Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

28/1993. (XI. 5.) PM rendelet

a dohánygyártmányokra, a kávéra, a palackozott szeszre és szeszes italra elrendelt zárjegy alkalmazásának részletes előírásairól és szabályairól

A jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Jszt.) 79. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

A zárjegyek előállítása

1. §

(1) A dohánygyártmányok, a kávé, a szesz és a szeszes italok gyártói (a továbbiakban: gyártó zárjegyfelhasználó), illetve importálói (a továbbiakban: importőr zárjegyfelhasználó) (a továbbiakban együtt: zárjegyfelhasználó) igényei szerinti zárjegymennyiség és - választék előállíttatását, a rendelkezésre bocsátását, a zárjegyfelhasználók elszámoltatását - a Jszt.-ben és az e rendeletben foglaltak szerint - a Pénzügyminisztérium Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: országos parancsnokság) végzi.

(2) A zárjegyek leírását az 1. számú melléklet tartalmazza.

(3) A zárjegyeket hamisítás elleni védelemmel kell ellátni.

(4) A zárjegy előállítója a gyártott, a tárolt és az országos parancsnokságnak átadott zárjegyekről tételesen köteles elszámolni.

(5) A (3)-(4) bekezdésben foglaltak teljesítését, valamint a zárjegyek 1. számú melléklet szerinti minőségét az országos parancsnokság folyamatosan köteles ellenőrizni.

(6) Az előállítás, a tárolás és a kiadás során keletkező selejtes, sérült zárjegyeket a zárjegyet előállító és az országos parancsnokság képviselőiből álló bizottságnak jegyzőkönyv felvétele mellett meg kell semmisítenie.

A zárjegyfelhasználók igénybejelentése, a zárjegyek megrendelése

2. §

(1) A gyártó zárjegyfelhasználó a következő évre vonatkozó várható éves zárjegyigényét - a 2. számú mellékletben meghatározott tartalmú nyomtatványon - választékonként, negyedéves bontásban a tárgyévet megelőző év október 1-jéig köteles az országos parancsnoksághoz bejelenteni.

(2) Annak a gyártó zárjegyfelhasználónak, aki a jövedéki tevékenységét év közben kezdi meg, a tárgyévre vonatkozó igénybejelentését az első zárjegymegrendelése alkalmával kell megtennie a 2. számú melléklet III. részének kitöltésével. Amennyiben ez az időpont az október 1-je utáni időszakra esik, egyidejűleg - ugyanazon a nyomtatványon - kell teljesítenie az (1) bekezdésben előírt kötelezettséget is.

(3) Az importőr zárjegyfelhasználó a várható zárjegyigényét a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériuma importengedélyének érvényességi időtartamára vonatkozóan, az importengedély kézhezvételétől számított 15 munkanapon belül köteles a 3. számú mellékletben meghatározott tartalmú nyomtatványon az országos parancsnokságnak megadni.

(4) Az (1)-(3) bekezdés szerint megadott igény éven belüli, negyedévek közötti ±30%-nál nagyobb mértékű várható módosulását a zárjegyfelhasználó köteles az országos parancsnokságnak a tárgynegyedévet megelőző hónapban bejelenteni.

(5) Az országos parancsnokság, illetve az országos parancsnokság alkalmazottja az igénybejelentés, a megrendelés, illetve az ellenőrzés során megadott adatok kezelése tekintetében az adótitok szabályai szerint köteles eljárni.

(6) Az országos parancsnokság az igénybejelentés alapján a zárjegyfelhasználót nyilvántartásba veszi, részére állandó nyilvántartási számot ad, amelyet a zárjegymegrendelésen és a zárjeggyel kapcsolatos levelezéseken minden esetben fel kell tüntetni.

3. §

(1) A zárjegyeket az erre a célra rendszeresített - a 4. számú mellékletben meghatározott tartalmú - 3 példányos zárjegymegrendelő lap (a továbbiakban: megrendelőlap) 2 példányának megküldésével az országos parancsnokságnál kell megrendelni úgy, hogy az legkésőbb a megrendelésben kért átvételi időpontot megelőző 10. munkanapon beérkezzen.

(2) Az egy alkalommal megrendelhető zárjegy mennyisége az 1. számú melléklet szerinti kiszerelési egységre megadott darabszámnál nem lehet kevesebb. A gyártó zárjegyfelhasználó a kéthavi termeléséhez szükségesnél nagyobb zárjegykészletet nem tarthat.

(3) Az országos parancsnokság a zárjegyfelhasználó igényjogosultságának vizsgálatát követően a megrendelőlap záradékolásával a zárjegyek kiadását engedélyezi. A záradéknak a kiadható mennyiséget és az átvétel pontos helyét, időpontját, illetve az 5. § (3) bekezdésében foglaltak alapján a bankgarancia előírását, az (5) bekezdés szerinti esetben pedig a megrendelés elutasítását kell tartalmaznia.

(4) A zárjegymegrendelés teljesítéséhez megkövetelt bankgarancia előírásáról az országos parancsnokság határozatot hoz.

