Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

130/1992. (IX. 3.) Korm. rendelet

az atomkárokért való polgári jogi felelősségről szóló Bécsi Egyezmény és az atomenergia területén való polgári jogi felelősségről szóló Párizsi Egyezmény alkalmazásáról szóló, 1989. szeptember 20-án aláírt közös jegyzőkönyv kihirdetéséről

(A Jegyzőkönyv 1992. április 27-én hatályba lépett.)

1. §

A Kormány az atomkárokért való polgári jogi felelősségről szóló Bécsi Egyezmény és az atomenergia területén való polgári jogi felelősségről szóló Párizsi Egyezmény alkalmazásáról szóló közös Jegyzőkönyvet e rendelettel kihirdeti.

2. §

A Jegyzőkönyv hiteles magyar nyelvű szövege a következő:

"A SZERZŐDŐ FELEK

TEKINTETTEL az 1963. május 21-én az atomkárokért való polgári jogi felelősség tárgyában kelt Bécsi Egyezményre;

TEKINTETTEL az 1964. január 28-i Kiegészítő Jegyzőkönyvvel és az 1982. november 16-i Jegyzőkönyvvel módosított, Az atomenergia területén való polgári jogi felelősségről 1960. július 29-én kelt Párizsi Egyezményre;

FIGYELEMMEL arra, hogy a Bécsi Egyezmény és a Párizsi Egyezmény értelmében megegyező, és hogy jelenleg egy olyan Állam nincs, amely mindkét Egyezménynek részese lenne;

ABBAN A MEGGYŐZŐDÉSBEN, hogy az egyik Egyezményben részes Államoknak a másik Egyezményhez való csatlakozása nehézséget okozhatna a két Egyezménynek valamely nukleáris balesetre történő egyidejű alkalmazása kapcsán;

AZT KÍVÁNVA, hogy kapcsolat létesüljön a Bécsi Egyezmény és a Párizsi Egyezmény között, kölcsönösen kiterjesztve az egyes Egyezmények szerint az atomkárokért való polgári jogi felelősség speciális szabályozásából eredő előnyöket, és hogy kiküszöbölődjenek a két Egyezménynek valamely nukleáris balesetre való egyidejű alkalmazásából eredő ellentétek;

MEGÁLLAPODTAK az alábbiakról:

I. Cikk

A Jegyzőkönyvben:

a) "A Bécsi Egyezmény" az 1963. május 21-én, az atomkárokért való polgári jogi felelősség tárgyában kelt Bécsi Egyezményt és a Jegyzőkönyvben részes Szerződő Fél tekintetében hatályos minden módosítást jelenti;

b) "A Párizsi Egyezmény" az 1960. július 29-én, az atomenergia területén való polgári jogi felelősség tárgyában kelt Párizsi Egyezményt és a Jegyzőkönyvben részes Szerződő Fél tekintetében hatályos, minden módosítást jelöli.

II. Cikk

A Jegyzőkönyv alkalmazásában:

a) a Bécsi Egyezményben részes Szerződő Fél területén található nukleáris létesítmény üzemeltetője a Bécsi Egyezmény szerint felel a Párizsi Egyezményben, egyszersmind a Jegyzőkönyvben részes Szerződő Fél területén elszenvedett atomkárokért;

b) a Párizsi Egyezményben részes Szerződő Fél területén található nukleáris létesítmény üzemeltetője a Párizsi Egyezmény szerint felel a Bécsi Egyezményben, egyszersmind a Jegyzőkönyvben részes Szerződő Fél területén elszenvedett atomkárokért.

III. Cikk

1. Egy és ugyanazon balesetre vagy a Bécsi Egyezményt, vagy a Párizsi Egyezményt kell alkalmazni, a másik Egyezmény kizárásával.

2. A nukleáris létesítményben keletkezett nukleáris baleset esetén azt az Egyezményt kell alkalmazni, amelyikben az az Állam Szerződő Fél, amelynek területén a nukleáris létesítmény található.

3. Az olyan nukleáris baleset esetén, amely a nukleáris létesítményen kívül következett be, és szállításuk során hozott működésbe nukleáris anyagokat, azt az Egyezményt kell alkalmazni, amelyben az az Állam Szerződő Fél, amelynek területén az a nukleáris létesítmény található, amelynek üzemben tartója felelős, akár a Bécsi Egyezmény II. Cikke 1. pontja b) és c) alpontjainak alkalmazásával, akár pedig a Párizsi Egyezmény 4. Cikke a) és b) bekezdéseinek alkalmazásával.

IV. Cikk

1. A Bécsi Egyezmény I-XV. Cikkeit ugyanúgy kell alkalmazni a Jegyzőkönyvben részes azon Szerződő Felek tekintetében, amelyek a Párizsi Egyezményben is Szerződő Felek, mint a Bécsi Egyezményben részes Szerződő Felek között.

