Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

1993. évi XVIII. törvény

a Rehabilitációs Alapról[1]

Az Országgyűlés abból a célból, hogy elősegítse a megváltozott munkaképességű személyek rehabilitációját - összhangban a Genfben, 1983. június 20-án kelt, "a szakmai rehabilitációról és a foglalkoztatásról (rokkant személyek)" szóló egyezménnyel - Rehabilitációs Alap elnevezéssel elkülönített állami pénzalapot létesít.

1. § A Rehabilitációs Alap (a továbbiakban: Alap) elkülönített állami pénzalap.

2. § Az Alap rendeltetése

a) azon személyek orvosi rehabilitációt követő foglalkoztatásának elősegítése, akiknek a munkavállalási és munkahelymegtartási esélyei testi vagy szellemi károsodásuk miatt csökkentek (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű személyek);

b) fejlesztési célú támogatás nyújtása a rehabilitációs foglalkoztatás célját szolgáló beruházáshoz, az ilyen céllal létesített beruházás működtetésének szinten tartásához, illetve az ilyen céllal létesített gazdálkodó szervezetek alapításához.

3. § (1) Az Alap bevételi forrásai:

a) a központi költségvetésben évente e célra meghatározott összegű állami támogatás;

b) a természetes és jogi személyek, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok, valamint egyéb szervezetek önkéntes befizetései, felajánlásai;

c) az Alap betéti kamatai;

d) az Alapból visszafizetési kötelezettséggel nyújtott támogatás visszafizetéséből származó összeg és a támogatás után fizetett kamat;

e) a rehabilitációs hozzájárulás (a továbbiakban: hozzájárulás).

(2) Az Alap bevétele és tárgyévi maradványa nem vonható el.

(3) Az (1) bekezdés b) pontjában megjelölt, az Alap javára teljesített befizetések és felajánlások közérdekű kötelezettségvállalásnak minősülnek (Ptk. 593-596. §).

4. § (1) Az Alapba hozzájárulást köteles fizetni:

a) a társasági adóról szóló 1991. évi LXXXVI. tv. 2. § (1) bekezdés a)-f) pontjaiban meghatározott adóalany;

b) az a költségvetési szerv, amelyik alaptevékenysége mellett a külön jogszabályban meghatározott mértékű vállalkozási tevékenységet is végez;

c) a szociális foglalkoztató (a továbbiakban az a)-c) pont együtt: gazdálkodó szervezetek]; ha a gazdálkodó szervezet tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámának 5%-át nem éri el a gazdálkodó szervezet által foglalkoztatott, megváltozott munkaképességű személyek száma (a továbbiakban: kötelező foglalkoztatási szint).

(2) A hozzájárulást a kötelező foglalkoztatási szint figyelembevételével a foglalkoztatandó létszám és az adott gazdálkodó szervezetnél foglalkoztatott, megváltozott munkaképességű személyek tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámának különbsége alapján kell számítani.

(3)[2] A hozzájárulás éves összege a (2) bekezdés alapján számított létszámkülönbség és a költségvetésről szóló törvényben évente meghatározott összeg szorzata. 1995-ben a hozzájárulás kiszámításának alapjául szolgáló összeg 6000 Ft/év.

(4) A hozzájárulást az Alap kezelője által közzétett, és az állami adóhatóságnál vezetett "Rehabilitációs hozzájárulás számla" javára kell befizetni.

(5) Nem kell hozzájárulást fizetni, ha a gazdálkodó szervezetnél a foglalkoztatottak tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszáma a 30 főt nem haladja meg.

5. § (1) A hozzájárulásra év közben negyedévenként előleget kell fizetni. Az előleg mértéke a tárgyévet megelőző év tényleges kötelezettségének 25%-a. Az előleg összegét a gazdálkodó szervezet maga állapítja meg és fizeti be. A IV. negyedévre előleget fizetni nem kell.

(2) A hozzájárulásra az e törvényben nem szabályozott kérdésekben az adózás rendjéről szóló törvényt kell alkalmazni.

6. § (1) Az Alapból teljesíthető kiadások köre olyan, a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását elősegítő beruházáshoz, beruházásnak nem minősülő bővítéshez vagy egyéb fejlesztési célú kifizetéshez nyújtott támogatás, amely

a) normál üzemi körülmények között létesít rehabilitációs foglalkoztatáshoz munkahelyet, vagy a már meglévő, ilyen munkahelyek korszerűsítését, fejlesztését, bővítését, szinten tartását célozza;

b) a külön jogszabályban meghatározott védett munkahely létesítésére, célszervezet és szociális foglalkoztató létrehozására, fejlesztésére, bővítésére és szinten tartására irányul;

c) a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását elősegítő eszközök beszerzését, fejlesztését, korszerűsítését biztosítja.

(2) A támogatás

a) vissza nem térítendő, illetve

b) kamatmentes vagy kedvező kamatozású, visszatérítendő

formában nyújtható.

(3) A (2) bekezdés szerinti támogatási formák együttesen is alkalmazhatók.

7. § (1) Az Alapból támogatás pályázat útján nyerhető. A pályázati felhívást a népjóléti miniszter teszi közzé, amelyben meghatározza a pályázat benyújtásának feltételeit.

(2) A pályázat benyújtására jogosult az a magánszemély, jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki, illetve amely a 6. § (1) bekezdésében szabályozott célokhoz önerőből is hozzájárul.

(3) A pályázati felhívást minden év február 20-ig kell közzétenni. 1993-ban a pályázati felhívást a törvény hatálybalépése után 60 napon belül kell közzétenni. A pályázatok eredményét nyilvánosan ki kell hirdetni.

8. § (1) Az Alappal való rendelkezésre a népjóléti miniszter jogosult. Az Alapból nyújtott támogatásról a népjóléti miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben dönt.

(2) A döntés előkészítését a népjóléti és a munkaügyi miniszter által kijelölt szakértőkből álló bizottság végzi. A bizottság üléseire tanácskozási joggal meg kell hívni a pénzügyminiszter és a belügyminiszter, valamint az érintett minisztériumok és országos érdekképviseleti szervek, továbbá az országos önkormányzati érdekképviseleti szervezetek képviselőit.

(3) Az Alap kezelője a Népjóléti Minisztérium.

9. § (1) Az Alapból nyújtott támogatás átadásának, felhasználásának és visszatérítésének módjáról az Alap kezelője és a támogatásban részesülő szerződésben állapodik meg.

(2) Amennyiben a támogatásban részesülő a törvényben, illetve a szerződésben foglalt feltételeket nem vagy csak részben teljesíti, a népjóléti miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben a támogatást részben vagy egészben visszavonja.

(3) A támogatásban részesülő szerződésszegése vagy a szerződés késedelmes teljesítése esetén késedelmi kamatként a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeresét köteles megfizetni.

10. § Felhatalmazást kap a népjóléti miniszter, hogy a pénzügyminiszterrel egyetértésben a védett munkahelyek körét, a célszervezetté minősítés feltételeit, valamint a szociális foglalkoztatók létesítésének és működésének szabályait rendeletben határozza meg.

11. § (1) Ez a törvény a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépését követően benyújtott pályázatokra kell alkalmazni.

(2) A törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Rehabilitációs Alapról szóló 59/1986. (XII. 10.) MT rendelet (a továbbiakban: R.).

(3) Az Alap a R. alapján létrehozott Rehabilitációs Alap általános jogutódja.

Göncz Árpád s. k.,

a Köztársaság elnöke

Szabad György s. k.,

az Országgyűlés elnöke

Lábjegyzetek:

[1] A törvényt az Országgyűlés az 1993. március 9-i ülésnapján fogadta el.

[2] Módosította az 1995. évi CXXI. törvény 54. § -a. Hatályos 1994.01.01.