Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

105/1991. (VIII. 6.) Korm. rendelet

a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság Kormánya között Budapesten, 1989. január 3. napján aláírt, a Magyar Népköztársaságban székhellyel bíró vállalatok magyar munkavállalóinak vállalkozási szerződés alapján foglalkoztatási célból történő kiküldetéséről szóló megállapodást kihirdető 14/1989. (II. 17.) MT rendelet módosításáról

1. § A Kormány a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság Kormánya között Budapesten, 1989. január 3. napján aláírt, a Magyar Népköztársaságban székhellyel bíró vállalatok magyar munkavállalóinak vállalkozási szerződés alapján foglalkoztatási célból történő kiküldetéséről szóló megállapodás módosítását kihirdeti.

2. § A megállapodás módosításáról szóló Megállapodás magyar nyelvű szövege a következő:

"MEGÁLLAPODÁS

a Magyar Köztársaság Kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság Kormánya között az 1989. január 3-i, a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság Kormánya közötti,

a Magyar Népköztársaságban székhellyel bíró vállalatok magyar munkavállalóinak vállalkozási szerződés alapján foglalkoztatási célból történő kiküldetéséről szóló megállapodás módosításáról

A Magyar Köztársaság Kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság Kormánya a következőkben állapodott meg:

1. cikk

Az 1989. január 3-án a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság Kormánya közötti, a Magyar Népköztársaságban székhellyel bíró vállalatok magyar munkavállalóinak vállalkozási szerződés alapján foglalkoztatási célból történő kiküldetéséről kötött megállapodást a következők szerint módosítják:

1.2. cikk 1. bekezdése a következőképpen alakul:

(1) A vállalkozási szerződéses munkavállalók száma 5000 fő lehet, ebből 1090 fő munkavállalót alkalmazhatnak az építőiparban. Az első mondattól függetlenül még pótlólagosan alkalmazható:

a) 1000 munkavállaló a magyar munkáltatók és azon német kis- és közepes vállalkozások között kötött vállalati szerződés értelmében, melyeknek éves forgalma 10 Millió DM-ig terjed, vagy legfeljebb 65 alkalmazottjuk van.

b) 4000 munkavállaló az építőiparban 1993. december 31-ével bezárólag.

A megadott számok éves átlagként tekintendők.

2. A 3. cikk a következők szerint módosul:

a) Az 1. bekezdésben a "felső létszámkorlát" szó helyére a "számú" szó kerül.

b) A 2. bekezdésben a "Magyar Népköztársaság Bér- és Munkaügyi Hivatala" szavak helyére a "Magyar Köztársaság Munkaügyi Minisztériuma" szavak kerülnek.

3. A 4. cikk a következők szerint módosul:

a) az 1. bekezdés 1. mondatában a "2. cikk 1. bekezdésében megállapított felső létszámkorlát" szavak helyébe a "2. cikk 1. bekezdése 1. és 2. mondatában és az "a)" betűvel jelzett pontjában megadott számok" szavak kerülnek.

b) Az 1. bekezdés 2., 3. és 6. mondatában és a 2. bekezdésben a "felső létszámkorlát" szavak helyére a "szám" szó kerül.

c) A 2. bekezdésben a "Magyar Népköztársaság Állami Bér- és Munkaügyi Hivatala" szavak helyére a "Magyar Köztársaság Munkaügyi Minisztériuma" szavak kerülnek.

4. Az 5. cikk a következők szerint módosul:

a) Az 1. bekezdés a következőképpen alakul:

(1) A munkavállalási engedély csak akkor adható ki, ha a vállalkozási szerződéses munkavállaló munkabére, beleértve a külföldi foglalkoztatásért fizetett részt is, megfelel annak a bérnek, amelyet a vonatkozó német tarifaszerződések hasonló tevékenységre előírnak.

b) A 3. bekezdésben a "munka- és tartózkodási engedély" szavak helyére a "munkavállalási engedély és tartózkodási engedély" szavak kerülnek.

5. A 7. cikk a következőképpen alakul:

Egy magyar munkavállalónak, aki ismételten vállalati szerződéses munkavállalóként dolgozna, csak akkor adható meg a munkavállalási engedély, ha mint vállalkozási szerződéses munkavállaló a kiutazása és az ismételt beutazása közötti időtartam nem rövidebb mint a korábbi tartózkodási engedély összérvénytartama.

Az 1. mondatban megadott időtartam maximum 2 év lehet, 3 hónap akkor, ha a munkavállalót kiutazása előtt 9 hónapnál hosszabban nem alkalmazták.

6. A 8. cikk 1. bekezdés 1. és 2. mondata a következőképpen alakul:

(1) A munkavállalók részére a 3 hónapra szóló vízumot a magyar munkáltató kérelmére a Németországi Szövetségi Köztársaság illetékes külképviselete adja ki. A vízum kézhezvétele után a munkavállaló beutazhat.

7. A 9. cikkben a "Magyar Népköztársaság Bér- és Munkaügyi Hivatala" szavak helyére a "Magyar Köztársaság Munkaügyi Minisztériuma" kerül.

8. A 10. cikk a következőképpen alakul:

Ha a munkavállalókat, akiknek foglalkoztatását egy vállalkozási szerződés alapján engedélyezték, a Németországi Szövetségi Köztársaság Szövetségi Munkaügyi Hivatalának engedélye nélkül harmadik félnek üzletszerűen munkavégzésre engednek át, úgy a következő elszámolási időszaktól a vállalkozások számára a vállalati szerződéses munkavállalók száma annyi fővel csökken, amennyi az éves átlagban az üzletszerűen átengedett munkavállalók száma. Eszerint kell eljárni, amennyiben magyar munkáltatók több vállalati szerződéses munkavállalót foglalkoztatnak, mint amennyit számukra a 3. cikk 1. bekezdése szerint jóváhagytak, vagy olyan munkavállalókat foglalkoztatnak, akiknek nincs munkavállalási engedélyük vagy tartózkodási engedélyük.

A magyar munkáltatók, akik a munkavállalókat ismételten tiltottan engedték át vagy alkalmazták, munkavállalóik számára nem kapnak munkavállalási engedélyt.

2. cikk

Ez a módosítási megállapodás az aláírás napján lép hatályba.

3. cikk

Ez a módosítási megállapodás ugyanarra az időtartamra érvényes, mint a Megállapodás.

Készült Budapesten, 1991. június 6. napján, két eredeti példányban, mindkettő magyar és német nyelven, mindkét szöveg egyformán kötelező érvényű."

3. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök