Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1993. (I. 13.) Korm. rendelet

a diplomáciai és konzuli képviseletek és azok tagjai, valamint az ezekkel egy tekintet alá eső nemzetközi szervezetek és azok tagjai számára adható általános forgalmiadó-visszatérítésről

A Kormány az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: törvény) 71. §-a (1) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

(1) Viszonosság esetén a küldő állam diplomáciai és konzuli képviselete (a továbbiakban: képviselet) a hivatalos célra, illetőleg a diplomáciai és konzuli képviselet tagja (a továbbiakban: képviselet tagja) pedig a személyes célra vásárolt termékek és szolgáltatások árában foglalt általános forgalmi adó (a továbbiakban: adó) tekintetében jogosult az adó-visszaigénylésre.

(2) E rendelet alkalmazásában a képviselet tagjának az 1965. évi 22. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a diplomáciai kapcsolatokról Bécsben, 1961. április 18-án aláírt nemzetközi szerződés 1. Cikkének b) pontja, valamint az 1987. évi 13. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a konzuli kapcsolatokról Bécsben, 1963. április 24-én elfogadott egyezmény 1. Cikkének g) pontja alá tartozó személy minősül, ideértve a vele közös háztartásban élő családtagot is, ha a családtag nem rendelkezik magyar állampolgársággal és nem állandó magyarországi lakos.

(3)[1] E rendeletet kell alkalmazni:

a) a Magyar Köztársaság területén működő nemzetközi szervezetekre, valamint a diplomáciai rangban lévő tagjaira is, ha azokat jogszabályba foglalt vagy a Magyar Közlönyben közzétett nemzetközi szerződés értelmében a diplomáciai kapcsolatokban szokásos kiváltságok és mentességek illetik meg;

b) az 1995. január 1. napja és az 1996. október 15. napja közötti időszakban a Világkiállítás Hivatalos résztvevőjére.

(4) A pénzügyminiszter a külügyminiszterrel egyetértésben az adó-visszatérítés feltételeire és módjára vonatkozóan e rendelettől eltérő szabályokat is megállapíthat.

2. §

(1) A képviselet kizárólag a rendeltetésszerű működés céljára vásárolt termékek és szolgáltatások árában foglalt adó tekintetében jogosult az adó-visszaigénylésre.

(2) Az (1) bekezdés szerinti adó-visszaigénylési jog nem terjed ki az élelmiszer-, ital- és dohánygyártási termékek (ITJ 80-89 termékfőcsoportok), valamint a vendéglátás (SZJ 082) árában foglalt adóra.

(3) A (2) bekezdésben foglalt korlátozás alól mentesül

a) a képviselet, az általa rendezett olyan fogadás tekintetében, amelyen - a képviselet vezetőjének írásos nyilatkozata alapján - legalább 10 személy vesz részt;

b) a nemzetközi szervezet, ha az általa vásárolt terméket - a nemzetközi szervezet vezetőjének írásos nyilatkozata alapján - humanitárius célra belföldön ingyenesen szétosztja, vagy végleges rendeltetéssel külföldre kiküldi.

3. §

(1) A képviselet tagja a személyes célra vásárolt termékek és szolgáltatások árában foglalt adó tekintetében naptári évenként 100 000 forintot meg nem haladó adó visszaigénylésére jogosult.

(2) Az (1) bekezdés szerinti adó-visszaigénylési jog nem terjed ki a műalkotás, gyűjtemény, régiség (ITJ 69-94), az élelmiszer-, ital- és dohánygyártási termékek (ITJ 80-89 termékfőcsoportok), valamint a vendéglátás (SZJ 82) árában foglalt adóra.

(3) A képviselet tagjára megállapított adó-visszaigénylési értékkeret családonként, a közös háztartásban élő családtagokra vonatkozóan összevonható.

4. §

(1) Az adó-visszatérítés az állami adóhatóság fővárosi szervéhez (a továbbiakban: adóhatóság) írásban benyújtott kérelemre történik.

