Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

17/1992. (VI. 17.) FM rendelet

egyes környezetkímélő technológiák alkalmazása esetén igénybevehető adókedvezményről

A földadóról szóló 1991. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Tv.) 9. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya a mezőgazdasági földhasznosítás során olyan környezetkímélő technológiák alkalmazására terjed ki, melynek alapján a földhasználó adóalanyok a Tv.-ben foglaltak szerint meghatározott mértékű adókedvezményben részesülnek.

2. §

(1) A környezetkímélő technológia alkalmazása célja a környezet - köztük kiemelten a termőföld - hosszú távú védelmét elősegíteni. Adókedvezmény szempontjából környezetkímélő technológiának minősül az 1. számú melléklet 1-9. pontja szerinti technológiák egyedi vagy együttes alkalmazása.

(2) A földhasználó a környezetkímélő technológiában részesített művelt földterület nagysága után vehet igénybe adókedvezményt.

(3) Az adókedvezmény a tárgyévi időtartamra vonatkozik. Tartós hatású környezetkímélő technológia esetén - annak alkalmazásáig, illetve fenntartásáig - az adókedvezmény évente vehető igénybe.

3. §

(1) A földhasználó az adókedvezmény igénybevétele céljából a környezetkímélő technológia alkalmazásának szándékát köteles a földterület fekvése szerint illetékes megyei (fővárosi) növényegészségügyi és talajvédelmi állomásnak (a továbbiakban: állomás) bejelenteni a 2. számú mellékletben foglalt nyomtatvány felhasználásával. A bejelentő nyomtatványhoz mellékelni kell a környezetkímélő technológia dokumentációját.

(2) Védett természeti terület esetén a bejelentéshez csatolni kell továbbá az illetékes természetvédelmi hatóság előzetes hozzájárulását abban az kérdésben, hogy az adott technológia alkalmazása megfelel-e a természetvédelmi előírásoknak.

(3) Az állomás a földhasználó bejelentésétől számított 15 napon belül felülvizsgálja, hogy a bejelentésben foglaltak megfelelnek-e a rendeletben felsorolt egyes környezetkímélő technológiák tartalmi követelményének.

4. §

(1) A környezetkímélő technológia szakszerű megvalósítását és fenntartását az állomás ellenőrzi.

(2) Az állomás az eredményesen megvalósított környezetkímélő technológia alkalmazásáról - az adóhatóságnál való felhasználási a - igazolást ad a földhasználó számára.

(3) Tartós hatású környezetkímélő technológia alkalmazásánál az igazolást évente kell megújítani.

5. §

(1) A környezetkímélő növényvédelemmel és a biotermeléssel kapcsolatos környezetkímélő technológiákra vonatkozó nemzetközi normákat és követelményeket a minisztérium jogi iránymutatásban teszi közzé.

(2) Ez a rendelet 1992. június 22-én lép hatályba. Rendelkezéseit első ízben az 1992. évi földadókötelezettség megállapításánál lehet figyelembe venni.

(3) A rendeletben foglalt környezetkímélő technológiák végrehajtása elősegítésére a földterület fekvése szerint illetékes állomás információkat nyújt.

Dr. Gergátz Elemér s. k.,

földművelésügyi miniszter

1. számú melléklet a 17/1992. (VI. 17.) FM rendelethez

Környezetkímélő technológiák

1. Vízerózió elleni védelem

Vízerózió elleni környezetkímélő technológiának minősül a megfelelő agrotechnikai (szintvonalas és mélyművelés, talajfelszín-hullámosítás) és biológiai eljárások (gyepesítés, gyep, cserje, erdősávok telepítése, sávos növénytermesztés, talajtakarás), továbbá a technológiai létesítmények (teraszépítés, övárok, sánc, vízelvezető, hordalékfogó, vízmosáskötés), valamint a talajt megkötő anyagok talajvédelmi kiviteli tervben dokumentált együttes alkalmazása.

2. Szélerózió (defláció) elleni védelem

A szél-erózió elleni környezetkímélő technológiának minősül a megfelelő agrotechnikai (az uralkodó szélirányra merőleges művelés, fokozott szervestrágyázás, zöldtrágyázás, felületi öntözés) és biológiai eljárások (a talaj fedettségét folyamatosan biztosító növényszerkezet, talajtakarás, gyepesítés, cserje és erdősávok telepítése), valamint a talajt megkötő anyagok talajvédelmi kiviteli tervben dokumentált együttes alkalmazása.

3. Másodlagosan elvizenyősödött területek vízháztartás szabályozása

Ezen kategóriába azon jó termőképességű (eredetileg vízhatás alatt nem álló) területek védelme tartozik, ahol - a nem megfelelően működő, korszerűtlen vízi létesítmények, helytelen agrotechnika, illetve öntözés következtében - másodlagosan vizenyősödön el és károsodott a talaj. A vízháztartás-szabályozás környezetkímélő technológiájának minősül az agrotechnikai eljárások (a talaj vízgazdálkodását javító szervesanyag-gazdálkodás, a vízbefogadó képességet növelő mélyművelés), a technológiai létesítmények (vízlevezetők, tereprendezés, talajcsövezés) és a vízháztartást javító talajkondícionáló anyagok vízrendezési kiviteli tervben dokumentált együttes alkalmazása.

4. Savanyú talajok javítása

A környezetkímélő technológia a meszezés, magnéziumhiányos savanyú talajok esetén a magnézium tartalmú talajjavító anyag, valamint nem savanyító hatású műtrágyák talajtani szakvéleménynek megfelelő módon való alkalmazása.

5. Másodlagosan elszikesedett talajok javítása

A környezetkímélő technológia a meszezés vagy a gipszezés talajtani szakvéleménynek megfelelő módon való alkalmazása.

6. Homoktalajok javítása

A környezetkímélő technológia a homoktalajok szerves vagy szervetlen anyagokkal való dúsítása, a talajtani szakvéleménynek megfelelő módon.

7. Környezetkímélő tápanyaggazdálkodás

Környezetkímélő tápanyaggazdálkodásnak minősül az olyan tevékenység, amely a felszíni és felszín alatti vizek védelme érdekében 5 éven belül elvégzett talajvizsgálatok alapján a növények tényleges tápanyagigényét elégíti ki. A műtrágyázással szemben előnyben részesül a szervestrágyák alkalmazása és elsődlegesen a saját gazdaságban képződött szervestrágya felhasználása. Tavaszi vetésű kultúrák esetében őszi nitrogén műtrágyázás kizárólag a szár- és gyökérmaradványok lebontásához alkalmazható. A környezetkímélő tápanyaggazdálkodást technológiai leírás alapján kell megvalósítani, a technológiai leírást az érvényes szabványok betartásával elvégzett talajvizsgálatokra alapozva kell elkészíteni.

8. Környezetkímélő növényvédelem a gyümölcs- és szőlőtermelésben

A környezetkímélő növényvédelemnek meg kell felelni a vonatkozó nemzetközi követelményeknek. Ez akkor megfelelő, ha az integrált gyümölcs- és szőlőtermesztésnél a termesztő a technológia minden egyes elemét úgy alkalmazza, hogy a növényvédőszer-felhasználás a lehető legkisebb legyen és a meghatározott - hasznos élő szervezeteket kímélő - vegyszerek felhasználásával történjen. A termesztő a védekezések hatékonyságának növelésére alkalmazzon saját növényvédelmi előrejelzést, az ültetvény környezetében és az ültetvényen belül a természetes szabályozó élőlényeket kímélje, hasznos tevékenységüket segítse elő, végezzen talajvédelmi követelményeknek megfelelő talajmunkát, továbbá talaj- és levélvizsgálatok alapján talajt nem savanyító tápanyagutánpótlást. Vezessen naplót termesztői tevékenységéről az előírtaknak megfelelően, mely alkalmas a technológia ellenőrzésére is.

9. Biotermelés

Biotermelésnek minősül az a növénytermesztési technológia, amely a biotermelésre vonatkozó nemzetközi szabályoknak - beleértve a minősítési rendszert - megfelel. A biotermelésnél az előírásnak megfelelő anyagok, eszközök és eljárások alkalmazhatók, továbbá, figyelembe kell venni a más módon termesztett kultúráktól az előírt izolációs távolság betartását.

2. számú melléklet a 17/1992. (VI. 17.) FM rendelethez

Tartalomjegyzék