát veszti.
Dr. Kulcsár Kálmán s. k.,
igazságügyminiszter
Melléklet a 15/1989. (XII. 20.) IM rendelethez
Szám:........................ | |
BIZONYÍTVÁNY | |
A Bírósági Ügyviteli Vizsgabizottság bizonyítja, hogy | |
aki.........................19.........évi............................... hó ......... napján született, a bírósági ügyviteli vizsgát ........................letette. | |
...............................19.........évi........................hó .........napján. | |
P. H. | |
a vizsgabizottság elnöke | |
a vizsgabizottság tagja | a vizsgabizottság tagja |