3/1993. (I. 13.) Korm. rendelet

a diplomáciai és konzuli képviseletek és azok tagjai, valamint az ezekkel egy tekintet alá eső nemzetközi szervezetek és azok tagjai számára adható általános forgalmiadó-visszatérítésről

A Kormány az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: törvény) 71. §-a (1) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

(1) Viszonosság esetén a küldő állam diplomáciai és konzuli képviselete (a továbbiakban: képviselet) a hivatalos célra, illetőleg a diplomáciai és konzuli képviselet tagja (a továbbiakban: képviselet tagja) pedig a személyes célra vásárolt termékek és szolgáltatások árában foglalt általános forgalmi adó (a továbbiakban: adó) tekintetében jogosult az adó-visszaigénylésre.

(2) E rendelet alkalmazásában a képviselet tagjának az 1965. évi 22. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a diplomáciai kapcsolatokról Bécsben, 1961. április 18-án aláírt nemzetközi szerződés 1. Cikkének b) pontja, valamint az 1987. évi 13. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a konzuli kapcsolatokról Bécsben, 1963. április 24-én elfogadott egyezmény 1. Cikkének g) pontja alá tartozó személy minősül, ideértve a vele közös háztartásban élő családtagot is, ha a családtag nem rendelkezik magyar állampolgársággal és nem állandó magyarországi lakos.

(3)[1] E rendeletet kell alkalmazni:

a) a Magyar Köztársaság területén működő nemzetközi szervezetekre, valamint a diplomáciai rangban lévő tagjaira is, ha azokat jogszabályba foglalt vagy a Magyar Közlönyben közzétett nemzetközi szerződés értelmében a diplomáciai kapcsolatokban szokásos kiváltságok és mentességek illetik meg;

b) az 1995. január 1. napja és az 1996. október 15. napja közötti időszakban a Világkiállítás Hivatalos résztvevőjére.

(4) A pénzügyminiszter a külügyminiszterrel egyetértésben az adó-visszatérítés feltételeire és módjára vonatkozóan e rendelettől eltérő szabályokat is megállapíthat.

2. §

(1) A képviselet kizárólag a rendeltetésszerű működés céljára vásárolt termékek és szolgáltatások árában foglalt adó tekintetében jogosult az adó-visszaigénylésre.

(2) Az (1) bekezdés szerinti adó-visszaigénylési jog nem terjed ki az élelmiszer-, ital- és dohánygyártási termékek (ITJ 80-89 termékfőcsoportok), valamint a vendéglátás (SZJ 082) árában foglalt adóra.

(3) A (2) bekezdésben foglalt korlátozás alól mentesül

a) a képviselet, az általa rendezett olyan fogadás tekintetében, amelyen - a képviselet vezetőjének írásos nyilatkozata alapján - legalább 10 személy vesz részt;

b) a nemzetközi szervezet, ha az általa vásárolt terméket - a nemzetközi szervezet vezetőjének írásos nyilatkozata alapján - humanitárius célra belföldön ingyenesen szétosztja, vagy végleges rendeltetéssel külföldre kiküldi.

3. §

(1) A képviselet tagja a személyes célra vásárolt termékek és szolgáltatások árában foglalt adó tekintetében naptári évenként 100 000 forintot meg nem haladó adó visszaigénylésére jogosult.

(2) Az (1) bekezdés szerinti adó-visszaigénylési jog nem terjed ki a műalkotás, gyűjtemény, régiség (ITJ 69-94), az élelmiszer-, ital- és dohánygyártási termékek (ITJ 80-89 termékfőcsoportok), valamint a vendéglátás (SZJ 82) árában foglalt adóra.

(3) A képviselet tagjára megállapított adó-visszaigénylési értékkeret családonként, a közös háztartásban élő családtagokra vonatkozóan összevonható.

4. §

(1) Az adó-visszatérítés az állami adóhatóság fővárosi szervéhez (a továbbiakban: adóhatóság) írásban benyújtott kérelemre történik.

