16/1993. (I. 27.) Korm. rendelet
a biztosítók éves beszámoló készítési kötelezettségének sajátosságairól szóló 182/1991. (XII. 30.) Korm. rendelet módosításáról és kiegészítéséről
A számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 94. §-a c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a biztosítók éves beszámoló készítési kötelezettségének sajátosságairól szóló 182/1991. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) módosítására a Kormány a következőket rendeli el:
1. §
A R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § (1) A biztosítóknak az éves beszámoló elkészítésekor és a könyvvezetés során a Tv. 15. §-ában meghatározott alapelveket a (2)-(5) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével kell érvényesítenie.
(2) A teljesség elvének érvényesüléséhez:
a) A biztosítónak könyvelnie kell mindazon gazdasági eseményeket, illetve azoknak a tárgyévi eredményre gyakorolt hatását az éves beszámolóban ki kell mutatni, amelyek a naptári évben érvényben lévő, továbbá a mérleg fordulónapján meglévő, a mérlegkészítés időpontjában is a mérleg fordulónapjára vonatkoztatva érvényben lévő biztosítási, a kockázatokat elsődlegesen vállaló (ún. közvetlen) szerződésekre vonatkoznak.
b) A biztosító az elsődleges kockázatvállalását megoszthatja más biztosítóval viszontbiztosítási szerződéssel (viszontbiztosításba adás) és részt vállalhat más biztosító kockázataiból (viszontbiztosításba vétel). A biztosító tárgyévi éves beszámolójának tartalmaznia kell az a) pont szerint elszámolt biztosítási szerződések, kockázati események viszontbiztosításba adás esetén azok teljes körű viszontbiztosítási elszámolásait. A viszontbiztosításba vétel tárgyévi teljes elszámolását a következő évben is el lehet végezni, ha a szerződéses partnerekkel történő elszámolás a mérlegkészítés időpontjáig nem ismert.
(3) Az összemérés elvének érvényesüléséhez:
a) A biztosítónak az adott időszak eredményének meghatározásakor a biztosítási időszaknak a naptári évre jutó bevételeit, a mérlegkészítés napjáig a naptári időszakra vonatkozó bejelentett eseményeinek kifizetett és felmért költségeit (ráfordításait) kell számba venni, függetlenül a pénzügyi teljesítéstől.
b) A biztosító a naptári év bevételét megállapíthatja csoportosan is a fizetési gyakoriság, a biztosítási időszak és a díj alapján.
c) A biztosító ráfordításait számba veheti csoportosan is, statisztikai adatokra alapozva.[1]
d) A biztosítónak az eredmény meghatározásánál figyelembe kell vennie a biztosítottak kárbejelentéseinek késedelmei miatt a tárgyidőszakban bekövetkezett, a mérleg fordulónapjáig be nem jelentett biztosítási események várható ráfordításának összegét is.
(4) Az óvatosság elvének érvényesüléséhez:
a) A biztosító szerződéses kötelezettségei teljesítése során a szerződővel, vagy a biztosítottal, vagy a harmadik féllel szemben követeléssel léphet fel.
b) A biztosítási szerződésekkel kapcsolatos perelt és behajtás alatt lévő díjkövetelések a tárgyévi eredménykimutatásban csak az esetben szerepeltethetők, ha a követeléseket a biztosító behajthatónak minősíti. Ellenkező esetben ezeket a díjelőírásokat a pénzügyi realizálás időpontjában kell számba venni.
c) A biztosító speciális céltartalékai a biztosítástechnikai tartalékok, amelyeket biztosítási szerződései alapján a jövőbeni kifizetésekre képez. A biztosítástechnikai tartalékok összegének mindenkor elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy a biztosító teljesíteni tudja a biztosítási szerződésekből előreláthatóan várható kötelezettségeit.
(5) A biztosító azon módozatok egyszeri szerzési költségei elszámolását, amelyekre matematikai tartalékot képez, a módozattervben foglaltak mértékéig, a biztosításmatematikai módszer alkalmazásával a matematikai tartalékból történő levonással későbbi évekre halaszthatja.
(6) A biztosítónak a mérlegtételek értékelésekor a Tv. 32. §-ának (1) és (2) bekezdését, valamint a 33. §-ának (2)-(5) bekezdését és a 40. §-ának (2)-(5) bekezdését e rendelet 3. §-ának (7)-(10) bekezdése szerinti sajátosságok figyelembevételével kell alkalmaznia.
