46/1991. (III. 26.) Korm. rendelet

a Kereskedelemfejlesztési Alapról

Az állami pénzügyekről szóló, többször módosított 1979. évi II. törvény 66. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a kormány a következőkel rendeli el:

1. §

A Kereskedelemfejlesztési Alap (a továbbiakban: Alap) az export célú kereskedelemfejlesztés, az exportképes áru, szolgáltatás és az anyagi értéket képviselő jogok külpiaci bevezetésének, illetve a központi állami kezdeményezésű kereskedelemfejlesztési tevékenység (a továbbiakban együtt: kereskedelem fejlesztés) támogatását, finanszírozását szolgáló elkülönített állami pénzalap.

2. §

(1) Az Alap forrásai:

a) az állami költségvetésből nyújtott, az éves költségvetési törvényben meghatározott összegű állami támogatás:

b) az Alapból a tárgyévet megelőzően fel nem használ! összeg, ideértve a Kereskedelempolitikai Alap pénzmaradványainak összegét is;

c) a külföldi és a belföldi jogi személyek, jogi személyiségnél nem rendelkező gazdasági és egyéb társaságok, illetve természetes személyek által az Alap javára teljesített önkéntes befizetések, átutalások;

d) az Alap átmenetileg fel nem használt - költségvetésen kívüli forrásból származó - állományának kamatai, az értékállóság biztosítását, illetve a forrásbővítést szolgáló, elsősorban rövid távú befektetésekből származó egyéb tőkejövedelem;

e) az Alap egyéb saját bevételeinek összege, így különösen az Alap javára teljesített visszafizetések - ide értve a korábban a Kereskedelempolitikai Alapból nyújtott támogatások kapcsán még esedékes visszafizetéseket is - és ezek járulékai.

(2) Az Alap bevételi többlete, illetve év végi pénzmaradványa nem vonható el.

3. §[1]

(1) Az Alapot a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériuma (a továbbiakban: minisztérium) kezeli és dönt az Alap felhasználásáról, jogcímek szerinti felosztásáról. Az e rendeletben meghatározott jogcímektől és eljárástól a minisztérium a Kormány előzetes engedélye alapján eltérhet.

(2) Az Alap felhasználásáról a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere évente a tárgyévet követő 3 hónapon belül köteles a Kormánynak beszámolni.

4. §

Az Alapból jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók kaphatnak támogatást (a továbbiakban együtt: vállalkozó).

5. §

(1) Az Alapból a nemzetgazdasági célokkal összhangban, az alábbi jogcímeken nyújtható támogatás:

a) a termék külpiaci bevezetését megelőzően piaci tanulmány, értékesítési terv, reklám-terv készítése;

b) nemzetközi kiállításokon, vásárokon, árubemutatókon való részvétel költségei közül a helyszíni dologi költségek (helydíj, installáció, rezsi és egyéb bérleti díjak), a résztvevők termékeit, szolgáltatásait bemutató kiadványok, videofilmek, audiokazetták, műszaki leírások költségei, szállítási költségek, mintadarabok gyártási költsége, minőségellenőrzési költségek, amennyiben a kiállítás, vásár egyéb forrásból nem részesül támogatásban;

c) közvetlenül áruhoz (szolgáltatáshoz, szellemi termékhez) kapcsolódó külföldre irányuló reklám;

d) a külpiaci bevezetéshez szükséges minőségtanúsítás és ellenőrzés költségei;

e) szellemi termékek külföldi szabadalmaztatása, ha a szabadalom Magyarországon védett, vagy szabadalmi oltalma folyamatban van és a hazai előállítás feltételei adottak;

f) külpiaci információszolgáltatás, az áru- és pénzpiacokra vonatkozó tájékoztató anyagok elkészítése és terjesztése;

g) külkereskedelmi célú oktatás szervezése és lebonyolítása;

h) export célú kereskedelemfejlesztéssel, tanácsadással, információszolgáltatással foglalkozó országos és regionális szervezetek működéséhez való hozzájárulás;

i) nemzetgazdasági érdekből végzett közvetlen vállalkozáshoz nem fűződő tevékenység, mint országpropaganda, külföldi marketing és reklám, üzletember találkozók, szimpóziumok, kiállítások szervezése.

