9/1990. (II. 7.) BM rendelet

a rendőrség nyomozó hatóságainak hatásköréről és illetékességéről

A büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény (a továbbiakban: Be.) 22. §-a valamint 404. §-ának (3) bekezdése alapján a rendőrség nyomozó hatóságai hatáskörének és illetékességének szabályozására a legfőbb ügyésszel egyetértésben az alábbiakat rendelem:

A rendőrség nyomozó hatóságai

1. § (1) A rendőrség nyomozó hatóságai (a továbbiakban: nyomozó hatóságok) központi, területi továbbá helyi nyomozó hatóságokra, a nyomozó hatóságok - szakmai feladataiknak megfelelően - nyomozó szervekre tagozódnak.

(2) A központi nyomozó hatóság a Belügyminisztérium Országos Rendőr-főkapitányság (a továbbiakban: BM ORFK), a területi nyomozó hatóság a rendőr-főkapitányság, a helyi nyomozó hatóság a rendőrkapitányság.

(3) A központi nyomozó szervek:

a) BM ORFK Vizsgálati Osztály,

b) a BM ORFK Bűnügyi Csoportfőnökség Bűnüldözési és Gazdaságvédelmi Osztályai,

c) a BM ORFK Közrendvédelmi és Közlekedési Csoportfőnökség Közlekedési Osztály.

(4) A területi nyomozó szervek:

a) a megyei (budapesti) rendőr-főkapitányságok vizsgálati osztályai,

b) a megyei (budapesti) rendőr-főkapitányságok bűnügyi osztályai,

c) a Budapesti Rendőr-Főkapitányság Közlekedésrendészete,

d) a megyei rendőr-főkapitányságok közrendvédelmi és közlekedési osztályai.

(5) A helyi nyomozó szervek:

a)[1] a Repülőtéri Biztonsági Főigazgatóság,

b)[2] a rendőrkapitányságok bűnügyi osztályai, csoportjai,

c)[3] a rendőrkapitányságok közbiztonsági és közlekedési osztályai, csoportjai,

d)[4] a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság (Budapest).

A hatáskör

2. § (1) A rendőrség nyomozó hatóságainak hatáskörébe tartozik a Büntető Törvénykönyvben (a továbbiakban: Btk.) meghatározott valamennyi bűncselekmény nyomozása azok kivételével, amelyeket külön jogszabály más nyomozó hatóság hatáskörébe utal.

(2) A BM ORFK Vizsgálati Osztály hatáskörébe tartozik:

a) a 1. számú mellékletben felsorolt bűncselekmények, továbbá

b) mindazon bűnügyek nyomozása, amelyeket az országos rendőrfőkapitány ide utal, vagy a BM ORFK Vizsgálati Osztály vezetője hatáskörébe von.

(3) A BM ORFK Bűnügyi Csoportfőnökség Bűnüldözési Osztálya, Gazdaságvédelmi Osztálya, továbbá a BM ORFK Közrendvédelmi és Közlekedési Csoportfőnökség Közlekedési Osztálya hatáskörébe tartoznak azok a bűnügyek, amelyeknek nyomozását az országos rendőrfőkapitány, a BM ORFK bűnügyi, illetve közrendvédelmi és közlekedési csoportfőnöke oda utalja, illetve amelyeket a felsorolt osztályok vezetői a fenti vezetők engedélyével hatáskörükbe vonnak.

(4) A megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság bűnüldözési, gazdaságvédelmi, illetve vizsgálati osztályának hatáskörébe tartozik a 2. számú mellékletben felsorolt bűncselekmények nyomozása.

(5)[5] A Repülőtéri Biztonsági Főigazgatóság, a rendőrkapitányságok, továbbá a Budapesti Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészete, a Dunai Vízi rendészeti Rendőrkapitányság hatásköre - a szakmai feladatainak megfelelően - a mellékletben fel nem sorolt bűncselekmények nyomozására terjed ki.

(6)[6] A Repülőtéri Biztonsági Főigazgatóság főigazgatója a bűncselekmény elkövetésével alaposan gyanúsítható személy elleni további nyomozást - e rendelet 3. § (1) bekezdés a) pontja alapján - a területileg általában illetékes nyomozó hatósághoz átteheti.

(7)[7] Az 1. számú mellékletben felsorolt bűncselekmények nyomozásával a rendőr-főkapitányságok, és a rendőrkapitányságok, a 2. számú mellékletben felsorolt bűncselekmények nyomozásával a rendőrkapitányságok nem bízhatók meg.

