Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/1989. (XII. 9.) HM rendelet

a Magyar Honvédség hivatásos és továbbszolgáló állományának tagjai által végezhető más kereső foglalkozásról

A fegyveres erők és a fegyveres testületek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló 1971. évi 10. törvényerejű rendelet 18. §-a (3) bekezdésének végrehajtására az 53. § (1) bekezdésben kapott felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. § A rendelet hatálya a Magyar Honvédség hivatásos és továbbszolgáló állományának tagjaira (a továbbiakban: hivatásos katona) terjed ki.

2. § (1) A hivatásos katona a szolgálati viszonyából eredő kötelezettségei maradéktalan teljesítése mellett, engedéllyel más kereső foglalkozást folytathat.

(2) A más kereső foglalkozás elsősorban szolgálati időn kívül folytatható.

3. § E rendelet alkalmazásában:

a) más kereső foglalkozás: a főhivatás gyakorlása mellett rendszeres jövedelemszerzésre irányuló munkavégzés;

b) szolgálati idő: a főhivatásban a napi rendszeres munkavégzés ideje, továbbá a hivatásos katonai szolgálatból eredő egyéb feladatok (pl. ügyeleti szolgálat, gyakorlat) végrehajtásának ideje;

c) szolgálati időn kívüli munkavégzés: az olyan munkavégzés, amelynek időtartama a napi rendszeres munkavégzés idejével nem esik egybe, s amely mellett a hivatásos katona egyéb szolgálati feladatra a más kereső foglalkozást nem folytatókkal azonos feltételek mellett beosztható.

4. § (1) Nem végezhető más kereső foglalkozás összeférhetetlenség esetén, illetőleg ha a más kereső foglalkozás a szolgálati viszonyból eredő kötelezettségek maradéktalan teljesítését, vagy a katonai hivatás tekintélyét sérti.

(2) Az összeférhetetlenségre a Munka Törvénykönyve 32. §-ának (3)-(5) bekezdésében meghatározott szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

(3) A szolgálati viszonyból eredő kötelezettségek maradéktalan teljesítésének sérelme akkor állapítható meg, ha a más kereső foglalkozás folytatása miatt a hivatásos katona beosztásával együttjáró feladatát nem tudja a képességei alapján vele szemben támasztott elvárásoknak megfelelően ellátni, illetőleg ha emiatt egyes szolgálati feladatok ellátásával nem lehet megbízni.

(4) A katonai hivatás tekintélyének sérelmét a végezni kívánt munka társadalmi megítélése alapján kell megállapítani. Nem lehet megállapítani a katonai hivatás tekintélyének sérelmét olyan munka esetén, amelyet a hivatásos katonának a szolgálati beosztása keretében is végeznie kell.

5. § A katonai szervezet az állományába tartozó hivatásos katonával csak szolgálati időn kívül végezhető más kereső tevékenység ellátására létesíthet jogviszonyt és csak akkor, ha a tevékenység nem tartozik a hivatásos katona szolgálati feladatai körébe.

6. § (1) A más kereső foglalkozás folytatására irányuló jogviszony létesítését, vagy annak módosítását az állományilletékes parancsnok, hivatásos katonaorvosok esetében az MH egészségügyi szolgálatfőnök engedélyezi.

(2) A hivatásos katonaorvosok magángyakorlat folytatása iránti kérelmet az MH egészségügyi szolgálatfőnök előzetes hozzájárulásával nyújthatnak be a területileg illetékes első fokú egészségügyi hatósághoz.

(3) Az engedély, illetve a hozzájárulás (a továbbiakban együtt: engedély) csak a 4. §-ban meghatározott esetben tagadható meg. Az engedély megtagadását írásban meg kell indokolni.

(4) Az engedély megtagadása esetén a hivatásos katona - a szolgálati út betartásával - az elöljáró katonai szervezet parancsnokához fellebbezést nyújthat be. Az elöljáró parancsnok a sérelmezett döntést megváltoztathatja.

7. § (1) A más kereső foglalkozás engedélyezésére vonatkozó kérelmet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - szolgálati úton, írásban kell előterjeszteni.

(2) A hivatásos katonaorvosok esetében az engedély iránti kérelem előterjesztésére vonatkozó szabályokat az MH egészségügyi szolgálatfőnök állapítja meg.

(3) Az engedélyezésre, és a fellebbezés elbírálására vonatkozó döntést az arra illetékes parancsnok legkésőbb az előterjesztéstől számított 15 napon belül hozza meg, és a kérelemre feljegyzi.

8. § A más kereső foglalkozás folytatásának befejezését, vagy munkaidejének a szolgálati időhöz viszonyított változását az engedélyező parancsnoknak szolgálati úton jelenteni kell.

9. § (1) Vissza kell vonni az engedélyt, ha a 4. §-ban meghatározott körülmények utóbb következnek be.

(2) Ha a hivatásos katona a más kereső foglalkozása miatt a szolgálati kötelezettségeit nem teljesíti megfelelően, az állományilletékes parancsnoka rövid határidővel a kötelezettségei maradéktalan és megfelelő teljesítésére szólítja fel. A felszólítás eredménytelensége esetén az engedély visszavonható.

(3) A más kereső foglalozást folytató hivatásos katona a tevékenységét köteles abbahagyni, ha az összeférhetetlenség utóbb következik be. Ha az összeférhetetlenség a parancsnok tudomására jut, az engedélyt vissza kell vonnia.

(4) Az engedély visszavonásával kapcsolatos parancsnoki hatáskörre, illetve a döntés elleni jogorvoslatra a 6-7. § rendelkezései megfelelően irányadók.

10. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Munka Törvénykönyvének rendelkezései megfelelően irányadók.

(3) A más állami vagy társadalmi szervhez tartósan vezényelt hivatásos katonák esetében e rendeletet a külön jogszabályban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.