(5) Ha a zárjegyek kiadásának a - Jszt.-ben és az e rendeletben előírt - feltételei hiányoznak, az országos parancsnokság a kiadás megtagadásáról határozatot hoz.

(6) A záradékolt megrendelőlap 1 példányát a zárjegyfelhasználónak vissza kell küldeni, illetve lehetőség szerint az átadás-átvétel pontos időpontjáról a zárjegyfelhasználót rövid úton is (telefon, telefax) tájékoztatni kell. A (4) és (5) bekezdés szerinti esetekben a záradékolt megrendelőlap 1 példányát és a határozatot együtt kell a zárjegyfelhasználónak megküldeni.

4. §

A 2. § (1) és (3) bekezdése szerinti nyomtatvány és a 3. § (1) bekezdésében meghatározott megrendelőlap formanyomtatványa a jövedéki ellenőrzést végző vámhivataloknál díjtalanul szerezhető be.

5. §

(1)[1] Zárjegyet az a jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet és természetes személy igényelhet, rendelhet meg, amely (aki)

a) a dohánygyártmány, a szesz, szeszes ital előállítására jogosító érvényes jövedéki engedéllyel rendelkezik;

b) a pörkölt kávé és a kávékivonat termelését vagy bérmunkában történő termeltetését végzi;

c) a dohánygyártmány, a szesz, szeszes ital, a kávé (a továbbiakban együtt: termék) importálása esetén a termékek importálására jogosító érvényes jövedéki engedéllyel rendelkezik, és az igénybejelentéshez a Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Minisztériumának az importőr, illetve - bizományosi ügylet esetén - a megbízó nevére szóló importengedélye vámpéldányát, a megrendeléshez pedig az érvényes importszerződést bemutatja;

d) teljesítette a 2. § (1)-(3) bekezdésében foglalt kötelezettségét.

(2) Az országos parancsnokság a zárjegyfelhasználó igényjogosultságának - a 3. § (3) bekezdése szerinti - vizsgálata keretében ellenőrzi az (1) bekezdésben foglaltak fennállását, felméri - a zárjegyfelhasználóról rendelkezésére álló adatok, ismeretek alapján - a megrendelés mennyiségének megalapozottságát.

(3) Ha a (2) bekezdés szerinti vizsgálat alapján a zárjegymegrendelés a megalapozott igénynél aránytalanul nagyobb, a teljesítéshez az országos parancsnokság bankgaranciát jogosult kérni a zárjegyfelhasználótól, a zárjegyek Jszt.-ben meghatározott díjtétele és a megrendelt darabszám szorzataként megállapított összegben. A megrendelt zárjegyeket a bankgarancia igazolását követően kell kiadni az országos parancsnokság és a zárjegyfelhasználó által egyeztetett - az igazolás bemutatását követő 10 munkanapon belüli - időpontban.

A zárjegyek kiadása, átvétele

6. §

(1) A zárjegyeket a zárjegyfelhasználó személyesen vagy írásban meghatalmazott képviselője (megbízottja) útján veheti át. A zárjegyfelhasználó a bélyegzőlenyomatát és a zárjegy átvételére jogosultak aláírásmintáját a 2. § (1)-(3) bekezdése szerinti, első igénybejelentés alkalmával köteles az országos parancsnokságnak megküldeni, illetve a továbbiak során gondoskodni az esetleges változások bejelentéséről.

(2) A zárjegyek tételes átadása-átvétele

a) a dohánygyártmányok, a szesz, szeszes ital esetében az 1. számú melléklet szerinti szalagozott kötegek, a kávé esetében tekercsek, vagy

b) az 1. számú melléklet szerinti dobozok átadásával-átvételével történik.

(3) A (2) bekezdés b) pontjában megjelölt dobozok tartalmát (a zárjegyek választékát, mennyiségét, darabszámát) az országos parancsnokság és a zárjegyeket előállító nyomda együttesen hitelesíti úgy, hogy a lezárt dobozokon feltüntetik a zárjegyválaszték megnevezését, a zárjegyek sorszámát és darabszámát, és azt aláírásukkal és bélyegzőlenyomatukkal igazolják.

(4) A zárjegyfelhasználó a (2) bekezdésben foglalt tételes átadás-átvétel során egyéb módon is ellenőrizheti az átvett zárjegyek választékát, darabszámát.

(5) A zárjegyek - a (2) és (4) bekezdés szerinti - átadásának-átvételének időpontját, választékát, mennyiségét, sorszámát, valamint a felhasználás helyét, továbbá import esetén az importszerződés számát és a 15. § (3) bekezdése szerinti időpontot a megrendelőlap mindkét példányára rá kell vezetni. Az átadást-átvételt az országos parancsnokság és a zárjegyfelhasználó vagy meghatalmazott képviselője (megbízottja) a megrendelőlap két példányán aláírásával, bélyegzőlenyomatával igazolja.

