Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

125/1991. (IX. 29.) Korm. rendelet

a közgyógyellátásról

1. §

(1) A közgyógyellátásra jogosult térítésmentesen részesül gyógyászati segédeszközben - ideértve ezek javításának költségeit is - és a külön jogszabályban meghatározott gyógyszerekben.

(2) A közgyógyellátásra alanyi jogon jogosult:

a) az ideiglenesen beutalt, az intézeti elhelyezett, az intézeti és állami nevelt kiskorú,

b) a rendszeres szociális segélyben részesülő,

c) a pénzellátásban részesülő hadigondozott,

d) a sorkatonai családi segélyben részesülő,

e) a központi szociális segélyben részesülő,

f) a rokkantsági járadékos,

g) aki I., II. csoportbeli rokkantsága alapján részesül nyugellátásban, baleseti nyugellátásban,

h) aki után szülője vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül.

(3) Közgyógyellátásra való jogosultsága méltányosságból megállapítható a nem kielégítő egészségi állapotú és nehéz szociális helyzetben lévőknek, közülük különösen annak, aki:

a) a nyugdíjkorhatárnál magasabb életkorú,

b) jövedelme a mindenkori sajátjogú öregségi nyugdíjminimum összegét nem éri el,

c) három vagy több kiskorú gyermekét nevelő nagycsaládos,

d) gyermekét egyedül nevelő szülő,

és gyógyszer- vagy gyógyászati segédeszköz-költsége olyan magas, hogy azt saját vagy egy háztartásban élő gyermekei egészségi állapota miatt megélhetése tartós veszélyeztetése nélkül viselni nem képes.

(4) A közgyógyellátásra jogosult a (2) bekezdés b)-e) pontjaiban felsorolt személlyel együtt élő házastárs, élettárs és kiskorú gyermek is (a továbbiakban: jogosult). Részükre közgyógyellátásra jogosító igazolványt (a továbbiakban: igazolvány) külön-külön kell kiállítani.

(5) A jogosult számára kizárólag a személyes szükségletének kielégítéséhez szükséges gyógyszer, illetve gyógyászati segédeszköz rendelhető.

2. §

(1) Az igazolványt a jogosult állandó lakóhelye szerinti helyi önkormányzat jegyzője állítja ki. Lakcímmel nem rendelkező kérelmező esetén azon helyi önkormányzat jegyzője illetékes, amely önkormányzat területén a kérelmező hosszabb időn át életvitelszerűen tartózkodik.

(2) Az 1. § (3) bekezdése esetében a kiállítás alapja a helyi önkormányzat képviselő-testületének döntése.

(3) Az 1. § (2) bekezdésében meghatározott esetben az igazolvány kiállítása feltételének fennállásáról a jegyzőt a járadék, a nyugellátás, illetőleg a családi pótlék folyósítása tárgyában döntő társadalombiztosítási szerv (a munkáltatónál működő társadalombiztosítási kifizetőhely) értesíti.

(4) Az 1. § (3) bekezdésben említett esetekben az önkormányzati képviselő-testületet - az egészségi állapot és a gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz beteg által kifizetett terítési díjának hozzávetőleges megjelölésével - a közgyógyellátásra jogosult körzeti vagy kezelőorvosa értesíti.

3. §

(1) Az 1. § (2) bekezdése alapján kiállított igazolvány határozatlan időre szól, a jogosultság megszűnéséig és visszavonásáig érvényes: a jegyző hivatalból állítja ki.

(2) Az 1. § (3) bekezdése alapján kiállított igazolvány a jogosultság megszűnéséig és visszavonásáig, de legfeljebb egy évig érvényes. Az igazolványt a közgyógyellátást igénylő kérelmére, vagy hivatalból a jegyző állítja ki.

4. §

(1) A jogosult az igazolványt köteles bemutatni körzeti vagy kezelőorvosának, aki a vényen feltünteti az igazolvány sorszámát. Ennek elmaradása esetén a sorszámot a gyógyszert (gyógyászati segédeszközt) kiadó személy pótlólag az igazolvány felmutatása után a vényre szintén felírhatja. A sorszám nélküli vényre térítésmentesen gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz nem adható ki.

(2) A közgyógyellátás körében kiállított vény jogszerűségét és hitelességét a jogosult lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság (a továbbiakban: társadalombiztosítási szerv) ellenőrzi.

5. §

(1) A jegyző a közgyógyellátásra jogosultakról naprakész nyilvántartást vezet. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a jogosult nevét, lakcímét, személyazonosító jelét, a jogosultság jogcímét és az igazolvány sorszámát.

(2) A jogosult 8 napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek az igazolvány kiállítása okának megszűnését, illetve az igazolvány esetleges elvesztésének vagy megsemmisülésének tényét.

(3) A jegyző évente ellenőrzi az igazolvány kiállítása okának fennállását.

(4) A jegyző az 1. § (2) bekezdés alapján kiadott igazolványt visszavonja, az 1. § (3) bekezdés alapján kiadott igazolvány visszavonására pedig javaslatot tesz, ha hiányoznak a kiállításának feltételei.

(5) A jegyző haladéktalanul bejelenti a társadalombiztosítási szervnek az igazolvány elvesztésének, megsemmisülésének és visszavonásának tényét.

6. §

(1) A méltányossági alapon újonnan kiállított vagy újraérvényesített igazolvány után a helyi önkormányzat a kiállítással vagy újraérvényesítéssel egyidejűleg a társadalombiztosítási szervnek térítést fizet. A térítés összege a befizetés időpontjában érvényes rendszeres szociális segély legnagyobb egyhavi összegének 25%-a. A térítés az igazolvány kiállítását vagy újraérvényesítését követő 1 év időtartamra szól, időarányosan nem fizethető.

(2) A méltányosságból kiállított igazolványok érvényességéhez a társadalombiztosítási szerv ellenjegyzése szükséges. A társadalombiztosítási szerv az önkormányzati térítés átutalásáig az ellenjegyzést megtagadhatja. Az átutalás megtörténte után a társadalombiztosítási szerv az ellenjegyzést 8 napon belül köteles megtenni.

(3) A méltányosságból kiadott igazolvány az (1) és (2) bekezdésnek megfelelően újra érvényesíthető.

7. §

A szociális otthoni, intézeti elhelyezettnek az elhelyezés időtartamára a közgyógyellátási jogosultsága szünetel.

8. §

(1) A jegyző közgyógyellátásra jogosító igazolványnyomtatvánnyal való ellátásáról a társadalombiztosítási szerv gondoskodik.

(2) A közgyógyellátásra jogosító igazolvány mintáját a rendelet melléklete tartalmazza. Az új igazolványok kibocsátásáig 25/1990. (II. 13.) MT rendelet melléklete szerinti igazolványok kiadhatók.

9. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a közgyógyellátásról szóló 25/1990. (II. 13.) MT rendelet.

(2) A rendelet hatálybalépését megelőzően a 25/1990. (II. 13.) MT rendelet alapján kiállított igazolványok a kiállítástól számított egy évig érvényesek.

(3) Felhatalmazást kap a népjóléti miniszter, hogy rendeletben határozza meg a közgyógyellátásra jogosultak részére térítésmentesen rendelhető gyógyszereket.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 125/1991. (IX. 29.) Korm. rendelethez

A közgyógyellátásra jogosító igazolvány mintája a következő:

Tartalomjegyzék