Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

24/1991. (VIII. 23.) IKM rendelet

az ipar, a belkereskedelem és az idegenforgalom területén adományozható miniszteri elismerésekről

A Magyar Köztársaság kitüntetéseiről szóló 1991. évi XXXI. törvény 7. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem.

1. §

A rendelet hatálya kiterjed az Ipari és Kereskedelmi Minisztériumra, az ipari, belkereskedelmi, idegenforgalmi tevékenységet folytató gazdálkodó szervezet, intézmény vezetőire és dolgozóira, valamint az ipar, a belkereskedelem és az idegenforgalom érdekében végzett kiemelkedő munkája alapján miniszteri elismerésre előterjesztett személyre.

2. §

(1) Az ipar, a belkereskedelem, az idegenforgalom területén végzett kiemelkedően eredményes tevékenység, illetve ezen ágazatok eredményességének fokozása érdekében kifejtett munka elismeréséül az ipari és kereskedelmi miniszter kitüntetéseket alapít.

(2) a) Szakmai díjak

Eötvös Loránd díj

Klauzál Gábor díj

Pro Turismo díj

b) Oklevelek

Miniszteri Elismerő Oklevél

c) Kitüntető címek

Kiváló Bányász

d) Szakmai érdemérmek

Bányász Szolgálati Érdemérem

gyémánt fokozata

arany fokozata

ezüst fokozata

bronz fokozata

Bányamentő Szolgálati Érdemérem

arany fokozata

ezüst fokozata

bronz fokozata

3. §

(1) A 2. §-ban meghatározott miniszteri elismerések közül a szakmai díjakkal pénzjutalom jár, amely az általános szabályok szerint adóköteles. A pénzjutalom forrása az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium költségvetése.

(2) Miniszteri elismerések adományozására javaslatot a gazdálkodó szervezetek és intézmények vezetői; a munkáltatói jogokat gyakorló vezető, vagy testület; a szakmai felügyeletet ellátó szervezet vezetője; a szakmai és tudományos szervezetek, szövetségek, illetve az önkormányzatok vezetői terjeszthetnek elő.

(3) Külföldi állampolgár miniszteri elismerése esetén be kell szerezni a külügyminiszter egyetértését.

(4) Elhunyt személy miniszteri elismerésre akkor javasolható, ha életét önfeláldozó munkavégzés, vagy segítségnyújtás közben vesztette.

4. §

Miniszteri elismerésben nem részesülhet az a személy, aki jogerős fegyelmi határozat, vagy büntető ítélet hatálya alatt áll.

5. §

(1) Méltatlanná válik a miniszteri elismerésre az akit jogerős bírói ítélettel a közügyektől eltiltottak.

(2) A miniszteri elismerésre méltatlanná vált személytől az ipari és kereskedelmi miniszter a miniszteri elismerést visszavonja. A visszavonást a minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni.

6. §

(1) A miniszteri elismerést a miniszter vagy megbízottja adja át ünnepélyes keretek között.

(2) A miniszteri elismerés tényét, a kitüntetett érdemeit a minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni.

7. §[1]

Kiemelkedő ipari alkotó, irányító, szervező tevékenység elismeréséül március 15-e alkalmából évente 25 db Eötvös Loránd díj adományozható. A díjjal emlékplakett, az adományozást igazoló okirat és a kifizetéskor érvényben lévő köztisztviselői illetményalap négyszeresének megfelelő mértékű pénzjutalom jár.

8. §[2]

A belkereskedelem terén végzett kiemelkedő szakmai tevékenység elismeréséül március 15-e alkalmából évente 10 db Klauzál Gábor díj adományozható. A díjjal dísztárgy, az adományozást igazoló okirat és a kifizetéskor érvényben lévő köztisztviselői illetményalap négyszeresének megfelelő mértékű pénzjutalom jár.

9. §[3]

Az idegenforgalmi tevékenység irányításában, tervezésében, szervezésében, a nemzetközi idegenforgalmi kapcsolatokban kimagasló tevékenység elismeréséül az Idegenforgalmi Világnap alkalmából évente 10 db Pro turismo díj adományozható. A díjjal emlékplakett, az adományozást igazoló okirat és a kifizetéskor érvényben lévő köztisztviselői illetményalap négyszeresének megfelelő mértékű pénzjutalom jár.