(6) Az átvett zárjegyek elszállítása a zárjegyfelhasználó feladata.

(7) A zárjegyfelhasználó az átvett zárjegyeket székhelyén (telephelyén), biztonságos tárolóhelyen köteles tárolni.

(8) A zárjegyfelhasználónak a zárjegyhiányból eredő -a Jszt.-ben szabályozott - díjfizetési kötelezettsége az átadás-átvétel időpontjától áll fenn.

(9) A zárjegyeket tartalmazó dobozok, illetve kötegek, tekercsek felbontásakor, illetve a zárjegyek felhelyezése során talált minőséghibás zárjegyeket a zárjegyfelhasználó nem semmisítheti meg, azokat a zárjegyelszámolásig meg kell őriznie.

(10) Ha a zárjegyfelhasználó a megrendelt zárjegyet a megrendelőlap záradékában az átadásra-átvételre megjelölt napot követő 10. munkanapig felszólításra nem veszi át, az országos parancsnokság a zárjegyek előállítási költségével a zárjegyfelhasználót megterheli.

A zárjegy alkalmazása

7. §

(1) A zárjegyet a termék azon legkisebb csomagolási (kiszerelési) egységére - ideértve a 9. § (1) bekezdése szerint palacknak minősülő kannát és demizsont is - (a továbbiakban: fogyasztói csomagolás) kell felragasztani, amelyben a termék közvetlenül a fogyasztóhoz kerül. A fogyasztói csomagolásra a zárjegyet úgy kell felhelyezni, hogy a zárjegyen feltüntetett szöveg és sorszám olvasható legyen.

(2) A zárjegyfelhasználó a dohánytermék, illetve a szesz és szeszes ital esetében a zárjegyet olyan ragasztóanyaggal köteles felragasztani, amely a zárjegy sérülés nélküli eltávolítását kizárja. A kávé öntapadó felületű zárjegyét a zárjegyfelhasználó oly módon köteles felhelyezni, hogy azt jelentékeny sérülés nélkül ne lehessen a csomagolásról eltávolítani.

(3) A kiskereskedelmi boltok üzlethelyiségében és tárolóhelyén (raktárában), a vendéglátóipari üzletek és a kereskedelmi szálláshelyek tárolóhelyén (raktárában), továbbá a nagykereskedés tárolóhelyén (raktárában) csak bontatlan fogyasztói csomagolású, zárjeggyel ellátott termék tartható. A gyűjtőcsomagolás felbontásakor talált zárjegy nélküli terméket a forgalomból ki kell vonni, és azt a termék szállítójának vissza kell küldeni.

(4) Nem kell felhelyezni zárjegyet a termelő üzemek részére közvetlen anyagként, továbbfeldolgozási célra értékesített, illetve importált - nem fogyasztói csomagolású - termékre.

(5) Az importtermékre a zárjegy külföldön is felragasztható, e célból a zárjegy külföldre - kiviteli előjegyzés mellett - kiszállítható. A zárjegy nélkül importált terméket a belföldi forgalom számára történő vámkezelés előtt, a behozataltól számított 30 napon belül - a vámhivatal felügyelete és jegyzőkönyv felvétele mellett - az importőr köteles zárjeggyel ellátni. A zárjegy felhelyezésének tervezett időpontját, ezt megelőzően 2 munkanappal korábban az illetékes vámhivatalnak be kell jelenteni.

(6) Zárjeggyel ellátott belföldi termék végleges külföldi kiszállítása nem, illetve csak abban az esetben megengedett, ha a zárjegyet a vámhivatal képviselőjének jelenlétében eltávolították. A zárjegy külföldi adójeggyel vagy más címkével felülragasztva is érvényteleníthető, ha annak eltávolítása csak a zárjegy jelentékeny sérülésével lehetséges. A külföldi adójeggyel ellátott termék exportálható.

8. §

(1) A "puha-doboz" csomagolású cigaretta esetében a zárjegyet közvetlenül a dobozra, fóliacsomagolás esetén a fóliacsomagolás alá, a doboz tetejének középvonalán átvezetve, a doboz mindkét hosszanti oldalára azonos hosszúságban átnyúlva, teljes terjedelmében kell felragasztani.

(2) A "kemény-doboz" csomagolású cigaretta esetében a zárjegyet a fóliacsomagolás alá, közvetlenül a dobozra, a hátlapon, a telő törésvonalán végighúzódva, a törésvonal közepére helyezve kell teljes terjedelmében felragasztani.

(3) A félkész cigaretta zárjegyének felhelyezésére az (1), illetve (2) bekezdésben foglaltakat kell - megfelelően -alkalmazni.

(4) A fogyasztási dohány esetében - a (3) bekezdésben foglalt eltéréssel - a dohányt tartalmazó csomagra, dobozra a zárjegyet a nyitás helyének közepére helyezve úgy kell felragasztani, hogy a fogyasztási dohányt a zárjegy eltépődése nélkül a csomagból, dobozból ne lehessen kivenni.

(5) A nem darabonként értékesített szivar esetében a zárjegyet

a) a fadobozon az elhúzható tetőn és a doboz tetején,

b) a fémdobozon a levehető vagy nyitható tetőn és a doboz oldalán, illetve

c) az egyéb csomagoláson a nyitásra kialakított helyen áthúzódva úgy kell felragasztani, hogy a szivart a csomagolásból a zárjegy eltépődése nélkül ne lehessen kivenni.

(6) A szivarok darabonkénti értékesítése esetén a zárjegyet a két fül összeragasztásával, szorosan záródó, eltépődés nélkül le nem húzható gyűrűként kell a szivarrúd közepére felhelyezni. A szivar celofán vagy egyéb burkolatba történő darabonkénti csomagolása és értékesítése esetén a zárjegyet a burkolatra kell - e bekezdés szerinti formában - felragasztani úgy, hogy a zárjegy a burkolat felbontásakor eltépődjön.

9. §

(1) A zárjegy alkalmazása szempontjából - a 7. § (4) bekezdésében foglaltak kivételével - a kannába, demizsonba kiszerelt szesz és szeszes ital is palackozottnak minősül.

(2) A szesz és szeszes italok

a) palackba történő kiszerelése esetén a zárjegyet a nyakon és a zárókupakon áthúzódva úgy kell felragasztani, hogy a zárjegy a palack nyitásakor eltépődjön;

b) demizsonba, kannába történő kiszerelése esetén a zárjegyet a kupakra, a demizsondugóra úgy kell felragasztani, hogy az a kupak levételekor, illetve a dugó eltávolításakor eltépődjön. Amennyiben a kannán levegőztető csavar (kupak) található, azt is zárjeggyel kell ellátni.

10. §

(1) A kávé papírcsomagolása esetében a zárjegyet a nyitás helyére úgy kell felhelyezni, hogy az a csomag megbontásakor középen eltépődjön.

(2) A kávé üvegben, műanyag dobozban történő kiszerelése esetében a zárjegyet a zárókupakon és az üvegen, műanyag dobozon áthúzódva úgy kell felhelyezni, hogy az a nyitásakor középen eltépődjön.

(3) Olyan csomagolás esetében, amelynél a nyitás helye külön nincs kialakítva, a csomagolás elülső oldalának jobb felső részén kell a kávé zárjegyet elhelyezni.

(4) A kávé (ital) automatákhoz kiszerelt kávécsomagokat is zárjeggyel kell ellátni, a (3) bekezdésben leírt módon.

11. §

(1) A zárjegyet arra a termékre is a 8-10. §-okban előírt módon kell felhelyezni, amely nem önállóan, hanem más ajándéktárgyakkal együtt kerül értékesítésre.

(2) Az országos parancsnokság a 7. § (2) bekezdésében foglalt előírások betartását köteles a jövedéki ellenőrzés keretében rendszeresen vizsgálni.

(3) A jövedéki terméknek minősülő vámáru esetén a zárjeggyel való ellátási kötelezettség azt a jövedéki engedéllyel rendelkező vállalkozót terheli, amely (aki) a vámárut a vámhivataltól belföldi értékesítés céljából átveszi. A zárjegyet az országos parancsnokság a vámárut értékesítésre átadó vámhivatal útján adja ki a vállalkozónak. A zárjegyet a vámhivatal ellenőrzése mellett kell felragasztani, és a zárjegyfelhasználásról a 16. §-ban foglaltak értelemszerű alkalmazásával elszámolni.

A zárjegyfelhasználás elszámolása

12. §

(1) A gyártó zárjegyfelhasználónak olyan zárjegynyilvántartást kell kialakítania, amelynek alapján a zárjegy-készlet választékonkénti változásai naponta, továbbá az esetleges zárjegyhiány az elszámolási időszak végén megállapítható. A több telephelyen történő zárjegyfelhasználás esetén telephelyenként is kell zárjegynyilvántartást vezetni, és a zárjegyelszámolást a Jszt. és e rendelet előírásai szerint elvégezni.

(2) A zárjegynyilvántartásnak a következők szerint bizonylatolt adatokat kell tartalmaznia:

a) a nyitókészlet, az előző elszámolási időszakról készített jegyzőkönyv (zárókészlet adata);

b) a készletnövekedés, a 6. § (5) bekezdése szerinti megrendelőlap;

c) az elszámolási időszakban gyártott zárjegyes termékek csomagolási egységben kifejezett mennyisége, a belső gyártási, illetve a raktárbizonylatok;

d) a zárjegy felhelyezése során (a továbbiakban: gyártás közben) megsérült zárjegyek mennyisége, a 13. § (2) bekezdése vagy (3)-(4) bekezdése;

e) az országos parancsnokság által visszavett mennyiség, az azt igazoló bizonylat;

f) a baleset, a tűz, az árvíz, az egyéb elháríthatatlan külső ok miatt használhatatlanná vált, megsemmisült vagy elveszett zárjegyek mennyisége, az eseményről a vámhivatal állal felvett jegyzőkönyv;

g) a zárókészlet, az a)-f) pontok adatai, illetve az elszámolási időszak végén a vámhivatallal közösen végzett zárjegykészlet-felmérés jegyzőkönyve

alapján.

(3) A (2) bekezdés f) pontjában foglaltak esetén a vámhivatali jegyzőkönyvhöz a rendőrség, illetve a tűzoltóság jegyzőkönyvét is csatolni kell.

13. §

(1) A gyártás közben megsérült zárjegyek elszámolása tételesen vagy a (3) bekezdésben meghatározott módon történhet.

(2) Tételes elszámolás esetén a zárjegyfelhasználó a megsérült zárjegyeket köteles azok darabjainak összerakásával gyűjtőívre felragasztani. A megsérült zárjegy csökkentő tételként csak akkor fogadható el, ha annak több mint 50%-át felragasztották a gyűjtőívre és megállapítható annak hitelessége, azon újabb, ismételt felhasználás nyomai nem láthatók. Egy gyűjtőívre 50 db sérüli zárjegyet kell felragasztani. A gyűjtőíveket az országos parancsnokság bocsátja rendelkezésre.

(3) Ha a zárjegyfelhasználó a termék gyártása közben megsérült zárjegyeket a (2) bekezdésben meghatározott módon nem tudja elszámolni, csökkentő tételként az általa ténylegesen megállapított mennyiséget, legfeljebb az elszámolási időszakban gyártott zárjegyes termékek csomagolási egységben kifejezett mennyiségének (darabszámának) (4) bekezdésben meghatározott %-át állíthatja be a 12. § (2) bekezdés szerint vezetett nyilvántartásba.

(4) A (3) bekezdés szerint elszámolható (leírható) zárjegymennyiség legfeljebb

a) 0,2%, a zárjegyek kézi felhelyezése esetén;

b) 1,0%, az 5000 db/óra kapacitás alatti csomagológéppel történő zárjegyfelhelyezés esetén;

c) 3,0%, az 5000 db/óra vagy annál nagyobb kapacitású csomagológéppel történő zárjegyfelhelyezés esetén.

(5) Az elszámolási időszak végén a termék gyártása közben megsérült és összegyűjtött, a (2) bekezdésben meghatározott elszámolás esetén a felragasztott sérült zárjegyeket a zárjegyfelhasználó és a vámhivatal képviselőjének jelenlétében kell megsemmisíteni.

(6) A megsemmisítésről a vámhivatal jegyzőkönyvet vesz fel és annak 1 példányát közvetlenül az országos parancsnokságnak megküldi.

14. §

(1) A zárjegyek baleset vagy egyéb elháríthatatlan külső ok miatt bekövetkező használhatatlanná válását, megsemmisülését vagy elvesztését az eseményt követően a vámhivatalhoz azonnal be kell jelenteni.

(2) A vámhivatalnak készletfelvétellel, illetve a rendelkezésére álló adatokból kell megállapítania a csökkenésként figyelembe vehető mennyiséget, és azt az eseményről felvett jegyzőkönyvben kell rögzítenie.

15. §

(1) Az importőr zárjegyfelhasználó a zárjegyekkel importügyletenként köteles elszámolni. Az elszámolás során a 12-14. §-okban foglaltakat kell - értelemszerűen - alkalmazni.

(2) A 12. § (2) és (3) bekezdésében szereplő bizonylatokon kívül az importőr zárjegyfelhasználónak az elszámoláshoz csatolnia kell

a) a zárjegy külföldön történt felhelyezése esetén a zárjegy kiviteli előjegyzéséről és a termék behozataláról készült vámokmányokat;

b) a zárjegy importőr általi felhelyezése esetén az erről készített, 7. § (5) bekezdése szerinti jegyzőkönyvet.

(3) A zárjegyek átvételekor az importőr zárjegyfelhasználónak nyilatkoznia kell a Jszt.-ben meghatározott elszámolási kötelezettség teljesítésének időpontjáról.

(4) Ha a Jszt. rendelkezése alapján az elszámolás (3) bekezdés szerinti időpontban való teljesítésére halasztás adható, a halasztásra külön kérelmet kell benyújtani az országos parancsnoksághoz. Az országos parancsnokság a kérelem alapján dönt az elszámolás új időpontjáról, és ezt határozatban közli az importőr zárjegyfelhasználóval.

(5) Ha elszámolási kötelezettségét az importőr zárjegyfelhasználó a (3), illetve (4) bekezdés szerinti időpontig nem teljesíti, az országos parancsnokság jövedéki bírságol vet ki. Ha a zárjegyekkel az elszámolási határnaptól számított 10 munkanapon belül sem számol el az importőr zárjegyfelhasználó, a részére kiadott zárjegymennyiség zárjegyhiánynak minősül.

16. §

(1) A zárjegyfelhasználó által megrendelt, de át nem vett zárjegyek után a Jszt. rendelkezése értelmében megtérítendő összeget az országos parancsnokság és a zárjegy előállítója közötti - az átvételre megjelölt időpontban érvényes - szállítási szerződésben rögzített egységárak alapján kell meghatározni.

(2) Az átvett, de a felhasználó érdekkörébe tartozó körülmény miatt feleslegessé vált, az országos parancsnokságnak visszaadott zárjegyek után fizetendő összeg megállapításánál a visszaszállítás időpontjában érvényes - az (1) bekezdés szerinti - szállítási szerződésben szereplő egységárat kell alapul venni.

Hatályba léptető és átmeneti rendelkezések

17. §

(1) Ez a rendelet - a (2)-(13) bekezdésekben foglalt eltéréssel - 1994. január hó 1. napján lép hatályba.

(2) A zárjegyre a Jszt.-ben meghatározott, 1994. január 1-jén hatályba lépő rendelkezések végrehajtásához, az országos parancsnokság a zárjegyeket 1993. december 1-jétől kezdődően a zárjegyfelhasználók rendelkezésére bocsátja.

(3) A zárjegyfelhasználónak e rendelet megjelenését követően, legkésőbb 1993. november 15-ig kell az 1993. december hóra vonatkozó zárjegy megrendelését a - 3. számú melléklet szerinti - megrendelőlapon az országos parancsnoksághoz eljuttatnia. A gyártó zárjegyfelhasználó ezzel egyidejűleg köteles megtenni - a 2. számú melléklet szerint - az 1994. évi, az importőr zárjegyfelhasználó pedig az 1993. II. félévben kiadott importengedély 1994. január hónapban realizálódó kvótájára vonatkozó - a 3. számú melléklet szerinti - igénybejelentését.

(4) Amennyiben a zárjegyfelhasználó a jövedéki engedélykérelmét a Jszt. előírásai szerint benyújtotta, de az engedélyező hatóság még az engedélyt nem adta ki, az engedély megérkezéséig, de legfeljebb 1994. február 28-ig a zárjegyigény kielégítéséhez nem kell megkövetelni az érvényes jövedéki engedélyt. Ha a Jszt. 80. §-ának (1) bekezdése szerinti zárjegyfelhasználó nem nyújtott be jövedéki engedélykérelmet, részére legfeljebb 1994. január 31-ig adható ki zárjegy, amennyiben az országos parancsnokság megállapítja, hogy jövedéki tevékenységét a Jszt. hatálybalépése előtt kezdte meg és a zárjegyigényléskor is folytatja.

(5) A gyártó és az importőr zárjegyfelhasználónak az, 1993. december 31-én készleten lévő zárjegy nélküli termékét is zárjeggyel kell ellátnia.

(6) Amennyiben a zárjegyek (5) bekezdés szerinti utólagos felhelyezése a termékre az alkalmazott gyártás-, illetve csomagolástechnológiával nem valósítható meg, az 1993. december 31-én készleten maradt, felleltározott zárjegy nélküli termékek a vámhivatal által lezárt, hivatalos zárral ellátott gyűjtőcsomagolásban 1994. január 31-ig értékesíthetők.

(7) 1994. június 30-ig a 13. § (4) bekezdésének b) pontjában meghatározott % helyett legfeljebb 2%, a c) pontjában meghatározott % helyett legfeljebb 5% zárjegyhiány számolható el.

(8) A nagykereskedő 1994. január 1-jétől - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - kizárólag zárjeggyel ellátott termékeket szerezhet be.

(9) A nagy- és kiskereskedelmi tevékenységet folytató jövedéki alany (a továbbiakban: kereskedő) zárjegy nélküli terméket legfeljebb 1994. május 31-ig forgalmazhat.

(10) A (9) bekezdésben meghatározott időpontban a kereskedő a még készleten lévő zárjegy nélküli termékét köteles a forgalomból időlegesen kivonni és raktárhelyiségében (üzletében) az elkülönített tárolást biztosítani. E termékekről leltárt kell felvenni. A leltárív egy példányát és az annak alapján összeállított - a 3. számú melléklet szerinti bontásban megadott - zárjegymegrendelést 1994. június 5-ig a területileg illetékes vámhivatalnak meg kell küldeni. A leltárívnek tartalmaznia kell a termék pontos megnevezést, mennyiségét, csomagolási egységenkénti darabszámát.

(11) A kereskedő a (10) bekezdés szerinti termékeket csak zárjeggyel ellátva hozhatja ismét kereskedelmi forgalomba. A felleltározott és bejelentett készlethez szükséges mennyiségű - külön e célra gyártott, az 5. számú melléklet leírása szerinti - zárjegyeket (a továbbiakban: készletzárjegy) az országos parancsnokság a (10) bekezdés szerinti - igénybejelentésnek minősülő - leltárív adatai, illetve a zárjegymegrendelés alapján, a felhelyezés időpontjában bocsátja a kereskedő rendelkezésére.

(12) A készletzárjegyek felhelyezése - a vámhivatal képviselőjének jelenlétében, jegyzőkönyv felvétele mellett - a kereskedő kötelezettsége.

