1/1993. (I. 13.) IM-BM-PM együttes rendelet
a büntetőeljárás során lefoglalt dolgok kezeléséről és nyilvántartásáról szóló 117/1984. (IK 12.) IM-BM-PM-Legf. Ü. együttes utasítás módosításáról
A büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény 404. §-a (1) bekezdésének d) pontjában, valamint a büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet 127. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a büntetőeljárás során lefoglalt dolgok kezeléséről és nyilvántartásáról szóló 117/1984. (IK 12.) IM-BM-PM-Legf. Ü. együttes utasítást (a továbbiakban: Ut.) - a legfőbb ügyésszel, a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel, a külügyminiszterrel, a művelődési és közoktatási miniszterrel, valamint a népjóléti miniszterrel egyetértésben - a következők szerint módosítjuk:
1. §
Az Ut. 1. §-a (5) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A lefoglalásról készített okiratban a hatósági tanúk lakcímét és személyi igazolványának számát is fel kell tüntetni."
2. §
(1) Az Ut. 2. §-a (5) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A nyomozó hatóság a bűnjelről, a lefoglalásról készített okirat adatainak megfelelően négy - szükség esetén ennél több - példányban bűnjeljegyzéket állít ki."
(2) Az Ut. 2. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) Ha a lefoglalt állat nem hagyható a birtokos gondozásában, az elhelyezésével és a megfelelő gondozásával a lefoglalást foganatosító hatóság gazdálkodó szervezetet, vállalkozót vagy állattartással foglalkozó más személyt bízhat meg."
3. §
Az Ut. 4. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ha a lefoglalásra kerülő bűnjel állami szerv, társadalmi szervezet vagy gazdálkodó szervezet birtokában van, és ez a felsoroltak működéséhez elengedhetetlenül szükséges, a bűnjelet a lefoglalás után is a szerv őrizetében lehet hagyni.
(2) Ha a bűnjel nem hagyható az érdekelt őrizetében, és a nyomozó hatósághoz vagy a bűnjelkezelőhöz (9. §) való beszállítására annak terjedelme, súlya, jellege vagy rendes kezelési (tartási, tárolási, őrzési) módja miatt nincs lehetőség, az a lefoglalás helyén működő, a szakszerű kezelés, tárolás (tartás), őrzés feltételeivel rendelkező gazdálkodó szervezet, illetőleg vállalkozó kezelésére lehet bízni megfelelő díjazás ellenében."
4. §
(1) Az Ut. 6. §-ának (1) bekezdésében a "forint készpénzt (a továbbiakban: készpénz)" szövegrész helyébe a "készpénzt" szövegrész lép.
(2) Az Ut. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A nyomozó hatóság az arany, ezüst vagy platina felhasználásával készült tárgyat (ideértve a tört aranyat, tört ezüstöt és tört platinát is), a drágakövet (ideértve az igazgyöngyöt is), valamint az értékpapírt (állam-, valamint egyéb kölcsönkötvényt, betétkönyvet, takaréklevelet, sorsjáték és fogadások nyereményszelvényét, zálogjegyei, váltót, részjegyet, részvényt stb., a továbbiakban együtt: értékpapír) az (1) bekezdésben meghatározott módon értékletétbe helyezi, feltéve hogy a felsorolt bűnjeleket a nyomozás befejezésekor nem kell az érdekelt részére visszaadni. Az érvénytelenített értékpapírokat az ügy iratainál kell kezelni."
5. §
Az Ut. 9. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A rendőrkapitányság közbiztonsági és közlekedési osztálya vagy rendőrőrse által lefoglalt tárgy- és értékbűnjelet soron kívül (legkésőbb a lefoglalást követő első munkanapon) a rendőr(fő)kapitányságnak az (1) bekezdés szerinti dolgozójához kell beszállítani. Ha azonban a lefoglalást végző rendőri szervnél nyomozásokat folytatnak, és a szabályos bűnjelkezelés feltételei megteremthetők, a nyomozó hatóság vezetője engedélyezheti a tárgy- és értékbűnjel kezelését."
6. §
Az Ut. 13. §-ának (4) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Gépkocsi átadás esetén a jegyzőkönyvhöz a bűnjelről készült négyoldali színes fényképet kell mellékelni."