Az illetékesség

3. § (1) A büntetőeljárás lefolytatására az a nyomozó hatóság illetékes

a) amelynek területén a bűncselekményt - sorozatbűncselekmények esetén a bűncselekmények többségét -elkövették,

b) amelyik az ügyben korábban intézkedett (megelőzés), ha a gyanúsított több nyomozó hatóság illetékességi területén követett el bűncselekményt, vagy az elkövetés helye nem állapítható meg,

c) ittas járművezetés vétsége [(Btk. 188. §) (1) bekezdés], járművezetés tiltott átengedése vétsége [Btk. 189. § (1) bekezdés] eseteiben, amelynek területén az elkövető lakóhelye van, kivéve, ha a nyomozás lefolytatása az elkövetés helyén célszerű.

(2) Ha a bűncselekmény elkövetője ismeretlen és az elkövetés helye sem állapítható meg, a bűncselekmény nyomozására az a nyomozó hatóság illetékes, amelynek területén a bűncselekményt felfedezték vagy feljelentették.

(3) Ha a gyanúsított a bűncselekményt külföldön követte el, a nyomozás teljesítésére az a nyomozó hatóság illetékes, amelynek területén a gyanúsított lakik vagy tartózkodik.

(4) A gyanúsított távollétében a nyomozást az utolsó ismert lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes nyomozóhatóság teljesíti.

(5)[8] A Repülőtéri Biztonsági Főigazgatóság illetékessége:

a) a repülőtér nyilvános közforgalom számára megnyitott területeire, a repülőtéri belső parkolókra, és a repülőteret határoló kerítéssel bezárt területre,

b) a repülőtér jegykezelési-, a vámkezelési-, tranzitterületeire és forgalmi előtérre

terjed ki.

A hatáskör és az illetékesség vizsgálata

A hatásköri és az illetékességi összeütközés eldöntése

4. § (1) A nyomozó hatóság a hatáskörét és az illetékességét hivatalból vizsgálja.

(2) Ha a nyomozás teljesítése során a nyomozó hatóság a hatáskörének vagy az illetékességének hiányát észleli, az ügyet a Be. 125. §-ának (2) bekezdése alapján az eljárásban résztvevők egyidejű értesítése mellett a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező nyomozó hatósághoz teszi át. Az áttételt követő hatásköri vagy illetékességi összeütközés esetén a (4) és (5) bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni.

(3) Bármely nyomozó hatóság a feljelentett vagy a saját észlelése alapján feltárt bűncselekmény esetében a hatáskörére és az illetékességére tekintet nélkül köteles a halaszthatatlan nyomozási cselekményeket foganatosítani. Ezek elvégzése után köteles a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező nyomozó hatóságot azonnal értesíteni, majd az iratokat - az ügyről készített feljegyzéssel - haladéktalanul átadni vagy megküldeni.

(4) A hatásköri és az illetékességi összeütközést a felettes rendőri szerv vezetője dönti el. Ha az összeütközés az egyes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányságok, illetve nem ugyanahhoz a rendőr-főkapitánysághoz tartozó rendőrkapitányságok között keletkezett, a BM ORFK bűnügyi csoportfőnöke, illetve - vizsgálati szervek közötti összeütközés esetén - a BM ORFK Vizsgálati Osztály vezetője dönt.

(5) A felettes rendőri szerv vezetője kijelölheti azt a nyomozó hatóságot is, amelynek eljárása a területén végzendő bizonyítási cselekmények többsége miatt vagy egyéb okból célszerű.

(6) A vita eldöntéséhez szükséges iratokat szolgálati úton kell előterjesztenie annak a nyomozó hatóságnak, amely hatáskörének vagy illetékességének hiányát utóbb állapította meg.

Záró rendelkezések

5. § (1) A hatékonyabb bűnüldözés érdekében az országos rendőrfőkapitány elrendelheti, hogy egyes bűncselekmény-kategóriák nyomozását - ideiglenesen - rendőrfőkapitánysági hatáskörbe vonjanak.

(2) A megyei (budapesti) rendőrfőkapitány intézkedésben határozza meg a rendőr-főkapitányság osztályai között, továbbá a rendőrkapitányságon belül az ügyek megosztását. A budapesti rendőrfőkapitány ezen túlmenően intézkedik a rendőr-főkapitányság közlekedésrendészete és a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság hatáskörét illetően is.

(3) A megyei (budapesti) rendőrfőkapitány a(2) bekezdésben meghatározott intézkedésben egyes bűncselekmény-kategóriákat ideiglenesen vagy tartósan rendőr-főkapitánysági hatáskörbe vonhat.

(4) A rendőrkapitányság vezetője a körzeti megbízottat jelölheti ki a nyomozás lefolytatására, illetve egyes nyomozási cselekmények elvégzésére, az e rendelet 2. § (5) bekezdésben meghatározott, rendőrkapitánysági hatáskörbe tartozó bűnügyekben. A körzeti megbízott illetékessége a körzetére terjed ki.