(13) Az országos parancsnokság legkésőbb 1994. július 31-ig köteles a (11) bekezdés szerinti zárjegyei és a (12) bekezdés szerinti vámhivatali jelenlétet biztosítani.

Dr. Szabó Iván s. k.,

pénzügyminiszter

1. számú melléklet a 28/1993. (XI. 5.) PM rendelethez

A zárjegyek leírása

Cigaretta zárjegy

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkéskék összhatású, szürke és kék hullámvonalú alnyomattal, benne középen kék rozetta, amelyben fekete színű Merkur embléma látható. A zárjegyen egy sorszám, valamint az "Adózott termék", a "Cigaretta zárjegy" és "A dohányzás káros az egészségre" szövegek vannak fekete színnel elhelyezve.

Méret:

20 x 44 mm.

Technológia:

Három szín, ebből egy szín UV-fényben is látható.

Anyag:

Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 80 grammos papír.

Sorszám:

Két karakteres betűjelből, hétjegyű számból és egy karakter betűből álló sorszám, fekete színnel nyomva.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

25 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

Fogyasztási dohány zárjegy[2]

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkésbarna összhatású, barna és szürke hullámvonalú alnyomattal, benne középen barna rozetta, amelyben sötétbarna színű Merkur embléma látható. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék", a "Fogyasztási dohány zárjegy" és "A dohányzás káros az egészségre" szövegek vannak sötétbarna színnel elhelyezve.

Méret:

20 x44 mm.

Technológia:

Három szín, ebből egy szín UV fényben is látható.

Anyag:

Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 80 grammos papír.

Sorszám:

Kétkarakteres betűjelből, hatjegyű számból álló sorszám, fekete színnel nyomva.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

25 000 darabonként dobozva rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

Szivar zárjegy (a nem darabonként értékesített szivarok dobozára, csomagolására)

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe okkerresbarna összhatású, okker és barna hullámvonalú alnyomattal, benne középen barna rozetta, amelyben középen barna színű Merkur embléma látható. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék", a "Szivar zárjegy" és "A dohányzás káros az egészségre" szövegek vannak barna színnel elhelyezve.

Méret:

20 x 44 mm.

Technológia:

Négy szín, ebből egy szín UV-fényben is látható.

Anyag:

Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 80 grammos papír.

Sorszám:

Ötjegyű szám, fekete színnel nyomva.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

25 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

Szivar zárjegy (a darabonként csomagolt szivarra)

Leírása:

A zárjegy fekvő ellipszis, két téglalap füllel. Színe okkeresbarna összhatású, okker és barna hullámvonalú alnyomattal, benne középen barna rozetta, amelynek közepén barna Merkur embléma látható. A zárjegy középső 40 mm hosszúságú részében egy sorszám fekete színnel, valamint a "Szivar zárjegy", az "Adózott termék" és "A dohányzás káros az egészségre" szöveg van barna színnel elhelyezve.

Méret:

A zárjegy teljes hossza 72 mm, az ellipszis legnagyobb szélessége 15 mm, a fül szélessége 8 mm.

Technológia:

Négy szín, ebből egy szín UV-fényben is látható anyag: speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 80 grammos papír.

Sorszám:

Ötjegyű szám, fekete színnel nyomva.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 100-anként szalagozott kötege.

Szesz és szeszes ital zárjegy

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe kékeszöld összhatású, világos kék és világos zöld guilloche alnyomattal, rozettával és Merkur emblémával. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék" és a "Szeszes ital zárjegy" szövegek vannak kék színnel elhelyezve.

Méret:

Háromféle: 45 x 12 mm, 80 x 16 mm, 100 x 16 mm.

Technológia:

Három szín, ebből egy szín UV-fényben is látható.

Anyag:

Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, 80 grammos papír.

Sorszám:

Két karakteres betűjelből, hétjegyű számból és egy karakter betűből álló sorszám, fekete színnel nyomva.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

A 80 x 16 mm és a 100 x 16 mm méretű zárjegy esetén 20 000 darabonként, a 45 x 12 mm méretű zárjegy esetén 25 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

Kávé zárjegy

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe zöldessárga összhatású, az alnyomat sárga és zöld guilloche vonalrendszer, sötétzöld ornamentikával, Merkur emblémával. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék" és a "Kávé zárjegy" szövegek vannak sötétzöld színnel elhelyezve.

Méret:

Papírcsomagolás esetén 40 x 20 mm, üveg, műanyag doboz csomagolás esetén 50 x 15 mm.

Technológia:

Négy szín, ebből egy szín UV-fényben is látható.

Anyag:

Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, öntapadós felületű, 80 grammos papír.

Sorszám:

Egyjegyű számból, két karakteres betűjelből és ötjegyű számból álló sorszám, fekete színnel nyomva.

Kiszerelési egység:

5000, illetve 25 000 darab zárjegyet tartalmazó tekercs.