7. §
Az Ut. 14. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A jelen §-ban említett tanúk aláírása mellett a pontos lakcímet és a személyi igazolvány számát is fel kell tüntetni."
8. §
Az Ut. 20. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A kis ügyforgalmú nyomozó hatóságoknál a bűnjelnyilvántartó könyv év végi lezárása után nem kell új bűnjelnyilvántartó könyvet nyitni, hanem az előző évi bűnjelnyilvántartó könyv - új tételszámokkal - folytatható; mellőzhető a megelőző év végéig nyilvántartásba vett tételeknek a (3) bekezdésben szabályozott átvezetése is."
9. §
(1) Az Ut. 22. §-a (3) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A szakszerű kezelés ellátásával - szükség esetén - gazdálkodó szervezetet, illetőleg vállalkozót lehet megbízni."
(2) Az Ut. 22. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi (6) bekezdés számozása (7) bekezdésre módosul:
"(6) Ha a lefoglalt gépjármű őrzésére a BGH-nál nincs lehetőség, a gépjármű a tárolást biztosító gazdálkodó szervezet, illetve vállalkozó, kivételesen a gépjármű tulajdonosa őrizetére is bízható, feltéve, hogy nem áll fenn a gépjármű elidegenítésének vagy újabb bűncselekmény elkövetésének a veszélye."
10. §
Az Ut. 24. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat sugárzó (radioaktív és nukleáris) anyagok és készítmények lefoglalása esetén is alkalmazni kell azzal az eltéréssel, hogy a lefoglalásról az Országos Rendőr-főkapitányság Közbiztonsági Főigazgatóság Igazgatásrendészeti Főosztályának Rendészeti Osztályát, valamint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat területileg illetékes megyei (fővárosi) intézetét is értesíteni kell. Radioaktív és nukleáris anyag lefoglalása során a külön jogszabályban meghatározott eljárás az irányadó."
11. §
Az Ut. 26. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Kábítószer lefoglalása esetén haladéktalanul értesíteni kell az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóságának Bűnügyi Főosztályát."
12. §
Az Ut. 27. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A kábítószert a nyomozó hatóság átmenetileg sem tárolhatja. Elhelyezéséről azonnal, illetőleg a legközelebbi munkanapon gondoskodni kell. A kábítószert szakértőhöz vagy az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóságának Bűnügyi Főosztálya által kijelölt helyre kell szállítani, a bűnjelkezelő nem veheti át. A vizsgálatra küldött kábítószert a szakértő tárolja, az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóságának Bűnügyi Főosztálya által kijelölt helyre közvetlenül továbbítja."
13. §
Az Ut. 34. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A bűnjelként lefoglalt, nyilvánvalóan hamis értékpapír esetében a 86. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók."
14. §
Az Ut. 43. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A használt cikkek értékesítésével foglalkozó gazdálkodó szervezet, illetőleg vállalkozó mint bizományos az adásvételi szerződést az átadó szervvel maga is megkötheti. Ebben az esetben a 41-42. §-ok az irányadók."
15. §
Az Ut. 47. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az elkobzott gépjármű, illetőleg vízijármű értékesítése az erre jogosult gazdálkodó szervezet, illetőleg vállalkozó útján történik."
16. §
Az Ut. 69. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Ha a jogosult magánszemély, két tanú az aláírásával igazolja, hogy a jogosult a meghatalmazást előttük aláírta, vagy aláírását előttük sajátkezű aláírásának ismerte el; a meghatalmazáson a tanúk lakóhelyét (lakcímét), valamint személyi igazolványának számát is fel kell tüntetni.
(3) Jelentős értékű dolog átvételére adott meghatalmazást a közjegyzőnek vagy a bíróságnak kell hitelesítenie. Ha a jogosult szabadságvesztést tölt, vagy előzetes letartóztatásban van, a meghatalmazást a büntetésvégrehajtási intézet parancsnoka is hitelesítheti."
17. §
Az Ut. 71. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"71. § (1) Ha a jogosult nem magyar állampolgár, vagy olyan magyar állampolgár, akinek állandó lakóhelye külföldön van, és a bűnjel visszaadásának elrendelésekor nem tartózkodik Magyarországon, a bűnjel visszaadásáról szóló határozatot - kulturális értékű tárgy esetében a 3/1977. (III. 29.) KM rendeletben szabályozott kiviteli engedély egy példányával - a Külügyminisztérium Konzuli Főosztályának kell megküldeni.
