10/1992. (III. 4.) FM rendelet
a növény- és állatfajták állami minősítéséről szóló 4/1988. (IV. 26.) MÉM rendelet módosításáról
A növény- és állatfajták állami minősítéséről szóló 19/1980. (VI. 6.) MT rendelet 7. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a Magyar Tudományos Akadémia elnökével és az Országos Találmányi Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A növény- és állatfajták állami minősítéséről szóló 4/1988. (IV. 26.) MÉM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-ának (1) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Állami minősítésben az a növény- és állatfajta - ideértve a hibrideket, vonalakat, klónt, illetőleg a meghatározott fafajokból álló magtermő ültetvényt és magtermő állományt - részesíthető, amely más fajtáktól megkülönböztethető, egynemű és állandó, gazdasági értékkel és bejegyezhető fajtanévvel rendelkezik.
(4) Állandó a fajta, ha akár a természetes, akár a mesterséges szaporítás vagy szaporítási ciklus végén a lényeges fajtajellemzők megegyeznek a végleges fajtaleírásban foglaltakkal."
2. §
(1) A Vhr. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az állami minősítésre bejelentett fajtajelöltet az Intézet kísérleti vizsgálatnak veti alá. A növényfajonként előírt kísérleti vizsgálatok körét a Fajtaminősítési Szabályzat 4. függeléke tartalmazza. Az Intézet növényfajták esetében - a 4. számú melléklet 20. pontjában foglalt kivétellel - a kísérlet vagy egy részének elvégzésével más, arra alkalmas, az adott növényfaj nemesítésével, honosításával nem foglalkozó, állatfajták esetében pedig a 4. számú melléklet 38. pontjában meghatározott feltételekkel rendelkező gazdálkodó szervezetet is megbízhat."
(2) A Vhr. 6. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A bejelentett növényfajtajelöltek megkülönböztethetőségének, egyneműségének és állandóságának vizsgálatát (DUS vizsgálat) a gazdasági értékvizsgálattal egy időben kell megkezdeni. A DUS vizsgálatok időtartama két értékelhető termőév, a gazdasági értékvizsgálatok időtartama legalább két értékelhető, de legfeljebb öt termőév, illetve egy termelési ciklus. Állatfajta jelölt esetében a vizsgálati idő legalább három termelési ciklus, amelyet hazai fajtajelölt esetében a bejelentésben meghatározott genotípusú szülőktől született utódokon, illetve külföldi fajtajelölt esetében hazai születésű nemzedéken kell végezni."
3. §
A Vhr. 15. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az állami minősítésben részesített, illetőleg ideiglenes engedély alapján szaporított hazai, továbbá a hazai fajta fenntartásban részesülő külföldi növényfajta belföldön forgalomba hozott vetőmagja, szaporítóanyaga után a felhasználó a vételáron felül fajtahasználati díjat fizet a fajtát bejelentő gazdálkodó szervezet részére a forgalmazó útján. A fajtahasználati díj mértékéről a fajta bejelentője a felhasználóval és a forgalmazóval szabadon állapodik meg. A fajtahasználati díj mértéke nem lehet alacsonyabb a 2. számú mellékletben meghatározott mértéknél."
4. §
A Vhr. 16. §-ának (8) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) A fajtahasználati díj fajtajutalékkal csökkentett hányadából származó bevétel alaptevékenységi bevételnek minősül, azt az alapfeladatok ellátására a nemesítői és fajtafenntartói alapok továbbfejlesztésére kell fordítani."
5. §
A Vhr. 1. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép. A Vhr. 4. számú melléklete kiegészül az e rendelet 2. számú mellékletében foglalt 4. függelékkel.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő kísérleti vizsgálatokra is alkalmazni kell.
