Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

129/1990. (XII. 31.) Korm. rendelet

a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 89/1990. (V. 1.) MT rendelet módosításáról

A Kormány a társadalombiztosításról szóló 1975. évi II. törvényben (a továbbiakban: T.) kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A 89/1990. (V. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § (1) Megbízás alapján rendszeresen munkát végzőnek az kell tekinteni, akinek ugyanannál a megbízónál a havi megbízási díja az öregségi nyugdíj legkisebb összegének [85. § (1) bek.]

a) a felét eléri, illetőleg

b) a hatszoros összegét nem haladja meg.

(2) Ha a megbízási jogviszony a naptári hónap teljes tartama alatt nem áll fenn, egy naptári napra az (1) bekezdés szerinti öregségi nyugdíj legkisebb összege felének, illetőleg hatszorosának harmincad részét kell figyelembe venni."

2. §

A R. 32. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a (3) bekezdéssel egészül ki:

"(1) Ha a biztosított betegség - ide nem értve a gümőkóros megbetegedést - terhesség vagy szülés miatt vált keresőképtelenné, és ennek első napját közvetlenül megelőző egy éven belül betegség, terhesség, vagy szülés miatt táppénzben részesült, ezt az időt (előzmény) a táppénzre jogosultság újabb időtartamába be kell számítani. Nem számít előzménynek az az idő, amely alatt a biztosított gümőkóros megbetegedés miatt vagy gyermek ápolása címén részesült táppénzben."

"(3) Ha a folyamatos biztosítás időtartama egy, gümőkóros megbetegedés esetén két évnél rövidebb, a táppénzre jogosultság időtartamának megállapításánál előzményként az (1)-(2) bekezdésben foglaltaktól eltérően csak a folyamatos biztosítás ideje alatti keresőképtelenséget lehet figyelembe venni."

3. §

A R. 86. §-a a következő (7)-(8) bekezdéssel egészül ki:

"(7) Az 1990. december 31-ét követően munkaviszonyban (szövetkezeti tagként) eltöltött időt ösztönző nyugdíjpótlékra jogosultság szempontjából figyelembe venni nem lehet.

(8) Azt, aki 1990. december 31-ig egy évnél rövidebb, de legalább harminc nap ösztönző nyugdíjpótlékra jogosító időt szerzett, ösztönző nyugdíjpótlék a 88. § (2) bekezdés megfelelő alkalmazásával erre az időre is megilleti."

4. §

A R. 97. §-a (2) bekezdésének a)-b) pontjai és a (3)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Az 1987. december 31-ét követő időre eső keresetet a következők szerint kell megállapítani:)

"a) a naptári évben elért (adóköteles jutalom és adóköteles év végi részesedés nélküli) kereset, továbbá a 96. § (3) bekezdése szerinti időre járó és 1987. december 31-e utáni időponttól megállapított baleseti járadék együttes ősszegét el kell osztani a biztosításban töltött azoknak a napoknak a számával, amelyekre a biztosítottnak keresete volt, majd

b) az egy napra eső keresetet meg kell szorozni 365-tel (szökőévben 366-tal) és a szorzathoz hozzá kell adni a naptári évben kifizetett adóköteles jutalom (jutalomrész) és év végi részesedés összegét,"

"(3) Ha a nyugdíjazás évében (a továbbiakban: töredék-év) elért keresetet is figyelembe kell venni, az erre az időre eső és a nyugdíj alapjául szolgáló keresetet - ide nem értve az az esetet, ha a töredékévben kizárólag jutalmat, év végi részesedést fizettek ki - a (2) bekezdésben foglaltak megfelelő alkalmazásával kell kiszámítani.

(4) Az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkeresetet úgy kell kiszámítani, hogy a T. 44., illetőleg e rendelet 91-92. §-ai szerint figyelembe vett időszak (átlagszámítási időszak) 1988. január 1-jét megelőző tartama alatt elért kereset, kifizetett jutalom és év végi részesedés összegét, továbbá az (1)-(3) bekezdés szerint kiszámított keresetek együttes összegét el kell osztani az átlagszámítási időszak alatt biztosításban töltött azoknak a napoknak a számával, amelyekre a biztosítottnak keresete volt. Az így kapott napi átlagkeresetet meg kell szorozni 365-tel és el kell osztani tizenkettővel."

5. §

A R. 99. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A mezőgazdasági szövetkezet tagjának és alkalmazottjának eredménytől függő részesedésére az év végi részesedésre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni."