(2) A határozatnak és a kiviteli engedélynek a jogosult részére való eljuttatására a Magyar Köztársaság és a jogosult állandó lakóhelye szerinti állam közötti jogsegély-egyezmény az irányadó, ennek hiányában a határozatnak és a kiviteli engedélynek a jogosult részére diplomáciai vagy konzuli úton történő eljuttatásáról a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya gondoskodik; a kézbesítés megtörténtét vagy annak akadályát igazoló iratot a bűnjel visszaadását elrendelő hatóságnak kell megküldeni.
(3) A bűnjel visszaadását elrendelő határozatban a jogosultat a 62. § (2) bekezdésében foglalt következményekre azzal kell figyelmeztetni, hogy a bűnjelet a határozat kézbesítésétől számított egy éven belül vegye át."
18. §
Az Ut. 74. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A bíróság (ügyészség, nyomozó hatóság), valamint a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján kifüggesztett hirdetményt - a kifüggesztésre és a kifüggesztés időtartamára utaló záradékkal ellátva - az értékesítést (megsemmisítést) elrendelő határozathoz kell csatolni."
19. §
Az Ut. 81. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A bíróság a R. 9. §-ának (4) bekezdése szerinti döntéséről a jogosultat és a BGH-t értesíti. Az értesítés alapján a BGH intézkedik a pénzbeli juttatás összegének a jogosult részére való kiutalása iránt."
20. §[1]
21. §[2]
22. §
Az Ut. 90. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"Kábítószer elkobzása
90. § (1) Kábítószer elkobzása esetén annak további sorsáról az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztálya a Népjóléti Minisztériummal egyetértésben dönt.
(2) Az elkobzott kábítószert bűnüldözési, kiképzési, tesztelési célra, valamint oktatáshoz igénybe lehet venni.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott célra igénybe vett kábítószer nyilvántartásáról, tárolásáról, ellenőrzéséről, valamint a felhasználást követő megsemmisítéséről az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztálya gondoskodik."
23. §
Az Ut. 93. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A 71. § (1) bekezdésében szabályozott esetben a bűnjelként lefoglalt útlevelet a büntetőeljárás befejezése után az útlevelet kiállító hatóság részére a jogsegélyegyezmény rendelkezése szerint, ennek hiányában a Külügyminisztérium Konzuli Főosztálya útján kell megküldeni."
24. §
Az Ut. 102. §-ának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Ha a bűnjelet katonai büntetőeljárásban foglalták le, a bűnjelre vonatkozó intézkedések megtétele a megyei (fővárosi) bíróság katonai tanácsa, illetőleg a katonai nyomozó hatóság hatáskörébe tartozik."
25. §
Az Ut. 103. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"103. § Ha a bűnjel államtitkot, illetőleg szolgálati titkot tartalmaz, a bűnjel kezelésénél az államtitok és a szolgálati titok megőrzését biztosító külön rendelkezéseket is alkalmazni kell."
26. §
Az Ut. 104. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A bűnjellel kapcsolatban felmerülő költségek közül bűnügyi költség az a költség, amely a bűnjel)
"b) szakszerű kezelésével megbízott gazdálkodó szervezet vagy vállalkozó részére őrzési és kezelési díj (költség) címén, továbbá a bűnjel állagának megóvásával és karbantartásával megbízott gazdálkodó szervezet, vállalkozó vagy szakértelemmel rendelkező magánszemély részére költségtérítés és munkadíj címén,"
(merül fel, és kerül kifizetésre.)
27. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) Az Ut. 4. §-ának (3) bekezdése, 47. §-ának (2) bekezdése és 91-92. §-a a hatályát veszti.
Dr. Balsai István s. k.,
igazságügyminiszter
Dr. Boross Péter s. k.,
belügyminiszter
Dr. Kupa Mihály s. k.,
pénzügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 13/2003. (VI. 13.) IM-BM-PM együttes rendelet 5. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan 2003.06.16.
[2] Hatályon kívül helyezte a 13/2003. (VI. 13.) IM-BM-PM együttes rendelet 5. § (2) bekezdés b) pontja. Hatálytalan 2003.06.16.