(7) A biztosító a viszontbiztosítási ügyletekhez kapcsolódó, külföldi pénznemben fennálló követeléseket és tartozásokat a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, az elszámolás napján érvényes deviza középárfolyamon köteles a könyvekben szerepeltetni.
(8) A viszontbiztosítási ügyletekhez kapcsolódó, külföldi pénzértékben fennálló követelések, illetve kötelezettségek pénzügyi rendezésekor jelentkező árfolyamkülönbözetet az egyéb bevételek, illetve az egyéb ráfordítások között kell elszámolni.
(9) Ha a viszontbiztosítási ügyletekhez kapcsolódó, külföldi pénzértékben fennálló követelések, illetve kötelezettségek pénzügyi rendezése a mérleg fordulónapjáig nem történt meg, akkor a könyvekben szereplő értéket az MNB által közzétett, az év utolsó napján érvényes deviza középárfolyamra kell helyesbíteni az egyéb bevételek, illetve az egyéb ráfordítások közötti elszámolással.
(10) Ha a (9) bekezdés szerinti árfolyamkülönbözet nyereség, annak összegéből céltartalékot kell képezni, és az a viszontbiztosítási ügyletek árfolyamváltozásából adódó veszteségek fedezetére lehet felhasználni."
2. §
(1) A R. 5. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) A biztosító a következő biztosítástechnikai céltartalékokat képezheti:
a) Meg nem szolgált díjak tartaléka
A tárgyévi, illetve az az megelőző évek díjköveteléseiből a felmerült költségek figyelembevételével a tárgyévet követő időszakot megillető, képzett tartalék.
b) Matematikai tartalék
A matematikai tartalék azon biztosítások alapján képzett tartalékokat foglalja magában, amelyeket a módozat-terv szerint biztosításmatematikai tartalékszámítási elv alapján kell számolni.
c) Függőkárok tartaléka
A függőkárok tartaléka a mérleg fordulónapjáig bekövetkezett és pénzügyileg nem rendezett károk várható ráfordításainak fedezete.
d) Eredménytől függő és eredménytől független díjvisszatérítési tartalék[2]
Ez a tartalék tartalmazza azokat az összegeket, amelyeket a biztosító a biztosítási kötvények tulajdonosainak, az egyéb biztosítottaknak, vagy a biztosítási kötvények kedvezményezettjeinek nyújt részesedés, díjkedvezmény vagy díjvisszatérítés formájában.
e) Káringadozási tartalék
A káringadozási tartalék a károk időbeni, szélsőséges ingadozásainak évek közötti kiegyenlítésére szolgáló tartalék.
f) Nagy károk tartaléka
A nagy károk tartalékát, azon szerződésekre kell képezni, amelyeknél a lehetséges legnagyobb kár különlegesen magas a nagy értékek koncentrációja vagy a kockázat jellege miatt. Az ilyen címen számított tartalékok az e) pont szerinti tartalékban nem szerepeltethetők.
g) Egyéb biztosítástechnikai tartalékok
- Céltartalék a várható biztosítási veszteségekre
A mérlegkészítés időpontjáig ismertté vált, a biztosítási üzletmenetből előrelátható, a szerződésállomány lehetséges módosításáig felmerülő veszteségekre képzett tartalék.
- Törlési tartalék
A biztosító mérlegében követelésként kimutatott díjelőírásból a kockázat szüneteltetése, illetve megszűnése miatt a biztosítottaknak visszajáró díjrészre, illetve követelésre képzett tartalék.
- Egyéb biztosítástechnikai tartalék
Minden egyéb, jogszabályban előírt biztosítástechnikai tartalék."
(2) A rendelet 5. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A biztosítástechnikai tartalékokat külön jogszabályban előírtak szerint kell képezni, felhasználni."
3. §
A R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"A biztosító teljesítési (kockázatvállalási) időszakát a biztosítási szerződés határozza meg. Éven belüli tartamú a szerződés, amelynek a kockázatviselési tartama - az aláírástól számítva - naptári évnél nem hosszabb, a biztosítási díjat a tartam egészére a biztosítás kötésekor megfizetik. Azon éven belüli tartamú szerződéseknél, ahol a biztosítási tartam a 60 napot nem haladja meg, a díjbevétel a biztosítás kötése, előírása évében számolható el. Amennyiben a biztosítási szerződés teljesítési, kockázatvállalási időszaka meghaladja a 60 napot, a díjbevételt, a díjelőírást a tárgyévre arányosan (számított biztosítási teljesítési időszakra) lehel elszámolni."