2. A Párizsi egyezmény 1-14. Cikkeit ugyanúgy kell alkalmazni a Jegyzőkönyvben részes azon Szerződő Felek tekintetében, amelyek a Bécsi Egyezményben is Szerződő Felek, mint a Párizsi Egyezményben részes Szerződő Felek között.

V. Cikk

A Jegyzőkönyv 1988. szeptember 21-től kezdődően hatálybalépéséig a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Székhelyén aláírásra nyitva áll minden olyan Állam számára, amely aláírta vagy megerősítette akár a Bécsi Egyezményt, akár pedig a Párizsi Egyezményt, vagy valamelyikhez csatlakozott.

VI. Cikk

1. A Jegyzőkönyvet meg kell erősíteni, el kell fogadni, jóvá kell hagyni vagy ahhoz csatlakozni lehet. A megerősítésről, az elfogadásról vagy a jóváhagyásról szóló okiratok csak, vagy a Bécsi Egyezményben, vagy a Párizsi Egyezményben részes Államoktól kerülnek elfogadásra. Azok az érintett Államok, amelyek nem írják alá a Jegyzőkönyvet, csatlakozhatnak ahhoz.

2. A megerősítésről, az elfogadásról, a jóváhagyásról vagy a csatlakozásról szóló okiratokat a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Főigazgatójánál kell letétbe helyezni, akit ily módon az Egyezmény letéteményesének jelölnek ki.

VII. Cikk

1. A Jegyzőkönyv az attól az időponttól számított három hónap múltán lép hatályba, amikor a Bécsi Egyezményben részes legalább öt Állam és a Párizsi Egyezményben részes legalább öt Állam letétbe helyezte a megerősítésről, az elfogadásról, a jóváhagyásról szóló okiratát. Minden olyan Állam tekintetében, amely a Jegyzőkönyvet a fent említett okiratok letétbe helyezése után erősíti meg, fogadja el, hagyja jóvá, vagy csatlakozik ahhoz, a Jegyzőkönyv a megerősítésről, az elfogadásról, a jóváhagyásról vagy a csatlakozásról szóló okirat letétbe helyezésének időpontjától számított három hónap múltán lép hatályba.

2. A Jegyzőkönyv mindaddig hatályban marad, míg a Bécsi Egyezmény és a Párizsi Egyezmény.

VIII. Cikk

1. Minden Szerződő Fél felmondhatja a Jegyzőkönyvet a letéteményeshez intézett írásos jegyzékkel.

2. A felmondás a jegyzéknek a letéteményes általi kézhezvételének időpontjától számított egy év múltán lép hatályba.

IX. Cikk

1. Minden olyan Szerződő Fél, amely akár a Bécsi Egyezményt, akár pedig a Párizsi egyezményt felmondja, tudatja a letéteményessel, hogy magára nézve nem alkalmazza már az adott Egyezményt, valamint a felmondás időpontját.

2. A Jegyzőkönyv alkalmazása abban az időpontban szűnik meg az olyan Szerződő Fél tekintetében, amelyik felmondta akár a Bécsi Egyezmény, akár pedig a Párizsi Egyezmény alkalmazását, amikor a felmondás hatályba lép.

X. Cikk

A letéteményes késedelem nélkül értesíti a Szerződő Feleket, a Párizsi Egyezmény és a Bécsi Egyezmény közötti kapcsolatokról tartott Értekezletre meghívott Államokat, valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Főtitkárát az alábbiakról:

a) a Jegyzőkönyv minden egyes aláírásáról;

b) a Jegyzőkönyvre vonatkozó minden egyes, a megerősítésről, az elfogadásról, a jóváhagyásról vagy a csatlakozásról szóló okirat letétbe helyezéséről;

c) a Jegyzőkönyv hatálybalépéséről;

d) minden egyes felmondásról;

e) a IX. Cikk alkalmazásával kapcsolatos bármely tájékoztatásról.

XI. Cikk

A Jegyzőkönyv eredeti szövege, melynek angol, arab, kínai, spanyol, francia és orosz nyelvű változata egyaránt hiteles, letétbe helyezésre kerül a letéteményesnél, aki arról hiteles másolatokat küld a Szerződő Felek és a Párizsi Egyezmény és a Bécsi Egyezmény közötti kapcsolatokról tartott Értekezletre meghívott Államoknak, valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Főtitkárának.

ENNEK HITELÉÜL, a kormányuk által megfelelő módon felhatalmazott alulírottak, a Közös Jegyzőkönyvet aláírták.

KÉSZÜLT Bécsben, ezerkilencszáznyolcvannyolc szeptember huszonegyedikén."

3. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napját követő 15. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1992. április 27. napjától kezdődően kell alkalmazni.

(2)[1] A rendelet végrehajtásáról az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója az érdekelt miniszterekkel egyetértésben gondoskodik.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 87/1997. (V. 28.) Korm. rendelet 22. § (2) bekezdése j) pontja. Hatályos 1997.06.01.