6. § E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Egyidejűleg a 13/1979. BM utasítás, a 41/1987. (BK 1/1988.) BM utasítás, valamint a 12/1979. BMH együttes intézkedés a hatályát veszti.

Dr. Gál Zoltán s. k.,

belügyminisztériumi államtitkár

1. számú melléklet a 9/1990. (II. 7.) BM rendelethez

A BM ORFK Vizsgálati Osztály hatáskörébe tartozó bűncselekmények

Btk. X. Fejezet

Az állam elleni bűncselekmények

139. § az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának bűntette

139/A. § Az alkotmányos rend elleni szervezkedés bűntette

140. § Lázadás bűntette

142. § Rombolás bűntette

144. § Hazaárulás bűntette

145. § Hűtlenség bűntette

146. § Az ellenség támogatásának bűntette

147. § Kémkedés bűntette

148. § Államtitok vagy katonai szolgálati titok kiszolgáltatásának bűntette

150. § Az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatása (az alkotmányos rend elleni szervezkedés, lázadás, rombolás, hazaárulás, hűtlenség, az ellenség támogatása, kémkedés, államtitok vagy katonai szolgálati titok kiszolgáltatása) feljelentése elmulasztásának vétsége.

Btk. XI. Fejezet

Az emberiség elleni bűncselekmények

Btk. XV. Fejezet

Az államigazgatás, az igazságszolgáltatás és a közélet tisztasága elleni bűncselekmények

III. Cím

Az államtitok és a szolgálati titok megsértése

221. § Államtitoksértés büntette és vétsége

222. § Szolgálati titoksértés vétsége és bűntette

223. § Az állam titoksértés feljelentése elmulasztásának vétsége

VI. Cím

Az igazságszolgáltatás elleni bűncselekmények

244. § A mellékletben felsorolt bűncselekményekkel kapcsolatban elkövetett bűnpártolás bűntette

Btk. XVI. Fejezet

I. Cím

A közrend elleni bűncselekmények

261. § Terrorcselekmény bűntette

262. § Légijármű hatalomba kerítésének bűntette

2. számú melléklet a 9/1990. (II. 7.) BM rendelethez

A megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság bűnüldözési, gazdaságvédelmi, illetve vizsgálati osztályainak hatáskörébe tartozó bűncselekmények

Btk. XII. Fejezet

A személy elleni bűncselekmények

I. Cím

Az élet, testi épség és az egészség elleni bűncselekmények

166. § (1)-(3) bek. Emberölés bűntette

167. § Erős felindulásban elkövetett emberölés bűntette

170. § (5) bek. Életveszélyt vagy halált okozó testi sértés bűntette.

Btk. XV. Fejezet

Az államigazgatás, az igazságszolgáltatás és a közélet tisztasága elleni bűncselekmények

I. Cím

211. § A választás-, a népszavazás és a népi kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény

II. Cím

A rendészeti bűncselekmények

212. § Egyesülési joggal visszaélés vétsége

IV. Cím

A hivatali bűncselekmények

228/A. § Az egyesülési és a gyülekezési szabadság megsértésének bűntette és vétsége

Btk. XVI. Fejezet

A közrend elleni bűncselekmények

II. Cím

Köznyugalom elleni bűncselekmények

268. § Törvény vagy hatósági rendelkezés elleni izgatás bűntette

269. § (1) bek. Közösség elleni izgatás bűntette

Btk. XVII. Fejezet

A gazdasági bűncselekmények

III. Cím

A pénz- és bélyeghamisítás

304. § Pénzhamisítás bűntette és vétsége

306. § Hamis pénz kiadásának vétsége és bűntette

Btk. XVIII. Fejezet

A vagyon elleni bűncselekmények

316. § (6) bek. a) pont Különösen nagy értékre elkövetett lopás bűntette

317. § (6) bek. a) pont Különösen nagy értékre elkövetett sikkasztás bűntette

318. § (6) bek. a) pont Különösen nagy kárt okozó csalás bűntette

319. § (3) bek. c) pont Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette

321. § (4) bek. a) pont Különösen nagy értékre elkövetett rablás bűntette

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 24/1990. (IX. 5.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.09.05.

[2] Jelölését módosította a 24/1990. (IX. 5.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.09.05.

[3] Jelölését módosította a 24/1990. (IX. 5.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.09.05.

[4] Jelölését módosította a 24/1990. (IX. 5.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.09.05.

[5] Megállapította a 24/1990. (IX. 5.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.09.05.

[6] Beiktatta a 24/1990. (IX. 5.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.09.05.

[7] Számozását módosította a 24/1990. (IX. 5.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.09.05.

[8] Beiktatta a 24/1990. (IX. 5.) BM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 1990.09.05.

Tartalomjegyzék