4. §
A R. 10. §-a a következő e) ponttal egészül ki:
(A biztosítónak a kiegészítő mellékletben - Tv. 51-55. §-aiban foglaltakon túlmenően - be kell mutatnia:)
"e) a biztosító bruttó biztosítástechnikai tartalékait, tartalékfajtánként, a saját megtartású és a viszontbiztosításba adott kockázatok fedezetének kiemelésével, élet- és nem életbiztosítás bontásban."
5. §
A R. 12. §-a kiegészül a következő (3) bekezdéssel:
"(3) Az 1986-ban alakult biztosítók jogutódai azon szerződések esetében, amelynél a rendelet hatálybalépése időpontjában a naptári évre vonatkozó pénzügyileg realizált díjbevétellel számoltak, a teljes körű díjelőíráson alapuló elszámolásra az 1994. évre vonatkozó éves beszámoló készítésénél kötelesek átállni úgy, hogy az 1994. évi éves beszámoló már ennek megfelelően készüljön."
6. §
A R. 1. és 2. számú melléklete e rendelet 1. és 2. számú melléklete szerint módosul.
7. §
Ez a rendelet a kihirdetést követő 15. napon lép hatályba. Rendelkezéseit első alkalommal az 1992. éves beszámoló elkészítése során kell alkalmazni.
Dr. Antall József s. k.,
miniszterelnök
1. számú melléklet a 16/1993. (I. 27.) Korm. rendelethez
A 182/1991. (XII. 30.) Korm. rendelet 1. számú mellékletének módosításáról
1. A R. 1. számú melléklet E. rész I/2. pontja a következők szerint módosul:
"(2) Céltartalék a várható befektetési veszteségekre"
2. A R. 1. számú melléklet E. rész II. Biztosítástechnikai tartalékok alcíme 1-5. pontjai helyébe a következők lépnek és az alcím újabb 6-9. pontokkal egészül ki:
"1. Meg nem szolgált díjak tartaléka
2. Matematikai tartalék
3. Függőkárok tartaléka
4. Eredménytől függő és eredménytől független díjvisszatérítési tartalék[3]
5. Káríngadozási tartalék
6. Nagy károk tartaléka
7. Céltartalék a várható biztosítási veszteségekre
8. Törlési tartalék
9. Egyéb biztosítástechnikai tartalék"
3. A R. 1. számú melléklet F. rész I. pontja kiegészül a következőkkel:
"3. Viszontbiztosítókkal szembeni kötelezettségek (letétek)"
4. A R. 1. számú mellékletének "A biztosító mérlege egyes tételeire vonatkozó előírások" című részében:
a) az A/III/5. pont helyébe az alábbi rendelkezés lép: "Itt kell szerepeltetni a biztosítónak, amennyiben viszontbiztosítást fogad el és ad ki, a közvetlen biztosítókkal szembeni követelések összegét az általuk biztosítékként visszatartott összegek nagyságában."
b) kiegészül a következőkkel:
"F/I/3. A viszontbiztosítókkal szembeni kötelezettségek azok a kötelezettségek, amelyek a viszontfedezetbe adott biztosítási kötelezettségek fedezetére szolgálnak a biztosítékként visszatartott összegek erejéig."
5. A R. 1. számú mellékletének A/III/7. pontja és E/I/3. pontja hatályát veszti.
2. számú melléklet a 16/1993. (I. 27.) Korm. rendelethez
A 182/1991. (XII. 30.) Korm. rendelet 2. számú mellékletének módosításáról
1. A R. 2. számú mellékletének "A biztosító eredmény-kimutatásának előírt tagolása" című része helyébe ezen melléklet "A biztosító eredménykimutatásának előírt tagolása" című része (01-52. pontig) lép.
A biztosító eredménykimutatásának előírt tagolása
01. Belföldi díjbevétel
02. Devizában kapott díjbevétel
03. Díjbevétel összesen (01+02)
04. Belföldi viszontbiztosításba adásból jutaléktérítés és nyereségrészesedés
05. Devizában kapott viszontbiztosításba adásból jutalék-térítés és nyereségrészesedés
06. Belföldi viszontbiztosításba adásból kármegtérítés
07. Devizában kötött viszontbiztosításba adásból kármegtérítés
08. Bevételek viszontbiztosításba adásból (04+05 + 06 +07)
09. Belföldi bevételek kármegtérítésekből
10. Devizában kapott bevételek kármegtérítésekből
11. Belföldi bevételek kárrendezési költségtérítésekből
12. Devizában kapott bevételek kárrendezési költségtérítésekből
13. Összes bevétel kármegtérítésből és kárrendezési költségtérítésből (09+10+11 + 12)
14. Bevételek meg nem szolgált díjak tartalékának csökkenéséből
15. Bevételek matematikai tartalékok csökkenéséből
16. Bevételek a függő károk tartaléka csökkenéséből
17. Bevételek eredménytől függő és eredménytől független díjvisszatérítési tartalék[4]
18. Bevételek a káringadozási tartalékok csökkenéséből
19. Bevételek az egyéb biztosítástechnikai tartalékok csökkenéséből
20. Összes bevétel a biztosítástechnikai tartalékok csökkenéséből (14+15+16+17+18+19)
21. Biztosítástechnikai kamatbevételek befektetésekből (45. sorral egyezően)
I. Biztosítástechnikai bevételek összesen (03+08+13+20+21)
22. Belföldi viszontbiztosítónak átadott díj
23. Devizában fizetett viszontbiztosítónak átadott díj
24. Viszontbiztosítónak átadott díj összesen (22+23)
25. Belföldi károk és szolgáltatások költségei
26. Devizában fizetett károk és szolgáltatások
27. Károk és szolgáltatások költségei összesen (25+26)
28. Kárrendezési költségek
29. Károk, szolgáltatások költségei és a kárrendezési költségek összesen (27+28)
30. Meg nem szolgált díjak tartalékának növekedése
31. Matematikai tartalékok növekedése
32. Függő károk tartalékának növekedése
33. Eredménytől függő és eredménytől független díjvisszatérítési tartalék[5]
34. Káringadozási tartalékok növekedése
35. Egyéb biztosítástechnikai tartalékok növekedése
36. Biztosítástechnikai tartalékok növekedése összesen (30+31+32+33+34+35)
37. Szerzési költségek
38. Igazgatási költségek
39. Saját tulajdonú, saját használatú ingatlanok ráfordítás-korrekciója (44. sorral egyezően)
II. Biztosítási ráfordítások összesen
(24+29 + 36+ 37 + 38+39)
A) Biztosítástechnikai eredmény (I-II)
III. Egyéb bevételek
IV. Egyéb ráfordítások
B) A biztosítás üzleti eredménye (+-A+III-IV)
V. Nem biztosítási tevékenység bevételei
VI. Nem biztosítási tevékenység ráfordításai
C) Nem biztosítási tevékenység eredménye (V-VI)
40. Kapott kamatok és kamatjellegű bevétele
41. Kapott osztalék és részesedés
42. Pénzügyi műveletek egyéb bevételei
43. Befektetett tárgyi eszközök bevételei
44. Saját tulajdonú, saját használatú ingatlanok bevétel-korrekciója (39. sorral egyezően)
45. Biztosítástechnikai kamatok átvezetése a biztosítástechnikai bevételekbe (21. sorral egyezően)
VII. Befektetések nettó bevétele (40+41+42 + 43 + 44-45)
46. Fizetett kamatok és kamatjellegű kifizetések
47. Pénzügyi befektetések leírásai
48. Pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai
49. Befektetett tárgyi eszközök ráfordítása
50. Befektetések egyéb ráfordításai
VIII. Befektetések ráfordításai (46+47+48+49+50) D) Befektetési eredmény (VII-VIII)
E) Szokásos vállalkozási eredmény (+-B+-C+-D)
IX. Rendkívüli bevételek
X. Rendkívüli ráfordítások
F) Rendkívüli eredmény (IX-X)
G) Adózás előtti eredmény (+-E+-F)
XI. Adófizetési kötelezettség
H) Adózott eredmény (+-G-XI)
51. Eredménytartalék igénybevétele osztalékra, részesedésre
52. Fizetett (jóváhagyott) osztalék és részesedés
I. Mérleg szerinti eredmény (+-H+51-52)
2. A R. 2. számú mellékletének az eredménykimutatás egyes tételeire vonatkozó előírásai az 1-9. pontok előírásai szerint módosulnak, illetve egészülnek ki.
1. A 08. sor számozása, elnevezése és tartalmi előírása a következők szerint módosul:
"06. sor: Belföldi viszontbiztosításba adásból kármegtérítés
A belföldi viszontbiztosítási szerződés alapján a 25. sorban kimutatott károk és szolgáltatások költségeiből megtérített összeg."
2. A 09. sor számozása, elnevezése és tartalmi előírása a következők szerint módosul és kiegészül az új 09-12. sorokra vonatkozó előírásokkal:
"07. sor: Devizában kötött viszontbiztosításba adásból kármegtérítés
A devizában kötött viszontbiztosításba adási szerződés alapján a 27. sorban szereplő károk költségeiből devizában megtérített összeg.
09. sor: Belföldi bevételek kármegtérítésekből
Itt kell szerepeltetni a szerződő, a biztosított vagy a harmadik fél által megtérített károk összegét, továbbá a kármegelőzési ráfordításokat csökkentő megtérüléseket.
10. sor: Devizában kapott bevételek kármegtérítésekből Ezen a soron kell kimutatni a szerződő, a biztosított, a harmadik fél által devizában megtérített károk összegét, továbbá a kármegelőzési ráfordításokat csökkentő devizában befolyó megtérítéseket.
11. sor: Belföldi bevételek kárrendezési költségtérítésekből
Ezen a soron kell kimutatni más biztosító vagy szervezet részére végzett biztosítási kárrendezésért kapott térítéseket.
12. sor: Devizában kapott bevételek kárrendezési költségtérítésekből
Itt kell szerepeltetni más biztosító vagy szervezet részére végzett biztosítási kárrendezésért devizában kapott térítéseket."
3. A 18. sor számozása 21. sorra, a 19. sor számozása 22. sorra, a 20. sor számozása 23. sorra, a 22. sor számozása 25. sorra, a 23. sor számozása 26. sorra változik, a sorok tartalmi előírásai nem változnak.
4. Az új 18. sor elnevezése és tartalmi előírása:
"18. sor: Bevételek a káringadozási tartalékok csökkenéséből
Ezen a soron kell szerepeltetni a káringadozási és a nagy károk tartalékának felhasználását."
5. A 28. sor elnevezése és tartalmi előírása a következők szerint módosul:
"28. sor: Kárrendezési költségek
Kárrendezési költségek közé tartoznak a kárszakértők, kárügyintézők bére, társadalombiztosítási járulékai, utazási és egyéb költségtérítései, a kárrendezést végző jogi személyeknek fizetett költségtérítések, konkrét kárügyekhez tartozó dokumentumokért fizetett költségek, és az önállóan működtetett vagy jól elhatárolható kárrendezési helyek működési és fenntartási költségei."
6. A 32. sor számozása, elnevezése és tartalmi előírása a következők szerint módosul:
"37. Szerzési költségek
A szerzési költségek között azon költségek jelennek meg, amelyek egy biztosítási szerződés megkötésével keletkeznek. Fedezniük kell mind a közvetlenül a biztosítási szerződéshez kötődő költségeket, mind például a szerzési jutalékot, vagy a biztosítási kötvény megszerkesztésének költségeit, vagy az a költséget, ami a biztosítási szerződésnek a biztosítók porfóliájába való beiktatásával jár, és az indirekt költségeket vagy az ajánlatok feldolgozása miatti adminisztrációs költségeket, és a biztosítási kötvények kibocsátásával járó költségeket, mint például az üzletkötők időbérét, utazási és egyéb költségtérítéseit, a külső szerveknek terjesztésért fizetett költségtérítéseket stb."
7. A 33. sor számozása 38. sorra, a 34. sor és 39. sor számozása 39. sor és 44. sorra, a 45. sor 50. sorra változik, a sorok tartalmi előírásai nem változnak.
8. A 44. sor számozása, elnevezése és tartalmi előírása a következők szerint módosul:
"49. sor: Befektetett tárgyi eszközök ráfordítása Az ingatlan ráfordításai közé tartozik azon ingatlanok értékcsökkenése, továbbá javítási, karbantartási és egyéb állagmegóvási költsége, amely a bérbeadót terheli."
9. A 03. és 04. sorra adott előírások, a 24. és 25. sor, továbbá a 26. sor hatályát veszti.
Lábjegyzetek:
[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1993/20. száma. Megjelent 1993.02.23.
[2] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1993/20. száma. Megjelent 1993.02.23.
[3] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1993/20. száma. Megjelent 1993.02.23.
[4] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1993/20. száma. Megjelent 1993.02.23.
[5] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1993/20. száma. Megjelent 1993.02.23.