Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1977. (III. 29.) KM rendelet

a kulturális értékű tárgyak külföldre viteléről és külföldi kiállításáról

A kulturális értékű tárgyak külföldre vitelét és külföldi kiállítását az 1030/1974. (VI. 22.) Mt. h. határozatban megállapított jogkörömben - a belkereskedelmi miniszterrel, a külkereskedelmi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőkben szabályozom:

Általános rendelkezések

1. §

E rendelet alkalmazásában kulturális értékű tárgy

a) a műtárgy (bármely technikai eszközzel vagy eljárással készült képző- és iparművészeti alkotás - pl. festmény, grafika, szobor, dombormű, plakett, szőnyeg, falikárpit, bútor-, kerámia- és ötvösművészeti tárgy - a történeti értékű néprajzi, népművészeti és numizmatikai tárgy, a régészeti és történeti emlék, továbbá a tudományok és a technika történetének tárgyi emlékei, dokumentumai);

b) az antikvária (az 1957 előtt nyomdai úton vagy sokszorosítással előállított könyv, folyóirat, hírlap, egyéb időszaki kiadvány, térkép, metszet, plakát, könyvjellegű kézirat, valamint ezek bármely technikai eljárással készített másolatai).

Kulturális értékű tárgy külföldre vitele

2. §

(1) Kulturális értékű tárgyat az ország területéről csak kiviteli engedély alapján szabad külföldre vinni.

(2) A kiviteli engedélyt a következő szervek adják meg:

a) magyar eredetű képzőművészeti alkotás (festmény, szobor, grafika, plakett, dombormű stb.) esetén a Magyar Nemzeti Galéria,

b) külföldi eredetű képzőművészeti alkotás és régészeti emlék esetén - kivéve a c) és e) pontban felsoroltakat - a Szépművészeti Múzeum,

c) iparművészeti alkotás, valamint kelet-ázsiai eredetű műtárgy esetén az Iparművészeti Múzeum,

d) népművészeti és néprajzi tárgy esetén a Néprajzi Múzeum,

e) magyarországi régészeti emlék, a magyar történelem tárgyi emlékei, valamint pénzérme és egyéb numizmatikai tárgy esetén a Magyar Nemzeti Múzeum,

f) az a)-e) pontban nem említett műtárgy esetén a tárgy jellege szerinti országos (országos gyűjtőkörű) múzeum [2/1965. (I. 8.) MM sz. r. 6. § (1) bek.].

(3) Az antikváriára vonatkozó kiviteli engedélyt az Országos Széchényi Könyvtár adja meg.

3. §

(1) Nem adható kiviteli engedély az olyan kulturális értékű tárgyra,

a) amely muzeális értékű, illetőleg védetté nyilvánított vagy védett gyűjteményhez tartozik, vagy

b) amelynek kivitele a Magyar Népköztársaság érdekét sértené.

(2) Az (1) bekezdésben említett tilalom alól -kivételesen indokolt esetben - a kulturális miniszter felmentést adhat.

4. §

(1) A kiviteli engedély iránti kérelmet - a kulturális értékű tárgy bemutatása mellett - a 2. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott szervhez (a továbbiakban: engedélyező szerv) kell benyújtani.

(2) Az engedélyező szerv a kiviteli engedély kiadásáról szemle alapján dönt.

(3) Ha a kulturális értékű tárgy bemutatása terjedelménél, jellegénél fogva vagy egyéb okból rendkívüli nehézségbe ütközik, az érdekelt kérheti, hogy az engedélyező szerv a szemlét az őrzési helyen tartsa meg.

5. §

(1) Az engedélyező szerv a kiviteli engedélyt - kivéve, ha a műtárgyat a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja (a továbbiakban: Alap) felügyelete alá tartozó vállalat az ARTEX Külkereskedelmi Vállalat útján viszi külföldre - csak árszakértői vélemény alapján adhatja ki.

(2) Árszakértői vélemény adására jogosult:

a) műtárgynak közületi szervek közreműködésével történő kivitelénél a Képző- és Iparművészeti Lektorátus,

b) műtárgynak az a) ponton kívüli kivitele esetén a Bizományi Áruház Vállalat; élő művész, illetőleg 1945 után elhalt művész által alkotott képzőművészeti vagy iparművészeti alkotás tekintetében figyelembe véve a Képcsarnok Vállalat, illetőleg az Iparművészeti Vállalat forgalmában kialakult árakat.

(3) Az antikvária értékét Budapesten az Állami Könyvterjesztő Vállalat, vidéken pedig a Művelt Nép Könyvterjesztő Vállalat antikváriumainak árszakértői jogosultak megállapítani.

(4) A műtárgy és az antikvária értékét a belföldi forgalmi érték alapulvételével kell megállapítani.