(2) Az (1) bekezdés a)-e) pontjaiban foglalt jogcímekhez kapcsolódóan utazási és szállásköltségre, illetve napidíjra támogatás nem adható.

(3) Az (1) bekezdés f)-i) pontjaiban foglalt jogcímeken csak központi állami kezdeményezésű kereskedelemfejlesztési tevékenységhez nyújtható a kollektív exportösztönzést szolgáló támogatás.

6. §

(1) Az Alapból az 5. § (1) bekezdés a)-e) pontjaiban foglalt jogcímekre legfeljebb a tervezett költségek 75%-áig, egyéb esetekben a tervezett költségek 100%-áig adható támogatás.

(2) A vissza nem térítendő támogatás mértéke az 5. § (1) bekezdés a)-e) pontjaiban foglalt jogcímek esetén nem haladhatja meg a tervezett költségek 50%-át.

(3) A támogatás visszatérítési kötelezettséggel nyújtott részére kedvezményes kamat, illetve kamatmentesség is megállapítható.

7. §

(1) Az Alapból történő támogatásra vonatkozó kérelmeket a minisztériumhoz kell benyújtani. A támogatás odaítéléséről a minisztérium 30 napon belül dönt.

(2) Az 50 millió forint feletti támogatásra vonatkozó kérelem elbírálása során a minisztérium kikéri a Földművelésügyi Minisztérium, az Ipari és Kereskedelemi Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, a Külügyminisztérium, a Művelődési és Közoktatási Minisztérium, a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium képviselőiből álló tárcaközi bizottság véleményét.

(3) Az Alapból történő támogatás csak a tárgyévben megkezdődő kereskedelemfejlesztési tevékenységhez adható.

(4) A kérelem tartalmi elemei:

a) a vállalkozó cégszerű megnevezése, székhelye;

b) a vállalkozó gazdálkodására vonatkozó főbb adatok;

c) a tervezett kereskedelemfejlesztési tevékenység leírása, célkitűzése, várható eredménye;

d) a kereskedelemfejlesztési tevékenység részletes költségkalkulációja;

e) a meglevő saját, illetve egyéb források;

f) az igényelt támogatás mértékére, a szükséges visszatérítés feltételeire vonatkozó elképzelések, igények leírása;

g) az Alapból esetlegesen már igényelt korábbi támogatásra vonatkozó adatok.

(5) Hiányos, vagy a döntéshozatalhoz nem megfelelő részletességű kérelem esetén azt a minisztérium kiegészítésre egy ízben visszaadja. Ilyen esetben az (1) bekezdésben meghatározott határidő a kiegészítés megtörténtétől számítandó.

8. §

(1) A támogatás felhasználásának feltételeiről, pénzügyi teljesítéséről, ütemezéséről, a szükséges visszatérítés időpontjáról, időtartamáról és feltételeiről a minisztérium szerződésben állapodik meg a vállalkozóval.

(2) Szükség szerint a minisztérium a kérelem elbírálásával, a szerződésben foglaltak teljesítésével, a költségek igazolásával benyújtott számlák, dokumentumok ellenőrzésével, felülvizsgálatával kapcsolatos tevékenysége során külső szakértőket, illetve más szerveket is bevonhat.

9. §

A Kereskedelemfejlesztési Alap a forrása a minisztérium, illetve jogelődjei által a Kereskedelempolitikai Alap terhére korábban vállalt és még esedékes kötelezettségek teljesítésének.

10. §

Ez a rendelet 1991. április 1. napján lép hatályba.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 148/1991. (XI. 30.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1991.11.30.