6. §

A R. 101. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bányászatban föld alatt legalább tizenöt éven át korkedvezményre jogosító munkakörben dolgozó öregségi nyugdíját kérelemre annak a keresetnek az alapulvételével kell megállapítani, amit a vele azonos munkakörben foglalkoztatottak a nyugdíj megállapítását megelőző naptári évben átlagosan elértek annál a munkáltatónál, ahol az igénylő ebben a munkakörben utoljára dolgozott. A munkakör változása esetén a korábbi korkedvezményes munkakörben elért átlagkeresetet kell alapul venni, ha az igénylő a változásig is legalább tizenöt évet dolgozott föld alatt korkedvezményre jogosító munkakörben, és a korábbi munkakör szerinti átlagkereset számára kedvezőbb. E rendelkezés akkor alkalmazható, ha az igénylő a nyugdíj megállapításáig korkedvezményre jogosító munkát végzett, vagy egészségi okból került föld feletti munkakörbe."

7. §

A R. a következő 121/A. §-sal egészül ki:

"121/A. § (1) A rokkantsági nyugdíjat és a baleseti rokkantsági nyugdíjat állapotváltozás esetén rokkantsági csoportonként annak a rokkantsági nyugdíjnak az öt százalékával kell emelni, illetőleg csökkenteni, amely a rokkantat az állapotváltozás időpontjában megilleti.

(2) Az (1) bekezdést kell megfelelően alkalmazni akkor is, ha a rokkantsági nyugdíjas halálakor a II. vagy az I. rokkantsági csoportba tartozott és az özvegyi nyugdíj alapját a III. rokkantsági csoport szerinti rokkantsági nyugdíj képezi, illetőleg, ha a baleseti rokkantsági nyugdíjas nem üzemi baleset következtében halt meg és halálakor a II. vagy az I. rokkantsági csoportba tartozott."

8. §

A R. 131. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Szolgálati időként kell figyelembe venni az átképzési támogatás, a munkanélküli segély és az átmeneti munkanélküli járadék folyósításának idejét, továbbá az az időt, amely alatt a nyugdíjigénylő ápolási díjban részesült."

9. §

A R. 200. 8-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"200. § Az élettárs özvegyi járadékra jogosultságának megállapításánál a T. 58. §-át megfelelően alkalmazni kell."

10. §

A R. 213. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"213. 8 A saját jogú nyugellátásban részesülő élettársa után házastársi pótlékra a 212. § (2) és (3) bekezdésében előírt feltételekkel is csak akkor jogosult, ha élettársával megszakítás nélkül legalább egy év óta együtt él."

11. §

A R. 220. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"220. § A társadalombiztosítási ellátás igénybevétele során bekövetkezett balesetek közül üzeminek az számít, amely a biztosítottat keresőképtelenségének, vagy rokkantságának (munkaképesség-csökkenésének) az elbírálása céljából elrendelt, illetőleg a keresőképessé váláshoz szükséges egyéb orvosi vizsgálaton vagy kezelésén történt megjelenésével összefüggésben érte."

12. §

A R. 279. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A megállapított nyugellátást, baleseti nyugellátást a nyugdíjfolyósító szerv a Pénzintézeti Központnak utalja át. Ugyanígy kell eljárni, ha külföldön élő személy az ország elhagyását megelőző időponttól megállapított nyugellátásának, baleseti nyugellátásának folyósítását kéri."

13. §

A R. 291. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A T. I. fejezetében említett biztosítottat foglalkoztató munkáltató - a (3)-(7) bekezdés kivételével - a biztosított részére, a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony alapján adott nyugdíjjárulék-alapot képező [R. 295. § (1) bek. és 305. § (1) bek.] bérjellegű, pénzbeli juttatás után negyvenhárom százalékos mértékű társadalombiztosítási járulékot köteles fizetni."

14. §

A R. 294. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tarlós külföldi szolgálatot teljesítő biztosított után a munkáltató a külföldi szolgálat idejére annak a 295. § (1) bek. szerinti juttatásnak az alapján köteles havonként a társadalombiztosítási járulékot fizetni, amelyet a biztosított részére a külföldi szolgálat időtartamára belföldön forintban folyósít."

15. §

A R. 295. §-ának (1) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Nyugdíjjárulék alapját képező bérjellegű juttatásként kell figyelembe venni, a biztosított munkáltatójától (foglalkoztatójától) kapott munkabért, munkadíjat (időbér, teljesítménybér, havidíj, túlmunkadíj, bérpótlékok), és ilyen jellegű egyéb pénzbeli juttatást, továbbá az átképzési támogatást, a prémiumot, a jutalékot, a jutalmat, a hűségjutalmat, az év végi részesedést, az eredménytől függő részesedést, az ipari szövetkezet tagja részére a munkavégzés alapján kifizetett osztalékot, a kisszövetkezet tagjának a 291. § (4) bekezdésében meghatározott jövedelmét, továbbá az 1. § (1) bekezdésének b) pontjában említett kistermelők szövetkezete tagjának a közös munkavégzés alapján kiosztott - ide nem értve az adózott nyereség terhére adott - jövedelmet."

"(4) A (2)-(3) bekezdés rendelkezéseitől eltérően nem kell nyugdíjjárulékot fizetni a másodállásból származó kereset után."

16. §

A R. 300. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"300. § Nem képez nyugdíjjárulék-alapot:

a) a szerzői jogvédelem alá tartozó munkáért kifizetett szerzői díj,

b) a természetbeni juttatás (szolgáltatás),

c) a 40. §-ban említett jövedelem-kiegészítés,

d) a tárgyjutalom, valamint

e) a nem munkabér, munkadíj jellegű juttatás és a külön elszámolható költségtérítés jellegű járandóság. Ilyenek például:

- a munkaruha, a védőruha, az egyenruha, a formaruha, a védőital és az egyéni védőeszköz ellenértéke,

- a munkahelyi étkeztetés keretében ingyenesen, vagy térítés ellenében nyújtott juttatás, étkezési hozzájárulás,

- a vagyoni hozzájárulás alapján adott juttatás (osztalék),

- a szabadságmegváltás címén adott juttatás,

- az építőiparban és az építőanyag-iparban a fagyszünet idejére adott díj,

- a társadalmi célokra felajánlott munkáért elszámolt díjazás, valamint a társadalmi munka elismeréseként nem

a munkáltató által adott jutalom,

- az önkéntes tűzoltók és rendőrök díja,

- a jubileumi jutalom,

- az újítási díj,

- a tartalékos katonai szolgálatot teljesítő keresetkiegészítése,

- a végkielégítés címén adott juttatás,

- a vállalatok, a szövetkezetek, a gazdasági társaságok, az egyesületek, a társadalmi szervezetek, az érdekképviseleti szervek választott vagy kijelölt és nem függetlenített tisztségviselőinek e tisztségükkel összefüggésben kifejtett tevékenységéért adott tiszteletdíj, jutalom,

- a tanulmányi ösztöndíj,

- az illetményföld, a háztáji föld megváltásáért adott összeg,

- a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló rendelkezések alapján járó keresetkiegészítés,

- a mezőgazdasági szövetkezet nem dolgozó nyugdíjas, járadékos tagjának adott tagsági pótlék,

- a kiküldetési (külszolgálati) költségtérítés, a szállás-és útiköltség-térítés, a saját gépkocsi használatáért adott térítés, a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítés, a különélési díj, a költözködési költségtérítés, az álló-és fogyóeszköz, valamint a szerszám használatáért adott térítés, a bedolgozónak fizetett rezsitérítés,

- a reprezentációs költség,

- a segély - ide értve az első tényleges katonai szolgálatra bevonultak segélyét és a letelepedési segélyt is -,

- a szociális, kulturális juttatás és a társadalmi sporttevékenységgel összefüggésben adott juttatás,

- az üdüléshez, utazáshoz adott munkáltatói hozzájárulás, illetőleg ezeknek a munkáltató által átvállalt költsége,

- a lakásépítő akció keretében a munkáltató által adott lakásépítési támogatás összege."

17. §

A R. 301. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki: "(4) Az illetékes társadalombiztosítási igazgatóság vezetője különös méltánylást érdemlő kivételes esetben a nyugdíjjárulék egyösszegben történő befizetését a (3) bekezdésben megjelölt határidő eltelte után - legfeljebb további egy éven belül - is engedélyezheti."

18. §

A R. 305. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A mezőgazdasági szövetkezet tagja nyugdíjjárulékot köteles fizetni

a) a bérköltség terhére - ide nem értve a c)-d) pontban említett juttatást - bármilyen címen kifizetett pénzbeli járandóság,

b) a bérköltség terhére el nem számolt, a 295. § (1) bekezdésében meghatározott juttatás,

c) a részes munkavállalás címén a részére jóváírt munkanapokra eső jövedelem,

d) a mezőgazdasági szövetkezettel kötött külön megállapodás alapján közös munkavégzésként elismert munkanapokra eső jövedelem

után."