(2) Az adó-visszaigénylési jog gyakorlásának feltétele, hogy

a) a Külügyminisztérium igazolja a képviselet és a képviselet tagjának adó-visszaigénylési jogosultságát;

b) a képviselet és a képviselet tagja csatolja a nevére kiállított, az adó összegét vagy mértékét elkülönítetten tartalmazó eredeti számlát és egyszerűsített számlát (a továbbiakban együtt: számla).

(3)[2] Az 1. § (3) bekezdés b) pontjában foglalt jogalanyok tekintetében az adóvisszaigénylés jogosultságát a Külügyminisztérium helyett a Világkiállítási Programiroda igazolja.

(4)[3] Az adó-visszaigénylési jog csak olyan számla tekintetében érvényesíthető, amelyben az ellenérték adóval növelt összege eléri vagy meghaladja a 10 000 forintot.

(5)[4] A (2) bekezdésben felsoroltakon túlmenően az adóhatóság indokolt esetben további kiegészítő adatokat kérhet a kérelem elbírálásához, erről azonban a kérelem átvételétől számított 30 napon belül köteles írásban értesíteni a képviseletet és a képviselet tagját.

5. §

(1) A képviselet és a képviselet tagjának adó-visszaigénylési joga a számla kiállításának időpontjában keletkezik.

(2) A tárgyévben keletkezett adó-visszaigénylési jogát a képviselet és a képviselet tagja - a (3) bekezdésben meghatározott eltéréssel - a tárgyévet követő naptári év január hónap 1. napjától kezdődően, legfeljebb azonban ugyanezen év június 30. napjáig érvényesítheti.

(3)[5] Ha az adóvisszatérítési igény eléri vagy meghaladja a 20 000 forintot, a képviselet és a képviselet tagja haladéktalanul érvényesítheti adóvisszaigénylési jogát.

(4) Ha a képviselet megszűnik, illetve a képviselet tagja véglegesen elhagyja állomáshelyét, az adó-visszaigénylési kérelmet a megszűnés, illetve az állomáshely végleges elhagyása előtt legalább 30 nappal kell benyújtani.

6. §

(1) Az adó-visszatérítés forintban illeti meg a képviseletet és a képviselet tagját. Az adóhatóság a visszatérített adó összegét - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - konvertibilis fizetőeszközre nem átváltható forintszámlára helyezi.

(2) Ha a képviselet, illetve a képviselet tagja a számla adóval növelt ellenértékét konvertibilis fizetőeszközzel vagy névre szóló átváltási bizonylattal igazoltan konvertibilis fizetőeszköz átváltásából származó forinttal egyenlítette ki, az adóhatóság a visszatérített adó összegét konvertibilis fizetőeszközre átváltható forint számlára helyezi.

7. §

Az adó visszatérítésével kapcsolatos egyéb eljárási kérdések tekintetében az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1993. január 1. napjától kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a diplomáciai és konzuli képviselet, valamint a diplomáciai és konzuli képviselet tagja részére adható általános forgalmiadó-visszatérítésről szóló 134/1989. (XII. 22.) MT rendelet (a továbbiakban: R.), és az ezt módosító 72/1990. (IV. 9.) MT rendelet, 76/1991. (VI. 13.) Korm. rendelet, 73/1992. (IV. 28.) Korm. rendelet a hatályát veszti azzal, hogy rendelkezéseit az 1992. évre vonatkozó adó-visszaigénylési ügyekben még alkalmazni kell.

(3) A R. 1. §-ának (2) bekezdése alapján megkötött külön megállapodásban foglaltakat e rendelet hatálybalépését követően is alkalmazni kell.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1994.03.17.

[2] Beiktatta a 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.03.17.

[3] Számozását módosította a 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.03.17.

[4] Számozását módosította a 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.03.17.

[5] Megállapította a 37/1993. (II. 25.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.02.25.