10. §

Az ipar, a belkereskedelem, az idegenforgalom terén végzett példamutatóan eredményes tevékenységért március 15-e, augusztus 20-a, nyugállományba vonulás, gazdálkodó szervezetek, intézmények jubileuma alkalmából évente összesen 200 db Miniszteri Elismerő Oklevél adományozható.

11. §

A bányászatban - elsősorban fizikai, vagy termelésirányítói munkakörben dolgozók részére - a nehéz munkakörülmények között végzett példamutató munka, a veszélyhelyzetben határozottan és különösen értékes tettekben megnyilvánuló helytállás elismeréséül évente 100 db Kiváló Bányász kitüntető cím adományozható.

12. §

(1) A bányászatban Bányász Szolgálati Érdemérmet lehet adományozni azoknak a dolgozóknak, akik kötelességüket hosszabb ideje, megszakítás nélkül, jól és fegyelmezetten teljesítik. Az érdeméremnek gyémánt, arany, ezüst és bronz fokozata van.

(2) A bányamentő és kitöréselhárító szervezet dolgozójának - ha arra egyénileg is érdemes - a Bányamentő Szolgálati Érdemérem adományozható. Az érdeméremnek arany, ezüst és bronz fokozata van.

(3) Bányász Szolgálati érdemérem

- bronz fokozata adományozható azoknak a föld alatti dolgozóknak, akik legalább 10 évet és azoknak a külszini dolgozóknak, akik legalább 15 évet;

- az érdemérem ezüst fokozata adományozható azoknak a föld alatti dolgozóknak, akik legalább 20 évet, azoknak a külszíni dolgozóknak, akik legalább 25 évet;

- az érdemérem arany fokozata adományozható azoknak a föld alatti dolgozóknak, akik legalább 25 évet és azoknak a külszíni dolgozóknak akik legalább 30 évet;

- Az érdemérem gyémánt fokozata adományozható azoknak a fold alatti dolgozóknak akik legalább 30 évet és a/oknak a külszíni dolgozóknak akik legalább 35 évet

töltöttek a bányászaiban munkaviszonyban. A gyémánt fokozat 35 év föld alatti és 40 év külszíni munkaviszonyban eltöltött idő után ismételten adományozható.

(4) A Bányamentő Szolgálati Érdemérem bronz fokozata adományozható a bányamentő és kitöréselhárító szervezet dolgozóinak 10 évi, ezüst fokozata 15 évi, arany fokozata 20 évi bányamentő szolgálatáért. Az arany fokozat 25 évi bányamentő és kitöréselhárító szolgálatért ismételten adományozható.

12/A. §[4]

(1) Minden év december 4-e (Borbála nap) alkalmából, évente 50 db "Borbála érem" kitüntetés adományozható a bányászatban végzett lelkiismeretes szakmai tevékenységért.

(2) A Borbála érem 42,5 mm átmérőjű, 925 minőségű, kétoldalas, proof technológiával készülő ezüst emlékérem.

Egyik oldalán Szt. Borbála ábrázolás "A LELKIISMERETES BÁNYÁSZATI TEVÉKENYSÉGÉRT" körfelirattal, másik oldalán a Magyar Köztársaság címere és "MINISZTERI KITÜNTETÉS * MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" körfelirattal.

(3) A bányászatban végzett tevékenységért a 11. és 12. §-ban, valamint az (1) bekezdésben szabályozott kitüntetésre a bányászat reprezentatív munkavállalói, illetve a munkáltatói és a szakmai érdekképviseleti szervezetei, valamint a bányászhagyomány őrző szakmai egyesület együttes előterjesztésben tehetnek javaslatot az ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszternek a kitüntetések odaítélésére.

13. §

(1) E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, egyidejűleg a 103/1982.(Ip.K. 2.) IPM utasítás, a 2/1987. (Ip.K. 5.) IPM utasítás illetve a 16/1989. (IX. 12.) KeM rendelet hatályát veszti.

(2) Bányász Szolgálati Érdemérem, valamint Bányamentő Szolgálati Érdemérem 1991-ben adományozható.

Dr. Bod Péter Ákos s. k.,

ipari és kereskedelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 3/1993. (III. 12.) IKM rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.03.12.

[2] Módosította a 3/1993. (III. 12.) IKM rendelet 2. §-a. Hatályos 1993.03.12.

[3] Módosította a 3/1993. (III. 12.) IKM rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.03.12.

[4] Beiktatta a 63/1997. (XI. 28.) IKIM rendelet 1. §-a. Hatályos 1997.11.28.