19. §

A R. 379. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az ipari szakcsoport tagja és a gazdasági társaság természetes személy tagja esetében a járulékfizetési kötelezettség a tagsági jogviszony létrejöttének napjától annak megszűnéséig áll fenn.

A járulékot a tagsági jogviszony megszűnését követően kiosztott jövedelem után is meg kell fizetni."

20. §

A R. 383. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Munkaviszonyban nem álló előadóművésznek kell tekinteni a hivatásos előadóművészi tevékenységre jogosító bizonyítvánnyal, oklevéllel, működési engedéllyel rendelkező előadóművészt, lemezbemutatót, művészeti oktatót, a zenekar technikai feladatot ellátó, erre vonatkozó igazolvánnyal rendelkező tagját, valamint a Népi Iparművészeti Tanács által kiállított igazolvánnyal rendelkező népi iparművészt, ha a működési engedélyben, illetőleg igazolványban, szakképesítésben meghatározott tevékenységét nem egyéni vállalkozóként, illetőleg nem munkaviszony (tagsági viszony) keretében folytatja."

21. §

A R. 392. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A munkaviszonyban nem álló előadóművész esetében a járulékfizetési kötelezettség a 383. §-ban említett művészeti tevékenysége kezdetének napjától annak megszűnéséig áll fenn. A társadalombiztosítási járulékot havonta, utólag kell fizetni. A járulék egy-egy naptári hónapra a következő hónap első napján esedékes és e hónap 15. napjáit fizethető meg késedelmi pótlék mentesen."

22. §

A R. 393. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A munkaviszonyban nem álló előadóművészt kérelmére mentesíteni kell a társadalombiztosítási járulék fizetése alól arra a naptári hónapra, amelynek teljes tartama alatt

a) munkaviszonyban áll, ipari szövetkezetnek közös munkahelyen dolgozó tagja, ha munkaideje a munkakörére megállapított törvényes munkaidőt eléri,

b) egyéni vállalkozóként, gazdasági társaság vagy ipari szakcsoport tagjaként társadalombiztosítási-, nyugdíjjárulékot fizet, vagy

c) mezőgazdasági szövetkezet tagjaként a hónap folyamán legalább tizenhárom, nő nyolc tízórás munkanapot teljesített,

d) bedolgozóként a havi keresete eléri a 3000 forintot."

23. §

A R. 396. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szellemi szabadfoglalkozást folytató - ha magasabb összegű járulék fizetését nem vállalja - a 389. § (1) bekezdésében meghatározott II. osztályra előírt járulékot attól a naptól köteles fizetni, amelyen e tevékenységér megkezdte."

24. §

A R. 413. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A társadalombiztosítási igazgatóság vezetője az egyéni gazdálkodót - kérelmére - különös méltánylást érdemlő kivételes esetben mentesítheti a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség alól."

25. §

A R. 414. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"414. § (1) Az anyasági és temetési segély a) a felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató hallgatójának a tanulmányok,

b) a tényleges szolgálatban álló egyházi személynek a szolgálat,

c) a nemzeti gondozási díjban, a nyugellátásban, a baleseti rokkantsági nyugdíjban, a hozzátartozói nyugellátásban és a hozzátartozói baleseti nyugellátásban, a kivételes nyugellátásban, az átmeneti járadékban, a rendszeres szociális járadékban és az egyháztól (felekezettől) nyugdíjban részesülőknek az ellátás folyósításának a tartama alatt vagy ennek megszűnését követő 180 napon belül bekövetkezett szülés, illetőleg elhalálozás esetén jár.

(2) Az anyasági és temetési segély a baleseti táppénzben részesülőnek a táppénz folyósításának a tartama alatt bekövetkezett szülés, illetőleg elhalálozás esetén jár.

(3) A hozzátartozó szülése, illetőleg elhalálozása esetén a segély akkor jár, ha a szülés vagy a halál az (1)--(2) bekezdésben meghatározott időtartam alatt következett be."

26. §

A R. 446. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az (1)-(3) bekezdés bejelentési kötelezettségét az egyéni vállalkozó az erre rendszeresített formanyomtatvány kitöltésével teljesíti, amelyet a vállalkozói igazolványt kiadó szerv továbbít az előírt határidőben a társadalombiztosítási szervhez."

27. §

A R. 447. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az az egyéni gazdálkodó, akinek a mezőgazdasági termelésből származó jövedelme eléri a 351. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott összeget, jogosultságának és járulékfizetési kötelezettségének a megállapítása céljából a lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) első ízben nyilatkozatot köteles tenni, hogy egyéni mezőgazdasági kistermelői tevékenységet folytat.

