Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1989. (III. 12.) MÉM-SZEM együttes rendelet

az élelmiszerek előállításának és forgalomba hozatalának élelmiszerhigiéniai feltételeiről[1]

Az élelmiszerekről szóló 1976. évi IV. törvény 3. § (2) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel és az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - a következőket rendelem:[2]

1. § (1) Közfogyasztásra szolgáló élelmiszert előállítani, feldolgozni, kezelni, tartósítani, tárolni, csomagolni, forgalomba hozatalra előkészíteni (továbbiakban: előállítani), illetve szállítani csak e rendelet mellékleteként közzétett "Az élelmiszerek előállításának élelmiszerhigiéniai szabályzatá"-ban (a továbbiakban: szabályzat) meghatározottak szerint lehet.

(2) A szabályzat hatálya az élelmiszer-előállítást és szállítást végző gazdálkodó szervezetekre, kisiparosokra és a mezőgazdasági kistermelőkre terjed ki.

(3) A szabályzatnak a csomagolásra, tárolásra és szállításra vonatkozó előírásait az élelmiszer forgalmazás során is meg kell tartani.

(4) Étel, ital, cukrászati készítmény előállítására is szolgáló üzletre (termelő üzemre), továbbá a vendéglátó tevékenységre vonatkozó higiéniai előírásokról külön jogszabály rendelkezik.

2. § (1) Egyes műszaki-technológiai feltételekre vonatkozó, a szabályzatban foglalt rendelkezések alkalmazása alól az élelmiszer-előállító hely működését engedélyező megyei (fővárosi) állategészségügyi és élelmiszerellenőrző állomás (a továbbiakban: állomás) az élelmiszer-előállító kérelmére, meghatározott időre vagy határidő nélkül a területileg illetékes elsőfokú közegészségügyi és járványügyi felügyelőség (a továbbiakban: felügyelőség) egyetértésével felmentést adhat.

(2) Nem adható felmentés olyan feltétel teljesítése alól, amely

a) az üzemi vagy a személyi higiéniával függ össze,

b) szervezéssel vagy jelentékenyebb anyagi ráfordítás nélkül megoldható,

c) a higiénikus folyamatos termelés alapja,

d) alapvető állategészségügyi-járványügyi érdekeket sért,

e) környezetvédelmi követelményeket elégít ki.

3. § (1)[3] A kisiparos, valamint a mezőgazdasági kistermelő iparszerű élelmiszer-előállító tevékenységet a kisüzemekre előírt élelmiszerhigiéniai feltételek megtartásával folytathat.

(2) Azok az élelmiszer-előállítók, amelyeket tevékenységük, az üzem mérete, felszereltsége, termelési értéke vagy a termékek mennyisége alapján az állomás - a felügyelőség egyetértésével - kisüzemnek minősít, a kisüzemekre előírt élelmiszerhigiéniai feltételek szerint folytathatják tevékenységüket.

4. § (1) Az élelmiszert kivitelre termelő üzemeknél - a szabályzat rendelkezésein túlmenően - a jogszabályon, a nemzetközi és a külkereskedelmi szerződésen, illetve a külön szerződésen alapuló export előírásokban meghatározott feltételeket is meg kell valósítani.

(2) Ha az importáló ország illetékes hatósága a nyersanyagra, a termelésre vagy a termékre nézve az üzemmel szemben - az (1) bekezdésben foglaltak alapján - élelmiszerhigiéniai és állategészségügyi követelményeket támasztott és ezek meglétéről az állategészségügyi hatóságtól igazolást igényel, az üzem a termelés műszaki-technikai feltételeinek és a technológiának a megváltoztatását, valamint a termelés növelését köteles előzetesen bejelenteni a Földművelésügyi Minisztériumnak.

(3) Ha az üzem higiéniai helyzete nem felel meg az (1) bekezdésben meghatározott követelményeknek, illetőleg azok megtartása bizonytalanná vált, a Földművelésügyi Minisztérium a követelményeknek megfelelő élelmiszerhigiéniai feltételek megteremtéséig megtilthatja az exportszállítást, visszavonhatja az export kijelölést.

5. § (1) Ez a rendelet 1989. április 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 10/1979. (VI. 16.) MÉM rendelet és a 166/1965. (Élip. É. 50.) FM-Élip. M-EüM együttes rendelet hatályát veszti.

Lábjegyzetek:

[1] A hivatkozott törvényt hatályon kívül helyezte az 1995. évi XC. törvény.

[2] A hivatkozott törvényt hatályon kívül helyezte az 1995. évi XC. törvény.

[3] Az 1990. évi V. törvény 16. § (4) bekezdése szerint, ahol jogszabály kisiparost említ, ezen egyéni vállalkozót kell említeni.