Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

20/1991. (I. 29.) Korm. rendelet

a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet módosításáról

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-ának (2) bekezdésében Kapott felhatalmazás alapján - a törvény 8-9. §-ában foglaltakra figyelemmel - a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A rendelet alkalmazásában nem minősül közúti közlekedési szolgáltatásnak, ha az üzemben tartó

a) kizárólag a saját munkavállalója (tagja) részére végez közúti közlekedési szolgáltatást, vagy

b) kizárólag a belföldön általa előállított (termelt) vagy forgalomba hozott terméket, terményt, illetőleg javított terméket továbbítja, illetőleg az áru továbbítása az általa végzett egyéb szolgáltatás elválaszthatatlan része."

2. §

A R. a következő új 4/A. §-sal egészül ki:

"4/A. § (1) A gazdasági tevékenység folytatására jogosult jogi személy, a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság és az egyéni vállalkozó nemzetközi közúti árutovábbítást a Közlekedési Főfelügyelet engedélyével (a továbbiakban: tevékenységi engedély) végezhet. A közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter - az illetékes szakmai érdekképviseleti szerv véleményének figyelembevételével - a kiadható engedélyekre keretet állapíthat meg.

(2) A tevékenységi engedély iránti kérelem benyújtásánál igazolni kell, hogy a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság vagy az egyéni vállalkozó

a) legalább két éve rendszeresen végez belföldi árufuvarozást, továbbá

b) részére a számlavezető pénzintézet legalább egy éves bankgaranciát adott, vagy pénzügyi teljesítőképességét a jármű terhelhetőségéhez igazodóan 5000 Ft/tonna gépjármű/járműszerelvény/mértékig folyamatosan - legfeljebb 40 napi megszakítással - lekötött összeggel bizonyítja és

c) nem tartozik saját hibájából egy évi befizetési kötelezettségét meghaladó összegű - saját maga, alkalmazottai, illetőleg segítő családtagjai után járó) társadalombiztosítási és nyugdíjjárulékkal, adóhátralékkal.

(3) Tevékenységi engedély - az (1) bekezdésben meghatározott kereten belül - csak annak az üzemben tartónak adható, aki, illetőleg akinek tagja vagy alkalmazottja

a) megfelel az e rendeletben foglalt személyi feltételeknek, illetőleg az 1. számú mellékletben meghatározott vállalkozói szaktanfolyamot elvégezte és abból eredményes vizsgát tett,

b) olyan járművel rendelkezik, amelyet a területi közlekedési hatóság - külön jogszabály alapján - a tevékenységi engedély megszerzése előtt külföldre történő kilépésre alkalmasnak minősített.

(4) Előzetes tevékenységi engedély adható annak, akinek a kérelem benyújtásakor külföldre történő kilépésre alkalmas járműve nincs, de kötelezettséget vállal ilyen jármű beszerzésére.

(5) Az engedélyt a Közlekedési Főfelügyelet átmenetileg felfüggesztheti vagy visszavonhatja, ha

a) az engedélyes a működése során nem tartja meg az e jogszabályban, illetőleg az előzetes engedélyben foglalt feltételeket, vagy

b) az engedélyben foglalt tevékenységet - legalább egy éven keresztül - nem gyakorolja, vagy

c) az illetékes szakmai érdekképviseleti szerv az engedély visszavonására - a szolgáltatás elégtelen színvonala miatt - javaslatot tett."

3. §

A R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § A közúti közlekedési szolgáltatás csak abban az esetben kezdhető meg, ha a szolgáltatást végző a 3. §-ban meghatározott bejelentési kötelezettségének eleget tett, illetőleg - a 4. §-ban és a 4/A. §-ban megjelölt tevékenységre - engedélye van."

4. §

A R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Közúti közlekedési szolgáltatáshoz kétütemű benzinmotorral meghajtott gépkocsi nem használható. Nem vonatkozik ez a rendelkezés arra a gépkocsira, amely kipufogógázának szennyezőanyag tartalma nem haladja meg a külön jogszabályban meghatározott értéket."

5. §[1]

6. §[2]

A R. 21. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyben a § (2) bekezdésének számozása (3)-ra változik:

"(1) A nemzetközi közúti árufuvarozási engedélyek elosztási elveinek meghatározásához az illetékes szakmai érdekképviseleti szervek véleményét ki kell kérni."

7. §

A R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"23. § (1) A - nem menetrend szerint, de díj ellenében - közúti személyszállítást végző autóbusz, illetőleg a közúti árufuvarozást végző gépkocsi, mezőgazdasági vontató, lassú jármű, ezekből és pótkocsikból álló járműszerelvény a közúti forgalomban autóbuszmenetlevéllel, illetőleg fuvarlevéllel vehet részt.

(2) Autóbuszmenetlevélként a 2. számú melléklet a) pontjában meghatározott vagy olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:

a) a felek megnevezése, címe,

b) az autóbusz kiállásának ideje, helye,

c) az útvonal (kilométer),

d) a szállított személyek száma (különjáratnál: utaslista).

(3) Fuvarlevélként a 2. számú melléklet b) pontjában meghatározott vagy olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza:

a) a felek megnevezése, címe,

b) az árura vonatkozó adatok (különösen az áru mennyisége, az áru származása, az áruval megtett kilométer teljesítmény, a csomagolás módja, veszélyes áruknál az ADR - a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai megállapodás - szerinti adatok),

c) az áru átvételének és kiszolgáltatásának helye, ideje,

d) a fizetésre vonatkozó megállapodás, a fizetés módja.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott tevékenységre elrendelt okmány szigorú számadásúnak minősül. Azt eseményszerűen kell vezetni. A felhasznált vagy rontott okmányokat - sorszám szerint, hiánytalanul kell - a bizonylatokra vonatkozó szabályok szerint megőrizni.

(5) A (2) és (3) bekezdésben meghatározott okmányokat a szolgáltató állítja ki és vezeti. A megrendelő vagy fuvaroztató ezen igazolja az elvégzett teljesítményt, fuvarozásnál - ezen belül - az áru átvételét is. A gépjármű rendelkezésre bocsátásra kötött szerződésénél kiállított okmány az árura vonatkozó adatok helyett a járműre vonatkozó adatokat tartalmazhatja.

(6) Külön jogszabály az (1)-(4) bekezdésben foglaltaktól eltérően rendelkezhet, meghatározott szállításoknál fuvarlevél vagy menetlevél használatát kötelezővé teheti."

8. §

A R. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"24. § A közúti forgalomban a jármű vezetője köteles - a külön jogszabályokban meghatározott okmányokon kívül - a közlekedési szolgáltatáshoz meghatározott képesítés megszerzéséről szóló igazolást (bizonyítványt), a járati engedélyt, a 4/A. § szerinti tevékenységi engedélyt és a nemzetközi közúti árufuvarozási engedélyt magánál tartani."

9. §

A R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"25. § (1) A járművek jogszerű használatáért, valamint az üzem-, forgalombiztonsági és környezetvédelmi követelményeknek megfelelő műszaki állapotáért az üzemben tartó felelős.

(2) Az e rendeletben foglaltak megtartását a területi közlekedési hatóság ellenőrzi. A közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter ilyen ellenőrzési feladatokkal a Közlekedési Főfelügyeletet is megbízhatja. Az ellenőrzést végző szerv - a cselekmény vagy mulasztás súlyához képest - büntető vagy szabálysértési feljelentést tesz, vagy a közúti közlekedési szolgáltatási tevékenység gyakorlását megtilthatja.

(3) Ha az üzemben tartó az előírt engedély nélkül, illetőleg a közlekedési hatóság tilalma ellenére végez járművével közúti közlekedési szolgáltatást, a területi közlekedési hatóság kezdeményezésére a rendőrhatóság a jármű hatósági (forgalmi) engedélyét meghatározott időre bevonhatja."

