12/1993. (I. 19.) Korm. rendelet
a Központi Számvevőségi Hivatal létrehozásáról és feladatairól
1. §
(1) A Kormány - az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 121. § (5) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - Központi Számvevőségi Hivatalt (a továbbiakban: Hivatal) hoz létre.
(2) A Hivatal országos hatáskörű államigazgatási szerv, amely ellátja az c rendeletben meghatározott feladatokat. A Hivatal önálló gazdálkodási jogkörű, költségvetési szerv, költségvetése a Pénzügyminisztérium fejezet költségvetésében elkülönítetten szerepel. A Hivatal székhelye Budapest.
(3) A Hivatal élén elnök áll, akit feladatai ellátásában helyettese segíti.
(4) A Hivatal elnökét a pénzügyminiszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki és menti fel.
2. §
(1) A Hivatal állal végzett ellenőrzés kiterjed[1]
a) a központi költségvetés forgóalapjának működésére és az abból való finanszírozásra;
b) a központi költségvetésből teljesített kormányzati kiadásokra, engedélyezett támogatásokra és kedvezményekre, kivéve, az adóellenőrzés körébe tartozó, jogszabály alapján a vállalkozásoknak folyósított támogatásokat;
c) a fejezetek és az azokhoz tartozó központi költségvetési szervek gazdálkodására, ezen belül külföldi szervezetek által nyújtott támogatások, segélyek felhasználására, és
d) az elkülönített állami pénzalapok működésére.
(2)[2] Ezt a rendeletet az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék, a Legfelsőbb Bíróság, a Magyar Köztársaság Ügyészsége, az Országgyűlés Hivatala és a Köztársasági Elnöki Hivatal ellenőrzésére nem lehet alkalmazni.
3. §
(1) Az ellenőrzés szabályszerűségre és célszerűségre irányul.
(2) Az ellenőrzés a Kormány által jóváhagyott éves munkaterv, továbbá, a Kormány utasítására, valamint a pénzügyminiszternek - a Kormány egyidejű tájékoztatása mellett - eseti felkérése alapján történik téma- és célvizsgálat, illetve utóvizsgálat keretében.
(3) Az ellenőrzés helyszíni vizsgálattal vagy vizsgálat keretében elrendelt beszámoltatással folytatható.
(4) A Hivatal a kormányzati intézkedést igénylő megállapításairól, valamint az ellenőrzések évente összefoglalt tapasztalatairól a Kormányt írásban tájékoztatja.
(5) A Hivatal az ellenőrzésről készített tájékoztatóban a Kormány vagy a pénzügyminiszter azonnali intézkedését nem igénylő, helytelen gyakorlat megszüntetésére javaslatot tesz.
(6) A Hivatal az ellenőrzés tartama alatt kármegelőzés céljából a Kormány vagy a pénzügyminiszter soron kívüli döntését köteles kérni, ha rendeltetésellenes vagy pazarló felhasználást állapít meg, vagy az ellenőrzött szervezet a pénzeszközök kezelésére vonatkozó szabályok súlyos megsértésével kárt okoz.
4. §
(1) Az ellenőrzést végző személy felelős
a) azért, hogy a vizsgálati program teljesítése során a meghatározott témakörbe tartozó minden lényeges tény megállapításra és írásban rögzítésre kerüljön;
b) a megállapítások és tények helytállóságáért, megalapozottságáért.
(2) A Hivatal elnöke felelősséggel tartozik a Kormánynak a benyújtott jelentések adatainak és megállapításainak valódiságáért.
5. §
(1) Az ellenőrzést végző személy
a) köteles tevékenységének megkezdéséről az ellenőrzött szervezet vezetőjét tájékoztatni, az általa felelősként megjelölt személlyel a megállapítását írásban ismertetni;
b) az ellenőrzött szervezetnél vizsgálatot tarthat, annak bármely helyiségébe beléphet, bármely dolgozójától felvilágosítást kérhet, az állam, a szolgálati és a magántitok (üzleti titok) kezelésére vonatkozó szabályok betartásával iratokba és más dokumentumokba betekinthet, azokról másolatot, kivonatot készíthet, megállapításaira írásbeli magyarázatot kérhet.
(2) A vizsgált szerv köteles
a) a megkereséseknek soron kívül eleget tenni;
b) az ellenőrzést végző személy részére szóban vagy írásban tájékoztatást, magyarázatot adni, és a dokumentációkba a betekintést biztosítani;
c) az ellenőrzést végző személy kérésére a rendelkezésre bocsátott dokumentáció teljességéről nyilatkozni;
d) az ellenőrzés zavartalan elvégzéséhez szükséges egyéb feltételeket megteremteni.
(3) A fegyveres erők, a rendőrség, a rendészeti szervek és a nemzetbiztonsági szolgálatok ellenőrzése során az (1) és (2) bekezdés szerinti kötelezettségek és jogosultságok ezen szervek tevékenysége sajátosságainak megfelelően érvényesíthetők.
(4) A Hivatal az ellenőrzés megállapításait megküldi az ellenőrzött szervezet vezetőjének, aki arra nyolc napon belül írásban észrevételeket tehet.
6. §
(1) A Hivatalt közvetlenül a Kormány irányítja, felügyeletét a Kormány nevében a pénzügyminiszter látja el.
(2) A Hivatal alkalmazottainak jogállására a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény rendelkezései az irányadók.
7. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Antall József s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] A nyitó szövegrészt megállapította a 40/1993. (II. 27.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.03.07.
[2] Megállapította a 40/1993. (II. 27.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1993.03.07.