Dr. Gergátz Elemér s. k.,
földművelésügyi miniszter
1. számú melléklet a 10/1992. (III. 4.) FM rendelethez
1. számú melléklet a 4/1988. (IV. 26.) MÉM számú rendelethez
Növény- és állatfajták kísérleti vizsgálatáért fizetendő vizsgálati díjak
1-7. Kategóriában nem szereplő növényfajok után csak a DUS vizsgálatokra előírt vizsgálati díj fizetendő.
A növényfajták vizsgálati díját a következő szerint kell fizetni:
- a szántóföldi, zöldség-, gyógy- és fűszernövényeknél és dísznövényeknél a vizsgálat kezdetétől befejezéséig évente,
- az erdészeti növények után egy alkalommal a bejelentés elfogadásakor,
- szülő- és gyümölcsfajták után, amennyiben az Intézet a bejelentő által beállított kísérletekben végzi vizsgálatait, 3-5 értékelhető termőéven át évente, amennyiben az Intézet állít be kísérletet, a bejelentés elfogadását követő évtől kezdődően a 3-5 értékelhető termőévig bezárólag évente.
Az állami minősítéshez szükséges megkülönböztethetőségi, egyneműségi és állandósági (DUS) vizsgálatokért fizetendő vizsgálati díjak:
2. számú melléklet a 10/1992. (III. 4.) FM rendelethez
4. számú függelék
A Fajtaminősítési eljárás során előírt vizsgálati körök
Teljeskörű gazdasági értékvizsgálat és DUS vizsgálat
I. Szántóföldi növényfajok
Őszi búza, durumbúza, őszi árpa, tavaszi ápra, rizs, kukorica, silókukorica, napraforgó, repce, szója, borsó, cukorrépa, burgonya, lucerna, vöröshere, füvek.
II. Kertészeti növényfajok
Zöldborsó, paprika, paradicsom, sárgarépa, vöröshagyma, csemegekukorica, alma, borszőlő.
III. Erdészeti növényfajok
Nyár, fűz, akác, erdei fenyő, lucfenyő.
Részleges gazdasági értékvizsgálat és DUS vizsgálat
I. Szántóföldi növényfajok
Silócirok, szudánifű, seprűcirok, takarmányrépa, egyéb herefélék, csillagfürt, szárazbab, csicseriborsó, lencse, lóbab, takarmányrepce, rostlen, rostkender, dohány, szemescirok, triticale, rozs, tavaszi zab, olajlen.
II. Kertészeti növényfajok
Uborka, zöldbab, fűszerpaprika, zeller, pattogató kukorica, mák, görögdinnye, sárgadinnye, karfiol, fejeskáposzta, vöröskáposzta, kelkáposzta, cékla, karalábé, mustár, spenót, tökfélék, hajtatási uborka, hajtatási paradicsom, hajtatási paprika, hajtatási zöldbab, hajtatási saláta, hajtatási sárgarépa, hajtatási karfiol, hajtatási fejeskáposzta, hajtatási kelkáposzta, hajtatási karalábé.
Csemegeszőlő, cseresznye, meggy, szamóca, málna, feketeribizke, szilva, őszibarack, kajszibarack, szeder, körte.
DUS vizsgálat, DUS kísérletben végzett fajtaértékelés
I. Szántóföldi növényfajok
Tavaszi búza, csicsóka, tavaszi káposztarepce, alexandriai here.
II. Kertészeti növényfajok
Retek, saláta, brokkoli, kínai kel, bimbós kel, különleges zöldségfajták, tojásgyümölcs, petrezselyem, pasztinák, fokhagyma, sóska, spárga, gyógynövények, gombák, mandula, dió, mogyoró, gesztenye, birs, pirosribizke, ribizkeköszméte, áfonya, homoktövis, feketeberkenye, bodza.
III. Erdészeti és dísznövényfajok
Egy- és kétnyári dísznövények, cserepes dísznövények, üvegházi dísznövények, hagymás-, gumós és évelő dísznövények, rózsák díszfák, díszcserjék.