23/1992. (XI. 6.) HM rendelet
a Magyar Honvédség alaprendeltetésen kívüli tevékenységéről
A honvédelemről szóló, többször módosított 1976. évi I. törvény 11. § (4) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya a Magyar Honvédség katonai szervezetei által, a vállalkozási szerződések keretein kívül végzett tevékenységekre terjed ki.
(2) A katonai szervezetek személyi állománya és anyagi-technikai eszközei alaprendeltetésen kívüli tevékenység végzésére a felkészítés, a harckészültség és a hadrafoghatóság elsődlegességének szem előtt tartásával vehetők igénybe.
2. §
(1) Az alaprendeltetésen kívüli tevékenység főbb területei a következők:
a) segítségnyújtás katasztrófák, elemi csapások, rendkívüli méretű szerencsétlenségek elhárításában, a veszteségek csökkentésében és a következmények felszámolásában, polgári védelmi feladatok ellátásában;
b) nemzetközi kötelezettségekből adódó különleges feladatok ellátása;
c) repüléssel kapcsolatos segítségnyújtás (katonai repülőterek polgári repülési célú igénybevétele, légijárművek kutatása, mentése);
d) humanitárius segítség nyújtása;
e) speciális szakértelmet és haditechnikai eszközök alkalmazását igénylő feladatok megoldása;
f) részvétel jelentősebb társadalmi rendezvények előkészítésében és lebonyolításában.
(2) Az (1) bekezdés e) és f) pontjában foglaltak megoldásában katonai szervezet csak akkor működhet közre, ha ahhoz közérdek fűződik, illetve, ha a feladat más módon nem oldható meg.
(3) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti tevékenységhez a szükséges létszámot, eszközt és igénybevételi időtartamot a Magyar Honvédség parancsnoka határozza meg.
(4) Az (1) bekezdés b)-f) pontjaiban leírt tevékenységet, amennyiben az esetenként a 100 fős létszámot, vagy a személyi állományra vonatkozóan a 3 hét időtartamot nem haladja meg, a Magyar Honvédség parancsnoka engedélyezi. E létszámot vagy időtartamot meghaladó igénybevételhez miniszteri egyetértés szükséges.
3. §
(1) A 2. § (1) bekezdés a)-d) pontjaiban foglalt tevékenységek a katonai szervezet kiképzési feladatainak tekinthetők, költségeit megtéríttetni nem kell. Az e)-f) pontokban szereplő feladatokat a katonai szervezet csak a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint megkötött szerződés alapján, a tevékenység tényleges költségeit fedező pénzbeli térítés ellenében végezheti.
(2) A tevékenység tényleges költségei közül a katonai szervezetnek a kiképzés, fenntartás (pl. élelmezés, ruházat, egészségügyi ellátás stb.) érdekében egyébként is felmerülő költségei megtéríttetésétől a Magyar Honvédség parancsnoka eltekinthet. A teljes költségmentesség engedélyezése a Magyar Honvédség parancsnokának javaslata alapján a miniszter hatáskörébe tartozik.
(3) A katonai szervezet a munkavégzés során neki okozott kárral kapcsolatos igényét a Polgári Törvénykönyv kártérítésre vonatkozó szabályai alapján polgári peres eljárás keretében érvényesítheti a károkozóval szemben.
(4) A katonai szervezetek által végzett alaprendeltetésen kívüli feladatok végrehajtására vonatkozó részletes szabályokat a Magyar Honvédség parancsnoka adja ki.
4. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Für Lajos s. k.,
honvédelmi miniszter