14/1993. (XII. 6.) BM rendelet
az országgyűlési képviselők 1994. évi választására a választói nyilvántartás és a szavazókörök technikai előkészítéséről
Az országgyűlési képviselői választások állami feladatainak megszervezésére irányuló - az 1989. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Vjt.) 53. §-ában meghatározott - feladat végrehajtása érdekében, az 1994. évi országgyűlési képviselő választás lebonyolításához szükséges választói nyilvántartás és a szavazókörök technikai előkészítésére a következőket rendelem el:
A személyiadat- és lakcímnyilvántartás vezetésével kapcsolatos általános és különös feladatok
1. §
(1) A jegyző a helyi személyiadat- és lakcímnyilvántartás vezetésével kapcsolatos feladatokat a 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 9. §-a alapján, a nyilvántartás vezetésével kapcsolatos szakmai szabályok betartásával és az e rendeletben foglallak figyelembevételével látja el.
(2) A jegyző az illetékességi területén bekövetkezett anyakönyvi és lakcímváltozások, valamint a közigazgatási és területszervezési változások adatait - a helyi nyilvántartáson történt átvezetés után (várakozó állomány) -hetente küldi meg az illetékes Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálatnak (a továbbiakban: TÁKISZ), illetőleg a fővárosban a Fővárosi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálatnak (a továbbiakban: FÁKISZ).
(3) Az Országos Személyiadat- és Lakcímnyilvántartó Hivatal (a továbbiakban: OSZH) által megküldött adatváltozások (gépi tablók és személyi nyilvántartó kartonok) feldolgozásáról (egyeztetés az anyakönyvvel és a várakozó állománnyal, a személyi kartonok besorolása, az állományok aktualizálása, a hibalisták javítása stb.) a jegyzőnek folyamatosan kell gondoskodnia.
(4) Helyi számítógépes nyilvántartás esetén a jegyző a TÁKISZ (a fővárosban a FÁKISZ) állal megküldött karbantartó állomány adatait, annak megérkezésétől számított két munkanapon belül vezeti át a helyi adatállományon.
2. §
(1) A köztársasági megbízottak és a TÁKISZ-ok a területi nyilvántartás vezetésével kapcsolatos feladatokat a Korm. r. 11. §-a alapján, a vonatkozó szakmai szabályok betartásával és az e rendeletben foglaltak figyelembevételével látják el.
(2) A TÁKISZ (a fővárosban a FÁKISZ) a jegyzők által megküldött adatváltozásokat összegyűjti, rögzíti, illetőleg feldolgozza és a beérkezéstől számított két munkanapon belül az OSZH-hoz továbbítja.
(3) A TÁKISZ a területi adatállományt az OSZH által megküldött karbantartó állománnyal - annak megérkezését követő két munkanapon belül - aktualizálja. Ennek alapján a helyi számítógépes nyilvántartások karbantartó állományát elkészíti és azt - legkésőbb a területi adatbázis karbantartását követő három munkanapon belül - az érintett jegyzőnek megküldi. A fővárosi kerületi számítógépes nyilvántartások karbantartásához szükséges állományok elkészítését az OSZH végzi.
(4) A TÁKISZ - a fővárosban a FÁKISZ - folyamatosan gondoskodik a helyi rögzítőrendszerek szótárállományának karbantartásáról.
3. §
(1) Az OSZH a személyiadat- és lakcímnyilvántartás központi adatállományát a jegyzők által - a TÁKISZ útján - megküldött adatokkal hetente karbantartja. Ennek eredményéről az érintett TÁKISZ-t és - a 2. § (3) bekezdésében érintettek kivételével - a jegyzőt, a karbantartás befejezését követő hét csütörtök napján, 24. óráig értesíti.
(2)[1] Az OSZH és a TÁKISZ a választás kitűzésének napjától a névjegyzék közszemlére tételének napjáig az általa vezetett címnyilvántartáson területszervezési változásokat nem vezethet át.
(3)[2] A TÁKISZ és az OSZH a választás kitűzését megelőző hét hétfői napjáig érkezett területszervezési változások adatait folyamatosan karbantartja. A TÁKISZ, illetve a főváros esetében az OSZH gondoskodik - szükség esetén a jegyző bevonásával - a területszervezési változások karbantartás utáni adatainak a szavazóköri címjegyzéken történő átvezetéséről. A módosított szavazóköri címjegyzéket a TÁKISZ, illetve az OSZH haladéktalanul megküldi az illetékes jegyzőnek.
A szavazókörök területi beosztásának előkészítése
4. §
(1) A TÁKISZ - a főváros tekintetében az OSZH - a szavazókörök területi beosztása (szavazóköri címjegyzék: település, utca, házszám) előkészítése érdekében a jegyző részére 1993. december 13-ig megküldi a rendelkezésére álló címállományt, kiegészítve az adott címen lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgárok számával és - tájékoztató jelleggel - a társadalombiztosítási képviselők 1993. évi választásakor kialakított szavazókör sorszámával.
(2) A jegyző a szavazókörök területi beosztását soron kívül felülvizsgálja és megteszi a szükséges intézkedéseket a szavazókörök kialakítása érdekében úgy, hogy az legkésőbb a választás kitűzésétől számított tíz napon belül rendelkezésre álljon. A szavazókörök kialakításakor a választójogosultak számának megállapításakor a Vjt. 36. §-ának (2) bekezdését kell alkalmazni úgy, hogy az egy szavazókörbe tartozó választópolgárok száma az 1200 főt ne haladja meg.
(3) A (2) bekezdés szerinti felülvizsgálat után a jegyző a szükséges módosításokat, valamint azt, hogy egyes szavazókörök mely országgyűlési egyéni választókerületbe tartoznak - haladéktalanul, de legkésőbb a külön rendeletben meghatározott időpontig - közli a TÁKISZ-szal, illetve a fővárosi kerületi jegyző az OSZH-val. Ennek alapján az (1) bekezdésben meghatározott szervek a javításokat haladéktalanul elvégzik.
(4) Ha a településen számítógépes nyilvántartás működik, az (1)-(3) bekezdés szerinti egyeztetési eljárás a helyi felülvizsgálat után a helyes körzetállomány adatainak adathordozón történő megküldésével is teljesíthető, a fővárosi kerületek kivételével.
Vegyes rendelkezések
5. §
(1) Az országos választási munkacsoport vezetője az OSZH-nál, a területi választási munkacsoport vezetője a TÁKISZ-nál és a jegyzőnél ellenőrzi az e rendeletben foglaltak végrehajtását.
(2) A területi választási munkacsoport vezetője szervezi a választás lebonyolításával összefüggésben a köztisztviselők képzését, továbbképzését.
6. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Dr. Boross Péter s. k.,
belügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította az 1/1994. (I. 27.) BM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.01.28.
[2] Beiktatta az 1/1994. (I. 27.) BM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.01.28.