Csomagolási egység:

25 000, illetve 100 000 darabonként dobozba rakva.

2. számú melléklet a 28/1993. (XI. 5.) PM rendelethez

A gyártó zárjegyfelhasználó igénybejelentése

I. A zárjegyfelhasználó adatai:

1. Megnevezés (név), székhely (pontos cím):

2. A jövedéki engedély száma, kiállító hatósága:

3. Adószám, pénzforgalmi jelzőszám:

4. Állandó nyilvántartási szám:

II. Következő évi zárjegyigény:

zárjegyválasztékonként, negyedévi részletezésben, éves összesenben.

III. Tárgyévi zárjegyigény (csak a jövedéki tevékenységet év közben megkezdő zárjegyfelhasználónak kell kitölteni):

a jövedéki tevékenységet év közben megkezdő zárjegyfelhasználó tárgyévre vonatkozó igénye zárjegyválasztékonként, negyedévenkénti részletezésben

Dátum:

A zárjegyfelhasználó aláírása és bélyegzőlenyomata

3. számú melléklet a 28/1993. (XI. 5.) PM rendelethez

Az importőr zárjegyfelhasználó igénybejelentése

I. A zárjegyfelhasználó adatai:

1. Megnevezés (név), székhely (pontos cím):

2. A jövedéki engedély száma, kiállító hatósága:

3. Importengedélyének száma, dátuma, érvényességi ideje:

4. Adószám, pénzforgalmi jelzőszám:

5. Állandó nyilvántartási szám:

II. Zárjegyigény:

Zárjegyválasztékonként, negyedévi részletezésben, az importengedély érvényességi idejére összesenben. Meg kell adni továbbá az importengedélyben szereplő kvóta mennyiségi adatát is.

Dátum:

A zárjegyfelhasználó aláírása és bélyegzőlenyomata

4. számú melléklet a 28/1993. (XI. 5.) PM rendelethez

Zárjegymegrendelő lap

I. A megrendelésre vonatkozó adatok:

A megrendelő megnevezése (neve), pontos címe, telefon- (telefax) száma:

Állandó nyilvántartási száma:

Importengedélyének száma, érvényességi ideje (csak az importőr zárjegyfelhasználónak kell kitöltenie):

Az igényelt zárjegy mennyisége darabban, választékonként részletezve:

A zárjegy átvételének kért időpontja:

A megrendelt zárjegymennyiség.........heti termeléshez, illetve a.........számú,......... határidejű (időtartamú) importszerződés teljesítéséhez szükséges.

Dátum:

A zárjegyfelhasználó aláírása és bélyegzőlenyomata

II. Záradék:

A) Bankgarancia nélkül kiadható zárjegyválaszték és - mennyiség:[3]

A zárjegyek kiadásának helye, időpontja:

B) A ......... számú államigazgatási határozat szerint bankgarancia mellett kiadható zárjegyválaszték és - mennyiség:[4]

A zárjegyek díjtétele (Ft/db), a díjtétel, illetve a bankgarancia összege 1000 Ft-ban:

C) A zárjegykiadás.........számú államigazgatási határozatban való elutasításának közlése.[5]

Dátum:

Az országos parancsnokság aláírása és bélyegzőlenyomata

III. A zárjegyek kiadása:

A kiadott zárjegyek választékának és darabszámának részletezése a sorszámok, a felhasználás helyének (helyeinek), illetve az importszerződés számának feltüntetésével.

Az importőr zárjegyfelhasználó által - a zárjegyekkel való elszámolásra - bejelentett időpont:

Az átvétel igazolása (zárjegyfelhasználó aláírása és bélyegzőlenyomata):

Az átadás igazolása (az országos parancsnokság aláírása és bélyegzőlenyomata):

Dátum:

5. számú melléklet a 28/1993. (XI. 5.) PM rendelethez

Készletzárjegy

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe zöldessárga összhatású, az alnyomat sárga és zöld guilloche vonalrendszer, sötétzöld ornamentikával, Merkur emblémával. A zárjegyen egy sorszám fekete színnel, valamint az "Adózott termék", és a "Készletzárjegy" szövegek vannak sötétzöld színnel elhelyezve.

Méret:

60 x 20 mm.

Technológia:

Négy szín, ebből egy szín UV-fényben is látható.

Anyag:

Speciális, csak erre a célra legyártott, pelyhezett, öntapadós felületű 80 grammos papír.

Sorszám:

Két karakteres betűjelből, hatjegyű számból álló sorszám, fekete színnel nyomva.

Kiszerelési egység:

1000 db zárjegyet tartalmazó tekercs.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 3/1994. (I. 21.) PM rendelet 3. §-a. Hatályos 1994.02.01.

[2] Megállapította a 3/1994. (I. 21.) PM rendelet 4. §-a. Hatályos 1994.02.01.

[3] A nem kívánt rész áthúzással törlendő.

[4] A nem kívánt rész áthúzással törlendő.

[5] A nem kívánt rész áthúzással törlendő.

Tartalomjegyzék