(2) Az adó-visszaigénylési jog gyakorlásának feltétele, hogy

a) a Külügyminisztérium igazolja a képviselet és a képviselet tagjának adó-visszaigénylési jogosultságát;

b) a képviselet és a képviselet tagja csatolja a nevére kiállított, az adó összegét vagy mértékét elkülönítetten tartalmazó eredeti számlát és egyszerűsített számlát (a továbbiakban együtt: számla).

(3)[2] Az 1. § (3) bekezdés b) pontjában foglalt jogalanyok tekintetében az adóvisszaigénylés jogosultságát a Külügyminisztérium helyett a Világkiállítási Programiroda igazolja.

(4)[3] Az adó-visszaigénylési jog csak olyan számla tekintetében érvényesíthető, amelyben az ellenérték adóval növelt összege eléri vagy meghaladja a 10 000 forintot.

(5)[4] A (2) bekezdésben felsoroltakon túlmenően az adóhatóság indokolt esetben további kiegészítő adatokat kérhet a kérelem elbírálásához, erről azonban a kérelem átvételétől számított 30 napon belül köteles írásban értesíteni a képviseletet és a képviselet tagját.

5. §

(1) A képviselet és a képviselet tagjának adó-visszaigénylési joga a számla kiállításának időpontjában keletkezik.

(2) A tárgyévben keletkezett adó-visszaigénylési jogát a képviselet és a képviselet tagja - a (3) bekezdésben meghatározott eltéréssel - a tárgyévet követő naptári év január hónap 1. napjától kezdődően, legfeljebb azonban ugyanezen év június 30. napjáig érvényesítheti.

(3)[5] Ha az adóvisszatérítési igény eléri vagy meghaladja a 20 000 forintot, a képviselet és a képviselet tagja haladéktalanul érvényesítheti adóvisszaigénylési jogát.

(4) Ha a képviselet megszűnik, illetve a képviselet tagja véglegesen elhagyja állomáshelyét, az adó-visszaigénylési kérelmet a megszűnés, illetve az állomáshely végleges elhagyása előtt legalább 30 nappal kell benyújtani.

6. §

(1) Az adó-visszatérítés forintban illeti meg a képviseletet és a képviselet tagját. Az adóhatóság a visszatérített adó összegét - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - konvertibilis fizetőeszközre nem átváltható forintszámlára helyezi.

(2) Ha a képviselet, illetve a képviselet tagja a számla adóval növelt ellenértékét konvertibilis fizetőeszközzel vagy névre szóló átváltási bizonylattal igazoltan konvertibilis fizetőeszköz átváltásából származó forinttal egyenlítette ki, az adóhatóság a visszatérített adó összegét konvertibilis fizetőeszközre átváltható forint számlára helyezi.

7. §

Az adó visszatérítésével kapcsolatos egyéb eljárási kérdések tekintetében az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1993. január 1. napjától kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a diplomáciai és konzuli képviselet, valamint a diplomáciai és konzuli képviselet tagja részére adható általános forgalmiadó-visszatérítésről szóló 134/1989. (XII. 22.) MT rendelet (a továbbiakban: R.), és az ezt módosító 72/1990. (IV. 9.) MT rendelet, 76/1991. (VI. 13.) Korm. rendelet, 73/1992. (IV. 28.) Korm. rendelet a hatályát veszti azzal, hogy rendelkezéseit az 1992. évre vonatkozó adó-visszaigénylési ügyekben még alkalmazni kell.

(3) A R. 1. §-ának (2) bekezdése alapján megkötött külön megállapodásban foglaltakat e rendelet hatálybalépését követően is alkalmazni kell.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1994.03.17.

[2] Beiktatta a 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.03.17.

[3] Számozását módosította a 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.03.17.

[4] Számozását módosította a 27/1994. (III. 2.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1994.03.17.

[5] Megállapította a 37/1993. (II. 25.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1993.02.25.