4/1991. (V. 16.) MKM rendelet
a sporttevékenységgel összefüggő fegyelmi felelősségről
A sportági szakszövetségekről szóló 1989. évi 9. törvényerejű rendelet 16. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya a sportági szakszövetségek keretében sporttevékenységet folytató igazolt sportoló, sportedző, játékvezető, versenybíró, választott tisztségviselő és egyéb sportszakember (a továbbiakban együtt: sportoló) sporttevékenységgel összefüggő fegyelmi felelősségére terjed ki.
(2) A sportági szakszövetség, a sportági szakszövetséggel tagsági viszonyban álló sportegyesület, sportiskola, diáksportegyesület és egyéb jogi személy (a továbbiakban: sportegyesület) - e rendelet keretei között - sportfegyelmi szabályzatban (a továbbiakban: fegyelmi szabályzat) állapítja meg:
a) azokat a vétségeket, amelyekért sportfegyelmi felelősségrevonásnak van helye,
b) a sportfegyelmi büntetéseket,
c) a sportfegyelmi eljárás lefolytatására jogosult szerveket és az eljárás szabályait.
2. §
Sportfegyelmi vétséget követ el az a sportoló, aki
a) a verseny-, illetőleg játékszabályokat vétkesen megszegi,
b) a sporttevékenységgel összefüggésben bűncselekményt követ el,
c) a sportteljesítmény fokozására tiltott teljesítményfokozó szert vagy módszert (dopping) alkalmaz, illetőleg annak alkalmazásában közreműködik,
d) a tagsági viszonyából eredő kötelezettségeit más módon vétkesen megszegi.
3. §
(1) A fegyelmi vétség elkövetője a fegyelmi szabályzatban meghatározott fegyelmi büntetésekben részesíthető.
(2) Fegyelmi büntetésként különösen a következők alkalmazhatók:
a) írásbeli figyelmeztetés,
b) pénzbüntetés,
c) meghatározott kedvezmények és juttatások csökkentése, illetőleg megvonása,
d) eltiltás - meghatározott időre - a sporttevékenységtől,
e) kizárás.
(3) Pénzbüntetés fegyelmi büntetésben az a sportoló részesíthető, aki a sporttevékenységével összefüggésben munkabérben vagy munkabéren kívüli juttatásban részesül. A pénzbüntetés összege nem haladhatja meg a sportoló juttatásainak egyhavi összegét.
(4) A sporttevékenységtől való eltiltás - az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - a saját sportágra és az elkövetett fegyelmi vétséggel összefüggő sporttevékenységre terjedhet ki.
(5) Minden sporttevékenységtől való eltiltás fegyelmi büntetésben a 2. § b), illetőleg c) pontjában meghatározott fegyelmi vétséget elkövető sportoló részesíthető.
(6) A (2) bekezdés b)-e) pontjában meghatározott büntetések közül esetenként együtt több is alkalmazható.
(7) Ha a sporttevékenységtől eltiltás időtartama a tizennyolc hónapot meghaladja, a határozat rendelkező részét az Országos Testnevelési és Sporthivatal hivatalos lapjában közzé kell tenni.
4. §
A fegyelmi eljárással összefüggésben a sportági szakszövetséggel tagsági viszonyban álló sportegyesülettel szemben a fegyelmi, játék-, verseny- és bajnoki szabályokban foglalt rendelkezések alapján egyéb intézkedések alkalmazhatók.
5. §
(1) A fegyelmi büntetést a fegyelmi jogkör gyakorlója - a (2) bekezdésében foglalt kivétellel - fegyelmi eljárás alapján, indokolt írásbeli határozattal szabja ki. Az eljárás során a sportolót meg kell hallgatni és lehetővé kell tenni, hogy védekezhessék, továbbá fel kell deríteni a javára és terhére szolgáló körülményeket.
(2) Ha a tényállás tisztázott, a 3. § (2) bekezdésének a)-b) pontjában meghatározott fegyelmi büntetés fegyelmi eljárás mellőzésével is kiszabható.
(3) Nem lehet fegyelmi eljárást indítani vagy annak mellőzésével büntetést kiszabni, ha a kötelezettségszegés felfedezése óta egy hónap, illetőleg elkövetése óta hat hónap már eltelt. Ha a kötelezettségszegés miatt büntető- vagy szabálysértési eljárás indult és az nem végződött felmentéssel, az egy hónapos határidő a jogerős határozat közlésétől, a hat hónapos határidő pedig az eljárás jogerős befejezésétől számít. Külföldön elkövetett kötelezettségszegés esetén ezeket a határidőket a belföldre történő visszaérkezéstől kell számítani.
6. §
(1) A fegyelmi szabályzatban rendelkezni kell a fegyelmi jogkör gyakorlásának hatásköri és illetékességi szabályairól.
(2) A sportági szakszövetség jogosult az eljárás lefolytatására, ha a sportoló
a) a sportági szakszövetség által rendezett sporteseményen vagy azzal összefüggésben nem kizárólag a sportegyesületi rendet sértő fegyelmi vétséget követ el,
b) a sportág egészét vagy több sportegyesület működését érintő fegyelmi vétséget (átigazolási szabályok megsértése) követ el,
c) a cselekmény elkövetése után, de még a sportegyesületi fegyelmi felelősségrevonás előtt sportegyesületi tagsági viszonyát kilépéssel megszüntette.
7. §
(1) A fegyelmi határozat ellen fellebbezésnek van helye.
(2) A fellebbezés benyújtásának határideje a kézbesítéstől számított tizenöt napnál kevesebb nem lehet.
8. §
(1) A fellebbezés elbírálására jogosult szerv - kérelemre - mentesítheti a sportolót a fegyelmi büntetés végrehajtása alól.
(2) Mentesítésnek akkor van helye, ha
a) a fegyelmi büntetés időtartamának több mint a fele eltelt és
b) a felelősségre vont újabb fegyelmi vétséget nem követett el, s a fegyelmi büntetés elengedésére egyébként érdemes, feltéve, hogy a büntetés célja ily módon is elérhető.
9. §
(1) Ez a rendelet 1991. június 1-jén lép hatályba; egyidejűleg a Sportfegyelmi Mintaszabályzat kiadásáról szóló 6/1973. (OTSH K 4.) OTSH utasítás hatályát veszti.
(2) A rendeletet a hatálybalépést követően megindított fegyelmi eljárásokra kell alkalmazni.
Dr. Andrásfalvy Bertalan s. k.,
művelődési és közoktatási miniszter