(5) A Képző- és Iparművészeti Lektorátus árszakértői eljárása díjtalan. A Bizományi Áruház Vállalatot a műtárgy értékének 2%-a, az Állami Könyvterjesztő Vállalatot, illetve a Művelt Nép Könyvterjesztő Vállalatot az antikvária értékének 5%-a illeti meg árszakértői díjként.

6. §

(1) A kiviteli engedély iránti kérelem díja a műtárgy értékének 2%-a, de legalább 50 Ft; antikváriánál az érték 5%-a, de legalább 20 Ft.

(2) Külkereskedelmi forgalom keretében a kiviteli engedély iránti kérelem díja antikvária esetén az érték 5%-a; műtárgy esetén az érték 2%-a.

(3) Kulturális értékű tárgynak közületi szerv közreműködésével történő külföldi kiállítása esetén (9. §) a kiviteli engedély iránti kérelem díjtalan, magánszemély külföldi kiállításánál tárgyanként 10 Ft.

(4) A kiviteli kérelem díját a kérelmező a műtárgy, illetőleg az antikvária szemle céljából történő bemutatásával egyidejűleg köteles az engedélyező szerv számlájára befizetni.

(5) Ha a szemlét a kulturális értékű tárgy őrzési helyén tartják, a kérelmező az ezzel felmerülő költségeket is köteles megtéríteni.

7. §

(1) Ha az engedélyező szerv a kulturális értékű tárgy külföldre viteléhez hozzájárul, - a kiviteli kérelem díja és az árszakértői díj befizetésének igazolása után -, kiviteli engedélyt állít ki, amelyben a tárgyat azonosításra alkalmas módon meghatározza, és becsértékét az árszakértői vélemény alapján feltünteti; a műtárgyat ezen felül azonosító jellel is ellátja.

(2) A kiviteli engedély mentes a kiadványi illeték alól.

8. §

Az 1/1974. (I. 17.) PM rendelet 24. §-a (1) bekezdésének f) pontja szerint a kijelölt üzletekben konvertibilis valutáért vásárolt tárgyak a vásárlási számla eredeti példánya alapján - kiviteli engedély nélkül - vihetők ki a külföldi vevő által külföldre.

Kulturális értékű tárgy külföldi kiállítása

9. §

(1) Magyar állampolgár vagy jogi személy kulturális értékű tárgyat csak a kulturális miniszter előzetes engedélyével állíthat ki külföldön, illetőleg vehet részt ilyen kiállításon. A kulturális miniszter a kiállítás helye, ideje, valamint egyéb körülmény tekintetében közérdekből feltételeket szabhat meg.

A kulturális értékű tárgy értékesítése esetén az elszámolásra a tervszerű devizagazdálkodásról szóló jogszabályok az irányadóak.

(2) A külföldi kiállítás rendezését feladatszerűen ellátó jogi személy a kulturális értékű tárgy külföldi kiállítására vonatkozóan általános engedély kiadását kérheti a kulturális minisztertől.

(3) A kulturális értékű tárgyak külföldi kiállítása és esetleges külföldi értékesítése - az (1) és (2) bekezdés esetén is - csak az engedélyező szerv kiviteli engedélye alapján történhet. Az engedélyező szerv a kulturális értékű tárgyra visszahozatali kötelezettséget állapíthat meg.

(4) Magyar állampolgár kulturális értékű tárgyainak egyéni külföldi kiállítását - a Képcsarnok Vállalat, illetőleg az Iparművészeti Vállalat közreműködésével - az ARTEX Külkereskedelmi Vállalat bonyolítja le.

10. §

A kiviteli engedély, továbbá a 9. §-ban említett engedélyek nem pótolják a kulturális értékű tárgyak kiviteléhez egyébként szükséges devizahatósági engedélyt.

Záró rendelkezések

11. §

(1) A levéltári anyag külföldre vitelére a levéltári anyag védelméről és a levéltárakról szóló 1969. évi 27. törvényerejű rendelet 18. §-ában, a végrehajtása tárgyában kiadott 30/1969. (IX. 2.) Korm. rendelet 24. §-ában és a levéltári anyag bejelentéséről, a védett levéltári anyagról és a szaklevéltárakról szóló 16/1970. (XI. 29.) MM rendelet 11. §-ában foglalt rendelkezések az irányadóak.

(2) Ez a rendelet az 1977. évi június hó 1. napján lép hatályba, egyidejűleg

- a könyvek és műtárgyak értékbecslésével, valamint a külföldre történő kivitellel kapcsolatos eljárás szabályozása tárgyában kiadott 1621-28/ 1949. (XI. 16.) VKM rendelet,

- az ezt módosító 1620-103/1951. Közokt. Közlöny 8. (XII. 6.) KM rendelet, valamint

- a muzeális emlékek védelméről szóló 1963. évi 9. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 2/1965. (I. 8.) MM rendelet 56-59. §-a

hatályát veszti.

Pozsgay Imre s. k.,

kulturális miniszter

Tartalomjegyzék