10. §

(1) Ez a rendelet 1991. február 1-jén lép hatályba, egyidejűleg

a) hatályát veszti a R. 2. §-a, 3. §-ának (1) bekezdéséből az "és az 5. §" szövegrész, valamint (3) bekezdése, 4. §-ának (1) bekezdéséből "az e célra létesített közlekedési vállalatokat kivéve" szövegrész és a "darabárufuvarozást" szövegrész, illetőleg 4. §-a (2) bekezdésének b) pontja, 6. §-ából az "illetőleg üzemben tartási engedély iránti kérelmének" szövegrész, 6. §-ának utolsó mondata, 10. §-a, 16. §-a, 22. §-a, valamint 26. §-a (2) bekezdésének b) pontja.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) A R. 3. §-ának (1) bekezdésében a "fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: területi közlekedési hatóság)" helyébe "megyei (fővárosi) közlekedési felügyelet (a továbbiakban: területi közlekedési hatóság)", 4. §-a (2) bekezdésének b) pontjában a "menetrend szerinti közlekedést" szövegrész helyébe a "meghatározott járaton az illetékes helyi önkormányzat jegyzője által jóváhagyott menetrend szerinti közlekedést" szövegrész, 7. §-a (3) bekezdésében az "egy személygépkocsival" helyébe "legfeljebb 3500 kg legnagyobb megengedett össztömegű gépkocsival" szövegrész lép,

b) a "Magyar Népköztársaság" helyébe "Magyar Köztársaság" szövegrész lép a R. 1. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjában, 18. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjában, 19. §-ának (3) bekezdésében és 21. §-ának (3) bekezdésében,

c) a "közlekedési miniszter" helyébe "közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter" lép a R. 26. §-ának (7) és (8) bekezdésében, továbbá a "Közlekedési Minisztérium" helyébe "Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium" lép a R. 21. §-ának új (3) bekezdésében.

(3)[3] A R. 2-3. számú mellékletei helyébe e rendelet mellékletei lépnek.

(4) A R. e rendelettel megállapított új 4/A. §-ának (1) bekezdését 1992. január 1-jéig, (2) bekezdésének a) pontját pedig nem kell alkalmazni az e rendelet hatálybalépése előtt nemzetközi közúti árutovábbítást már végző üzemben tartókra.

(5) E rendeletnek a vállalkozói képesítés megszerzésére vonatkozó rendelkezését 1992. január 1-jétől,a nemzetközi árufuvarozást már végző szervezetek és személyek tekintetében 1993. január 1-jétől kell alkalmazni.

(6) A R. 8. §-ának (1) bekezdését a rendelet hatálybalépésekor már közúti közlekedési szolgáltatásra használt járművekre 1992. január 1-jétől kell alkalmazni.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 20/1991. (I. 29.) Korm. rendelethez[4]

2. számú melléklet a 20/1991. (I. 29.) Korm. rendelethez

a) A díj ellenében végzett - nem menetrend szerinti - személyszállítás okmánya: Gépjármű (Autóbusz) menetlevél[5]

b) a Közúti árufuvarozást végző gépkocsi, mezőgazdasági vontató, lassú jármű, valamint ezekből és pótkocsiból álló járműszerelvény fuvarlevelei:

1. Gépjármű fuvarlevél vagy[6]

2. Gépjármű fuvarlevél[7]

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 54/2007. (III. 28.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése aa) pontja. Hatálytalan 2007.04.05.

[2] A 6. § R. 21. § (2) bekezdését megállapító részét hatályon kívül helyezte a 2004. évi XXXIII. törvény 18. § (1) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2004.05.01.

[3] Módosította az 54/2007. (III. 28.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése aa) pontja. Hatályos 2007.04.05.

[4] Hatályon kívül helyezte az 54/2007. (III. 28.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése aa) pontja. Hatálytalan 2007.04.05.

[5] Nyomdai kódszáma: 42

[6] Nyomdai kódszáma: 17

[7] Nyomdai kódszáma: 18

Tartalomjegyzék