15/1992. (XII. 30.) BM rendelet

az 1993. évi társadalombiztosítási képviselőválasztás választói nyilvántartásának előkészítéséről

A társadalombiztosítási képviselők választói nyilvántartásának előkészítéséről a Kormány felhatalmazása alapján - figyelemmel a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 6. §-ára, 7. § (3) bekezdésére, 10. §-ára és 47. §-ának (2) bekezdésére - a következőket rendelem:

1. §

A választók nyilvántartásának összeállításához az 1992. évi LXVI. törvényben meghatározott személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatait kell felhasználni.

2. §

(1) A jegyző, a körjegyző, a fővárosi kerületi jegyző (a továbbiakban: jegyző) az illetékességi területén bekövetkezett anyakönyvi és lakcímváltozásokat - a nyilvántartásán történt átvezetés után (várakozó állomány) - minden hét hétfő déli 12 óráig - amennyiben az adatváltozásokat helyben rögzítik, minden hét szerda déli 12 óráig - küldi meg az illetékes Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálatnak (a továbbiakban: TÁKISZ).

(2) A TÁKISZ - a rögzítési és előfeldolgozási feladatok elvégzése után - a lakcím és anyakönyvi adatokat hetente, legkésőbb csütörtökön 24 óráig az Országos Személyiadat- és Lakcímnyilvántartó Hivatalhoz (a továbbiakban: OSZH) továbbítja.

(3) Az OSZH a központi rendszerét hetente karbantartja, erről az érintett TÁKISZ-t, a jegyzőt a karbantartás befejezését követő hét csütörtök 24 óráig értesíti.

(4) A TÁKISZ - az OSZH által hetente megküldött karbantartó állománnyal - a területi adatbázist minden hét péntekig aktualizálja, annak megtörténte után a helyi számítógépes nyilvántartások karbantartó állományát elkészíti és - legkésőbb a területi adatbázis karbantartását követő egy héten belül - az érintett jegyzőnek megküldi. A fővárosi kerületi számítógépes nyilvántartások karbantartását az OSZH végzi.

(5) A TÁKISZ - az OSZH értesítésében megjelölt karbantartó ciklus után - a helyi polgármesteri hivataloknál működő lakcímsorszám törzs aktualizálásáról - legkésőbb az értesítést követő egy héten belül - gondoskodik.

(6) A jegyző hajtja végre az OSZH által megküldött gépi tablók folyamatos feldolgozását (egyeztetés az anyakönyvvel, a kartonok besorolása, az állományok aktualizálása, a hibalisták javítása).

3. §

(1) Az OSZH a jegyzők által - a TÁKISZ útján - küldött értesítések alapján a szótárállományainak karbantartását folyamatosan végzi.

(2) A TÁKISZ az OSZH által megküldött lakcímszótár-karbantartó listák alapján - az OSZH értesítésében megjelölt karbantartó ciklus után - köteles adatbázisán a település- és közterületnév, valamint házszámvonzatú változások véglegesítését haladéktalanul átvezetni, majd - ezt követően - a helyi számítógépes rendszerek által használt szótárak telepítéséről gondoskodni.

(3) Az OSZH a választók nyilvántartásának előkészítése előtt - az 1993. január 15-ig megküldött - lakcím- és szervszótárt érintő változásokat szótárrendszerén átvezeti. 1993. január 15-e és 1993. március 31-e között a szótárak karbantartását szüneteltetni kell.

4. §

(1) A községi jegyző az anyakönyvekbe bejegyzett legutolsó folyószámokat (1992. december 31.) 1993. január 5-ig, a városi, fővárosi kerületi jegyző 1993. január 11-ig közli a TÁKISZ-szal. A TÁKISZ, illetve a fővárosi kerületi jegyző az adatokat 1993. január 15-ig küldi meg az OSZH-nak.

(2) A jegyző a várakozó állományból 1992. november 15-ig keletkezett és visszajelzés nélküli eseményekkel érintett személyek személyazonosító jelét 1993. január 5-ig megküldi a TÁKISZ-nak, amely az adatokat legkésőbb 1993. január 8-ig továbbítja az OSZH-nak.

(3) A jegyző a lakcímszótár felülvizsgálatát, pontosítását - különös tekintettel az illetékességi területén bekövetkezett közigazgatási és területszervezési változásokra - 1993. január 8-ig elvégzi és az eltéréseket közli a TÁKISZ-szal. A TÁKISZ az adatokat 1993. január 11-ig továbbítja az OSZH-nak.

(4) A jegyző a többször megkísérelt, de eredménytelen javítások iratanyagát - az 1992. október 15-ig bekövetkezett események tekintetében - a TÁKISZ útján az OSZH-nak folyamatosan, de legkésőbb 1993. január 15-ig megküldi.

(5) A jegyző által 1993. január 5-ig megküldött, a feldolgozásból vélhetően kimaradt, visszajelzés nélküli személyi szám lapok másodpéldányait a TÁKISZ 1993. január 8-ig továbbítja az OSZH-nak.

5. §

(1) A TÁKISZ és - a főváros tekintetében - az OSZH a szavazóköri címjegyzék előkészítése érdekében a területi, illetőleg a központi rendszer címállományát 1993. január 8-ig felülvizsgálja és a jegyző részére 1993. január 12-ig megküldi.

(2) A jegyző a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény alapján létrehozott szavazóköri címjegyzéket - a TÁKISZ (a fővárosi kerületek tekintetében az OSZH) által készített címjegyzék alapján felülvizsgálja és 1993. január 20-ig az eltéréseket közli a TÁKISZ-szal, illetőleg az OSZH-val. A TÁKISZ, illetve az OSZH haladéktalanul elvégzi a javításokat és 1993. január 26-ig - jóváhagyásra - megküldi a jegyzőnek. A jegyző a jóváhagyott szavazóköri címjegyzéket legkésőbb 1993. január 29-ig küldi meg a TÁKISZ-nak, illetve az OSZH-nak.

(3) A jegyző külön rendeletben foglalt szabályok szerint alakítja ki a munkahelyi szavazóköröket és állítja össze a választói nyilvántartást.

6. §

(1) A köztársasági megbízott - hivatala útján - az 1992. évi LXVI. törvény 8. §-a alapján ellenőrzi e rendelet végrehajtását a jegyzőnél és a TÁKISZ-nál.

(2) A köztársasági megbízott illetékességi területén szervezi e rendelet végrehajtásához szükséges képzéseket, továbbképzéseket.

(3) Azoknak a feladatoknak az ellátásáról, amelyeket e rendelet a TÁKISZ hatáskörébe utal, a fővárosban a 19/1991. (1. 29.) Korm. rendelet 5. §-a alapján a főjegyző az általa kijelölt szervezet útján gondoskodik.

(4) A fővárosi kerület jegyzője a 2. § (1) bekezdésében, a 3. § (1) bekezdésében és a 4. §-ban meghatározott feladatokat a Fővárosi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálat útján teljesíti.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Boross Péter s. k.,

belügyminiszter