A nyilatkozatnak tartalmaznia kell a nyilatkozatot tevő

a) személyi adatait, személyi számát,

b) állandó lakóhelyét,

c) más jogcímen nyugdíjra jogosító szolgálati időt nem szerez,

d) részére saját jogán nyugdíjat még nem állapítottak meg,

e) a 412. § (1) bekezdésében meghatározott társadalombiztosítási járulék fizetésének a vállalását."

28. §

A R. 448. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"448. § (1) A munkaviszonyban nem álló előadóművész a 383. §-ban említett művészeti tevékenység kezdetétől számított tizenöt napon belül a lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) köteles bejelenteni

a) személyi adatait, személyi számát,

b) állandó lakóhelyét,

c) a művészeti tevékenység folytatására jogot adó jogosítványt kiállító szerv nevét és címét,

d) a művészeti tevékenység megnevezését és kezdetének időpontját.

(2) A munkaviszonyban nem álló előadóművész köteles tizenöt napon belül a lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) bejelenteni, ha

a) e művészeti tevékenységét megszüntette,

b) neve, állandó lakóhelye megváltozott,

c) harminc napnál hosszabb időn át külföldön folytat tevékenységet,

d) a c) pontban említett külföldi tevékenységét befejezte."

29. §

A R. 449. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szellemi szabadfoglalkozást folytató személy a tevékenységének megkezdését követő tizenöt napon belül köteles a lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatósághoz (kirendeltséghez) bejelenteni

a) személyi adatait, személyi számát,

b) állandó lakóhelyét,

c) tevékenységének megnevezését."

30. §

A R. III. számú mellékletében a II. fejezet 1. pontjának tizenhetedik és huszonkettedik, továbbá a 2. pontjának nyolcadik bekezdése a következők szerint módosul:

"A "Segélyezési egyéni lap", "Pótlap", "Ellátási folyósítása napja" rovatában azoknak a naptári napoknak a számát kell nyilvántartani, amelyekre az ellátást számfejtették."

"A "Segélyezési egyéni lap", "Pótlap", "Ellátás összege" rovatba a számfejtési időszakra megállapított ellátás összegét kell felvezetni."

"A "Táppénzes napok száma" a) rovatába a gyermekápolás, b) rovatába az üzemi baleset, c) rovatába pedig a foglalkozási megbetegedés, a d) rovatában az egyéb keresőképtelenségek miatti táppénzes napok számát kell nyilvántartani. Ha a biztosított több jogcímen részesült táppénzben, a táppénzes napokat az e) rovatban összesíteni kell."

31. §

(1) Ez a rendelet 1991. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti: a R. 29. §-ának (8) bekezdése, a 98., 177-178., 181. §-ai, a 185-186. §-ai, 204. §-ának (2) bekezdése, a 212. §-ának (5) bekezdése, a 291. §-ának (8) bekezdése, 292., 297., 298. §-ai, a 352. §-ának a), d), e) pontjai, a 359. §-ának (2) bekezdése, 387. §-ának (2) bekezdése, a 397. §-ának (5) bekezdése, a 423. §-a az előtte levő címmel együtt, a 424-426. §-ai, a 436. §-a (3) bekezdésének hatodik francia bekezdése, a 454. §-a az előtte levő címmel együtt, a 462. §-ának (1)-(2) bekezdése, a 474. §-a, a 480. §-a, 481. §-ának (2) bekezdése, továbbá (3) bekezdésében a (2) bekezdésre hivatkozás, 482. §-ának (2)-(4) bekezdése, 486. §-a, a 487. §-ának (3) bekezdése, továbbá a IV. számú mellékletének a VIII. pontja; a R. 475. §-ának (2) bekezdésében az R. 474. §-ára hivatkozás R. 121/A. §-ra változik, a R. 182. §-ának (3) bekezdéséből "a 486. §-ban említett kiegészítéssel" szövegrész hatályát veszti, a "sem" szó pedig "nem" szóra változik.

(2) A rendelet 11. §-ának rendelkezését az 1990. december 31-ét követően kezdődő keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

(3) A R. 446. §-a (2)-(3) bekezdésében a "tanácsi szakigazgatási szerv", illetőleg a "szakigazgatási szerv" szövegrész a "vállalkozói igazolványt kiadó szerv" megjelölésre változik. A "tanácsi szakigazgatási szerv" alatt egyebekben az önkormányzati szervet kell érteni.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök