Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1993. (I. 13.) IM-BM-PM együttes rendelet

a büntetőeljárás során lefoglalt dolgok kezeléséről és nyilvántartásáról szóló 117/1984. (IK 12.) IM-BM-PM-Legf. Ü. együttes utasítás módosításáról

A büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény 404. §-a (1) bekezdésének d) pontjában, valamint a büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet 127. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a büntetőeljárás során lefoglalt dolgok kezeléséről és nyilvántartásáról szóló 117/1984. (IK 12.) IM-BM-PM-Legf. Ü. együttes utasítást (a továbbiakban: Ut.) - a legfőbb ügyésszel, a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel, a külügyminiszterrel, a művelődési és közoktatási miniszterrel, valamint a népjóléti miniszterrel egyetértésben - a következők szerint módosítjuk:

1. §

Az Ut. 1. §-a (5) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A lefoglalásról készített okiratban a hatósági tanúk lakcímét és személyi igazolványának számát is fel kell tüntetni."

2. §

(1) Az Ut. 2. §-a (5) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A nyomozó hatóság a bűnjelről, a lefoglalásról készített okirat adatainak megfelelően négy - szükség esetén ennél több - példányban bűnjeljegyzéket állít ki."

(2) Az Ut. 2. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Ha a lefoglalt állat nem hagyható a birtokos gondozásában, az elhelyezésével és a megfelelő gondozásával a lefoglalást foganatosító hatóság gazdálkodó szervezetet, vállalkozót vagy állattartással foglalkozó más személyt bízhat meg."

3. §

Az Ut. 4. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a lefoglalásra kerülő bűnjel állami szerv, társadalmi szervezet vagy gazdálkodó szervezet birtokában van, és ez a felsoroltak működéséhez elengedhetetlenül szükséges, a bűnjelet a lefoglalás után is a szerv őrizetében lehet hagyni.

(2) Ha a bűnjel nem hagyható az érdekelt őrizetében, és a nyomozó hatósághoz vagy a bűnjelkezelőhöz (9. §) való beszállítására annak terjedelme, súlya, jellege vagy rendes kezelési (tartási, tárolási, őrzési) módja miatt nincs lehetőség, az a lefoglalás helyén működő, a szakszerű kezelés, tárolás (tartás), őrzés feltételeivel rendelkező gazdálkodó szervezet, illetőleg vállalkozó kezelésére lehet bízni megfelelő díjazás ellenében."

4. §

(1) Az Ut. 6. §-ának (1) bekezdésében a "forint készpénzt (a továbbiakban: készpénz)" szövegrész helyébe a "készpénzt" szövegrész lép.

(2) Az Ut. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A nyomozó hatóság az arany, ezüst vagy platina felhasználásával készült tárgyat (ideértve a tört aranyat, tört ezüstöt és tört platinát is), a drágakövet (ideértve az igazgyöngyöt is), valamint az értékpapírt (állam-, valamint egyéb kölcsönkötvényt, betétkönyvet, takaréklevelet, sorsjáték és fogadások nyereményszelvényét, zálogjegyei, váltót, részjegyet, részvényt stb., a továbbiakban együtt: értékpapír) az (1) bekezdésben meghatározott módon értékletétbe helyezi, feltéve hogy a felsorolt bűnjeleket a nyomozás befejezésekor nem kell az érdekelt részére visszaadni. Az érvénytelenített értékpapírokat az ügy iratainál kell kezelni."

5. §

Az Ut. 9. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A rendőrkapitányság közbiztonsági és közlekedési osztálya vagy rendőrőrse által lefoglalt tárgy- és értékbűnjelet soron kívül (legkésőbb a lefoglalást követő első munkanapon) a rendőr(fő)kapitányságnak az (1) bekezdés szerinti dolgozójához kell beszállítani. Ha azonban a lefoglalást végző rendőri szervnél nyomozásokat folytatnak, és a szabályos bűnjelkezelés feltételei megteremthetők, a nyomozó hatóság vezetője engedélyezheti a tárgy- és értékbűnjel kezelését."

6. §

Az Ut. 13. §-ának (4) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Gépkocsi átadás esetén a jegyzőkönyvhöz a bűnjelről készült négyoldali színes fényképet kell mellékelni."

7. §

Az Ut. 14. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A jelen §-ban említett tanúk aláírása mellett a pontos lakcímet és a személyi igazolvány számát is fel kell tüntetni."

8. §

Az Ut. 20. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A kis ügyforgalmú nyomozó hatóságoknál a bűnjelnyilvántartó könyv év végi lezárása után nem kell új bűnjelnyilvántartó könyvet nyitni, hanem az előző évi bűnjelnyilvántartó könyv - új tételszámokkal - folytatható; mellőzhető a megelőző év végéig nyilvántartásba vett tételeknek a (3) bekezdésben szabályozott átvezetése is."

9. §

(1) Az Ut. 22. §-a (3) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szakszerű kezelés ellátásával - szükség esetén - gazdálkodó szervezetet, illetőleg vállalkozót lehet megbízni."

(2) Az Ut. 22. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi (6) bekezdés számozása (7) bekezdésre módosul:

"(6) Ha a lefoglalt gépjármű őrzésére a BGH-nál nincs lehetőség, a gépjármű a tárolást biztosító gazdálkodó szervezet, illetve vállalkozó, kivételesen a gépjármű tulajdonosa őrizetére is bízható, feltéve, hogy nem áll fenn a gépjármű elidegenítésének vagy újabb bűncselekmény elkövetésének a veszélye."

10. §

Az Ut. 24. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat sugárzó (radioaktív és nukleáris) anyagok és készítmények lefoglalása esetén is alkalmazni kell azzal az eltéréssel, hogy a lefoglalásról az Országos Rendőr-főkapitányság Közbiztonsági Főigazgatóság Igazgatásrendészeti Főosztályának Rendészeti Osztályát, valamint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat területileg illetékes megyei (fővárosi) intézetét is értesíteni kell. Radioaktív és nukleáris anyag lefoglalása során a külön jogszabályban meghatározott eljárás az irányadó."

11. §

Az Ut. 26. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Kábítószer lefoglalása esetén haladéktalanul értesíteni kell az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóságának Bűnügyi Főosztályát."

12. §

Az Ut. 27. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kábítószert a nyomozó hatóság átmenetileg sem tárolhatja. Elhelyezéséről azonnal, illetőleg a legközelebbi munkanapon gondoskodni kell. A kábítószert szakértőhöz vagy az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóságának Bűnügyi Főosztálya által kijelölt helyre kell szállítani, a bűnjelkezelő nem veheti át. A vizsgálatra küldött kábítószert a szakértő tárolja, az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóságának Bűnügyi Főosztálya által kijelölt helyre közvetlenül továbbítja."

13. §

Az Ut. 34. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A bűnjelként lefoglalt, nyilvánvalóan hamis értékpapír esetében a 86. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók."

14. §

Az Ut. 43. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A használt cikkek értékesítésével foglalkozó gazdálkodó szervezet, illetőleg vállalkozó mint bizományos az adásvételi szerződést az átadó szervvel maga is megkötheti. Ebben az esetben a 41-42. §-ok az irányadók."

15. §

Az Ut. 47. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az elkobzott gépjármű, illetőleg vízijármű értékesítése az erre jogosult gazdálkodó szervezet, illetőleg vállalkozó útján történik."

16. §

Az Ut. 69. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a jogosult magánszemély, két tanú az aláírásával igazolja, hogy a jogosult a meghatalmazást előttük aláírta, vagy aláírását előttük sajátkezű aláírásának ismerte el; a meghatalmazáson a tanúk lakóhelyét (lakcímét), valamint személyi igazolványának számát is fel kell tüntetni.

(3) Jelentős értékű dolog átvételére adott meghatalmazást a közjegyzőnek vagy a bíróságnak kell hitelesítenie. Ha a jogosult szabadságvesztést tölt, vagy előzetes letartóztatásban van, a meghatalmazást a büntetésvégrehajtási intézet parancsnoka is hitelesítheti."

17. §

Az Ut. 71. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"71. § (1) Ha a jogosult nem magyar állampolgár, vagy olyan magyar állampolgár, akinek állandó lakóhelye külföldön van, és a bűnjel visszaadásának elrendelésekor nem tartózkodik Magyarországon, a bűnjel visszaadásáról szóló határozatot - kulturális értékű tárgy esetében a 3/1977. (III. 29.) KM rendeletben szabályozott kiviteli engedély egy példányával - a Külügyminisztérium Konzuli Főosztályának kell megküldeni.

(2) A határozatnak és a kiviteli engedélynek a jogosult részére való eljuttatására a Magyar Köztársaság és a jogosult állandó lakóhelye szerinti állam közötti jogsegély-egyezmény az irányadó, ennek hiányában a határozatnak és a kiviteli engedélynek a jogosult részére diplomáciai vagy konzuli úton történő eljuttatásáról a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya gondoskodik; a kézbesítés megtörténtét vagy annak akadályát igazoló iratot a bűnjel visszaadását elrendelő hatóságnak kell megküldeni.

(3) A bűnjel visszaadását elrendelő határozatban a jogosultat a 62. § (2) bekezdésében foglalt következményekre azzal kell figyelmeztetni, hogy a bűnjelet a határozat kézbesítésétől számított egy éven belül vegye át."

18. §

Az Ut. 74. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A bíróság (ügyészség, nyomozó hatóság), valamint a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján kifüggesztett hirdetményt - a kifüggesztésre és a kifüggesztés időtartamára utaló záradékkal ellátva - az értékesítést (megsemmisítést) elrendelő határozathoz kell csatolni."

19. §

Az Ut. 81. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bíróság a R. 9. §-ának (4) bekezdése szerinti döntéséről a jogosultat és a BGH-t értesíti. Az értesítés alapján a BGH intézkedik a pénzbeli juttatás összegének a jogosult részére való kiutalása iránt."

20. §[1]

21. §[2]

22. §

Az Ut. 90. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Kábítószer elkobzása

90. § (1) Kábítószer elkobzása esetén annak további sorsáról az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztálya a Népjóléti Minisztériummal egyetértésben dönt.

(2) Az elkobzott kábítószert bűnüldözési, kiképzési, tesztelési célra, valamint oktatáshoz igénybe lehet venni.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott célra igénybe vett kábítószer nyilvántartásáról, tárolásáról, ellenőrzéséről, valamint a felhasználást követő megsemmisítéséről az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztálya gondoskodik."

23. §

Az Ut. 93. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A 71. § (1) bekezdésében szabályozott esetben a bűnjelként lefoglalt útlevelet a büntetőeljárás befejezése után az útlevelet kiállító hatóság részére a jogsegélyegyezmény rendelkezése szerint, ennek hiányában a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya útján kell megküldeni."

24. §

Az Ut. 102. §-ának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ha a bűnjelet katonai büntetőeljárásban foglalták le, a bűnjelre vonatkozó intézkedések megtétele a megyei (fővárosi) bíróság katonai tanácsa, illetőleg a katonai nyomozó hatóság hatáskörébe tartozik."

25. §

Az Ut. 103. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"103. § Ha a bűnjel államtitkot, illetőleg szolgálati titkot tartalmaz, a bűnjel kezelésénél az államtitok és a szolgálati titok megőrzését biztosító külön rendelkezéseket is alkalmazni kell."

26. §

Az Ut. 104. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A bűnjellel kapcsolatban felmerülő költségek közül bűnügyi költség az a költség, amely a bűnjel)

"b) szakszerű kezelésével megbízott gazdálkodó szervezet vagy vállalkozó részére őrzési és kezelési díj (költség) címén, továbbá a bűnjel állagának megóvásával és karbantartásával megbízott gazdálkodó szervezet, vállalkozó vagy szakértelemmel rendelkező magánszemély részére költségtérítés és munkadíj címén,"

(merül fel, és kerül kifizetésre.)

27. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) Az Ut. 4. §-ának (3) bekezdése, 47. §-ának (2) bekezdése és 91-92. §-a a hatályát veszti.

Dr. Balsai István s. k.,

igazságügyminiszter

Dr. Boross Péter s. k.,

belügyminiszter

Dr. Kupa Mihály s. k.,

pénzügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 13/2003. (VI. 13.) IM-BM-PM együttes rendelet 5. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan 2003.06.16.

[2] Hatályon kívül helyezte a 13/2003. (VI. 13.) IM-BM-PM együttes rendelet 5. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan 2003.06.16.