171/1992. (XII. 23.) Korm. rendelet

a várandóssági pótlék folyósításának egyes kérdéseiről

1. § (1) A várandóssági pótlék a terhesség 4. hónapjától jár, ha a terhesség 13. hetéig a gyermeket váró nőt Magyarországon terhesgondozásba vették.

(2) Amennyiben a terhesgondozásba vételre a terhesség 13. hetét követően kerül sor, a várandóssági pótlékra vonatkozó jogosultság a gondozásba vétel hónapjától nyílik meg.

(3) A várandóssági pótlék első ízben annak a hónapnak az első napjától jár, amelyben a terhesség 13. hete megkezdődik, illetve, ha azt követően kerül sor a gondozásba vételre, annak a hónapnak az első napjától, amelyben a gyermeket váró nőt gondozásba vették.

2. § (1) A várandóssági pótlék a jogosultat a születendő gyermek utáni családi pótlékra való jogosultság hónapját megelőző hónap utolsó napjáig illeti meg.

(2) Amennyiben a várandóssági pótlékra jogosult nem válik családi pótlékra jogosulttá, a várandóssági pótlék annak a hónapnak az utolsó napjáig illeti meg, amelyben terhessége megszűnik.

3. § (1) A várandóssági pótlékra való jogosultság elbírálásához a terhesgondozást végző orvos igazolást ad ki.

(2) Az igazolásnak tartalmaznia kell

a) a terhes nő személyi adatait (név, leánykori név, lakcím, születési idő);

b) a terhesgondozásba vétel időpontját;

c) a terhesség hetekben megállapított idejét a terhesgondozásba vételkor és az igazolás kiadásának időpontjában;

d) az orvos személyazonosító és munkahelyazonosító bélyegzőjének lenyomatát.

4. § (1) A várandóssági pótlékra vonatkozó igényt a jogosult szóban vagy írásban egyaránt előterjesztheti. Az igényt visszamenőleg legfeljebb hat hónapra lehet érvényesíteni.

(2) Amennyiben a várandóssági pótlékra jogosult személy cselekvőképtelen, az igényt nevében törvényes képviselője terjeszti elő. A korlátozottan cselekvőképes személy várandóssági pótlékra vonatkozó igényének előterjesztéséhez törvényes képviselőjének jóváhagyása szükséges.

(3) Amennyiben a jogosult igényének előterjesztésében önhibáján kívül akadályoztatva van, azt az általa meghatalmazott személy is előterjesztheti.

(4) A várandóssági pótlékra vonatkozó igényt a jogosult választása szerint,

a) vagy munkáltatójánál (foglalkoztatójánál), ha ott társadalombiztosítási kifizetőhely működik;

b) vagy a jogosult állandó lakhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóságnál (kirendeltségnél) terjesztheti elő.

(5) A várandóssági pótlék iránti igény előterjesztésekor csatolni kell a 3. § szerinti igazolást, valamint, ha a jogosult - vagy házastársa - családi pótlékban részesül, az arra vonatkozó igazolást.

(6) A szóban bejelentett igényt írásba kell foglalni, és arról az igénylőnek igazolást kell kiadni.

5. § (1) A várandóssági pótlókra vonatkozó igényt a 4. § (4) bekezdésében foglalt szervek bírálják el, illetve gondoskodnak az ellátás folyósításáról.

(2) A várandóssági pótlékot

a) a munkáltató a tárgyhónapra járó munkabér, illetve egyéb járandóság (GYES, GYED) végelszámolásakor;

b) a társadalombiztosítási igazgatóság (kirendeltség) havonta utólag a tárgyhónapot követő hónap utolsó napjáig

folyósítja.

(3) A várandóssági pótlék iránti igény elbírálásáról határozatban kell dönteni.

(4) A várandóssági pótlék megállapításának ügyviteli rendjére, a jogorvoslatra, továbbá a nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségre a családi pótlékról rendelkező jogszabályokban foglaltakat kell alkalmazni.

(5) A várandóssági pótlékkal kapcsolatos valamennyi eljárás illeték- és költségmentes.

6. § (1) A várandóssági pótlék összegét a családi pótlék összegének megállapítására vonatkozó szabályok szerint úgy kell megállapítani, hogy a gyermekek számánál eggyel nagyobb gyerekszám alapján számított egy gyermekre eső családi pótlék összegével legyen azonos.

(2) Ikerterhesség esetén az (1) bekezdés szerint számított összeg magzatonként jár. Az egy gyermekre számított várandóssági pótlék összegét havonta kell folyósítani, az ezen felüli összeget pedig a szülést követő hónap utolsó napjáig egy összegben kell a jogosult számára kifizetni.

7. § (1) A várandóssági pótlékra jogosult a jogosultságot megállapító szervnek 8 napon belül be kell hogy jelentsen minden olyan tény, amely a jogosultságát érinti.

(2) Aki a várandóssági pótlékot jogalap nélkül vette fel, köteles azt visszafizetni, ha erre a kiutalástól számított 90 napon belül határozattal kötelezték.

(3) A (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően öt éven belül kötelezhető a jogalap nélkül felvett várandóssági pótlék visszafizetésére az, akinek az ellátás felvétele felróható.

(4) A várandóssági pótlékot a folyósító szerv köteles megtéríteni, ha a jogalap nélküli felvétel mulasztásának vagy tévedésének következménye.

8. § (1) Ez a rendelet 1993. január 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 89/1990. (V. 1.) MT rendelet 68-70. §-ai, valamint a 414. §-át megelőző címből, továbbá a 414-416. §-aiból az "az anyasági és" szövegrészek hatályukat vesztik.

(3) A társadalombiztosítási szervek által folyósított várandóssági pótlék fedezetét a központi költségvetés a pénzügyminiszter és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság vezetőjének megállapodása szerint téríti meg a társadalombiztosítás számára.

(4) E jogszabály alkalmazásában Magyarországon állandó jelleggel tartózkodó magyar állampolgárnak minősül az a magyar állampolgár, aki állandó belföldi lakóhellyel rendelkezik, és várandóssági pótlékra jogosultságának megállapítását követően megszakítás nélkül 90 napnál hosszabb időtartamra nem hagyja el az országot.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök